DAB+ sprejem

Vse, kar ne najde mesta v ostalih rubrikah

Re: DAB+ sprejem

OdgovorNapisal/-a ivor » 21 Sep 2016, 13:34

mujo je napisal/-a:
ivor je napisal/-a:Nekaj čipovja za izdelavo sprejemnika DAB+.
Problem je malo v tem, da na (uradni) strani ni prave dokumentacije - le data short.
Prišel sem do tega, pa nisem hotel posredovati mojih osebnih podatkov, ker me stvar zaenkrat več kot toliko ne zanima.
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 579 krat
Prejel zahvalo: 698 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a S56FPW » 23 Sep 2016, 16:35

S56FPW je napisal/-a:še par slikic
Priponke
dab23,9.jpg
http://lea.hamradio.si/~s56fpw/
Uporabniški avatar
S56FPW

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 141 krat
Prejel zahvalo: 217 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 41

OdgovorNapisal/-a kobranka » 25 Sep 2016, 07:12

V čem je razlog, da je frekvenca ravno 215.072Mhz? Ali so zadevo imeli plan dodati tudi VHF frekvenčni del za DVB-T? Fino bi bilo, ker bi potem sprejemal kar s STB škatlo na televizorju. Radiji so zaenkrat še predragi, upam da jih bodo čez 10 let zastonj metali pod kolena. ;)
kobranka

Zahvalil se je: 427 krat
Prejel zahvalo: 101 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a radmannsdorf » 26 Sep 2016, 18:52

Tudi jaz sem danes usposobil $6 vreden usb tv tuner, ki mi je ležal v predalu. In sicer s programsko opremo SDR-J -> http://www.sdr-j.tk/index.html
Slika

Mi pa nikakor ne uspe zagnat programa DAB Player von Andreas Gsinn, ki ga omenja S56FPW. Probal že veliko gonilnikov, pa ga noče zagnati. Vedno pokaže sledečo napako
Slika
S56FPW, lahko prosim poveste kateri gonilnik ste uporabili? Inštalacija gonilnika s programčkom Zadig?
radmannsdorf

Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Uporabnika povabil: ivor
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a S56FPW » 26 Sep 2016, 19:29

radmannsdorf je napisal/-a:Tudi jaz sem danes usposobil $6 vreden usb tv tuner, ki mi je ležal v predalu. In sicer s programsko opremo SDR-J -> http://www.sdr-j.tk/index.html
Slika

Mi pa nikakor ne uspe zagnat programa DAB Player von Andreas Gsinn, ki ga omenja S56FPW. Probal že veliko gonilnikov, pa ga noče zagnati. Vedno pokaže sledečo napako
Slika
S56FPW, lahko prosim poveste kateri gonilnik ste uporabili? Inštalacija gonilnika s programčkom Zadig?

Jaz sem uporabil tole na tej strani http://www.ukwtv.de/cms/downloads-aside ... gsinn.html

Treiber1.zip -> Für Noxon-Stick (und andere Sticks mit E4000 oder FC0012 / FC0013 Tunerchip)
Treiber2.zip -> Nur für Sticks mit R820T Tunerchip
Treiber3.zip -> Für einige OEM-Versionen des Noxon
Treiber4.zip -> Für Sticks mit R828D Tunerchip ("Astrometa" DVB-T2 Sticks)
Treiber5.zip -> Nur für den Cinergy T Stick RC
Treiber6.zip -> Nur für den Terratec ran T Stick+
Visual C++ Redistributable für Visual Studio 2015 Update 3: Download
ker imam R820T sem uporabil Treiber2.zip
če imaš kluček z drugim cipom moras vzeti ustrezen gonilnik iz gornjega spiska
Uporabniški avatar
S56FPW

OdgovorNapisal/-a radmannsdorf » 26 Sep 2016, 19:55

Tudi jaz imam enak čip, sem probal parkrat driver pa ni razlike. Je bil dovolj zagon setup datoteke al kakšen drug način inštalacije driverja?
Bom za hec probal še vse ostale pakete driverjev.
radmannsdorf

OdgovorNapisal/-a S56FPW » 26 Sep 2016, 19:58

radmannsdorf je napisal/-a:Tudi jaz imam enak čip, sem probal parkrat driver pa ni razlike. Je bil dovolj zagon setup datoteke al kakšen drug način inštalacije driverja?

prvo je treba odstranit packarijo ki jo naredi zadig
pol pa po restartu masine pognat setup
Uporabniški avatar
S56FPW

OdgovorNapisal/-a javr » 26 Sep 2016, 21:38

ali je kdo opazil kakšno poslabšanje "navadnega" oddajanja prvega in drugega radijskega programa zadnjega pol leta ? Tako nekako v tem času mi avtoradio ta dva programa ne lovi več normalno, čeprav sta ta dva bila prej slišna povsod. Če nič drugega, si vedno ulovil 1. in 2. radijski program, zdaj pa hrešči in javlja da ni AF, pa ni TA, pa spet nekaj časa je,.... Sem mislil, da je radio zanič in ga zamenjal z drugim, pa je isto. Kabel in konektor za anteno ni videti nikjer poškodovan.
P.S.: slučajno našel: motnje povzroča pretvornik/razdelilec iz "faracajg"-vtikača na 4x USB.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 84 krat
Prejel zahvalo: 137 krat
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a radmannsdorf » 27 Sep 2016, 12:32

S56FPW je napisal/-a:
radmannsdorf je napisal/-a:Tudi jaz imam enak čip, sem probal parkrat driver pa ni razlike. Je bil dovolj zagon setup datoteke al kakšen drug način inštalacije driverja?

prvo je treba odstranit packarijo ki jo naredi zadig
pol pa po restartu masine pognat setup

sem opravil vse to. večkrat. vse s ponovnim zagonom. že včeraj in še danes spet. izbriral vse probrame, DAB player in Treiber 2 na novo potegnil dol, vse na novo inštaliral...
katere win pa imate? jaz imam win 10 64-bit. so bili v preteklosti že problami s programom #SDR. recimo win 7 je delalo, na win 8 nam en čas nikakor ni uspelo. bom še poizkušal, more delat! :)
radmannsdorf

OdgovorNapisal/-a javr » 27 Sep 2016, 12:37

ali so na 2.programu - Valu 202 končno uredili razmerje med glasnostjo govora in glasbe, ali je tudi na DAB treba stalno viseti na gumbu za glasnost ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a gumby » 27 Sep 2016, 13:34

Misliš razmerje med glastnostjo reklam in ostalim? Tu ni kaj za urejat, taka je direktiva kravatarjev...
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 102 krat
Prejel zahvalo: 573 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 62

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Sep 2016, 13:46

gumby je napisal/-a:Misliš razmerje med glastnostjo reklam in ostalim? Tu ni kaj za urejat, taka je direktiva kravatarjev...
Hmm kaj pa vem mogoče bi se pa dalo to rešiti kako drugače - mislil sem na tehnične rešitve.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7565 krat
Prejel zahvalo: 4575 krat
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a MadMax » 27 Sep 2016, 14:53

Uh, sicer malce pozno videl tole, pa vseeno...
Carko je napisal/-a:Tako kot analogna televizija. Prej sem videl 15 sneženih programov, zdaj vidim 100 kristalno čistih v HD.

Po eni strani res. Morda zdaj lahko gledam celo 20 programov, prej sem jih le pol toliko.
Sem pa prej ob slabem vremenu TV še vedno lahko normalno gledal, sicer z nekaj več "snega" in kakšno praskico zvoka, sedaj pa je v takem primeru kockanje in škripanje negledljivo.
Enako ko se mimo pelje poštar, prej je zvok prasketal in v sliki so bile črtice, a še vedno nisem nič zamudil. Zdaj pa imam TV za "poštar detektor", ker grem lahko za par minut, dokler je v ulici, mirno proč od TVja, ali pa gledam kocke in poslušam zelo glasne posebne zvočne efekte...
Tako da... Ni vse tako lepo kot večina opeva.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 363 krat
Prejel zahvalo: 413 krat

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 27 Sep 2016, 14:59

MadMax je napisal/-a:Enako ko se mimo pelje poštar, prej je zvok prasketal in v sliki so bile črtice, a še vedno nisem nič zamudil. Zdaj pa imam TV za "poštar detektor", ker grem lahko za par minut, dokler je v ulici, mirno proč od TVja, ali pa gledam kocke in poslušam zelo glasne posebne zvočne efekte...
Tako da... Ni vse tako lepo kot večina opeva.

Lahko kupiš poštarju nov moped :_dunno

Čisto resno moped ne sme motiti radijskega spektra! Če ga je z mopedom nekaj narobe in ga je treba popraviti.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a MadMax » 27 Sep 2016, 15:04

Pokaži mi enega starega Tomosa (APN6, A3M, ...), ki ni nikoli smetil, RSO atest gor ali dol!
MadMax

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Sep 2016, 15:15

MadMax je napisal/-a:Pokaži mi enega starega Tomosa (APN6, A3M, ...), ki ni nikoli smetil, RSO atest gor ali dol!
Jaz sem ga imel.
Samo ni šel nikamor in sem ga v 14-tih dneh predelal. Ja potem je pa smetil :(
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 27 Sep 2016, 18:54

SamoBr je napisal/-a:Lahko kupiš poštarju nov moped :_dunno

Čisto resno moped ne sme motiti radijskega spektra! Če ga je z mopedom nekaj narobe in ga je treba popraviti.

O tem sem jaz že pisal, da mi pastir z izkrišči dela motnje pa so nekateri „sedeli na ušesih”. Sedaj sem zadevo rešil z dodatnimi izolacijami in stikalno uro. Npr. mopedi in motorne žage so vsi motilci zaradi iskrišč (ja starejši motorji imajo dvojno iskrenje še na platinah) in na prav nobeni izmed teh mašin še nikoli nisem videl zaščite kape iz prešanega aluminija, imajo jih pa vsi modelarski zrakoplovi z bencinskimi motorji skupaj s pocinkano pletenico na kablu. Le zakaj neki a? Seveda pilot je še zmeraj na tleh. ;)
kobranka

OdgovorNapisal/-a javr » 27 Sep 2016, 20:06

Misliš razmerje med glastnostjo reklam in ostalim?
ne; reklame in muzika so na isti jakosti, govorni prispevki pa so tišji. Tako moraš dati malo bolj na glas da slišiš kaj govorijo in potem malo bolj na tiho ko začne muzika igrat, ker je drugače prenaglas. Na splošno so pri govornih oddajah zelo šlampasti glede zvoka: en novinar, ne vem imena, govori z zelo zamolklim, globokim glasom in ga ne razumeš nič če glasnosti kar konkretno ne povečaš; potem začne govoriti novinarka/napovedovalka in gumb za glasnost hitro v minus ker se preveč dere. Šlamparijo glede zvoka opažam samo na RTV SLO; na ostalih radijskih postajah (npr. Radio 1 ali Radio City) tega ne opažam. Me pa tudi zanima, zakaj na Valu 202 že nekaj let ne predvajajo več popularne glasbe; to pomeni takšne ki bi jo kdo poznal. Še na 1.programu radia SLO je boljši glasbeni izbor kot na Valu 202. Vsaj za navadne ljudi. Moraš biti kulturno-glasbeno izobražen da razumeš izbor glasbe na Valu 202, ali v čem je poanta ? Ker govorne oddaje imajo boljše kot na lokalnih postajah kjer govornih oddaj ponavadi sploh ni ali pa gre samo za neko spakovanje dežurnih voditeljev, a vmesna muzika je naravnost neposlušljiva.
Izvor motenj pri sprejemu na FM:
Priponke
12V_4xUSB_adapt.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a kobranka » 28 Sep 2016, 06:50

Te pritožbe sprejemajo na https://www.rtvslo.si/varuh/oddaj_pritozbo

Glede usb razdelilca, ga pa sam naredi. V temle je najbrž kakšen čuden stikalnik. Sicer se mi zdi čudno, da bi konverter iz 14V na 5V delal motnje. V tem primeru ne uporablja zgol regulatorja 7805, ker če bi teh moten nebi bilo. AM frekvence so še bolj dojemlive na motnje stikalnih napajalcev. Recimo za omrežni tok, če je prisoten navaden transformator je dosti bolje glede motenj kot pa, če je stikalni. Stikalnega sem jaz moral od radija odmaknih krepko čez meter.
kobranka

OdgovorNapisal/-a s55m » 28 Sep 2016, 20:19

Poceni konverterji dokaj pogosto povzročajo motnje v FM frekvenčnem pasu. Sem jih "srečal" že kar nekaj.
RTV SLO do sedaj ni uporabljala zvočnih procesorjev-limiterjev-kompresorjev.
Ker je hiper produkcija tehnikov, montažerjev in podobnih ljudi, potem v oddajo pride zmazek, kar pa očitno nikogar ne zanima.
Nekaj sem slišal, da so pri "notranji" firmi sedaj naročili limiter-kompresorje (Orban) :) .
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Sofia BG
Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 138 krat
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a MadMax » 29 Sep 2016, 14:13

Tu je že nekaj odzivov na DAB: https://slo-tech.com/forum/t635308
MadMax

OdgovorNapisal/-a kobranka » 01 Okt 2016, 18:40

Nekje je bilo pisano jamranje, da so avtoradiji postali problem. No mene pa zanima, če se bo dalo pri starih avtoradijih iz njih privlečt kakšne žice v stilu kot so recimo kasetarji, ki ne znajo predvajat MP3ja imajo pa še zmeraj opcijski priključek za CD izmenjevalnik ali pa priklop mobilnega telefona.

Ali je za slednje dvoje kakšen standar pri priključkih, kot npr. trije pini za maso ter levi in desni zvočnik ali je to bolj zakomplicirano v kakšen digitalni protokol?

Namreč, kot je bilo omenjeno bi se v ta namen, dalo porabiti SDR ključek v telefon, telefon pa priklop v avtoradio preko izhoda za slušalke.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Okt 2016, 18:59

kobranka je napisal/-a:Nekje je bilo pisano jamranje, da so avtoradiji postali problem.
Avtoradiji so natančno enak problem kot vsi ostali analogni radiji. Vse je treba zamenjati. No na srečo imamo 10 let časa. V tem času bo pa avto segnil in bomo skupaj z novim avtom dobili tudi nov radio.

Če se pa komu mudi pa itak ni problema - kupiš nov avtoradio in je. Glede na frekvence bo antena še enkrat manjša.
Šmentana reč,... glede na tendence, da naprava ne sme imeti opazne antene, bi morali izbrati 215THz - tisti mm antene pa po moje nebi motil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Okt 2016, 06:41

Heh mi smo ga že prej menjali, ker je jermen vftrgalo. ;) In ga najbrž ne bomo dokler bo le šlo. Ja za tiste, ki imajo plačo 5k itak ne bo problem zamenjat nov avto v par mesecih. Sami radiji se mi ne zdijo nekaj strašansko ugodni, sem potem raje brez njega pa poslušam žvrgolenje ptičev.
kobranka

OdgovorNapisal/-a radmannsdorf » 13 Okt 2016, 13:34

DAB Player von Andreas Gsinn preverjeno ne deluje na 64-bit Windows 10. Obstajajo neki komplicirani postopki za drug gonilnik, ampak ga Windows 10 avtomatsko spet povozi čez čas.
Zdaj pa sem naložil Windows Server 2016, prav tako 64-bit, pa deluje vse tako kot mora. Zdaj lahko sam upravljam kateri gonilnik bo uporabljen.
radmannsdorf

OdgovorNapisal/-a radmannsdorf » 13 Okt 2016, 16:18

Ker imam trenutno slab signal s priloženo anteno, ki je bila priložena usb tv tunerju - največ 10dB, bi rad kupil boljšo anteno z MCX konektorjem.
Na kaj moram biti pozoren? Na spodnjem linku je ena, ampak me zanima, če bi jo prilepil na hišno okno, na katerem so žaluzije, bi to sprejem motilo ali ne?
Opažam da antena še najbolje lovi na okenski polici, če jo dvignem višje, moč signala pade na 5dB ali manj.
http://www.ebay.com/itm/New-DAB-Digital ... SwAvJW-PM7
radmannsdorf

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 14 Okt 2016, 06:28

Pri antenah je precej enostavno:
-večja je boljša je
-težja je dalj bo zdržala
-višje je postavljena boje lovi
-bolj ko ima antena odprt pogled nad horizont bolje lovi

Zgoraj navedeno je treba upoštevati za primerjavo anten za isto frekvenčno območje.

Torej nazaj k tvojem predlogu, antena, ki si jo našel za nalepit na okno bo lovila, kot si sam že ugotovil bo sprejem odvisen od točne lokacije na oknu.
Žaluzije BODO vplivale na sprejem, ironično lahko tudi v pozitivno smer.

Če želiš res dober sprejem ti ne uide zunanja antena na strehi.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 135 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Okt 2016, 08:34

Peter123 je napisal/-a:Pri antenah je precej enostavno:
-večja je boljša je
-težja je dalj bo zdržala
-višje je postavljena boje lovi
-bolj ko ima antena odprt pogled nad horizont bolje lovi

Tole sem pa kar moral izpostaviti. Saj zgornja odebeljena trditev sicer drži, se pa pozablja, da je signal od antene treba napeljati do naprave. Z višino se sicer nivo signala pridobi (vsaj do neke višine), z dolžino kabla pa se vnaša dodatno slabljenje. Tako, da ne pretiravati.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 14 Okt 2016, 08:50

Pa ne pozabiti na polarizacijo, ki je pri DAB sistemu naravnana na mobilni sprejem in je vertikalna.
Tako lahko zlahka v kablu izgubiš dodatnih 5 dB v polarizaciji pa 10dB!
Uporabniški avatar
S53DZ

Zahvalil se je: 204 krat
Prejel zahvalo: 389 krat
Uporabnika povabil: S52O

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 14 Okt 2016, 10:05

Bi se malo poigral z DAB+ pa me zanima kakšne so razlike med rtl ključki, ki jih najdem na ebay. Oz. katerega priporočate? Ali je vseeno?
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 111 krat
Prejel zahvalo: 190 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a radmannsdorf » 14 Okt 2016, 14:55

Preveri le, da ima oznako R820T2 ali RTL2832U, pa bo delal.
radmannsdorf

OdgovorNapisal/-a luftek » 22 Mar 2017, 21:42

welle.io je programček za WIN10 in linux... lepo dela za naš DAB+ 10D multipleks
Uporabite enega izmed ključkov RTL_SDR
http://www.rtl-sdr.com/welle-io-new-rtl-sdr-airspy-dab-dab-decoder-available-windowslinux/

welleio_DAB-1024x591.jpg
luftek

Kraj: Velenje / Sl.Konjice
Zahvalil se je: 16 krat
Prejel zahvalo: 6 krat
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a herdarko » 07 Jul 2017, 22:42

VolkD je napisal/-a:
kobranka je napisal/-a:Nekje je bilo pisano jamranje, da so avtoradiji postali problem.
Avtoradiji so natančno enak problem kot vsi ostali analogni radiji. Vse je treba zamenjati. No na srečo imamo 10 let časa. V tem času bo pa avto segnil in bomo skupaj z novim avtom dobili tudi nov radio.

Če se pa komu mudi pa itak ni problema - kupiš nov avtoradio in je.

Trenutno ni potrebe za nabavo novega DAB+/FM avtoradija, ker so predragi. Na trgu obstajajo različni DAB+ adapterji že od 50+ EUR, kot je npr. na sliki spodaj, ali kakšna enostavnejša varianta z dvovrstičnim zaslonom.

Slika

Zadeva dela na prosti FM frekvenci preko obstoječega sistema v avtu. Potrebno je vse kable pravilno povezati (antena, AUX, napajanje), uskladiti frekvenco, skenirati programe in zvok se lepo sliši iz obstoječih zvočnikov v avtu. Seveda, potrebno je biti v območju signala. Na zaslonu avtoradija se prikaže napis "DAB MODE".

Slika

Priložena antena se lahko zalepi na vetrobransko steklo, toda jaz sem jo nekaj časa imel nerazpakirano spredaj kar tako na armaturki zalepljeno z lepilnim trakom, da mi ne "pleše" na ovinkih. Ven sem potegnil le kabel. Potem sem ugotovil, da imam boljši sprejem, če jo lepo skrijem pod streho za zaprtim senčnikom pred sovoznikovim sedežem, kar ni bilo težko, saj je velikost PVC vrečke le cca. 30 x 10 cm. Adapter ima tudi tovarniško nastavljeno fiksno napajanje antene, tako da sem lahko testiral še majhno paličasto aktivno DVB-T magnetno anteno na strehi ... 8-)

Slika
Moji prispevki predstavljajo moje osebno mnenje, izkušnje, priporočila ali kritike in nasvete. NE REKLAM!
Uporabniški avatar
herdarko

Kraj: Haloze
Zahvalil se je: 11 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a malci » 08 Jul 2017, 20:48

Pozdravljeni!

Ker mi krmilnik za moj E-avto dela sranje po VF območju po zraku in mi zaradi tega med vožnjo običajni FM sprejemnik zelo slabo lovi, sem resno razmišljal, da bi nabavil DAB+ sprejemnik. Samo me skrbi, da med hribi oz po dolini, kjer se vozim ni dovolj signala DAB+.

Kako bi to lahko preveril?
Je kdo v bližini Ljubljane, ki bi to lahko stestiral oz posodil za kako uro, da poizkusim?

EDIT: Sem našel http://www.rtvslo.si/dab/moznost_sprejema in ja, moja dolina nima signala. :(
lp
Uroš
Uporabniški avatar
malci

Kraj: Polhov Gradec
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 40 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a herdarko » 08 Jul 2017, 23:31

malci je napisal/-a:Sem našel http://www.rtvslo.si/dab/moznost_sprejema in ja, moja dolina nima signala. :(

To, kar lahko vidiš na zemljevidu, še ne pomeni, da ni signala. Zahodni del Haloz je tudi bogi, kar se tega tiče. Tu pa tam kakšna "packa" na zemljevidu. Ampak vseeno gre. Zunaj mojega območja zagotovo vem, da signala ni npr. na relaciji Rogatec – Rogaška Slatina. Večkrat sem se vozil po obvoznici in tudi ustavljal, da bi na novo poskeniral programe, ampak nič od 0. Ta konec bo pokril oddajnik na Boču, ko ga bodo pognali.
Priporočam ti, da vseeno poskusiš. :_clap
Moji prispevki predstavljajo moje osebno mnenje, izkušnje, priporočila ali kritike in nasvete. NE REKLAM!
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 09 Jul 2017, 12:15

radmannsdorf je napisal/-a:Ker imam trenutno slab signal s priloženo anteno, ki je bila priložena usb tv tunerju - največ 10dB, bi rad kupil boljšo anteno z MCX konektorjem.
Na kaj moram biti pozoren? Na spodnjem linku je ena, ampak me zanima, če bi jo prilepil na hišno okno, na katerem so žaluzije, bi to sprejem motilo ali ne?
Opažam da antena še najbolje lovi na okenski polici, če jo dvignem višje, moč signala pade na 5dB ali manj.
http://www.ebay.com/itm/New-DAB-Digital ... SwAvJW-PM7

Verjetno si med časom zadevo rešil.
Pred časom sem testiral tudi to. Majhne paličaste 10 cm antence, ki so večinoma priložene USB ključku, niso najboljša rešitev v območjih s slabim signalom. Zato sem nabavil kabel z ustreznima konektorjema, da sem se lahko špilal.

Slika

Anteno s tvojega linka ne priporočam za namestitev na hišno okno, ker ni namenjena za to. Sprejem je seveda lahko možen, ampak nikoli ne bo optimalen, ker ni stika z maso.
Namreč, tisto škatlico je potrebno pritisniti na kovinsko ohišje, na oknu pa ga sigurno ni. V avtu npr. se to lahko naredi na šasijo in če nisi vešč, je dokaj zahtevno, ker je potrebno opraviti določena preddela.

https://www.youtube.com/watch?v=8h2f48mb3Wk
Razen tega, mislim da takšne antence večinoma v tisti škatlici vsebujejo nekakšen ojačevalec in če napetosti iz sprejemnika ni, je vse skupaj mrtvo, pa žaluzije gor ali dol.
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a S53AL » 10 Jul 2017, 10:15

Same komplikacije. Kaj obstoječemu sistemu manjka :_dunno
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 715 krat
Prejel zahvalo: 79 krat
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a Carko » 10 Jul 2017, 20:49

Zvok.
Carko

Zahvalil se je: 136 krat
Prejel zahvalo: 487 krat
Število neizkoriščenih povabil: 123

OdgovorNapisal/-a herdarko » 16 Jul 2017, 00:53

Če bi le bil samo zvok. :mrgreen:
Najmanj 1000x že napisano, nekaterim pa še ni jasno. Očitno bo potrebno odpreti nov podforum - "Filozofske teme o DAB in FM", tako kot smo v preteklosti na enem forumu o DVB-T, kjer smo odprli 144 novih tem, objavljeno pa je bilo čez 4000 prispevkov. DVB-T pa je šel v maloro.
Tukaj se pogovarjamo o sprejemu in (ali) o možnostih sprejema, sprejemnikih, morebitnem DX-anju, …

Imamo srečo, da obstaja tudi tista smešna stran digitalizacije.
S53AL je napisal/-a:Same komplikacije. :_dunno

Seveda, samo komplicirajo in nekaj drckajo, 100/h. Evo pri takšni vožnji sem ujel Glasbeni radio. Kaj to pomeni "za poslušalce, ki si ga na roke mečejo"?Slika

Slika

S53AL je napisal/-a:Kaj obstoječemu sistemu manjka :_dunno

Kaj pa manjka obstoječim avtomobilom na nafto ali bencin, ki se bodo čez nekaj let premikali le na elektriko? :roll: :lol: Slika
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 18 Jul 2017, 00:00

carli je napisal/-a:Tu nekateri ki imajo dvb-t2 sprejemnike tudi imajo 100 programov iz Avstrije in Madžarske. Gledajo jih pa lahko bolj malo brez kartic :_rolling :_banghead

Točno tako. Pozabil si pa še na Hrvate. Na severovzhodu lahko nekateri dobimo na DVB-T/T2 cca. 200 TV programov + radio programe. K temu je potrebno dodati še v mojem primeru podvajajoče se programe z Ivanščice in Reichnitza, pa je cifra takoj 250. 8-)

BraneZ je napisal/-a: ... tukaj v Koprivnici zaenkrat ni možno sprejemati niti enega DAB oddajnika medtem, ko je DRM postaj na KV kot salate.

Za DAB mi je dokaj jasno. DRM postaj pa je na KV frekvencah kot kivija in orehov skupaj po spomladanski pozebi v Halozah. :roll:
Če imaš kaj za povedat o DRM-u, a verjamem da imaš, odpri ustrezno temo in bom drage volje sodeloval. Imam sprejemnik DRM DR111.
Evo za vzorec, ko je na DRM bilo programov kot solate - Radio New Zealand International (RNZI). :mrgreen:

Slika
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 24 Jul 2017, 03:11

S potepanja po Logarski dolini pred nekaj dnevi s prijatelji …
Vzel sem s seboj le mali ročni sprejemnik s 25 cm teleskopsko anteno. Z njim sem lahko ob oknu na zadnjem levem sedežu ugotavljal pokritost z našim DAB+ signalom.

Slika

Iz Slovenske Bistrice po avtocesti do odcepa za Mozirje je signala več kot dovolj, razen v predorih, kjer se zgubi po cca. 100 m in se ponovno pojavi na izhodu iz predora. Signal je OK tudi do Mozirja. Sodeč po karti pokritosti sem mislil, da bo signal začel pokati. Ampak ne. Signala je še vedno dovolj tudi do Ljubnega ob Savinji in še malo naprej do ene vasi, mislim da je Savina. Delal je vseskozi tudi Glasbeni radio, ki ima najnižji bitrate.

Proti Lučam in Solčavi pa so se začele težave.
Slika

Najprej so začeli prekinjati programi z nižjim pretokom (Glasbeni, Rock, …) in potem še programi RTVSLO, na katerih so bile krajše in tudi daljše prekinitve vse do uradnega vhoda v Logarsko dolino. Ko je potrebno nekaj plačat - signala je :D . Ne vem, morda tudi zato, ker smo se ustavili. Gremo naprej in zopet prekinitve vse do parkirišča pri domu v zatrepu doline. Tukaj se lahko pri kakšni mizi dobi minimalen signal za koliko toliko dober sprejem RTVSLO programov.
Pri slapu Rinka, kjer smo se tuširali z razpršujočimi kapljicami, signala ni bilo. Zato pa ga je bilo v izobilju, ko smo se vračali čez panoramsko cesto 927 v Solčavo.

Slika

V eni od turističnih kmetij, kjer smo naročili kosilo, sem v sami stavbi imel signal tudi na mobitelu LG Stylus, ki ima vgrajeno DAB+ aplikacijo. Slušalke služijo kot antena.

Slika

Grdobe grde, kaj to spuščajo na Slideshow. Človek bi se lahko v nočnem času prestrašil. :mrgreen:

Zanimivo, da se na FM-u odlično sprejemajo postaje s Sljemena, Učke in še bolj južno z nekaterih manjših oddajnikov. Odlična lokacija za test DX sprejema DAB+ signala na Hrvaškem, ko ga bodo zagnali. :!:

Zaključek:
Prenosni sprejemniki, kot so majhni žepni (ročni), ali kakršnekoli druge izvedbe s teleskopsko anteno, niso namenjeni za mobilni sprejem in ne morejo biti najboljše merilo za ugotavljanje kvalitete signala pri vožnji na določeni relaciji, so pa le dober pokazatelj, da signal sploh obstaja ali ne obstaja v zraku. Mislim, da bi z mojim adapterjem za avtoradio (in ustrezno antenco) rezultat tega testa lahko bil veliko boljši. Zakaj? To pa je že druga zgodba. :D
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 03 Avg 2017, 23:23

Še bo vroče. Zato, za nekatere vsaj delna osvežitev, ena še ne objavljena slika. Sprejem italijanskega muxa DAB ITALIA (nekoč ClubDAB Italia) na kanalu (blok) 12C lansko zimo v neugodnih razmerah cca. 10 km vzhodno od Boča. Med 18-imi programi je tudi Radio Marija Albanija (RMALB.IA).

Slika

Sprejem je še vedno možen, kljub temu, da je decembra 2015 na istem kanalu začel oddajat slovaški mux DAB z oddajnika Kamzik (439 m, 3,6 kW) pri Bratislavi in se ga na mojem koncu lahko dobi na različnih lokacijah. Signal je ponekod zelo dober, ampak zanimivo da se ga lahko dobi na vrhu Boča z žepnim sprejemnikom, na razglednem stolpu, kljub motnjam od oddajnika. Pred nekaj leti, ko se je DAB signal oddajal le s Krvavca, to na Boču ni bilo možno, pa tudi ne npr. na vrhu Ivanščice poleg oddajnika.

Na začetku so imeli le 4 programe, danes pa 10. Ena slikca iz tistega časa, ko sem imel zraven "kitajca" :) . Posneto doma, ker se na majhnem displejčku po dne skoraj nič ne vidi. :mrgreen:

Slika
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 15 Avg 2017, 21:45

Še nekaj o testiranju DAB+ adapterja za avtoradio.
Med časom sem šel še do morja čez Trojane ter do Bohinja in še nekaterih "problematičnih" destinacij. Kaj naj rečem? Presenečen sem nad mobilnim sprejemom. Dejansko, nekatera območja na karti pokritosti z DAB+ signalom niso tako "nedolžna", kot je prikazano. Ampak … to so le samo testi in oprema je tudi bila malo boljša. :D

Kot sem že pisal, za testne namene sem uporabil anteno, ki sem jo nabavil nekje 2011 za potrebe DVB-T sprejema, podpira pa tudi DAB. Ne vem, zakaj se reklamira, kot (samo) sobna? Morda zaradi velikosti (45 cm)? Na strehi avta je preveč opazna …

http://www.zehnder-sat.de/01_Produkte/P ... ospekt.pdf

Nabavil sem kabelček z ustreznima konektorjema ...

Slika

In to je to. Zadeva špila.
Pogled na zaslon v avtu. Romantika v nočnem času. 8-)

Slika

Testiral sem tudi majhno paličasto 10 cm antenco in smatram, da je čisto OK, tudi na problematičnih območjih. To, da signal prekinja pri programih z nižjo stopnjo zaščite in manjšim bitrateom (Glasbeni, BOB, …) še ne pomeni, da je antenca slaba. Po mojem mnenju je nekje v rangu antene, ki se ustrezno zalepi na vetrobransko steklo. Žal, nekateri trenutno res nimajo denarja za razmetavanje, ampak prej ali slej bodo morali oddajat z ustreznimi parametri, če bodo hoteli, da bodo slišni povsod. :roll:

Pred kar nekaj leti, ko je v zraku bil le stari DAB signal s Krvavca, sem s sprejemnikom Pure Evoke 2S v avtu in z 10 cm paličasto antenco na strehi, lahko nemoteno spremljal programe npr. od Doma v Kamniški Bistrici do Vranskega skozi Tuhinjsko dolino. 8-) Karta pokrivanja z DAB signalom je takrat bila takšna …

Slika
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 24 Sep 2017, 14:53

Po enem letu oddajanja digitalnega signala, še nič od EPG-ja na naših programih.

Slika

Morda bodo kaj več naredili Hrvati, ki štartajo predvidoma novembra z enoletnim testnim oddajanjem s Sljemena, Ivanščice, Učke in Mirkovice.

http://www.oiv.hr/tvrtka/vijesti/vijest_hr.aspx?id=2348
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 26 Sep 2017, 22:06

Po nekajdnevnem preizkusu ugotavljam ...
Logo oz. slika se prikaže s precejšnjo zamudo. Na Radio 1 DAB (in tudi na še nekaterih komercialnih) pa se tudi po nekaj minutnem čakanju ne prikaže radio tekst oz. DLS. Radio 2 npr. pa tudi Glasbeni radio z najslabšimi parametri oddajanja, nimata s tem težav.

Slika Slika Slika

Za popularizacijo digitalnega radia, bi imetniki programov morali ponuditi veliko več, ampak vse to kar prinaša digitalizacija, na žalost, tudi nekaj stane in za "ta male" je to veliki strošek pri sedanjem paralelnem oddajanju.

EPG bodo verjetno imeli le nekateri programi RTVSLO, ker zadeva verjetno požira nekaj pretoka podatkov (kbps) in bi cena oddajanja/mesec tako bila še višja. Po mojih informacijah vsak kbps stane 35,11 €.
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Sep 2017, 22:39

Ehhh Radio1 radio2, pa še kateri bo to imel, če bo to prineslo denar.
rtvslo, bo imel/ima, ker mu ta dear dajemo mi vsi in nimamo možnosti reči ne.

Skratka stvar se bo prijela, če bo zadaj ekonomija, oziroma se bo tam kjer se lahko preseravajo z tujim denarjam.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a herdarko » 27 Sep 2017, 22:24

Ehhh, ve se, komu je nova platforma namenjena, ampak ... na žalost, pri nas je digitalizacija radia izbrala napačno pot, ker eni ne zastopijo izraza "dodatna zmogljivost".

Evo ti mnenje ene od komercialnih …

Zaenkrat je DAB ena sama žalost in razočaranje. Pa še zelo drago ...
Vem da bi rabili 80 kbps (bruto) za vsaj približno normaln zvok (okoli 70). Če bi želeli slike in imet normaln zvok bi morali imet to kar ima nacionalna - navadn AAC in 128, kar pa znese prek 4k € na mesec.
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 28 Sep 2017, 22:13

Hvala za vse komentarje. Zaradi pomanjkanja časa mi ni uspelo prav vsega prebrat ... zato gremo naprej in osredotočimo se na EPG. Tako se npr. vidi na nemškem DAB+ …

Slika Slika

Ena podrobnost mi pa ni ušla - logotipi radijskih postaj na programski listi poleg naziva programov, ki jih pri nas ni. Ne vem, kdo to ureja, operater multiplexa ali vsak ponudnik programa posebej? … Torej, možnost je, da se še kaj doda in se popestri pogled na zaslon sprejemnika … seveda pri tistih, ki to omogočajo ...

Slika Slika

Povečal sem vrstico z enim logotipom, da se vidi, kaj vse piše. Nemci imajo tukaj malo drugače nastavljen naziv multiplexa "DR Deutschland" … po moje … kaj pa vem …

Slika
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 02 Okt 2017, 20:18

Radijske postaje na Hrvaškem so izkazale zelo velik interes za enoletno testno digitalno oddajanje, kar prekaša tehnične zmogljivosti DAB + multiplexa. :_clap

Vir: http://www.e-mediji.hr/hr/novosti/5242/

Zanimiva je cena oddajanja in sicer 3300 KN/mesec za povprečno 72 kbps. Naš operater je oderuški za praktično 0 poslušalcev, zato je večina komercialnih postaj bistveno zmanjšala količino bitnega pretoka. :!:
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 13 Okt 2017, 21:51

Generalna skupščina WorldDAB 2017 bo 7. in 8. novembra v Parizu …

Seveda bomo prisotni tudi tukaj. Za našega "predavatelja" se še ne ve, kateri bo …

More and more broadcasters across Europe are migrating from FM to DAB+. This session looks at their motivations in doing so, the level of political support, and why they see the move to digital radio as advantageous for the listener.

United Kingdom: Ian O’Neill, Head of Radio, Head of Television, Department for Culture, Media & Sport (DCMS)
Germany
Denmark
Belgium
Slovenia
EBU: Graham Dixon, Head of Radio

Na koncu skupščine pa bo neizbežni "NETWORKING DRINKS"!Slika

Vir: http://www.radioworld.com/digital-radio ... bly/340558
Uporabniški avatar
herdarko

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov