MarkoM je napisal/-a:Najbolje je zmeriti.
Pri tem sicer ponovno izpostaviš sebe,...
Najbolje je prebrat kaj so izmerili
tukaj ali
tukaj je nekaj o tem.
Še malo igranja s številkami dobljenimi na tak način:
Razporeditev sevanja energije glede na smer je torej znana. Ob predpostavki, da imamo 1kW na recimo 5GHz (predpostavka je sicer malo nora, ker takega oddajnika na tej frekvenci,...) potem bomo v neposredni bližini za to anteno dobili cca 20 db oslabljen signal. To pa pomeni okrog 10W izsevane moči. Koliko je to energije, ki seveda lahko poškoduje celice, je to, pa je odvisno tudi od časa izpostavljenosti.
Tako velike moči se običajno pojavljajo pri radarjih, ki praviloma delujejo v pulznem režimu.To pomeni, da je izsevana energija v času manjša še za razmerje trajanja pulza glede na celo periodo signala. Ta pa je lahko tudi 1:1000, kar pomeni nadaljnjih 30db slabljenja.
Efektivna moč, ki smo jo tako deležni je pri tem izračunu ekvivalentna 10mW konstantne oddaje signala.
No takemu signalu sem pa že bil izpostavljen (še malo večjemu). Cca 1W izsevane energije direktno v tkivo da občutek gretja, zavedanje nevarnosti + ta občutek seveda narekujeta, da sem roko hitro odmaknil od vira (horna). Res nisem imel namena testirati kako velike poškodbe lahko nastanejo.
Izdelava oddajne končne stopnje na frekvencah(144Mhz), ki so blizu radiodifuzije(88 -108MHz) je prinesla novo izkušnjo.
Naredil sem oddajnik (kot del radijske postaje) in ga seveda preizkušal. Po nekaj skurjenih tranzistorjih v izhodni stopnji mi je uspelo. Tranzistorje sem po pravilu pokuril zaradi pregrevanja, ki pa je bilo posledica neprilagojenosti in s tem prevelikega toka. Izhodni tranzistor v radijski postaji, praviloma torej ne crkne takoj, temveč šele po določenem času zaradi pregrevanja (mogoče koristna informacija za vse, ki se dajejo z digitalnimi načini komunikacij).
Kot že rečeno mi je končno uspelo, da sem na bremenu nameril celih 7W moči, pri konstantnem toku skozi tranzistor. Poučen s prejšnjimi primeri samouničenja zaradi pregrevanja, sem popolnoma avtomatsko stegnil roko in potipal tranzistor.
Fino - hladen, ops ni hladen, še malo tipanja ugotovi, da je celo zelo vroč. Zadevo hitro izključim in še enkrat preverim. Neverjetno, tranzistor je bil kovinsko hladen.
Malo kmečke pameti na hitro izračunano: 13,2V in toka za dlako manj kot 1A --> 13W, ven dobivam 7W. Izkoristek takih stopenj je nekje 70 %, ne več.Torej bo šlo vsaj 4W v toploto vseh elementov -> alu hladilnik. Ostane torej cca 9W RF energije. razlika je 2W. Nemogoče je, da bi moj prst pokasiral vse (nisem objemal vira z obeh strani, nekaj ostane še na prenosnem vodu do bremena), torej recimo 0,5W RF energije je na mojem prstu izzvalo občutek, da predmet peče. Čas trajanja cca 1s. Še vedno imam vse prste

Ne vem če sem povsem pravilno razumel vprašanje avtorja teme, vem pa da je pri nastale oceni škode v živih tkivih zaradi RF sevanja, potrebno upoštevati še vsaj dva dejavnika: Čas trajanja in oddaljenost od vira.
Čas sem že omenil pri pulznih oddajah radarjev, za oddaljenost pa ni kaj dosti reči. Izsevana moč, ki jo je deležna enaka površina seveda z
razdaljo pada. Pri tem pa je treba upoštevati še absorbcijo energije v zraku.
Z malo zdrave pameti se torej da zaključiti, da je recimo en pulzni vremenski radar prava šala glede na radio in TV difuzijo, ki delujeta brez prekinitev. Se pa ljudje radi zelo hitro na tak radar zbunijo in mu z vsemi štirimi nasprotujejo, Pri radiju in predvsem pri TV, ... ... ... bog ne daj d' b crknu televizor.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net