notebook baterija

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

notebook baterija

OdgovorNapisal/-a bray » 14 Okt 2020, 08:12

Se mi zdi, da je enkrat že bila debata o nečem podobnem ampak ne najdem...
Za retro tehnikalije imam en star DELL notebook (D600) z WinXP in LPT portom za eprom programator. Baterija je sicer zdržala presenetljivo dolgo. Ravno zadnjič, ko sem potreboval ta "prenosnik" pa je odpovedala. Ob pritisku na tipko na bateriji so utripale tri od petih ledic na notebooku pa ob priklopu polnilca začne oranžno utripati lučka za baterijo. Ker je bilo precej enostavo odpreti ohišje (brez rezanja in lomljenja) sem se odločil, da bom baterijo obnovil z novimi celicami. Mehansko in električno ni bilo problemov. Uporabil sem kar originalne trakce, ki sem jih na mestih punktiranja povrtal, da sem jih lepo odstranil iz starih celic.
Glede na starost notebooka in baterije sem nekako pričakoval, da ne bo težav s pametjo baterije. Pa sem se zmotil. Ob pritisku na tipko se še vedno pojavi enak vzorec utripanja. Stare celice niti niso bile tako slabe oziroma "razštelane". Torej težava ni v stanju celic ampak očitno v "števcu" ciklov. Na vezju je eeprom, ki glede na pinout in dogajanje na pinih (ob pritisku na tipko) zelo diši po 93C46.
Je kdo že kaj šraufal te zadeve?
Priponke
komplet.jpg
nove_celice.jpg
eeprom.jpg
COM port is not dead. It is virtual!
bray

Kraj: Vransko
Zahvalil se je: 227 krat
Prejel zahvalo: 224 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 44

Re: notebook baterija

OdgovorNapisal/-a BojanR » 14 Okt 2020, 09:26

Letos sem imel ne talo starega (3 leta) HP probook s sabo na morju, na kampiranju v avtu. Na vročini se je seveda čez dan vse segrelo, ampak ker sem zvečer gledal film s pomočjo polnilca nisem ničesar opazil.
Doma sem rabil laptop brez polnilca in je bila avtonomija par minut. Odprl sem baterijski paket in z zunanjim (original iMax B6) polnilcem napolnil in stestiral vsako baterijo posebej. Vse so se izkazale za dobre, zato sem zadevo sestavil, ker sem menil, da so bile samo močno razbalansirane in tega HP ni uspel urediti.
Vendar izgleda, da je kot pri tebi balanser tako "pameten, (kot pri Makiti)", da se nekako zaklene.
Aha, pa to je že druga baterija, ki sem jo zamenjal. Pred enim letom mi je ravno tako odpovedala, le da je takrat romala direktno v kanto in se z ugotavljanjem nisem ubadal.
BojanR

Kraj: Vnanje Gorice
Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 44 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 6

Re: notebook baterija

OdgovorNapisal/-a tomazp » 15 Okt 2020, 07:56

Pred kratkim sem menjal celice na enem 3 leta starem HPju. Originalne baterije so delale zgolj nekaj minut. Napetostno so bile vse na enakem nivoju. Po nasvetu Rebra (še enkrat hvala) sem baterije zamenjal pod napetostjo. Pred tem sem napetost celic izenačil (nove celice sem napolnil na enako napetost kot so jo imele polne stare). Glede na omejenost s prostorom in dejstvo, da je treba vsako celico posebej priključiti in nato odstranit staro je to kar zoprno opravilo. Prenosnik je potreboval dve polnenji, da so se parametri uskladili. Sedaj ima še nekoliko boljšo avtonomijo kot originalne - dobre 3 ure.
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 203 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 42

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov