Nastavljivi napajalnik iz PC napajalnika-debata

Zaenkrat bomo tu dali več ali manj vse. Ko se bo vsebina širila bomo podforume dodajali.

Nastavljivi napajalnik iz PC napajalnika-debata

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 09:48

Na forumu in tudi drugače sem zaznal željo za samogradnjo napajalnika (Oh , saj ni prvič, izgleda, da mi je usojeno - napajalniki).
En tak primer da bi si človek naredil tak napajalnik je tule., pa seveda ni osamljen.
Moja želje napolniti akumulator avtomobila, ki nikakor noče vžigati se je pridružila zgornjemu. Sicer je avto zadnje čase nekoliko bolj ubogljiv, a se je pojavil nov problem - imenovan panda. To je moj avto-traktor na katerega se spomnio dvakrat na leto. Za čudo je to neuničljiva škatla ki izjemno hitro vžge in dela. Za dovoz drv iz okoliške gmajne je idealen.
No malo se moram popraviti - vžge, če mu ne pokradejo goriva in če je v akumulatorju še kaj energije.

Srečanje z gospodom iz Koprskega, ki se hobistično ukvarja z eloksacijo aluminija in to v nemogoče različnih in neverjetno lepih barvah je dodatno dvignila željo narediti še en napajalnik.

Kakšen sploh naj bi bil bodoči napajalnik ? kakšne so želje ?
Ja, kaj sploh sprašujem, saj tega tako in tako nihče ne ve. In ker se ne ve za kaj naj bi ga potrebovali je seveda želja nekje med neskončnostjo in med tem, kar sem objavil v reviji številka 11 pod priročnim napajalnikom.
No neskončnost je običajno zaradi samokritike in pljuvanja so-forumašev seveda omejena na nekoliko bolj realne parametre. Tako napetostno, kot tokovno.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6720 krat
Prejel zahvalo: 4227 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 253

Re: Naredili bomo - napajalnik!!

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 09:54

Po raziskovanju interneta, saj nočemo odkrivati stvari, ki so že znane, sem rešitev našel nikjer drugje kot na našem forumu.

Klik !

Že takoj po objavi sem seveda S56FPW cukaj za rokav, da stvari spravi v primerno obliko, da bo lahko objavljena v reviji. Žal brez uspeha. Ne, da nebi hotel pomagati pri izdelavi, ne, ne, daleč od tega. Pač ni človek, ki bi se mučil s črkami in stavki, pa še za silne eksplozije noče biti kriv.

No o teh ekspolozijah se bomo pa še pogovarjali, ampak vse v svojem času.

Torej je padla odločitev, da ta del okrog objavljanja vzamem nase. Odpravil sem se do avtorja in dobil delujoč primerek, ter vso literaturo v zadnji izvedenki.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 10:19

Nekaj dni sem bil sicer zaseden z drugimi stvarmi, pa tudi računalnik mi je nagajal in sem se tega lotil šele predvčerajšnjim.
Jasno, najprej sem v škatlo zapičil izvijač. Na prvi pogled je to PC napajalnik.
IMG_3582 (Medium).JPG

Slika me najprej navda z grozo, ker je tu cel kup materiala. V naslednjem trenutku se sprijaznim s tem, da bo pač nekaj več spajkanja. Še posebej mi je všeč misel na recikliranje. In to misel naj podkrepim še z dejstvom, da se da tak napajalnik narediti z zelo majhno udeležbo € iz našega žepa. Študentje, pa še kdo bo zelo vesel.
O glej, mariskaj je iz PC napajalnika, tudi ventilator in regulacija vrtenja tega ventilatorja. Da se stvari ne grejejo kaj dosti bom pa dokazal s sledečo sliko:
IMG_3583 (Medium).JPG

No mogoče ni ravno videti, bom pa kar sam povedal, da je tu kar nekaj pajčevine. Ventilator torej nima prav velikega dela.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a arksi » 13 Apr 2016, 10:26

Kakšna pa bo zmogljivost tega napajalnika V?, A?? Ker je tole "nekakšen" stikalni napajalnik, me zanima, če je/bo odporen na VF motnje?
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 662 krat
Prejel zahvalo: 101 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 10:34

Škatla je iz aluminija. Verjetno bo tole eden od izzivov za moj CNC. Torej bo treba stvar izrisati in potem dalje.
IMG_3584 (Medium).JPG

No že pogled na obliko me je spravljal v obup. Tole ne bo tako enostavno kot se zdi. Razvit plašč škatle bo verjetno precej večji kot je naš društven CNC.
IMG_3590 (Medium).JPG

144x440mm velik kos aluminija potrebujemo. No vsaj toliko. In to ne gre stlačiti v CNC. Jaz s precej večjim strojem seveda ne bom imel problemov. Po temeljitem razmisleku pa se mi je na obrazu pojavil nasmešek.
DIV ( deli in vladaj) princip se je tudi tokrat pokazal kot uspešen. Saj vse te stvari lahko naredimo na CNC v treh potezah, to pa zmorejo tudi naši strojčki.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 10:56

arksi je napisal/-a:Kakšna pa bo zmogljivost tega napajalnika V?, A?? Ker je tole "nekakšen" stikalni napajalnik, me zanima, če je/bo odporen na VF motnje?

Sem kar pričakoval tako vprašanje. Moralo je priti, saj o tem še nisem nič rekel. No v resnici sem nekaj povedal ;)
Odgovor je preprost - čimveč V in čimveč A.
No tole je dejansko čisto pravi stikalni napajalnik. Vsak stikalni napajalnik je precej neobčutljiv na motnje. Še več, brez njih sploh ne more delovati. :_dunno No tole je izpadlo kot šala, a je v resnici res. To kar počnemo je cca 400W stikalni generator motenj. Umetnost stikalnega napajalnika pa je v tem, da ga krmilimo tako, da čim več teh motenj ujamemo in jih usmerimo ter pripeljemo do enosmerne energije. VF energija, ki bi jo lahko pripeljali v tak napajalnik in bi škodovala njegovemu delu, bi morala biti res zelo, zelo velika. Stikalni napajalniki so torej precej neobčutljivi za zunanje vplive RF motenj.
Dejanski problem je obraten. Tovrstni napajalniki imajo sicer zelo dobre izkoristke glede na linearne napajalnike, a še vedno ostane precej tega kar greje regulacijske elemente in seveda tudi precej tega kar ostane kot motnje.
Na napajalni linijo lahko te neželjene produkte precej dobro filtriramo, a kaj ko nebodigatreba najde pot naravnost po zraku.
Dobra kovinska škatla je torej še kako potrebna.
IMG_3591 (Medium).JPG

Slika daje vsaj delni odgovor na postavljeno vprašanje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 11:03

Zgornja slika prikazuje napajalnik, ko je potenciometer za regulacijo napetosti obrnjen do konca. Torej je to kar daje maksimum.
Lahko torej rečemo, da je to napajalnik od 0 do 26,6V ?

Ne ne moremo!!! Lahko pa rečemo, da je to maksimum, kar zmore konkreten primerek. Pa še tu je zelo vprašljivo kakšen je faktor stabilizacije. Ostanimo raje znotraj varnih mej in poskusimo napajalnik deklarirati kot napajalnik, ki zmore dajat napetosti do 25V. Če potrebujemo več, se da narediti tudi to, a bo o tem posebno poglavje, kjer bomo opisali kako se to naredi in kaj vse vključno z dobro mero tegale (#$%&/(#&/$&/) je pri tem potrebno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 11:26

arksi je napisal/-a:Kakšna pa bo zmogljivost tega napajalnika V?, A??

Preden grem dalje sem dolžan še drugi del odgovora torej koliko A.
Po pravici povedano ne vem. Še nisem tega vzel pod lupo. Ampak absolutno pravilen odgovor bo prav gotovo, če rečem čim več :_dunno .
No k temu odgovoru bom dodal še enega malo bolj previdnega. Ne preveč!
No prvi odgovor čim več je seveda povsem razumljiv in jasen, zato posebna razlaga ni potrebna.
Drugi odgovor, ki pravi "Ne preveč" pa seveda zahteva nekaj razlage.
Za tok imamo predvidena dva potenciometra. Fino in grobo nastavitev. Tu nastavljamo maksimalno dovoljeni tok. Funkcija ščiti predvsem porabnike manj pa seveda napajalnik.
To kar ščiti napajalnik je vgrajena funkcija omejitve glede na moč, ki se prenaša preko njega. Slednja pa je omejena s kar precej elementi. Z velikostjo transformatorja naprimer. Tudi izbira tranzistorjev je tista, ki to omejuje. Nenazadnje so tudi diode elementi, ki odrečejo poslušnost, če je tok skoznje prevelik.
Nalašč za tole sem naredil eno fotografijo. Nekako si nisem upal iti dlje, čeprav sem imel še rezerve. Ampak tole je ravno za pokušino.
IMG_3595 (Medium).JPG

No na sliki se lepo vidi, da imam na potenciometru še kar nekaj rezerve.
Seveda ne gre pričakovati 20A pri 25V, saj bi to presegalo moč, ki jo preko jedra vgrajenega transformatorja lahko prenesemo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 11:29

Odgovora koliko A torej nimamo v obliki toliko in toliko, ampak je to malo bolj megleno in zvito. Pri nižjih napetostih je torej na razpolago nekaj več toka, kot pri višjih. Sicer pa smo tega vajeni že iz napajalnika Nr. 5

Mimogrede, ker nisem hotel izzivati nesreče, sem obremenitev (pre)hitro (pinceto in to eno meni ljubših) odstranil. Bila je topla. In ko sem to opazil sem še enkrat pogledal na ventilator v napajalniku. Pajčevina in pajek sta jo poceni odnesla. Ventilator ni startal.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 11:36

Opogumljen z vsemi poizkusi sem se dokončno odločil! Gremo v izdelavo!
Za začetek sem naredil tri vezja.
IMG_3573 (Medium).JPG

Jasno kemo-transfer metoda. Vezje je enostransko! Nisem še delal tako velikih vezij po tej metodi. Zato sem preventivno že v startu naredil tri.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 11:42

Velikost tiskanine je povzročala probleme. Nikakor nisem mogel tega vezja strpati v mojo posodi z natrijevim persulfatom. Problem sem rešil z dvema banjicama. V zunanji je bila vroča voda z ženinega štedilnika ( :_silent ). V notranji, rdeči pa natrijev persulfat in dve ploščici. Zadeva deluje !
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 11:49

No tako sem dobil tri povsem uporabna vezja.
IMG_3579 (Medium).JPG

Kaj naj pa zdaj ? Treh pa res nisem imel namena delati.

Odločil sem se, da bo to "skupinski" projekt. Tistim najbolj zainteresiranim bom naredil tiskano vezje in jim ga poklonil. Luknje bodo pa vrtali sami. Nadaljnjo izdelavo in izbiro materialov se bomo šli pa skupno preko foruma.
In kaj pričakujem za to ? Nič, razen, da svoje izkušnje pri gradnji delijo z ostalimi tu. Tako bomo dobili lepo bazo podatkov, ki bodo naslednjim graditeljem pomagali.

Torej resni se lahko javite za ploščice.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a koala33 » 13 Apr 2016, 11:52

Sem kandidat za eno ploščico, že nekaj časa pogledujem proti temu usmerniku.
LP, Aljoša
koala33

Kraj: Krka
Zahvalil se je: 120 krat
Prejel zahvalo: 194 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 191

OdgovorNapisal/-a radix » 13 Apr 2016, 12:37

Jaz bi tudi eno ploščico. Še bolj zadovoljen bi pa bil s PDFjem s predlogo za vezje, da si TIV izdelam sam na FR4 laminatu. Tako bo mogoče rahlo manj sledi ožganin in explozij na njem. :D
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 203 krat
Prejel zahvalo: 301 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a mitkum » 13 Apr 2016, 12:44

Sem kandidat za eno ploščico :_kisscheek
mitkum

Kraj: Logatec/Kalce
Zahvalil se je: 63 krat
Prejel zahvalo: 114 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a andrejj » 13 Apr 2016, 12:48

radix je napisal/-a:Jaz bi tudi eno ploščico. Še bolj zadovoljen bi pa bil s PDFjem s predlogo za vezje, da si TIV izdelam sam na FR4 laminatu. Tako bo mogoče rahlo manj sledi ožganin in explozij na njem. :D

Poglej na "klik" in imaš pdf.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 194 krat
Prejel zahvalo: 115 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a Jakey » 13 Apr 2016, 14:12

Hmm. Glede na to, da je Darko v 1. postu napisal "Kakšen sploh naj bi bil bodoči napajalnik ? kakšne so želje ?", bi konkretno omenil tole:

- Brez LM723 ( :_rolling )
- Prikaz nastavitve toka. To ne pomeni, da bo ob potenciometru skala, ampak da bo na čelni plošči tipka, katera kratkosklene shunt, ter se med čason držanja shunta, da teče skozenj tok, nastavi maksimalen tok.

Zaenkrat mi samo to pade na pamet.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Zahvalil se je: 157 krat
Prejel zahvalo: 118 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a radix » 13 Apr 2016, 15:20

andrejj je napisal/-a:Poglej na "klik" in imaš pdf.
Aha, jaz sem pa pričakoval VolkD kot avtorja, ker je zadnjič on "krivil" povezave na ploščici, katere avtor je bil S56FPW. :oops:

Bom pa kar šel v izdelavo, Pa še nov toner imam za probo :) .
radix

Zahvalil se je: 203 krat
Prejel zahvalo: 301 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 17:02

No to seveda ni laboratorijski napajalnik. Prej bi lahko rekli, da je regulacijski napajalnik za velike tokove in za male denarje.

Osebno sem mišljenja, da je v domači garaži bolj uporaben od večine hudih laboratorijskih napajalnikov, čeprav bi ga z veseljem takoj zamenjal za kakega hudega.

s54mtb je napisal/-a:Aja, no... čas bi že bil, da se naredi en "hud" napajlnik. Sam sem pred časom naredil nekaj v smeri "laboratorijskega", ampak samo do 5V/1A, ostale karakteristike pa so bile v mejah, kot jih omenjam. Žal je cena samo DA in AD pretvornikov z referencami v rangu 100 EUR :)

No napajalnik z takimi parametri, kot si jih navedel seveda ne more biti poceni. Ampak tega na srečo tudi nihče ne pričakuje. Z veseljem bom naredil tudi takega, le nekdo se mora lotiti tega.
s54mtb, si za kakšen skupen projekt ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 17:17

radix je napisal/-a:Bom pa kar šel v izdelavo, Pa še nov toner imam za probo :) .
No za vse, ki bi radi preizkusili kemo postopek, pa dajem zadnjo verzijo tiskanega vezja. Tako boste lahko vezja delali tudi sami.

UPS,... začasno umikam datoteke, ker,....
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 17:18

Zdaj pa je čas, da se lotim tudi sam izdelave malih ploščic. Opazili ste, da imam tri ploščice v enem pdf-ju. Potrebujemo je eno. Upam, da vas ta višek ne bo preveč bolel.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 13 Apr 2016, 17:38

Tudi jaz bi tole delal.
Če prav razumem so tokrat ploščice "made by VolkD", material je v "samozaložbi", glede ohišja pa mi ni povsem jasno.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 634 krat
Prejel zahvalo: 1394 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 13 Apr 2016, 17:46

No, jaz tak napajalnik imam in občasno uporabljam že kar nekaj časa. Predelan je iz PC napajalnika, iz katerega sem zmetal ven vse, kar nisem rabil in zmore preverjeno slabih 30A pri 14V(pa bi sel po moje še višje, a ne rabim), kar se regulacije tiče je pa po moje blizu teh, ki jih je s54mtb napisal, samo "m" je treba izpustit pri tolerancah :D
Ampak za polnjenje accujev in podobno je več kot dober. Vir, po karerem sem jaz delal trdi, da gre z lahkoto do 30V, samo diode je seveda potrebno zamenjati/preveriti.
Drugače je pa treba računati, da sam trafo poleg vseh 12V amperov v originalu daje ven tudi veliko 5V in 3.3V amperov, torej je toka na zalogi ohoho, omejitev je bolj v diodah.
Bi bil pa tudi jaz vesel enega pravega laboratorijskega napajalnika. Seveda bi zame moral obvezno imeti tipkovnico za nastavljanje parametrov. Potenciometri in enkoderji so zame mimo...ko enkrat poskusiš "tisto pravo", poti nazaj ni...
In, vseeno je dobro, če gre tak napajalnik malce višje z napetostjo in tokom, sicer kljub vsemu hitro rabiš dva na mizi...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 309 krat
Prejel zahvalo: 356 krat
Število neizkoriščenih povabil: 75

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 20:27

Kroko je napisal/-a:Tudi jaz bi tole delal.
Če prav razumem so tokrat ploščice "made by VolkD", material je v "samozaložbi", glede ohišja pa mi ni povsem jasno.

Tako, ploščice bom naredil jaz. Verjetno se sprašujete zakaj ?
Tole je zadeva, ki je v vsakem primeru unikat. Vsak bo naredil zadevo, ki bo unikatna. Marsikatera prevezava bo potrebna. Razlog je v tem, da se po starih napajalnikih dobi take in drugačne elemente. Problem je recimo lahko pinout transformatorja,...

Izdelujemo torej unikate. Dokler ni narejenih dovolj unikatov je težko narediti serijo. Sam ne zmorem narediti toliko unikatov.
V zameno pa upam, da bom dobil vaše izkušnje in opažanja.

Glede ohišja je pa takole. Jaz bom zaradi sebe, naredil škatlo v Solidworks. Eno, dve še lahko naredim na CNC. Bodo pa na razpolago vse datoteke. Glede na količino narejenih CNC se bo dalo narediti ustrezno število škatel v domači režiji.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 20:58

Nekaj napak sem imel v prejšnjem postu, ko sem hotel objaviti datoteko z predlogo za izdelavo tiskanine. Nerodna zadeva, ker me je stala precej truda. Tiskanine, ki so že narejene bom namreč moral ponoviti :(

Trenutno pa prilagam prvo, manjšo tiskanini, ki sem jo že popravil.

Edit: novejša verzija je tule: klik.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 21:02

No takole je, v prihodnjih dneh bom pripravil ploščice za:

koala33
radix
mitkum
andrejj
Kroko

če se še kdo želi pridružiti je dobrodošel, a moram poudariti, da v zameno želim, da je to narjeno in da objavljate sprotne težave in reštve le teh. Prav tako bi rad imel slike pri izdelavi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a lado » 13 Apr 2016, 21:08

Jaz bi tudi eno...

lp

lado
Uporabniški avatar
lado

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 125 krat
Prejel zahvalo: 90 krat
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 13 Apr 2016, 21:12

Se pridružujem.
lp
Robi.
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 881 krat
Prejel zahvalo: 371 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 162

OdgovorNapisal/-a koala33 » 13 Apr 2016, 21:19

VolkD je napisal/-a:... v zameno želim, da je to narjeno in da objavljate sprotne težave in reštve le teh. Prav tako bi rad imel slike pri izdelavi.

Zmenjeno.
LP, Aljoša
koala33

Kraj: Krka
Zahvalil se je: 120 krat
Prejel zahvalo: 194 krat
Število neizkoriščenih povabil: 191

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 21:38

Nov spisek:
koala33
radix
mitkum
andrejj
Kroko
eldo2011
lado

No mislim, da bom imel več kot dovolj dela. Še enega vzamem, ker se v banici da delati po dve plošče istočasno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MareM » 13 Apr 2016, 22:02

Tudi jaz pogledujem za taksnim napajalnikom. V kolikor bo kaksen primerek tiskanine (velika in mala) za dobit, bom zelo hvalezen

LP
Uporabniški avatar
MareM

Kraj: NM, JN75PV
Zahvalil se je: 108 krat
Prejel zahvalo: 21 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2016, 23:12

Nov spisek:
koala33
radix
mitkum
andrejj
Kroko
eldo2011
lado
MareM

No pa nas je dovolj. Več vas sprejmem edino, če mi kdo pride pomagat vezja delat.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a dream » 13 Apr 2016, 23:31

Če je še možno, bi tudi jaz
+ 1
Uporabniški avatar
dream

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 208 krat
Prejel zahvalo: 71 krat
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Apr 2016, 00:19

dream je napisal/-a:Če je še možno, bi tudi jaz
+ 1
ojoj,... mi pride kdo pomagat ?
Potem bi lahko naredili še kako več.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DomenV » 14 Apr 2016, 01:07

Škoda, da se je ponudba z ESP8266 premaknila k laboratorijskemu napajalniku. Ker bo ta močnejši in uporaben za razna polnjenja akumulatorjev bi po moje bolj prav prišla tukaj (bi lahko "pogledal" kaj se dogaja v garaži). LINK.
lp, D
Uporabniški avatar
DomenV

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 41 krat
Prejel zahvalo: 49 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a MareM » 14 Apr 2016, 06:14

VolkD je napisal/-a:
+ 1

Zdravo

Kdaj imas namen delati, pa se mogoce kaj dogovorimo, da si vzamem prosto

LP
Uporabniški avatar
MareM

Kraj: NM, JN75PV
Zahvalil se je: 108 krat
Prejel zahvalo: 21 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Apr 2016, 07:30

DomenV je napisal/-a:Škoda, da se je ponudba z ESP8266 premaknila k laboratorijskemu napajalniku. Ker bo ta močnejši in uporaben za razna polnjenja akumulatorjev bi po moje bolj prav prišla tukaj (bi lahko "pogledal" kaj se dogaja v garaži). LINK.
Ta napajalnik, sploh nima mikrokontrolerja. Torej je dodajanje RSP8266 mogoče le kot lepotni dodatek.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Apr 2016, 07:32

MareM je napisal/-a:Kdaj imas namen delati, pa se mogoce kaj dogovorimo, da si vzamem prosto
Glede na vreme, bom delal to kar danes. Pa verjetno jutri in ostalo bo še za pojutrijšnjem. Sicer bom pa sproti objavljal stanje.

Razen tiskanih vezij je namreč treba napraskati še stare napajalnike. In niso vsi primerni za reciklažo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 14 Apr 2016, 08:18

Kako se ve, kateri napajalnik je primeren?

Je najcenejši, za 16,40€, primeren?
https://www.mimovrste.com/napajalniki?o=_price
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 634 krat
Prejel zahvalo: 1394 krat

OdgovorNapisal/-a DusanK » 14 Apr 2016, 08:31

Lahko se motim ampak se mi zdi, da je vezje prilagojenu TL494.
Torej bi moral nekako zvohat modele novih napajalnikov, ki vsebujejo ta čip. V starih napajalnikih je bil ta čip kar pogost.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 926 krat
Prejel zahvalo: 1586 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Apr 2016, 08:54

DusanK je napisal/-a:Lahko se motim ampak se mi zdi, da je vezje prilagojenu TL494.
Torej bi moral nekako zvohat modele novih napajalnikov, ki vsebujejo ta čip. V starih napajalnikih je bil ta čip kar pogost.

Res je osnova je TL494. Ugotavljam pa, da ni nujno, da bomo z enim samim napajalnikom pokrili potrebe po materialu.
Ne rabite kupovati novih napajalnikov. So stari, odsluženi povsem dovolj dobri. Da bi to trditev argumentirali moramo malo pogledati proces kvarjenja PC napajalnikov.
V vsaki napravi odpove najprej člen ki je najšibkejši. V stikalnem napajalniku so to gotovo elektrolitski kondenzatorji. Ko je tak napajalnik goden za elektronska nebesa, so pravzaprav v njem spustili dušo le elektrolitski kondenzatorji.

Odločitev je torej padla: elektrolitskih kondenzatorjev ne bomo reciklirali! Ostalo pa je več ali manj dobro. Že omenjeni čip TL494, tranzistorji, diode in najpomembnejši del transformator so elementi, ki jih iščemo. Pri tem moramo paziti, da izberemo take elemente, ki nam nudijo največ rezerve v delovanju.
Nekatere stvari ni težko izbrati, saj so na voljo podatkovni listi. No s transformatorji je drugače. Podatke o uporabljenih transformatorjih v PC napajalnikih se praktično ne dobi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 14 Apr 2016, 09:08

VolkD je napisal/-a: Podatke o uporabljenih transformatorjih v PC napajalnikih se praktično ne dobi.

Na pladnju res ne. Rabiš VNA.
Making raw materials do something useful since 1969.
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1314 krat
Prejel zahvalo: 3257 krat
Število neizkoriščenih povabil: 189

OdgovorNapisal/-a mitkum » 14 Apr 2016, 09:30

VolkD je napisal/-a:
+ 1

Lahko pridem v soboto dopoldne in imam čas do 15:00 ali v nedeljo po kosilu in časovno nisem omejen. Izberi, kdaj ti bolj ustreza ;-)
mitkum

Kraj: Logatec/Kalce
Zahvalil se je: 63 krat
Prejel zahvalo: 114 krat
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Apr 2016, 09:41

mitkum je napisal/-a:Lahko pridem v soboto dopoldne in imam čas do 15:00 ali v nedeljo po kosilu in časovno nisem omejen. Izberi, kdaj ti bolj ustreza ;-)
:D
Ob tej ponudbi sem se samo smejal. Spomnil sem se namreč na jvolk, mojega sina. On, ko je kaj dobrega vedno izbere obe možnosti. :_bow

No meni je vseeno, dela bo za vse dni dovolj. Če bo še kdo prišel, bi bilo fino, ker potem bi nekoga lahko zadolžili, da zvrta luknje. In teh lukenj je. Prav gotovo dovolj za vse.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Apr 2016, 09:44

s54mtb je napisal/-a:Na pladnju res ne. Rabiš VNA.
No napajalnik ni mišljen kot raziskovalna naloga. Transformatorji, ki so nam v napajalnikih na razpolago so kar se tiče materiala že v redu. Problem je, ker imamo mnogo tipov napajalnikov in naviti so za različna vezja. Mi pa moramo dobiti pravega. Včasih se to da ugotoviti enostavno, spet drugič se ustrezno jedro malo bolj skrije.
Načeloma do tisti, ki so zraven čipa tl494 kar ustrezni. Čip ima tudi nekaj ekvivalentov. Naj jih nekdo poišče in objavi, da bomo vedeli kaj iskati.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Jakey » 14 Apr 2016, 09:45

Če jih ni vsaj 498, se niti ne lotim :twisted:
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Zahvalil se je: 157 krat
Prejel zahvalo: 118 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 14 Apr 2016, 09:47

VolkD je napisal/-a:Nekaj malega novih popravkov. Zdaj se pa resno lotim velike,...

VolkD je napisal/-a:No zdaj je pa čas da dam še ta veliko platko gor.

Imaš morda gerber in drill, ker mi tale PDF ne koristi najbolj.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 14 Apr 2016, 09:48

Predlagam, da vsak da vse stare napajalce v avto in to potem prinese v nedeljo k Volku. Potem se da vse na kup in se izbere za vsakega po en primeren transformator. In seveda to kar zraven sodi.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Apr 2016, 10:22

s54mtb je napisal/-a:Imaš morda gerber in drill, ker mi tale PDF ne koristi najbolj.

Seveda imam, a zadeva ni predvidena za industrijsko izdelavo, zato niso vsi gerberji. Bi se jih dalo pridobiti, a je kar nekaj ur dela.

No to kar je je tule:
mala.rar

Te ploščice še nisem delal, bi bilo lepo, če kdo pregleda, da ni kaka neumna.
velika.rar

Tale pa je v delu. Upam, da bodo zvečer 4 ploščice zjedkane.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 14 Apr 2016, 10:38

Saj ne gre za industrijsko izdelavo, ampak v miniCNC ne morem dati PDF :_dunno

Hvala.
Uporabniški avatar
s54mtb

Naslednja

Vrni se na Elektronika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov