Izdelava TIV s tonerjem kot masko

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Izdelava TIV s tonerjem kot masko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jun 2017, 08:44

Tukaj sem objavil eno prvih slik te nove metode.

Tu je druga slika, ki jo imam:
WP_20170628_001.jpg

Glede na to, da sva s S56FPW tole naredila kot drugi poizkus in to zelo na hitro sem pričakoval, da se bo na ta način dalo narediti dobra vezja na enostaven način.

Ideja

Na tem dogodku sem po nesreči ugotovil, da isopropanol načenja akrilne barve v spreju. Moje prejšnje izkušnje pa so, da je toner pred isoprpanolom povsem varen.

Ideja je torej uporabiti toner kot masko za izdelavo zaščitnega sloja akrilnega laka, ki bi zaščitil bakreno površino pred jedkalom.

Torej je treba na očiščeno bakreno površino najprej nanesti lak. Pri transfer tonerja, najsi bo termo ali pa kemo transfer je bilo čiščenje vedno problematično. Premalo očiščena površina je praviloma povzročila slab oprijem tonerja.
Pri nanosu laka na bakreno površino sem si obetal mnogo boljši oprijem laka. In res je bil, včasih še predober.

Problem oprijema tonerja seveda še vedno ostane, tokrat na lak. Ideja v tem trenutku je, da bodo topila, ki so v laku vsaj malo agresivna tudi na toner. S tem bi se toner dobro prijel na delno posušen lak.
Natančno to se tudi zgodi. Bolj ali manj.

In hudič je v podrobnostih, ali pa v tisti besedici manj, če hočete.

Narejeno je bilo vsaj dvajset poizkusov. Pomagala sta mi andrej64 in mobil11. Pa pojdimo po vrsti.

Prvi poizkusi so bili v smeri tega kar sva skupaj naredila pri S56FPW. No majhna razlika je vendarle bila. Vezje, ki sem ga poizkusil narediti je imelo 15 mils debele vezice. Že pri odstranjevanju papirja v vodi se je pokazalo, da so nekatere povezave prekinjene, ker so odstopile :(
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7110 krat
Prejel zahvalo: 4366 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Izdelava TIV s tonerjem kot masko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jun 2017, 08:56

Od samega razočaranja nisem posameznih poizkusov niti fotografiral za kar mi je sedaj zelo žal. Brez dokumentacije sem namreč na začetku in ne vem kaj je dobro kaj slabo :(

Da nadaljujem. Ko smo ugotovili, da nagaja oprijem tonerja na lak, se je mobil11 domislil, da bi s sprejem polakirali papir, potem pa tak papir, še svež položili na ploščico. Na prvi pogled dobra ideja pa kljub temu ni uspela. Zgodil se nam je premik papirja na površini. In to ne enkrat. Zelo težko je postaviti papir na bakreno površino in ga pritisniti k njej brez, da bi se premaknil. Že to je dovolj velika ovira, da dojameš - stvar ni ravno uporabna.

No pa nam je en poizkus vsaj približno uspel. Toner se je dobro prijel in tudi prenesel na lakirano površino. Zdaj je bilo treba odstraniti lak tam kjer ni tonerja. Isopropanol načenja in topi akrilne lake. Torej smo se lotili tega.
Saj deluje, a ne po naših pričakovanjih. Ponekod se je lak tekom postopka posušil bolj ponekod manj. Pri odstranjevanju tega laka smo naleteli na novo težavo. Tam kjer se je lak posušil manj ga je isopropanol začel raztapljati tudi pod tonerjem. Tam jer je bil pa dobro suh, se ga je lotil šele precej kasneje.

Bilo je jasno, da iz tega ne bo nič. Ampak ideja se mi je vseeno zdela dobra in ...
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jun 2017, 09:16

Kemija je hudič. Še večji kot elektrika. Elektrika nič ne čaka, te žvajzne pa je. Kemija je bolj zahrbtna. Zahteva, da se malo potiš in čakaš ter se treseš kaj bo. Skratka preizkuša te na potrpljenju. Ko pa delaš take nove stvari, te firbec in pričakovanja silijo v to da hitiš. In tu te kemija potem zadavi. Povsem verjetno je, da smo delali vse prav, a smo uničili svoje poizkuse zaradi premalo potrpljenja. Za povrh nismo ničesar fotografirali in si nismo zapisali nobenih časov. Zato zdaj nimam niti približne predstave kaj je šlo narobe.
In narobe je šlo. V obupu sem potem preizkušal to narediti kar z vsem kar sem doma našel v spreju. K tej neumnosti se je pritaknila s svojo zahrbnostjo še kemija. Večina poizkusov se je končala z zmazkom, ker nisem dovolj počakal, da se stvari posušijo.

Potem sem se malo ustavil in se zamislil nad metodo. No nekaj pa smo le naredili.
Stvar gre takole :
-nanos laka
-nanos tonerja s papirja
-odstranjevanje laka s topilom, ki za toner ni agresivno.

-nanos laka s sprejem ni problematičen - lak se dobro oprime tudi na ne povsemočiščene ploščice, kar je hudo dobro. To kar nismo preizkusili so nanosi laka različnih debelin.
-nanos tonerja s papirja je zelo različen v odvisnosti od tega na kako svež lak položimo papir. Toner se namreč na lak preprosto prilepi. Dobrega rezultata po celotni površini nismo dosegli. Je pa na posameznih mestih toner prijel povsem zadovoljivo. S spremembo metode, torej nanos laka direktno na papir in potem namestitev takega papirja na ploščico so problemi oprijema izginili - pojavili pa so se problemi zamikov. Tudi v tem primeru nismo poizkušali nanos različnih debelin laka na papir.
-odstranjevanje laka s topilom, ki za toner ni agresivno. Če je papir s tonerjem položen na lak, dokler je ta še relativno svež, gre to odtranjevanje s pomočjo čopiča (hvala S56FPW) zelo lepo. Žal se on svežem laku papir zelo rad premakne in težave so tu.

Kaj lahko tu spremenimo, da bo drugače. Mogoče topilo ? Ne poznam nobenega topila, ki bi odstranjevalo lak in bi se pri tem toner ne poškodoval, razen isopropanola. :_think

:idea: Voda !!! Akrilne lake smo zamenjali z lakom za lase.

Naredili smo dva poizkusa. Ampak! Nisem povsem prepričan zakaj so tem lakom sploh dali ime lak. Na hitro nabavljena dva spreja :
En je žegnana vodica, drug pa je sicer malo gostejši a smrdi po gnilih slivah. Groza! Ne vem kdo si to da na glavo.

Eden, ne vem več kateri je dal delno dobre rezultate. Zanimivo je to, da se lak odstrani kar medtem, ko se razkraja papir v vodi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jun 2017, 09:22

Zaključek:
Moj kemo transfer sicer deluje izjemno dobro ima pa to težavo, da zahteva merilni valj in mešanje treh kemikalij. Mladi kemiki so včeraj na institutu Jožefa Stefana pri tem sicer uživali, a večini je ravno to tisto kar jim ni všeč. Še posebej zato ne, ker so optimalna razmerja kemikalij pri vsaki vrsti tonerja drugačna.
Ideja je, da bi to mešanje čorbe zamenjal za preprosto sprej stekleničko laka.

Zaenkrat to ne deluje. Vsaj ne tako, da bi delovalo v širokem časovnem oknu in bilo zelo enostavno ponovljivo.

Če ima kdo kakšno idejo kaj bi se še dalo poizkusiti je dobrodošla. Vse bom poizkusil. Tako in tako imam roke po vseh porah in nohtih zelene. Tak je bil pač akrilni lak :(
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jun 2017, 09:36

Tako za občutek, tole je eden zadnjih neuspelih poizkusov.
IMG_0025p.JPG

Prenos tonerja je zelo lepo uspel, čeprav se tule to ne vidi ravno. Zataknilo se je pri odstranjevanju laka. Isopropanol ga je začel odstranjevati tudi pod tonerjem. Del laka, ki še ni bil dobro suh se je raztopil zelo hitro in tam bi bila ploščica v redu. Žal pa je bilo treba čakati na tisti del, kjer je lak bolj suh, medtem pa se je skoraj povsem uničil prvi del ploščice.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 30 Jun 2017, 09:46

Oprosti, ampak mislim, da preveč kompliciraš. Že pri kemotransferju je mnogo dejavnikov, ki vplivajo na izzid, če ne drugega pa temperatura okolice. Tukaj jih je še za en korak krat možnost, da gre kaj narobe več. Tukaj bi omenil še eno misel: Genijalnot je v preprostosti.
Sicer pa kompliciranost postopka že dosega fotopostopek, mar ne.
Res pa je, da so veliko stvari izumili po naključju, ali ker niso dobro poznali postopka, ali pa so namenoma počeli stvari,
za katere je večina mislila, da so slepa ulica...

Torej kemotransfer ni prinesel zadovoljivih rezultatov ?
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 891 krat
Prejel zahvalo: 376 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 165

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jun 2017, 09:59

eldi2011 je napisal/-a:Torej kemotransfer ni prinesel zadovoljivih rezultatov ?
Je, meni in še nekaterim dela u nulo dobro. Bi bilo pa fino, namesto mešanja tekočin v pravih razmerjih, imeti enostaven spray.
Še posebej bi bilo dobrodošlo pri izdelavi dvostranskih vezij, kjer je zelo težko prepričati tekočino, da se drži ploščice s spodnje strani.

Skratka, vedno se da bolje. Tokrat (še) ni uspelo.
Ja pa že dokaj dober postopek vedno težje izboljšati.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Jul 2017, 22:10

IMG_0039 (Small).JPG

Še se trudim. Tole se je že bolje preneslo, a zdaj nagaja lak, ki noče dol.

Bo treba poiskati topilo, ki topi lak, tonerju pa ne škoduje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Jul 2017, 21:56

Če ima kdo kakšno idejo kaj bi se še dalo poizkusiti je dobrodošla. Vse bom poizkusil. Tako in tako imam roke po vseh porah in nohtih zelene. Tak je bil pač akrilni lak

No jaz imam idejo, ki ti pa verjetno ne bo prav všeč. Fotopostopek še nebo prav hitro izumru. Z "fotoodbojno" folijo in pralno sodo gre lažje.

PS: in z nekaj Chill glasbene podlage. Tale na posnetku uporablja za jedkanje kar mešanico Natrijev perborat monohidrat plus HCI.
Zadnjič spremenil kobranka, dne 02 Jul 2017, 22:14, skupaj popravljeno 1 krat.
kobranka

Zahvalil se je: 408 krat
Prejel zahvalo: 92 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Jul 2017, 22:09

kobranka je napisal/-a:No jaz imam idejo, ki ti pa verjetno ne bo prav všeč. Fotopostopek še nebo prav hitro izumru. Z "fotoodbojno" folijo in pralno sodo gre lažje.
Res mi ni všeč. To je vsaj 3x bolj komplicirano kot moj kemo transfer. Uporablja laminator in UV svetlobo, pa če nevarne kemikalije kot je soda so zraven.

A si ti poskusil narediti eno samo vezje s pomočjo kemo transfer ? Po moje nisi, ker drugače nebi dal tega predloga.

No te vabim do mene na obisk, da ti v živo pokažem, pa še mešanico lahko prilagodiva tvojemu tiskalniku.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Jul 2017, 22:28

Kemo transferja res nisem delal, ker tudi nimam vseh sestavin(ko sem bil v Ljubljani sem ga pozabil kupiti-isopropanol) Sem pa delal termo transfer z foto papirjem, ki pa bi če bi se bolje potrudil z gretjem zelo lepo uspel(začetniška sreča). Jaz sem samo hotel namigniti v smer kjer imaš težave z zelo ozkimi progami, da bi bil fotopostopek še zmeraj boljša rešitev.

Pralno sodo v blažji obliki jaz dajem pod pazduho namesto šprejev iz aluminijastih kantic. Zaenkrat sem še cel, pamet je pa vprašljiva.

Bom moral sestri naročiti eno kantico isopropanola pa pogledat še enkrat kakšne recepture si zmešal skupaj.
kobranka

Zahvalil se je: 408 krat
Prejel zahvalo: 92 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Jul 2017, 22:48

kobranka je napisal/-a:
Če ima kdo kakšno idejo kaj bi se še dalo poizkusiti je dobrodošla. Vse bom poizkusil. Tako in tako imam roke po vseh porah in nohtih zelene. Tak je bil pač akrilni lak

No jaz imam idejo, ki ti pa verjetno ne bo prav všeč. Fotopostopek še nebo prav hitro izumru. Z "fotoodbojno" folijo in pralno sodo gre lažje.

PS: in z nekaj Chill glasbene podlage. Tale na posnetku uporablja za jedkanje kar mešanico Natrijev perborat monohidrat plus HCI.

Jaz sem dobil odlične rezultate z negativ dry film fotorezistom. 2 mils linije kot za šalo. Dimenzijska točnost pa v mikrone (grafični film). Obstaja tudi stop lak na enak način:
http://www.megauk.com/dry_film_laminators.php

Drugače pa tole z lakom bi mogoče šlo lažje, če bi namesto toner čirule čarule uporabil laser in lak preprosto sežgal, kjer ga ne rabiš.

Še ena podobna na to temo: http://blog.huntgang.com/2014/11/15/las ... -tutorial/
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1387 krat
Prejel zahvalo: 3429 krat
Število neizkoriščenih povabil: 222

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Jul 2017, 23:56

Poskušal sem s predelanim laserskim tiskalnikom. Dobil sem enega na odpadu, ker mu je crknil fuser. Zame je bil še dober.
Marsikaj sem uspel narediti, marsikaj bi lahko še izpopolnil. Kljub vsemu sem idejo zavrgel v enem popoldnevu.
Valji, predvsem selenski niso narejeni za 1,5mm drugič pa za recimo 0,5mm debele laminate. Zadeva dela 1x, 2x, 5x,.... 11-tič crkne. Nekako se temu ne da izogniti.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 03 Jul 2017, 00:32

Pa si pogledal zadnji link? Nima veze z laserskim tiskalnikom.
Kot "laser" sem imel v mislih vir koherentne svetlobe na CNC pogonu, nekaj takega: https://www.youtube.com/watch?v=WX5ZcifyI5o

pošpricaš lak, ga posušiš, potem pa z laserjem sežgeš tam, kjer bi rad pojedkal.
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1387 krat
Prejel zahvalo: 3429 krat
Število neizkoriščenih povabil: 222

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost