Kako uničiti korenine drevesa?

Vsi se po malo ukvarjamo tudi z drugimi hobiji, eden takih je nedvomno vzgoja rastlin.
"Čudež življenja" je vsekakor ena od stvari, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Ni torej razloga, da bi tudi pri nas ne imeli takega kotička.

Moderator: Proteus

Kako uničiti korenine drevesa?

OdgovorNapisal/-a damo » 04 Dec 2019, 19:52

Ojla,

pred približno 5 leti sem na dvorišče posadil 3 paulonije, cca 6 metrov od hiše. Uspevajo dobro, še celo predobro. Pred dnevi sem namreč ugotovil, da so korenine že prišle pod temelj hiše (v kotlovnici imam jašek z ventili za vodo in tam so se pojavile korenine).

Z ženo sma se odločila, da grejo pavle ven. Zaenkrat smo mislili, da bi podrl ter z bagrom odkopal kak kubik ali dva, da bi potegnil ven tavelike korenine. Se pa bojim, da to ne bo zadosti in da bodo preostale korenine potem še bolj delale.

Razmišljam, da bi v drevo postrani navrtal luknje in jih zalival z boom efektom, da bi res pocrkale vse korenine. Če treba, lahko naredim tudi tako, da se bo strup pod tlakom injiciral v drevo.

Sicer mi je hudo uničevati živo bitje in zastrupljati njega in okolico, ampak tu ni dileme - temelji so pač bolj pomembni od treh dreves.

Dodatna zadeva je še podtalnica (na 3.5m), katero uporabljamo za zalivanje vrta, wcje in zunanjo vodo. Vodnjak je od dreves oddaljen cca 30m. Teren pod drevesi je cca pol metra zemlja, nato prod in na 3-4m lapor.

Sem prišel tudi na idejo, kaj če bi zavrtal v drevo in ga priključil na kako enosmerno napetost, pa proti ozemljitvi (npr. zabijem nekaj alu cevi v krogu okoli drevesa) ter zadevo pustil nekaj tednov. Morda bi pognal kako elektrolizo znotraj korenin in jih uničil?
Dobrga štromarja samo slab šnops strese.
damo

Kraj: okolica KK
Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 108 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 24

Re: Kako uničiti korenine drevesa?

OdgovorNapisal/-a blasny » 04 Dec 2019, 20:21

ni treba komplicirat.
tako kot drevo potrebuje korenine, korenine potrebujejo drevo. brez drevesa ne bodo rasle naprej.
blasny

Zahvalil se je: 267 krat
Prejel zahvalo: 102 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Dec 2019, 20:35

Požagaj in v štor zavrtaj luknje, da gre notri na tesno "trahtar" - lij. Notri nalij raztopino grenke soli (magnezijev sulfat), da počasi pronica. To ponoviš cca 1x tedensko vsaj 5x, oz. vsaj 2 meseca. Zima sicer ni najboljši čas za to.

Če boš pa zalival solato s podtalnico pa ne bo hudega. Najhujše, kar se lahko zgodi je malo boljša prebava (solatni donat Mg). :)
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1454 krat
Prejel zahvalo: 3612 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a damo » 04 Dec 2019, 21:01

Blasny, problem je v tem, ker se gre za Paulownijo, ki je taka, da če jo posekaš, bo pošiknila na stotih mestih ven. Načeloma to ni tak problem, če je v travi, jo bom sproti reziral. Se pa vseeno malo bojim, da bi se kaj preveč ovijala v temelje.

Marko, bom naredil ta špricer, pa natakal čez zimo. Morda naredim kar eno tlačno posodo, pa kompresor gor, da porine not. Jutri mi komarat pripelje 20l cvička, pa dokler ga bom jaz tankal, bojo svoj špricer tankale tud moje pavlonije :-) Se mi rešitev zelo dopade, veliko raje to, kot pa kak boom efekt, nafto ali še kak hujši gift.
damo

OdgovorNapisal/-a cero » 04 Dec 2019, 22:28

Jaz sem podobno kot Marko požagal drevo, nato sem štor navrtal z 10mm svedrom v te luknje pa kar nasul grenko sol, ostalo je vlaga opravila sama.
Grenko sol dobiš poceni v kmetijskih trgovinah v vrečah po 5kg. Ni pa to štora in korenin uničilo, samo počrnelo in posušilo se je vse skupaj.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 177 krat
Prejel zahvalo: 398 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a damo » 04 Dec 2019, 22:34

Meni je važno, da ubije korenine, da ne bojo naprej rastle. Spomladi bomo pa z bagerčkom zaregulili in vrgli štore in glavne korenine ven. Važno da kak zasevek kje ne nadaljuje proti in pod temelj.
damo

OdgovorNapisal/-a satelitko » 05 Dec 2019, 06:03

Te situacije ti pa nisem niti malo "fouš".
Te zajedalske rastline so od hudiča. Pred leti so popravljali cesto, ki je mejila na moj pašnik s kozami. Na enem delu so nasuli pesek, ki je bil očitno kontaminiran z japonskim dresnikom. prvo leto je pognala tu in tam kaka veja, je bilo še zanimivo za videt. V 3-4 letih je bilo tega že 30m na dolgo. Verjameš lahko, da so koze dosledno oglodale vsak delček, ki so ga dosegle, a je danes tega že preko 200 m2.
satelitko

Kraj: Radovljica
Zahvalil se je: 30 krat
Prejel zahvalo: 49 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Dec 2019, 09:07

Petrolej.
To je del nafte, ki se tako in tako nahaja v zemlji,... V štor zavrtaš nekaj lukenj in vanje naliješ petrolej.

Precej časa se ne zgodi nič. Imaš že občutek, da zadeva ne deluje. Potem pa drevo usahne. Tam kjer kakšna veja požene, pomeni le, da je močnejši tok tekočine in bo dobila zato že več petroleja.
Je pa res, da tole traja nekaj let. Tam nekje 3-5.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7555 krat
Prejel zahvalo: 4570 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 05 Dec 2019, 09:10

Pavlonija je invazivna tujerodna vrsta. Pojavlja se že celo na Pohorju kot samorastla. Čudno, da je še niso prepovedali sadit.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 111 krat
Prejel zahvalo: 190 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a damo » 05 Dec 2019, 09:32

Drenik sem si sam posadil na vikend, mi ga je teta dala pred leti. V enem letu sem pogruntal, kako se razrašča in tudi videl, da je to taka invazivna vrsta. Sem ga pošprical z boomefektom (čeprav ravno nisem pristaš strupov) in ga k sreči zatrl, dokler je še bil čas.

Te sadike paulonij, ki sem jih takrat kupil, so hibridi, ki se naj nebi množili.
damo

OdgovorNapisal/-a forpobi » 05 Dec 2019, 11:02

MarkoM je napisal/-a:Pavlonija je invazivna tujerodna vrsta. Pojavlja se že celo na Pohorju kot samorastla. Čudno, da je še niso prepovedali sadit.

Dovoljeno je saditi zgolj hibride, katerih semena niso kaljiva. Sicer je to mišljeno za nasade, noben ne bo gledal posameznih dreves ob hišah.
Seveda je pa veliko škode že nastalo. Problem pri invazivnih vrstah je, da se prepovedo šele, ko je škoda že storjena.
forpobi

Kraj: Ig, Črnuče
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 151 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a javr » 05 Dec 2019, 21:24

nekje v LJ je vrt za proučevanje japonskega dresnika in ugotavljajo da je najboljša metoda za uničenje pokrivanje s črno folijo: rastlino pokosiš in pokriješ s črno folijo; ker nima svetlobe, sčasoma propade.

Pavlovnije sem "intenzivno" sadil v letih 2007-2009 na 8.000 m2 veliki parceli, ki je zdaj nimam več; zaradi tega zapisa kar se da daleč od hiše: pribl. 7 komadov vrste tomentosa - sadike dobil po oglasih iz SLO in DL; pribl. 90 komadov vrste fortunei, ki sem jih vzgojil iz semena, ki sem ga dobil po pošti iz Kitajske; pribl. 5 komadov licenčnih "superpaulownij", ki sem jih dobil iz Japonske kot koreninske odrezke.
Stanje pred prodajo parcele l.2017: tomentosa: ena uspeva, dve životarita, ostalo je propadlo zaradi srnjakov, voluharjev in sajenja v močvirje; fortunei: pribl. 5 jih uspeva, večino ostalega propadlo zaradi napačnega mesta sajenja ob robu gozda, kjer direktne sončne svetlobe zmanjka po 13:00 uri, ostalo so uničili srnjaki in zmrzal; licenčne: so životarile, novi lastnik parcele jih je (najbrž v izogib kakšnim pravnim problemom) izkopal in uničil.
Po žledolomu l.2014 sem imel obisk gozdarja ki mi je povedal da se tega ne sme saditi, večjega cirkusa okoli teh dreves pa ni zganjal.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 84 krat
Prejel zahvalo: 136 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a S51VC » 06 Dec 2019, 06:19

Sem pred leti podiral akacijo. Tudi ta je trdovratna, požene mladino kar iz korenin v bližini. Zaustavil sem jo tako, da sem štor, takoj po podrtju drevesa, na debelo prepojil z boom efektom. To sem ponavljaj še nekaj dni. Tak nasvet sem dobil od sosedov. V primeru, da spet požene, je treba nove poganjke, poškropit z boom efektom. Jesen je pravi čas, preden odpade listje. Že prvi ukrep je prijel. Mogoče pomaga.
LP
S51VC
S51VC

Kraj: JN76xp
Zahvalil se je: 82 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 6

Vrni se na Zelena elektronika - pametno vrtičkarstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov