Popravilo (butaste) tovarniške napake Asus - prenosnik...

Tu bomo pisali kako smo in kako popravljamo stvari, ki nam zaidejo pod roke. Zabeležite vse uspele stvari, če niso ravno uspele, pa tudi, da bomo vedeli kako se v bodoče temu izogniti.

Popravilo (butaste) tovarniške napake Asus - prenosnik...

OdgovorNapisal/-a sierra5 » 11 Jul 2019, 22:47

Sin je pred časom nabavil Asus prenosnik z I7 procesorjem, itd., brez OS. Gor sem mu dal Win7. Od začetka mu je za njegove potrebe delal OK, mu je pa včasih nagajal. Kupil si je novega, tega pa je dal hčerki. Jaz sem ga temeljito očistil, kupil ji je SSD disk na katerega sem dal Win10 in ostale potrebne programe. Takoj od začetka je delal OK, potem pa, saj veste kaj počnejo pubertetnice in pubertetniki, download muzike, filmov itd... in računalnik je po nekaj minutah predvajanja filma 'zmrznil', ni delala ne miška ne CTRL+ALT+DEL, skratka - kamen. Na silo ugasnit in ponovi vajo.... v nedogled. Seveda je potem sledilo: dedi, prosim daj poštimaj…
Ker vem, da računalniki po navadi 'zmrzujejo' kadar se procesor pregreva, sem ga najprej odprl, bil je skoraj 100% čist, ventilator je delal lepo, tiho.... Pomislim, mogoče je pa kje staknila kak virus, skeniram z Malwerbyte, (predno sem uspel priti do konca mi je trikrat zmrznil :_cussingwhite ) pa z McAfee Stinger, ki ga zaženeš iz ključka - nič. Torej HW. Rekel sem si: odvil bom hladilnika procesorjev, s hladilnim rebrom, očistil procesorja (glavnega in grafičnega) in hladilnik, na novo namazal s termo pasto, pa da vidimo...
Odstranim hladilnik, gledam kaj je to. Procesor je bil prelepljen (prvič videl) z tršo rjavo prosojno folijo, debeline cca 0,3mm, s pravokotnim izrezom skozi katero naj bi štrlela hladilna površina procesorja, ki nalega na hladilnik. Zakaj ta folija, da procesor še težje 'diha' mi ni jasno.. a glej ga vraga, folija je bila zamaknjena in nalepljena kakšna 2,5 mm čez hladilno površino procesorja. Kitajček je verjetno gledal stran, ko je lepil to folijo... :_CR. Če računam še kot zaradi debeline folije, ki je nastal med hladilnikom in hladilno površino le ta skoraj četrtino svoje površine ni imela stika s hladilnikom. Seveda to samolepilno folijo odstranim očistim procesor in hladilnik, tanko namažem s termo pasto, in dela kot urca..... :_clap
Od začetka je verjetno delal, ker je bil trak (pasta) še nov, potem se je pa osušil in...….
Cveto
Uporabniški avatar
sierra5

Kraj: Bled - JN76BJ
Zahvalil se je: 269 krat
Prejel zahvalo: 121 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 12

Re: Popravilo (butaste) tovarniške napake Asus - prenosnik..

OdgovorNapisal/-a Pluton » 12 Jul 2019, 17:23

Takšno napako sem na Asusu že srečal.
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a DusanK » 12 Jul 2019, 19:53

Škoda, da nisi naredil kake ostre fotke "napake".
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1031 krat
Prejel zahvalo: 1745 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a kobranka » 13 Jul 2019, 21:11

OK. Tukaj je prisotna neka folija. Ali je to slučaino sljuda? Za moj starejši prenosnik sem bolj presenečen, da sploh deluje še. Namreč na grafičnem procesorju so zaradi neujemanja površin naložili kar nek "žvečilni gumi" v obliki kvadratne ploščice. Zanima me kaj je to za nek material, da bi ga lahko ob naslednjem servisu zamenjal? Saj sem nameraval dati kar bakreno ploščico samo se malo sekiram, da bom zlomil grafični procesor.
kobranka

Zahvalil se je: 416 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a Highlag » 13 Jul 2019, 21:20

[size=50]http://31.15.144.68/[/size]
Highlag

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 94 krat
Uporabnika povabil: borisz

OdgovorNapisal/-a DusanK » 13 Jul 2019, 23:46

Lahko gre za grafitni termalni pad ali pa za silikonski, ki je sicer debelejši in se uporablja tam, kjer pasta ne pride v poštev.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1031 krat
Prejel zahvalo: 1745 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a kobranka » 14 Jul 2019, 10:48

Bo verjeno kar oboje. Na procesorju grafitni termalni pad na grafičnih polnlnikih pa silikonski, drugje pa izolirano z kapton folijo.
kobranka

OdgovorNapisal/-a sierra5 » 14 Jul 2019, 18:18

DusanK je napisal/-a:Škoda, da nisi naredil kake ostre fotke "napake".

ja res škoda, ampak bil sem tako zagret z odpravljanjem ''napake'', da sem se na to spomnil šele, ko sem, ko je bilo že vse poštimano. Rekel sem si, da bi bilo dobro o tej '' napaki'' napisati par besed, mogoče bo pa prišlo enkrat nekomu prav....
Uporabniški avatar
sierra5

OdgovorNapisal/-a sierra5 » 14 Jul 2019, 18:23

kobranka je napisal/-a:OK. Tukaj je prisotna neka folija....

Ne ni bila sljuda, bo verjetno kar držalo, da je bil 'kepton'...
Uporabniški avatar
sierra5

OdgovorNapisal/-a sierra5 » 14 Jul 2019, 18:33

kobranka je napisal/-a:OK. Tukaj je prisotna neka folija. Ali je to slučaino sljuda? ...

Ne ni bila sljuda, bo verjetno kar držalo, da je bil 'kepton'..., vendar mi še sedaj ni jasno zakaj je bil nalepljen čez zgornjo stran procesorja in čemu bi služil, razen temu, da se procesor še težje hladi.
Tudi, če bi bil mišljen kot neka zaščita, tecimo proti politju, je brez veze, saj je v tem računalniku proc na spodnji strani MB.... skratka ni mi jasno.... :?:
Cveto
Uporabniški avatar
sierra5

OdgovorNapisal/-a kobranka » 17 Jul 2019, 13:26

DusanK je napisal/-a:Lahko gre za grafitni termalni pad ali pa za silikonski, ki je sicer debelejši in se uporablja tam, kjer pasta ne pride v poštev.

Sem šel malo proučevat. Se mi zdi, da je v nekaterih prenosnikih zaradi neravnin na GPUju v večini primerov prisotna K5-pro gumi pasta oz. alternative kot v mojem:
Key features of K5-PRO:
- is a high quality gummy thermal paste designed for use on memory chips and GPUs of various computers including PS3 CECHAxx, Apple iMac A1235 video boards. This is the only commercially available product at the moment that can replace the gummy thermal paste that is originally used by Apple.

- can replace soft thermal pads that are used on computers (up to 3mm thick).

- has thermal conductivity K> 5,3 W/m.K * (at least 3 times higher than common thermal pads that are used on computers and commercial electronics).

- is applied very easily directly on the component and has no electrical conductivity. It can be heated up to 250 degrees (Celsius) and has a long operational life time (pracically infinite after the installation).

Vglavnem ta material bom moral zamenjati, ker je GPUju samo ob spremljanju video strema malo prevroče.
kobranka

Vrni se na Elektronika - popravila

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost