Prenos tonerja Afrodita - Chemo transfer II

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Prenos tonerja Afrodita - Chemo transfer II

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Nov 2019, 20:51

Že nekaj časa se ukvarjam s tem, da bi kar se da poenostavil izdelavo dvostranskih tiskanih vezij.
Po metodi klasičnega kemotransferja sicer naredim vezje, a to ni to kar bi lahko priporočil vsem ostalim. Problem je v tem, da je spodnji del ploščice težko omočiti, ker tekočina in zemeljska težnost ne sodelujeta.
Do sedaj sem delal tako, da sem zlepil in preko prosojnosti poravnal papirje s spodnjo in zgornjo stranjo, potem pa zmočil laminat in nato še spodnji papir. Nato pa vse skupaj sestavil. Metoda ima kup pomanjkljivosti. Če papir ni dovolj namočen, potem se zadeva pač ne prime. No kljub temu mi je uspelo narediti kar nekaj dvostranskih vezij. Procent uspešnosti pa je komajda kaj čez 50%.

To je bil tudi razlog, da sem začel razmišljati kako bi to metodo spremenil tako, da dvostranska vezja nebi bila problem. Najprej sem mojo že znano tekočino mešal z raznimi geli, ki sem jih nanašal na tiskanino in potem preko tega dal papir in,... No parkrat mi je celo uspelo dobiti delni odtis. Kljub temu sem videl, da to ni ravno prava smer.

Rešitev sem pravzaprav odkril že pred par leti, a ji nisem posvečal pozornosti. Posledica te rešitve je mešanje olja v mojo čorbo. S količino olja pa nisem kaj dosti eksperimetiral in tako je ostalo vse do danes. Lanenega olja dodajam v čorbo cca 5% in nič več. Še to je preveč, ker ima zadeva meni rahlo neprijeten vonj. Kljub vonju sem naredil nekaj poizkusov, ki so sicer bili bolj ali manj uspešni. Ideja je, da se kemikalje raztopljene v olju primejo ploščice in tako bi bil nanos na obe strani ploščice rešen.

Kljub vsemu to ni ravno tisto kar bi rad imel.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9248 krat
Prejel zahvalo: 5258 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 109

Re: Prenos tonerja Afrodita - Chemo transfer II

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Nov 2019, 20:59

Pri svojih poskusih znam biti za okolico tudi naporen. In tako sem svoje poskuse razlagal vsem, ki so prišli mimo. Nekateri so bili tiho in me v glavnem niso niti poslušali.
No moj sosed, ki je tudi drugače odprte glave je pogruntal pravo. Gleda kaj počnem in gleda. Potem pa zine. Kot strela z jasnega je povedal pravo rešitev: " Zakaj pa ti najprej nanašaš tekočino in potem papir ? Daj najprej papir in potem nanašaj tekočino." :idea:

Šment. :_think Saj ima prav. In sem se lotil poizkusov. Žal moja čorba ne gre skozi papir tako kot bi si želel. Potem sem povečeval količino olja in...eureka! Deluje. V vseh poizkusih, ki so bili več ali manj le delno uspešni, mi je zmanjkalo olja.

Kaj pa zdaj ? :_think In sem pogledal kaj imam. V oko mi je padlo tole:
IMG_20191121_191936.jpg
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Nov 2019, 21:05

Naredil sem mojo čorbo, dodal obilo tega olja in :(
Razpackalo se je. Očitno olje že vsebuje nekaj topil in je moja čorba premočna. Za hec sem poizkusil samo z oljem oziroma s tem oljnim odstranjevalcem laka.

Na ploščico sem nalepil s selotejpom košček papirja, ki sem ga malo prej natisnil. Potem pa sem dal par kapljic olja. Res malo, ker se mi je preišnjič zgodilo, da je bilo preveč. Še enkrat MALO! Potem sem to olje vtiral v papir. Ni težko, saj je papir prilepljen.
Pri dvostranskem vezju bi pač bil papir prilepljen z obeh strani in bi pač vtiral izmenoma z ene in druge. Za poizkus je dovolj ena stran.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Nov 2019, 21:15

IMG_20191121_200509.jpg
Tole je pa rezultat prvega uspelega poizkusa.

To kar me pa neizmerno veseli je, da se ni potrebno več iti kemije z merilnim valjem. Preprosto kupimo ta oljni odstranjevalec laka in to je vse.

Postopek je pa čisto enostaven. Na papir natisnemo tiskano vezje, papir obrežemo vsaj pol cm proč od vezja. Tega pol centimetra potrebujemo, da s selotejpom papir prilepimo na ploščico. Potem pa res rahlo zmočimo papir s tem oljnim čistilom. Nakar s prsti vtiramo to tekočino v papir. Ne vem še koliko časa je to potrebno početi. Jaz sem to počel kako minuto, a sem verjetno pretiraval.
Sledi čakanje. Po cca dveh minutah sem odstranil selotejp, kar pa ni nujno in vse skupaj vrgel v vodo, ki povzroči, da papir odstopi.
Vse skupaj traja 10 min. Ni potrebno pripravljati kemije, kar se pa varnosti tiče je pa vsebina te stekleničke tako in tako namenjena, da pride v stik z rokami.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Nov 2019, 21:22

Važno opozorilo!!!

Metoda ni primerna za tiste, ki imajo polakirane nohte!
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Nov 2019, 12:19

No, kot običajno, tudi tukaj ni vse zlato kar se sveti.
IMG_20191122_111551.jpg

Dokler je ploščica majhna utiranje tekočine ni problem. Če je velika je pa vtiranje precej neenakomerno. Posledice so tu. Pravzaprav je na tej fotki viden še en drug efekt. Ker sem vedel, da se mi mudi, kajti tekočina hlapi, sem dal tekočine malo več. In kjer je bilo tekočine več, se je zadeva malo popačila.
Bo treba verjetno narediti še mnogo poizkusov, preden bo tole uporabno v praksi. Bom pa poskušal še z drugimi topili za lak za nohte.
Če ne bo druge bom pa svojo čorbo naredil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DusanK » 22 Nov 2019, 12:41

Kaj ko bi vtrl olje z enkratnim pritiskom po celi površini, pravokotno na ploščico, brez neenakomernega vtiranja s prsti? Npr. s starim likalnikom, ki ima ravno površino. Kot malo prešo. Seveda zgolj za test ploščic, ki jih površina likalnika še pokrije.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1400 krat
Prejel zahvalo: 2334 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Nov 2019, 13:10

Dobra ideja.
Vsekakor bo treba delati na tem, da se po celi površini zagotovi enake pogoje. Kako to doseči je pa stvar domišljije.
Razmišljam celo, da bi iz omare povlekel nazaj laminator in v kombinaciji s kemijo poskusil narediti vezje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 22 Nov 2019, 13:11

Ali pa skozi valjčke od laminatorja, brez gretja?
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 147 krat
Prejel zahvalo: 227 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 22 Nov 2019, 13:12

VolkD je napisal/-a:Razmišljam celo, da bi iz omare povlekel nazaj laminator in v kombinaciji s kemijo poskusil narediti vezje.

Mi je ravno padlo isto na misel preden sem prebral :D
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 147 krat
Prejel zahvalo: 227 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Nov 2019, 13:16

MarkoM je napisal/-a:Ali pa skozi valjčke od laminatorja, brez gretja?
Ker imam laminator, ki ima kapilarni merilnik toplote si lahko privoščim gretje do recimo 60°C.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DusanK » 22 Nov 2019, 16:42

Mislim, da bi nekaj podobnega kot preša (v smislu tiska napisov na majice) bilo bolj primerno, da naenkrat pritisne po celi površini.
Boš pa moral testirat, če gre skozi valjčke tudi, da se kaj ne razvleče.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1400 krat
Prejel zahvalo: 2334 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Bozo » 22 Nov 2019, 18:49

Tole je nekje na YouTube in sem že sprobal malo. Odstranjevalec laka vsebuje aceton, olje je dodano da nohti ne pokajo pa še nekaj parfuma je da lepše diši...
Več vrst jih je, eden bo zagotovo pravi.
Lp
Božo
Uporabniški avatar
Bozo

Kraj: Novo mesto
Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a Iztok » 22 Nov 2019, 19:36

Mogoče bi poizkusil razredčilo/olje našpricat iz kakšne spray pumpice (npr. od Steleksa), malo počakat in potegnit čez z rakelnom od sitotiska ... ?

Slika
ʇɥıs ıs ʇɥǝ ןɐsʇ ʇıɯǝ ı qnʎ ɐ ʞǝʎqoɐɹp ou ǝqɐʎ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 626 krat
Prejel zahvalo: 504 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 99

OdgovorNapisal/-a SimonS » 22 Nov 2019, 20:04

Bozo je napisal/-a:Tole je nekje na YouTube in sem že sprobal malo. Odstranjevalec laka vsebuje aceton, olje je dodano da nohti ne pokajo pa še nekaj parfuma je da lepše diši...
Več vrst jih je, eden bo zagotovo pravi.

Drži
Glavna sestavina je aceton. Jaz vedno uporabljam aceton in vodo vse je cca 50% in rezultati so vedno dobri.
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 280 krat
Prejel zahvalo: 370 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 39

OdgovorNapisal/-a miharix » 22 Nov 2019, 21:51

Iztok je napisal/-a:potegnit čez z rakelnom od sitotiska ... ?

Namesto tega mogoče stara kartica (bančna,RFID,članska...) ?
? Nanašanje z postopkom sitotiska (isto kot pri SMD stencil) ?
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 361 krat
Prejel zahvalo: 269 krat
Število neizkoriščenih povabil: 55

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Nov 2019, 15:44

Ugotovil sem, da do nepravilnosti pride, če tekočina vdre preko roba papirja.
Razen tega je kljub temu, da je vmes olje tekočina še vedno precej preveč hlapljiva. Na posameznih delih vezja, sploh če je veliko se tekočina prej posuši, kot pa jo utegnem vtreti. Iz tega naslova potem pride do neenakomernosti.

Sem poskusil z nekakšnim gumijastim rakelnom. Mislim, da je prehudo, saj potegne papir za seboj in se potem že delno razmočen papir strga.

Razmišljam nekako v smeri, da bi v Afrodito dodal še olivnega olja. Bomo videli, če bo bolje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Nov 2019, 15:45

miharix je napisal/-a:Namesto tega mogoče stara kartica (bančna,RFID,članska...) ?

To bi verjetno tudi šlo, a žal nimam nobene. Imam samo eno bančno. Za to kartico sem pozabil PIN in bi jo moral it narediti na novo. Zaenkrat jo še nočem uničiti, ker upam, da je PIN kje v predalu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Nov 2019, 17:48

Danes je tak nekako zaspan dan, ko se ne dogaja prav dosti, zato sem se odločil tole poizkušati dalje.

Vdor tekočine na robu papirja sem rešil tako, da sem papir preprosto po robovih oblepil s selotejpom. Ta prepreči vdor tekočine pod rob, a povzroči drugo težavo. Papir, ki se napije tekočine se razširi in ker je povsod pritrjen se seveda naguba. Zaradi tega razloga postane reklami papir neuporaben.

Kljub temu je tole ljubezenski napitek (afrodita) za moje potrebe premočan. Marsikje se toner razleze.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Nov 2019, 17:51

Dopoldan sem torej odnehal s tem. Popoldan pa se mi le utrne misel, da gotovo obstaja prava koncentracija in zmes topil s katero bi se tole dalo narediti primerno dobro.

Po nekaj poizkusih sem prišel do
čistilni bencin 40 delov
aceton 10 delov
laneno olje 10 delov
izopropanol 40 delov

Rezultat je pa na spodnji fotografiji.
IMG_20191124_163910.jpg

Ni še tako, kot bi si želel. Na več mestih bi tole bilo treba retuširati, da bi razen uporabno bilo tudi lepo.

Zgornje procente bom torej še spreminjal, a ne prav mnogo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Carko » 24 Nov 2019, 23:57

VolkD je napisal/-a:
miharix je napisal/-a:Namesto tega mogoče stara kartica (bančna,RFID,članska...) ?

To bi verjetno tudi šlo, a žal nimam nobene. Imam samo eno bančno. Za to kartico sem pozabil PIN in bi jo moral it narediti na novo. Zaenkrat jo še nočem uničiti, ker upam, da je PIN kje v predalu.
Imaš člansko izkaznico :D
Carko

Zahvalil se je: 162 krat
Prejel zahvalo: 643 krat
Število neizkoriščenih povabil: 154

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Nov 2019, 18:59

Malo me zdravje muči, a sem se vseeno ponovno lotil tega, da ne pozabim kako to gre.
Ker mi škoda zavreči obstoječo mešanico sem se šel majhno bljižnjico. Mešanico sem pretočil v merilni valj in nameril 46ml. V to sem dodal 4ml acetona.
Če moja računica drži imam sedaj
čistilni bencin 36,8 delov
aceton 17,2 delov
laneno olje 9,2 delov
izopropanol 36,8 delov

rezultat je pa tukaj:
IMG_20191125_174812_1.jpg
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Nov 2019, 19:03

Takoj se opazi, da se je toner razlezel, kar daje vedeti, da je odločno preveč acetona. Torej sem z dodatkom pretiraval. A ne prav mnogo.

Je pa tole vezje precej veliko in zelo neugodno za izdelavo. Ima namreč kar nekaj "stilov". Vsebuje torej tanke povezave z čipi znamkami, vsebuje velike temne površine in vsebuje velike nezaščitene površine. Tako vezje je precej težko izdelati.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Nov 2019, 21:29

Naredil sem podobno kot prej. v 49ml že pripravljene tekočine sem dodal 3ml izopropanola.
Tako narejena mešanica naj bi vsebovala:
34,7 delov čistilnega bencina
16,2 dela acetona
8,67 dela lanenega olja
40,44 dela izopropanola

Deleži so seveda izračunani, in dajo precej nerodne številke, ki jih bo kasneje treba preveriti.
Iz podatkov se da med drugim tudi videti, da sem prejšnjič porabil vsega skupaj 1ml tekočine.
Tokrat se mi je zgodila še ena nezgoda. Tekočina mi je ušla pod papir. Če primerjamo tekočino, ki je namenjena temu, da jo nanesemo direktno na papir, bomo videli, da ima ta precej več topil (čistilni bencin + aceton) zato je povsem logično, da imam na tem delu toner spackan. označeno na levi strani.
IMG_20191125_200328.jpg

Spodaj sem , ker mi je zgoraj ušlo čez rob, dal malo premalo tekočine. To kar je pa označeno z puščico pa ne vem zakaj se je pojavilo. Bo treba še raziskati. razmerja kemikalij mislim, da so kar prava, treba je le preprečiti, da tekočina uide pod papir.
Papir je običajen papir, ki ga uporabljam za kemo transfer. Toner pa original hp1020.
Naslednji poizkus bom naredil na papir iz revij.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a miharix » 25 Nov 2019, 21:57

Kaj če bi poizkusil manj varčevati z papirjem? Torej, da si pustiš več belega roba ob strani.
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 361 krat
Prejel zahvalo: 269 krat
Število neizkoriščenih povabil: 55

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Nov 2019, 22:11

VolkD je napisal/-a:Naslednji poizkus bom naredil na papir iz revij.
Tole je bila čista polomija. Moral bi dati mnogo manj topil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Nov 2019, 22:16

miharix je napisal/-a:Kaj če bi poizkusil manj varčevati z papirjem? Torej, da si pustiš več belega roba ob strani.
Ja saj tole je dobra ideja, a po drugi strani problematična.
To kar že imamo je za enostranska vezja odlično in po moje ne potrebuje kakih hudih izboljšav. Čeprav sem se s zadnjimi poizkusi nekaj naučil in bom preizkusil tudi tam.
Ko pa delaš dvostransko vezje moraš papir dati z obeh strani. Torej ne sme biti čez rob, ker bi si papirja nagajala. Zato je ideja, da ostane papir manjši od ploščice. Ampak vse bolj vidim, da je resna težava, če tekočina zaide pod papir.

Po drugi strani me pa ima, da bi v mojo že poznano kemijo namočil ploščico, ki bi imela nalepljen papir z obeh strani, in jo tam pustil recimo 10 min.

Bom še enkrat poskusil omejit dostop tekočini kar s selotejpom.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Nov 2019, 22:17

Saj načinov kako rešiti ta problem je kar nekaj, ampak jaz bi rad, da cel postopek ostane kar se da enostaven.
Mogoče bom poskusil celo nazaj afrodito, a ji bom dodal še določeno količino olivnega olja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 26 Nov 2019, 21:49

Kaj pa je narobe prav za prav z dvostransko izdelavo tiskanega vezja. Jaz bi se ga lotil v več korakih tako kot je že miharix napisal. Je problem centriranje?
kobranka

Zahvalil se je: 509 krat
Prejel zahvalo: 122 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a kobranka » 26 Nov 2019, 21:53

SimonS je napisal/-a:GJaz vedno uporabljam aceton in vodo vse je cca 50% in rezultati so vedno dobri.

Pozabil si dopisa kaj uporabljaš za tisk? Darko uporablja original toner za hp1020.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Nov 2019, 21:56

Centriranje ni problem. Zlepiš dva papirja s selotejpom. Seveda ju prej poravnaš, tako, da ju daš proti svetlobi.
V tem trenutku se začno problemi. Če omočiš zgornjo stran ploščice ne moreš hkrati omočiti še spodnji del ploščice, ker tekočina preprosto noče stati spodaj.
Do sedaj sem delal tako, da sem omočil zgornjo stran ploščice, nato pa še spodnji papir. A papir ni raven in na tak način dobim na sredini precej več tekočine kot na robovih.

Zdaj pa poskušam narediti tako, da nalepim papir na ploščico, tekočino pa apliciram tako, da gre skozi papir.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 26 Nov 2019, 22:02

Mislil sem najprej položiš papir za zgornjo stran in fiksiraš, polivaš, ta stran je zaključena jo zaščitiš in postopek ponoviš za drugo stran.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Nov 2019, 22:03

SimonS je napisal/-a:Glavna sestavina je aceton. Jaz vedno uporabljam aceton in vodo vse je cca 50% in rezultati so vedno dobri.

To sem že večkrat slišal in seveda vse preizkusil. Rezultati so kar so. Ali so dobri ali ne, je odvisno tudi od tega koliko si zahteven.

Aceton je zelo močno topilo za toner. Mnogokrat toner poškoduje in se toner potem razleze. Včasih se potem kakšna povezava odlepi in se zamakne. Skratka ni tam kjer bi morala biti. Naslednjo problem, ki sem ga zaznal s aceton/voda je, da se papir z vodo precej deformira in če je vezje večje lahko posamezne povezave počijo.
Še en problem ima ta kombinacija. Tam kjer so velike črne površine se pod mikroskopom vidijo presevi. To so drobne pikice, kjer se je toner že na papir prijel v manjši količini. Ko vezje zjedkamo se na teh mestih pozna, da je deloma zjedkano.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Nov 2019, 22:04

kobranka je napisal/-a:Mislil sem najprej položiš papir za zgornjo stran in fiksiraš, polivaš, ta stran je zaključena jo zaščitiš in postopek ponoviš za drugo stran.
Na tak način ne moreš doseči sinhronizacije med spodnjo in zgornjo stranjo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Nov 2019, 22:13

Tekočina, ki mora prodreti skozi papir je seveda drugačnega razmerja, kot tekočina, ki dobro deluje kontaktno. Predvsem vsebuje precej več topil.

Glavni problem pri tem načinu je, da ta tekočina ne sme zlesti pod papir, ker potem raztopi toner. Raztopi ga do te mere, da nastane packarija. Tekočina mora na celi površini prodreti skozi papir. Nikjer ne sme iti mimo.
Sliši se preprosto, a ni. Zelo, zelo hitro se zgodi, da ti pobegne do roba, potem pa je v trenutku pri tonerju.
Naslednji problem je vtiranje tekočine v papir. Ljudje smo precej subjektivni in težko zagotovimo, da bomo vtirali po celi površini enako. Še posebej, če je papir reklami in je gor dama v kopalkah.
Trenutno sem to rešil z kosom mehke plastike. Ja še najbolj je podobna izkaznicam. Kljub temu obstaja strah pred polivanjem preblizu roba tiskanine. In ta strah me je stal, da spodnji TIV ni popoln.
IMG_20191126_204749.jpg

No z nekaj retuše bi bil celo uporaben.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a JernejL » 27 Nov 2019, 09:30

Lahko bi uredil enakomerni pritisk papir s tem da napihneš na obeh napravah malo bolj močnejši balon, ki bi poskrbel za enakomerno pritiskanje.
DzqNeIo.png

[i.mg]https://i.imgur.com/DzqNeIo.png[/img]

Alternativno, se lahko greš tiskanje tonerja DIREKTNO na baker:

https://www.instructables.com/id/Modifi ... inter-for/

Alignment uredi tako, da ima pcb fiksirano na alu ploščo, ki je potem vsakič pravilno poravnana.
FR1I959ILCHM8R7.LARGE.jpg

[i.mg]https://cdn.instructables.com/FR1/I959/ILCHM8R7/FR1I959ILCHM8R7.LARGE.jpg?auto=webp&frame=1&width=1024&height=1024&fit=bounds[/img]
Uporabniški avatar
JernejL

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 16 krat
Prejel zahvalo: 27 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 09:54

JernejL je napisal/-a:Lahko bi uredil enakomerni pritisk papir s tem da napihneš na obeh napravah malo bolj močnejši balon, ki bi poskrbel za enakomerno pritiskanje.
Tole bi znalo biti zanimivo. Ne vem pa kje bi take "balone" nabavil. Razen tega to ni korak k temu, da bi bil postopek čim bolj enostaven. Sicer pa tudi laminator ni enostaven, pa se je vseeno prijel.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 10:01

JernejL je napisal/-a:Alternativno, se lahko greš tiskanje tonerja DIREKTNO na baker:

Alignment uredi tako, da ima pcb fiksirano na alu ploščo, ki je potem vsakič pravilno poravnana
V tole pa preprosto ne verjamem. Imam namreč vsaj dva razloga.

Videl sem že predelan printer, ki je printal na bakreno folijo na laminatu. Zadeva je delala dokler so tiskali na 1,5mm debel laminat. Za tega je bil printer prirejen. Potem so poskušali na 1mm laminatu, pa se je oprijelo le tu in tam. Za šalo so spustili skozi še laminat debeline 0,6mm. S tem so pa poškodovali valj.

Naslednje sem pa poskusil sam. Z mislijo, da bom na ta način dobil več tonerja na isto mesto sem papir spistil skozi printer dvakrat. Tiskal sem seveda isto vezje na isti papir. Ni mi uspelo, da bi se papir poravnal z dovolj veliko natančnostjo, da bi bil uporaben.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 10:07

JernejL je napisal/-a:https://www.instructables.com/id/Modification-of-the-Lexmark-E260-Laser-Printer-for/

Pravzaprav bi tole z veseljem preizkusil, če bi dobil tak printer. Ampak dvomim, da bi tako škatlo dobil za pameten denar. Razen, če se kje najde kakšen na moji poti.

Pa še to imam pomisleke, ker bi potem drugi ostali praznih rok.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Cloud » 27 Nov 2019, 10:47

VolkD je napisal/-a:
JernejL je napisal/-a:Lahko bi uredil enakomerni pritisk papir s tem da napihneš na obeh napravah malo bolj močnejši balon, ki bi poskrbel za enakomerno pritiskanje.
Tole bi znalo biti zanimivo. Ne vem pa kje bi take "balone" nabavil. Razen tega to ni korak k temu, da bi bil postopek čim bolj enostaven. Sicer pa tudi laminator ni enostaven, pa se je vseeno prijel.

Kitajci, vsake toliko jih imas v Lidlu. Lahko ti pa jaz posodim enega svojega
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 67 krat
Prejel zahvalo: 210 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 11:00

Cloud je napisal/-a:Kitajci, vsake toliko jih imas v Lidlu. Lahko ti pa jaz posodim enega svojega
Te držim za besedo.
Če utegneš, bi kar zdaj prišel v Ljubljano.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a JernejL » 27 Nov 2019, 12:33

VolkD je napisal/-a:
JernejL je napisal/-a:https://www.instructables.com/id/Modification-of-the-Lexmark-E260-Laser-Printer-for/

Pravzaprav bi tole z veseljem preizkusil, če bi dobil tak printer. Ampak dvomim, da bi tako škatlo dobil za pameten denar. Razen, če se kje najde kakšen na moji poti.

Pa še to imam pomisleke, ker bi potem drugi ostali praznih rok.

Našel sem 2 takšna na bolhi - en ne deluje (verjetno problemi z izrabljenimi pickup rollerji).

http://www.bolha.com/racunalnistvo/tisk ... kw=lexmark
http://www.bolha.com/racunalnistvo/tisk ... kw=lexmark

Doma tudi imam enega od teh, ampak tistega rabim.. ga pa lahko zamenjam za podobnega druge firme, važno je da je laser, in da tiska dvostransko :)

Tisto glede balona - to so baloni za "vlamljanje" v avte - to dobiš tudi v bauhausu :) aliexpress je poln tega, samo iščeš "pump wedge" - https://www.aliexpress.com/item/32969763939.html
Uporabniški avatar
JernejL

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 16 krat
Prejel zahvalo: 27 krat

OdgovorNapisal/-a RomanP » 27 Nov 2019, 18:28

Glede balonov...

Kaj pa, če bi preko papirja položil z potrebno kemikalijo prepojeno krpo/tekstil (brisačo, servieto ) ... in to potem vse skupaj stisnil/obtežil - recimo knaker...
S tem bi dosegel enakomeren in statičen pritisk, tekočina pa bi počasi pronicala skozi papir.
RomanP

Kraj: Slovenj Gradec
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 11 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 19:10

RomanP je napisal/-a:Glede balonov...

Kaj pa, če bi preko papirja položil z potrebno kemikalijo prepojeno krpo/tekstil (brisačo, servieto ) ... in to potem vse skupaj stisnil/obtežil - recimo knaker...
S tem bi dosegel enakomeren in statičen pritisk, tekočina pa bi počasi pronicala skozi papir.

Danes nisem utegnil dočakati Cloud-a, da bi si sposodil balon, saj je imel čas šele pozno popoldan, jaz se pa tudi nisem ravno dobro počutil. Sem se pa pogovarjal z S56FPW in on je prišel na podobno idejo kot ti.
Vsekakor vredno preizkusa. Verjetno bi s tem rešil tudi problem prodiranja tekočine pod papir. Seveda to ni trajna rešitev, je preveč komplicirana - knaker ni dosegljiv vsem. Za poskus je pa seveda idealna.
Ta poskus bom vsekakor naredil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 20:06

RomanP je napisal/-a:S tem bi dosegel enakomeren in statičen pritisk, tekočina pa bi počasi pronicala skozi papir.
Tole je celo bolje, kot sem mislil. Če bi količino kemikalije uspel obdržati kot neko konstanto (namočena papirna brisača do meje, ko ne teče nič več iz nje), potem ostane samo še pritisk in čas. Če ne obeh, pa vsaj eno od obeh lahko pripeljem v zasičenje. To pomeni, da presežem vrednost, ko ima pritisk/čas še opazen vpliv.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 27 Nov 2019, 21:50

No sedaj ne boš imel več problema z zalivanjem ploščice z nasprotne strani saj prepojeno papirno brisačo položiš na neko ravno površino in nanjo ploščico z prilepljenim potiskanim papirjem ter optežiš z neko drugo ravno stvarjo. Pa dajmo tej stvari rečt steklo debelješe debeline. Gravitacija je hudič in se moraš včasih z njo prav malo za=bavat.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Nov 2019, 19:02

kobranka je napisal/-a:No sedaj ne boš imel več problema z zalivanjem ploščice z nasprotne strani saj prepojeno papirno brisačo položiš na neko ravno površino in nanjo ploščico z prilepljenim potiskanim papirjem ter optežiš z neko drugo ravno stvarjo. Pa dajmo tej stvari rečt steklo debelješe debeline. Gravitacija je hudič in se moraš včasih z njo prav malo za=bavat.
Vse drži in štima. Je pa to dodatna komplikacija. Že to, da sem šel proč od afrodite je hudo. Rad bi imel namreč nekaj za kar proizvajalec jamči, da je varno.
No stvar poskušam poenostaviti in ne zakomplicirati. Razmišljam nekako tako, da bi raje uporabil neko tekočino, ki ima mnogo boljše sposobnosti prodiranja skozi papir. Na ta način bi dosegel, da bi bile razlike na različnih delih površine manjše.

Nekaj sem nabavil, ampak se ne smem hvaliti, dokler ne poskušam.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Nov 2019, 20:33

IMG_20191128_192530.jpg
Tole je moj drugi poizkus.
Če bi hotel res videti rezultate bi moral dati jedkat. Ampak ne bom. Bom prej poskusil še ene par stvari, da bom zagotovo vedel kaj je kaj.

Tole je narejeno tako, da sem namesto silnih čorb uporabil kar navaden svetilni petrolej. Brez dodatkov!
Imam občutek, da rahlo preveč topi toner. Ne prav mnogo, a vendar. Je pa v primerjavi z bilo čim drugim tole precej dobro. Govorimo seveda o metodi pri kateri mora tekočina prodreti skozi papir.
Prednost petroleja je tudi to, da zaenkrat ni opaziti problemov, ki naj bi nastali, če tekočina prodre do tonerja preko roba papirja in ne skozi papir.
Slabost pa je, da ti roke potem smrdijo po petroleju. No to je seveda rešljivo z rokavicami, a je to ponovno dodatna komplikacija.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Cloud » 28 Nov 2019, 21:12

Cloud je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:

Kitajci, vsake toliko jih imas v Lidlu. Lahko ti pa jaz posodim enega svojega

Toliko če bo slučajno komu prišlo prav. Sem danes videl, da v Lidlu v BTCju jih imajo še kar dosti
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 67 krat
Prejel zahvalo: 210 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Nov 2019, 17:49

Svetilni petrolej je tekočina, ki skoraj enako prodre skozi papir, kot pa mimo roba. To odpravi težavo, ki se je pri Afroditi izkazala za usodno.
Druga dobra lastnost petroleja je, da je precej in drugače masten kot laneno olje. To povzroči, da se tekočina manj hlapi in se zato počasneje suši. Z delom se torej ne bo mudilo in bo mogoče na spodnji strani dodajenje tekočine tudi še potem, ko ploščico obrnemo.
Glede na zgornje dejstvo, sem se odločil narediti najprej zmes, ki bo zelo dobro delala prenos tonerja na baker kontaktno. Torej s polivanjem ploščice.
Tu je rezultat:
IMG_20191129_163623.jpg

Razmerje tekočin je 40:60 za svetilni petrolej: izopropanol.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Naslednja

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost