Strela

Vse v zvezi z vašimi samogradnjami, popravili, idejami,....

Moderator: S53AL

Strela

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Jul 2019, 08:50

Ne vem če tole spada pod pametne hiše, bi prej rekel, da pod neumne.

No včeraj mi je strela razbila dva ruterja: mikrotik in vrt54gl. Enega za hišo enega za delavnico. Zaenkrat na srečo ni opaziti nobene druge škode. Poškodovane škatle bom še pregledal, mogoče se da popraviti (ne verjamem preveč).

IMG_20190714_093826.jpg
Sosed se je na smrt prestrašil. Pa ne zaradi bliska. Tudi zaradi groma ne. V obraz je dobil za pest ometa.

Ko sem tole videl, sem vedel, da je odpiranje mojih škatel čista izguba časa.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7404 krat
Prejel zahvalo: 4503 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Strela

OdgovorNapisal/-a S53AL » 14 Jul 2019, 15:13

Po optiki naj nebi prišla. Nimaš nobene el. zaščite? Vprašanje je pa tudi, koliko tisto pomaga.
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 701 krat
Prejel zahvalo: 77 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Jul 2019, 16:42

Saj po optiki ni prišla. Po moje je prišla preko napajanja. Mislim, da bo eden od bodočih projektov kako to preprečiti.

Sicer pa,... pri sosedu je prišla preko betona. Mu pa ni poškodovala nič drugega. Oziroma še ne ve če mu ni! :mrgreen:
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a reber » 14 Jul 2019, 23:09

Inducirana napetost po UTP kablih je pogost vzrok okvare oziroma uničenja v takih primerih. Bližina udara strele, recimo pri bližnjem sosedu, ustvari tako močan elektromagnetni sunek, da se v okoliških kablih inducira precej visoka napetost. Če je previsoka napetost samo iz UTP kablov bodo uničeni samo transformatorčki na portih, če se inducira še v napajalnih kablih, gre v večna lovišča še napajalni del, lahko še kaj več, če je sunek dovolj močan, se napetosti inducirajo že v samem vezju... faradayeva kletka bi mogoče pomagala vsaj direktnemu vplivu na vezje, za kable pa odvodniki. Daljši so kabli, večjo indukcijo lahko pokasiraš.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 47 krat
Prejel zahvalo: 284 krat
Uporabnika povabil: s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Jul 2019, 06:20

Reber, se strinjam s teboj. A je pri meni situacija zanimiva. Noben od kablov nima 10m. Prej manj. Povezuje pa razdaljo enega nadstropja.
Odprl sem mikrotika in ugotovil, da ena SMD tuljavica v napajanji "manjka". Torej je prišlo po napajanju. Napajalnik zanimivo deluje. Torej le ni bilo tako močno. Menjava tuljavice v mikrotiku seveda ne rodi nobenega uspeha.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 15 Jul 2019, 09:53

Po moje je prišla preko napajanja. Mislim, da bo eden od bodočih projektov kako to preprečiti.
nekateri imajo plačano zavarovanje proti streli, a tega sploh ne vedo, ali pa se takrat, ko bi to rabili, tega ne spomnijo
Priponke
prenap_z.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 80 krat
Prejel zahvalo: 129 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a EL84 » 16 Jul 2019, 16:21

Rešitev so prenapetostni odvodniki, ki pa morajo biti v 3 nivojih. Pri meni so najprej 3 kosi na drogu kjer gre kabel v zemljo, potem so 3 kosi srednji nivo v priključni omarici na hiši in še najnižji nivo 3 kosi v hišnem razdelilcu.
EL84

Zahvalil se je: 48 krat
Prejel zahvalo: 44 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Jul 2019, 17:02

Kaj pa če se odpovem zaščiti napajalnikov in vse skupaj ščitim le na nizkonapetostnem delu ?

Tam imam kar nekaj škatlic, ki so vse vesele, če jim pripeljem 12V. Imam torej idejo narediti en zelo robusten napajalnik in z njim napajati vse škatlice. Pri tem napajalniku bi se potem seveda poigral z zaščitami.

Za osnovo bi bil kar forumski napajalnik iz PC delov.

Bi se to po vaše izšlo ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 16 Jul 2019, 21:26

VolkD je napisal/-a:Kaj pa če se odpovem zaščiti napajalnikov in vse skupaj ščitim le na nizkonapetostnem delu ?
Transient Voltage Suppressors (TVS Diode) Applications Overview
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a LiPo » 16 Jul 2019, 22:03

Ko smo ze pri strelah....

Na eno elektroniko dobim signal..
Do sedaj je to elektroniko enkrat popolnoma uničila strela.

Težava je v tem, da plinski odvodniki in varistorji niso pomagali, Strela je šla čez vse to... :_banghead .

Zato razmišljam sledeče:

Tik pred prvim plinskim odvodnikom dam 30 cm tanke žice. Kot neke vrste varovalka.
Oz. najraje bi dal spajko debeline npr 0.8 mm. predvidevam, da v trenutku udara strele
ta žica postane tekoča in enostavno pade na ozemljitev. Vmes pa nastane 30 cm reža.
Od vijaka do ozemljitve pa je 10 mm. Zato bo strela preskočila na ozemljitev.

lpG
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 104 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a Iztok » 16 Jul 2019, 22:36

LiPo je napisal/-a:...
Težava je v tem, da plinski odvodniki in varistorji niso pomagali, Strela je šla čez vse to... :_banghead .
...

A je varistorje odprlo ali se z njimi ni zgodilo nič?
ʇɥıs ıs ʇɥǝ ןɐsʇ ʇıɯǝ ı qnʎ ɐ ʞǝʎqoɐɹp ou ǝqɐʎ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 518 krat
Prejel zahvalo: 430 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 85

OdgovorNapisal/-a javr » 17 Jul 2019, 05:59

LiPo je napisal/-a:Težava je v tem, da plinski odvodniki in varistorji niso pomagali, Strela je šla čez vse to...
kakšne so vrednosti ? Včasih (sredi '90-ih) sem popravljal Iskrine telefonske centrale, ne vem tipa, en velik bel pokrov. Zaščita s tremi varistorji V420: od faze proti nuli, od faze proti zemlji, od nule proti zemlji. Strela uničila vse, varistorji kot novi. Pogledam v katalog: V420 je lahko stalno priklopljen na 420V AC / 560V DC, reagirati pa začne pri 680V. Prava izbira za napajanje 230V/50Hz je V275. Bolj logična izbira bi bila V250, a prihaja do "lažnih alarmov" - nepotrebnih izklopov, zato V275.

Na odvodnike se ne spoznam, predvidevam pa da imajo takšno karakteristiko kot tlivka ali diac: torej na neki točki ostro zasuče nazaj in povzroči kratek stik. Neki japonski stacionarni telefoni so imeli na dovodu (telefonska parica) kot prenapetosto zaščito kar tlivko, brez predupora, seveda.

Skica amaterske in ne preveč varne kontrole ozemljitve; doma tega nisem preizkušal, v industriji pa je tok proti zemlji enak ali malce večji od toka proti nuli; to se razlaga tako da je zemlja manjkrat prekinjena (razne doze, razdelilne omare,...) kot nula:
Priponke
ozemlj.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 17 Jul 2019, 08:09

Morda bo padla kakšna ideja, če si pridobite tole knjigo:

Lightning Protection Guide.EU Standards by DEHN.2004

Screenshot_20190717_090551.png

Kaj pa kakšna iz domačih logov, obstaja tovrstna literatura s tako dobrimi ilustracijami, kot v zgornji nemški?
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1411 krat
Prejel zahvalo: 331 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 58

OdgovorNapisal/-a EL84 » 17 Jul 2019, 21:41

Za profesionalno prenapetostno zaščito izdeluje prenapetostne odvodnike firma Iskra zaščite.
Eden od njihovih izdelkov je na spodnji sliki.
Priponke
SSCN2101.JPG
EL84

OdgovorNapisal/-a javr » 18 Jul 2019, 05:24

iskal sem njihovo spletno stran, pa je ne najdem in sem mislil da so propadli. Ali so zdaj mogoče kar pod https://www.iskra.si/sl/Prenapetostne-zascite/ ?
Tisto na sliki pa mislim da ni drugega kot močnostni varistor v ohišju skupaj s temperaturno varovalko in okencem za prikaz stanja varovalke, vse skupaj pribl. 10-krat dražje kot sam varistor.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a EL84 » 18 Jul 2019, 07:58

Ja, še so živi in menda so kar uspešni. Na spodnjem delu odvodnika se vidi njihov znak in ime Iskra zaščite.
EL84

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 19 Avg 2019, 09:35

UTP kabel ???? ( samo kot podaljšek od vtičnice do računalnika , če že ni drugega )

http://www.kolektoravtomatizacija.com/r ... R_14_4.pdf (katalog in pravilne vezave )

zavarovanje pa moraš imeti urejeno za ''posredni udar strele'' kar je skoraj dražje od neposrednega :twisted:
Priponke
Brez naslova.png
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE - IDRIJA
Zahvalil se je: 164 krat
Prejel zahvalo: 152 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a S53AL » 24 Avg 2019, 21:35

Nevihten dan se bliža koncu, je pa parkrat zelo blizu vsekalo. Izklapljamo vse.
Me pa zanima kako lahko števec el. energije prenese vse te udare, da ga ne skuri (ne želim si, da bi ga)?
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 701 krat
Prejel zahvalo: 77 krat
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a MadMax » 24 Avg 2019, 21:45

Ima veliko prednost ker je "vštekan" samo v elektriko.
Kuhalne plošče, pečice, mikrovalovke, hladilnike... recimo tudi redko kdo izklaplja in jih tudi zelo redko skuri, za razliko od TVja, računalnika, ..., ki so priklopljeni na več kablov in posledično mnogo bolj dovzetni za inducirane/različne potenciale.
Je pa tudi konstrukcijsko ter po izboru komponent zadeva par stopničk nad potrošno robo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 360 krat
Prejel zahvalo: 405 krat

OdgovorNapisal/-a reber » 25 Avg 2019, 07:27

Pri nas je včeraj zvečer nekaj pred 21:00 usekalo v bližini, domnevno v daljnovod 20kV, mogoče celo v stikališče (daljnovod se tam križa)... sedaj smo na agregatu (naš trafo nima napajanja ali pa je skurilo trafo). Sosedu, ki je najbližje stikališču je menda skurilo televizor, tako je rekel. Po udaru strele je bilo nekaj poskusov vklopa, vendar neuspešno. So pa dobri, sredi noči, okoli polnoči, še vse mokro in še vedno je rosilo, je bil agregat že priklopljen v omarico pod trafotom, za brez veze ga niso pripeljali, popravilo bo najbrž nekoliko trajalo... Kar se mene tiče, bi bilo vseeno če bi to naredili šele danes zjutraj, vseeno jih lahko ob tej priložnosti pohvalim za hiter odziv, seveda je verjetno to posledica zelo lahkega dostopa do lokacije, pa vseeno. Kot sem uspel izvedeti, gre za precej veliko okvaro, še sami niso vedeli točno povedat ker še ugotavljajo.

Sosedje so me že takoj zjutraj spraševali kaj je sedaj tole z agregatom in koliko jih bo to koštalo... jaz sem jim pa samo rekel, naj šparajo, ker so zraven pripeljali samo eno cisterno nafte, da ne zmanjka ker bodo potem brez, oziroma bomo morali sami tankat :_rolling
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a forest70 » 25 Avg 2019, 07:55

reber je napisal/-a:Sosedje so me že takoj zjutraj spraševali kaj je sedaj tole z agregatom in koliko jih bo to koštalo... jaz sem jim pa samo rekel, naj šparajo, ker so zraven pripeljali samo eno cisterno nafte, da ne zmanjka ker bodo potem brez, oziroma bomo morali sami tankat :_rolling

Zlobnež, si jih dobro nategnu :mrgreen:
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 394 krat
Prejel zahvalo: 429 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a carli » 25 Avg 2019, 07:59

Hja na Gorenjskem očitno pali ta fora. Včeraj je res bilo pestro. Samo na karti očitno ni videt vsega. Me pa zanima kaj pomeni spodnja številka.
Priponke
Screenshot_20190825-083610_Samsung Internet~2.jpg
carli

Zahvalil se je: 86 krat
Prejel zahvalo: 78 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a reber » 25 Avg 2019, 09:41

Takole je, po tej sliki udarov strel je okvaro povzročil zgornji, v bližini naselja Zasip, udarilo je v 20kV daljnovod, okvara pa se je zgodila kakšnih 750m južneje na stikališču, prebilo je odvodnike za našo vejo za naš trafo, ki se nahaja 250m zahodno od stikališča. Trenutno so se že lotili šravfanja odvodnikov, ravno so se vrnili s kraja udara, kjer ni bilo nič za popravit, so pa vse pregledali. :_bow

Na vprašanje, zakaj so tako hitro priskrbeli agregat sem izvedel, da je tukaj toliko apartmajev in ker je res lahek dostop z mašinerijo, da so raje kar takoj ponoči priklopili, ker takrat še niso vedeli ali so samo tisti odvodniki na stikališču ali še kje drugje, se je pa videlo, kako so se razcveteli. Kot kaže bodo do kosila že precej fertik, za popoldne pa se že pripravljajo novi oblaki ...

Pri nas je še lahko, lepo dostopen teren, hudo je tam, kjer je težak dostop.
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 25 Avg 2019, 10:21

Jaz sem tudi zdajle reševal "posledice strele" (oziroma posledičnih izpadov štroma) - sicer smešno majhne proti nekaterim vam, pa vseeno... eni od kamer se je očitno "sfuzlalo" in ni delala - in sicer tisti, ki je priključena preko WiFi. Grem v gražao, priklopim kabel na laptop - dela, preko wifi pa ne. Wifi točko je našla, se povezala, a ping ni bil uspešen. Factory default ni pomagal, re-connect tudi ne, restart routerja...ponovna izbira SSID, ponovni vpis gesla... nič :_dunno
Ker jih imam na fiksni IP sem na koncu poskusil dati na drug IP. Ni pomagalo. Ko pa sem dal nazaj na starega je čudežno oživela. :_clap

Pa bodi pameten... :_banghead

Je pa bilo včeraj popoldne - proti večeru kar dolgo pri nas hudo - po moje uro, dve najmanj. Štroma je zmanjkalo cca. miljonkrat (za sekudo, dve), a sreči kot kaže nič uničenega (vsaj blizu mene ne da bi vedel).
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 326 krat
Prejel zahvalo: 378 krat
Število neizkoriščenih povabil: 79

OdgovorNapisal/-a kobraN » 25 Avg 2019, 12:51

Zanima me katera od zaščit bi bila primerna za modem na katerega gre signal še po starejšem utp kablu z telefonskim priključkom.
https://www.techtrade.si/napajalniki-in-zascite
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 246 krat
Prejel zahvalo: 128 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 65

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 28 Avg 2019, 08:19

če imaš telefonsko linijo po UTP kablu , na koncu imaš RJ11 in uporabiš https://www.techtrade.si/prenapetostna- ... do-8203035 ( vsaka linija dobi svoj varistor proti zemlji )

Ostale parice v UTPju bi na eni strani priklopa na linijo pustil proste ( kar verjetno že so ) , na drugi strani pred modemom pa jih vezal kratko (dobil bi oklop ) na zemljo skupaj s prenapetostno zaščito

( rumen kabel ) na kvalitetno ozemljilo - sicer ti ne bo nič pomagalo

na notranji strani če imaš kakšno dolgo kritično linijo ali pa če bi imel iz modema na ruter most lahko uporabiš https://www.techtrade.si/poe-prenapetos ... ti-8203053

( ampak včasih znajo bremzat hitrost )
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE - IDRIJA
Zahvalil se je: 164 krat
Prejel zahvalo: 152 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a kobraN » 28 Avg 2019, 10:58

Hvala za obširen odgovor.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 246 krat
Prejel zahvalo: 128 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 65

OdgovorNapisal/-a s55m » 29 Avg 2019, 08:48

Jaz ze dolgo na par lokacijah vsaj za zascito nezne elektronike uporabljam dva klasicna transformatorja navita v nasicenju back to back.
Presenetljivo dobro in dolgo deluje.
Za podatkovne linije pa poskrbi ponudnik TK (zamenja vse brezplacno....)
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Sofia BG
Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 138 krat
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 29 Avg 2019, 10:36

s55m je napisal/-a:...Za podatkovne linije pa poskrbi ponudnik TK (zamenja vse brezplacno....)

To je že res, ampak zoprno je, ker si v primeru uničenja lahko kar nekaj časa brez interneta, TV-ja... :o
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 326 krat
Prejel zahvalo: 378 krat
Število neizkoriščenih povabil: 79

OdgovorNapisal/-a reber » 29 Avg 2019, 11:57

s55m je napisal/-a:Jaz ze dolgo na par lokacijah vsaj za zascito nezne elektronike uporabljam dva klasicna transformatorja navita v nasicenju back to back.
Presenetljivo dobro in dolgo deluje.

Kakšna je lastna poraba, glede na to, da je navito v zasičenje?

Jaz sem to rešil drugače, uporabil sem transformatorje, ki so naviti ravno obratno od zasičenja, torej za višjo napetost, lastna raba je manjša... v bistvu sem zamenjal originalne napajalnike z mojimi napajalniki, poudarek je tudi na visoki prebojni trdnosti med primarjem in sekundarjem. Regulacija z linearnimi stabilizatorji, pa sem spet na slabšem izkoristku. No, ta pristop je bil še v času dostopa preko parice, sedaj na kablu ni težav, po prehodu na optiko jih bo še manj.

Ravno včeraj sem menjal varovalke na zaščiti za parico, prijatelj je še vedno na parici, še vedno ni na optiki, ne vem zakaj. Brez dostopa je bil od sobote, takrat ko smo imeli izpad (zgoraj opisano). TV in internet ima pri A1, najprej so mu poslali komunikator za TV, čeprav je zahteval modem. Naslednji dan naj bi dobil pravilno, ampak je spet dobil komunikator namesto modema :_rolling

Očitno so pri A1 zaposleni idioti. No, ker sem si mislil, da se je zmotil kolega, sem šel pogledat, res je dobil dva komunikatorja... res pa se je zmotil o optiki, meni je govoril da ima optiko, vendar optičnega kabla nisem našel :_banghead še vedno je bil na parici, zato sem takoj pogledal zaščito... ta je svoje delo opravila dobro, moj izdelek :_clap zamenjam varovalke in čudežno začne vse delovat pravilno, nič ni bilo skurjeno. Glede na to, da je kolega mislil, da je že na optiki, je pač že v letih, je mogoče nekoliko napačno povedal tehnični pomoči pri A1, težko verjamem, da so taki osli tam, ali pač?
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a s55m » 21 Okt 2019, 09:13

Jaz uzivam, ko ni neta. Je vsaj mir, pa pocnemo v hisi se kaj drugega, kot izgubljati cas z IP storitvami. :D
Za izkoristek dveh transvormatorjev se pa nikoli nisem sekiral. Najbrz eno kavo na mesec...
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Sofia BG
Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 138 krat
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Okt 2019, 09:25

Baje se rodnost poveča, ko ni interneta.

Nikoli si nisem mislil, da je internet lahko kontracepcija.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Pametne hiše

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov