Obuditev osnovne plošče MSI 790gx-g65

Tu bomo pisali kako smo in kako popravljamo stvari, ki nam zaidejo pod roke. Zabeležite vse uspele stvari, če niso ravno uspele, pa tudi, da bomo vedeli kako se v bodoče temu izogniti.

Obuditev osnovne plošče MSI 790gx-g65

OdgovorNapisal/-a DusanK » 11 Jun 2021, 00:11

Pred nekaj časa sem od forumaša @hoden-a dobil osnovno ploščo MSI_790GX-G65.

Spomin ddr3 sem imel, nisem pa imel pravega procesorja, saj vsak ne paše v AM3 podnožje. Po nekaj € telovadbe z Bolho sem le dobil ustrezen AMD, ki je pasal v to plato.

Prvi vizuelni pregled plate, narejen je bil clear cmosa, preverjena baterija... vse ok.
Ob prvem vklopu nobene beep kode, ni bilo slike na ekranu, post koda se je ustavila za AMI bios na ne ravno dokumentirani kodi (C0), ki bi bolj konkretno povedala kaj plato teži, reset dela, ravno tako tipka za izklop.
Ker je že @Hoden omenjal bios, sem nadaljeval z njim.

Na usb ključek, formatiran v fat32 datotečnem sistemu, ki bi ga moral prežvečiti še tako star sistem, sem naložil zadnji .ami bios za točno ta model plate in še 1x vklopil napajanje.
Ob ponovnem vklopu plate v kateri je bil zdaj usb ključek z vsebino biosa, se je plata zbudila do te mere, da je najprej pokazala testno stran, da je bios poškodovan in da bo sistem šel v nadgradnjo biosa.
To je dober znak, saj plata živi do te mere, da poizkuša popraviti samo sebe.
Pojavila se je slika za M-Flash, zaznan je bil usb ključek, vsebina z bios datoteko pa sprva ne. Potrebno je bilo malce telovadbe in vseeno večkrat klikniti, da se je poiskala bios datoteka na usb ključku, čeprav je bila edina datoteka in na root direktoriju, zato me čudi, da sistem ni takoj pokazal vsebino USB ključka.

No, po potrditvi, da naj fleša točno to datotekco se je začela procedura flešanja/zapisovanja nove vsebine biosa.
Po končanju se je zadeva resetirala in ulala, pogled na začetno sliko ter nato še dostop do vseh ostalih nastavitev v biosu je privabil nasmeh.
Še kratek test, če dela boot tako dos/Win98 kot Win10.
Forumašu @hodnu tako ponujam plato nazaj. ;)
Meni je bil to zgolj izziv.
MSI_790GX_6 (Custom) (1).jpg
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 2179 krat
Prejel zahvalo: 3591 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

Vrni se na Elektronika - popravila

Kdo je na strani