DIY vrtalnik za TIV

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

DIY vrtalnik za TIV

OdgovorNapisal/-a S56NC » 21 Dec 2019, 21:40

V to temo prilagam nekaj slik vrtalnika, ki sem si ga izdelal za vrtanje TIV. Mogoče pomaga komu, ki si izdeluje svojega.

Zakaj ga nisem kupil ? - Hja... niso še izdelali dovolj dobrega zame za tako ceno kot je bil tale :D za izdelavo je šlo nekaj uric in nekaj odpadnega materiala. Idealno za vikend projekt zdaj ko je dež. Mislim, da ni potrebno dodatno opisovat saj je na slikah videti vse. Prednost tega dizajana je da lahko imaš roko na mizi medtem ko vrtaš. Na moji 120cm mizi je vrtanje s tem enostavno in brez omrtvičene roke ali hrbta ;) Hoda pri vrtanju je okoli 20 mm, z ročico se odklene objemka vodila in se komplet vse lahko dvigne tako, da lahko vrtam kos višine 150 mm - pride prav.

Izdelano je vse iz glave, na hitro in brez načrta tako da ne komplicirat, če se vidi kje kakšen zamaknjen vijak ali rob :mrgreen: inox vijak je namesto ročice le trenutno ;)
Priponke
IMG_20191221_125530.jpg
IMG_20191221_125708.jpg
IMG_20191221_125655.jpg
IMG_20191221_125540.jpg
IMG_20191221_201858.jpg
IMG_20191221_201905.jpg
Uporabniški avatar
S56NC

Kraj: Postojna
Zahvalil se je: 62 krat
Prejel zahvalo: 63 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 6

Re: DIY vrtalnik za TIV

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Dec 2019, 21:49

Ja, tole tudi mene čaka. Moram narediti nekaj prenosnega, saj je na Mašunu vrtanje večem problem. Mirkatmir prinese proksonovo stojalo in vrtalnik. Ampak tisto je res tako, da imaš občutek, da se vse maja.
Na licitaciji sem kupil podoben komplet, zdaj bo treba pa stvari spraviti v neko spodobno obliko.

Imaš to kar si naredil v kakšni obliki, ki se jo da editirati in iz nje narediti G kodo ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9041 krat
Prejel zahvalo: 5139 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Dec 2019, 21:49

In, ja, tole bi rad videl v živo!
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a reber » 22 Dec 2019, 00:11

Odlično :_bow
Lepo narejeno in... tole pa ni bilo samo par uric, bi verjel, če bi bilo samo zmetano skupaj, tole pa je nasprotje, res lep izdelek, strojniško.

Kako se obnese le ena letev in en voziček? Je en voziček dovolj da nima zračnosti?

Imam proxxon stojalo MB140S, je v redu, nima zračnosti, ampak nek presežek točnosti vseeno ni. Problem pri temu stojalu je, da je drsna površina aluminij, to se mi ne zdi v redu, zato redno mažem, da bo do izrabe prišlo kasneje. Namazana površina spet ni v redu, ker se nanjo prime prah in če je to od steklenih vlaken, nastane mastna abrazivna pasta in verjetno spet ni v redu :_dunno
V glavnem 99% vrtam iz roke, gre hitreje, tudi po 2 ali 3 ploščice naenkrat...
Stojalo smo sprobali pri praksi v srednji šoli, popolnoma v redu, dijaki so polomili zelo malo svedrov, sem bil kar presenečen. Kar so polomili svedrov se niso med vrtanjem, pač pa pri menjavi oziroma takoj na začetku, ko je nekdo zaradi preveč hitenja po nerodnosti zadel vanj s strani. Ko sem uvedel red, da pri vrtanju mora biti mir okoli tistega ki vrta, je bilo v redu, po začetni evforiji so se stvari tako zelo umirile, da okoli strojčka nikoli ni bilo gneče, so se lepo menjavali in z veseljem vrtali, lepo počasi. Kljub veliko uram uporabe se drsne površine še niso izrabile in še nima zračnosti, kljub mojim pomislekom, ker drsi po aluminiju.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 73 krat
Prejel zahvalo: 349 krat
Uporabnika povabil: s54mtb

OdgovorNapisal/-a S56NC » 22 Dec 2019, 10:01

Par uric ;) V enem vikendu je narejena :D Če pa imaš CNC rezkar doma pa verjetno v enem dnevu. Vse luknje so bile vrtane z baterijsko mašinco tako, da če bi hotel da je tako kot se zagre bi moral imeti CNC. Darko kot pravim... delano je iz glave tako da nobenih datotek nimam.

En voziček je ravno tako dober kot trije - le da gre za manjše sile. Z urico ne morem zaznat neke deformacije in s kotnikom ter 0.05 mm merilnimi lističi ne morem zmerit odstopanja pravokotnosti tudi če se naslonim na mašino. Laserska meritev mi vzame celo dopoldne tako da odpade ;)

Zvrtal sem eno vezje in izgleda kot da je narejeno na CNC. Sploh luknje za letvice 2x21 pin se lepo vidi da gredo v piko. Ta vrtalnik je zakon, pri 20000 vrtljalih komaj da šumi.

Imam še eno 12V turbinco od sesalnika in morem 3D stiskat eno ohišje, da imam še en mini sesalnik montiran na mašini levo. Pa 0.1 litra posodo za prah in je zmaga :D
Uporabniški avatar
S56NC

OdgovorNapisal/-a lojzek » 22 Dec 2019, 10:07

Moje stojalo se pa lahko pohvali kot najcenejše :)

Do njega sem svedre lomil z držanjem vrtalnika v roki.
Idejo zanj sem dobil na Instructables.
Njeno bistvo je Photofans stojalo za fotoaparat za izdelavo makro slik. To je kar precizna stvar (zame), nekaj razredov točnejša od držanja vrtalnika v roki.
Pravzaprav je bilo to edino, kar sem moral na Ebayu kupit.
Ostalo sem gradil na svojih idejah in brskanju za primernim materialom po hiši. Deska in pohištvena noga (stojalo) sta ostanka mizarstva - izdelava kuhinje. Mehka plastika na podstavku... Se je kar sama ponudila.
Kanalizacijska cev - ostanek obnove kopalnice. In vanjo zelo točno sede moj vrtalnik. Pašejo celo tiste razširitve za spajanje cevi.
Dve elastiki -dal jih je sprehod skozi kuhinjo.
Priponke
IMG_20191222_084859.jpg
lojzek

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a kobraN » 22 Dec 2019, 11:08

Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 298 krat
Prejel zahvalo: 152 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 22 Dec 2019, 11:21

Jaz sem pred leti naredil nekaj podobnega, samo sem postavil na štiri osi. Tukaj pa mi je všeč ideja z horizontalno postavitvijo vrtalnika. Bom moral ob priliki nadgraditi moje stojalo.
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 743 krat
Prejel zahvalo: 760 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Dec 2019, 11:31

kobraN je napisal/-a:Nekaj cenejšega:
https://www.prohobi.net/ps2018/si/rocno ... nik-i.html
Tole sem videl. Bil sem presenečen nad tem kako enostavno je narejeno in takoj nato razočaran nad tem kako deluje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobraN » 22 Dec 2019, 11:59

verjetno je slaba izdelava kriva takemu mnenju kot ga imaš,važne so ideje.

https://meetal.ru/sl/equipment-for-meta ... oards.html
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 298 krat
Prejel zahvalo: 152 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a lojzek » 22 Dec 2019, 15:03

Huff na tejle ruski strani pa je idej....
lojzek

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: Proteus

OdgovorNapisal/-a reber » 22 Dec 2019, 16:42

Eni pa res pretirano pretiravajo v izbiri recikliranih delov... da bi dali recimo 30eur za 12V proxxon, to pa ne. :_dunno

Glede na lastne dolgoletne izkušnje in tudi izkušnje prenekaterih, ki so se učili pri meni, lahko trdim, da s proxxonom prihraniš na svedrih več, kot je strošek nakupa vrtalnika.

Saj ne trdim, da z nekim motorčkom na drsne puše ni mogoče vrtati. Dejstvo je, da s slabim vrtalnikom polomimo bistveno več svedrov. O tem sem pred leti že večkrat pisal po forumih in tudi navedel primere.
Prvi moj "resni" vrtalnik, ki je nasledil doma narejenega, je bil "Šimetič - Rovinj", še danes ga imam shranjenega delujočega za spomin, žal so namesto ležajev drsne puše, premer gredi je 2,3mm, premer motorčka 28mm, dolžina motorčka cca 38mm.
Naslednji vrtalnik je bil kupljen v HTE, nekoliko krajši strojček, motorček skoraj enak. Kupil sem ga zato, ker je prejšnji že dobil nekaj zračnosti, kar je povzročalo lomljenje svedrov. No, tudi ta je dobil zračnost v drsnih pušah... zgodba se je ponovila.
Oba malčka sta sicer priročna, lahka, za vpetje svedrov so bile stročnice, žal sta bila samo 20W in tudi to je bil vzrok za lomljenje svedrov.

Ko sem kupil prvi 12V proxxon (brez regulacije) Micromot 40, je bila zgodba čisto drugačna, moči 2x toliko, ležaji so pravi kroglični, polomljenih svedrov je bilo samo še za vzorec, tu in tam zaradi nerodnosti, ne pri vrtanju. V vseh primerih je šlo za vrtanje iz roke brez stojala. Vrtanje s stojalom zame ni pomenilo manj polomljenih svedrov, pač pa počasnejše delo, res pa lahko bolj natančno, sploh pri vrtanju več ploščic naenkrat.

Ugotovil sem, da za lomljenje svedrov ni kriva samo zračnost v ležajih, kriva je tudi premajhna moč motorčka. Pri majhni moči se sveder lahko ustavi, pri reševanju polomimo sveder ali pa vrtljaji zelo padejo, zaradi pritiskanja sveder polomimo... Če ima pogon dovolj moči in zadosti visoke vrtjaje, se sveder ne bo ustavljal in tudi vrtljaji ne bodo padli, pri vrtanju iz roke in malenkostnem zanihanju vrtalnika, bo sveder luknjo nekoliko porezkal, če bodo vrtljaji dovolj visoki in sveder oster, ne bo se zlomil kar takoj.

Uporaba recikliranega motorčka, ki ima vsaj 50W in premer gredi vsaj 3,175mm (zelo pogosta mera), bo kljub drsnim pušam dalo kar v redu rezultate, ker tak motorček ima že dovolj moči, večina je sposobnih tudi preko 100W. Velikost motorčka je že taka, da sta drsni puši bolj oddaljeni, opletanja je manj, tudi obraba je manjša, saj so drsne puše bolj masivne kot pri manjših motorčkih. No, tudi proxxon micromot 40 in 50 imata motorčke z drsnimi pušami, ampak vreteno pa je uležajeno, kar je pomembno za svedre.

Pomembna je centričnost vpetja, struženje v enem vpetju je zaželjeno ali pa uporaba natančnih stročnic za vpenjanje. Vpenjalno glavo na stročnice lahko tudi kupimo, žal to ni nujno da bo dobra rešitev, če glava ni na trdo nataknjena na gred. Če gre glava na gred narahlo in jo pritrdimo z vijakom iz strani, to nikoli ne bo popolnoma centrično.

Da nadaljujem pri zagovoru kupljenega kvalitetnega vrtalnika...
Po nakupu prvega proxxona sem bil tako zelo zadovoljen s prihrankom na svedrih, da sem jih kupil še nekaj, upam si trditi, da samo s prihrankom na svedrih.

Če uporabljamo stojalo, je pomembno, da je masivno in čim bolj točno. Proxxon MB 140S je sicer v redu stojalo, ampak je prelahko, pomaga pritrjevanje na mizo ali na eno večjo težjo ploščo. Drsna površina stojala je kar aluminij, to me nekako ne prepriča v nekaj kar bi lahko bilo trajno.

Gladka vodila z drsnimi pušami so boljša izbira, še posebej če so to kroglične drsne puše, trapezno vodilo z vozičkom je najbrž še precej boljša izbira.

Mimogrede bom omenil, da imam na zalogi 3 kose proxxon Micromot 50, skoraj vsako leto organiziram skupinski nakup, letos sem jih kupil nekoliko več od naročenih, ker so se vedno našli zamudniki. Na zalogi tudi 2 modela 230V.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 73 krat
Prejel zahvalo: 349 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Jan 2020, 12:10

Tema je postala dolga in vsak je nekaj dodal k njej. Ampak dajmo izhajat od tukaj.
Odločil sem se, da tako stojalo moram imeti. Pred nedavnim sem kupil proksona in seveda tudi originalno stojalo, ki pa je res precej bolj za silo.

Z S56NC sem se dogovoril in pregledal celotno napravo, pobral sem dimenzije, skupaj sva debatirala o stvari. Nekaj sva dorekla, nekaj tudi še ne.

Me pa zanima, če bi bil še kdo interesent, da tako izdelavo stojala izvedemo preko društva. Pravzaprav se lahko kar prijavite, da bom videl kakšen je interes.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a PPG78 » 01 Jan 2020, 14:11

VolkD je napisal/-a:Me pa zanima, če bi bil še kdo interesent, da tako izdelavo stojala izvedemo preko društva. Pravzaprav se lahko kar prijavite, da bom videl kakšen je interes.

KIT komplet ALU kosov, porezkani + vrezani navoji? Bi bil ZA. Edino glava kjer se vpne vrtalnik bi morala biti bolj fleksibilna v smislu dimenzij - ali imajo vsi vrtalniki isti fi?

LP, Peter
PPG78

Kraj: Gorenjska
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 108 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 57

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Jan 2020, 14:21

Proksoni imajo vsi Φ20. Za ostalo se lahko dogovarjamo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a ledo » 01 Jan 2020, 15:15

Tudi jaz imam Proxon stojalo in potrebujem "pravo stojalo"!!! Sem interesent. Tako kot je napisal PPG78. KIT komplet.
Lp
Uporabniški avatar
ledo

Kraj: Vir pri Domžalah
Zahvalil se je: 139 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: tilz0R
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Jan 2020, 18:08

Koda: Izberi vse
PPG78        1
ledo         1

Moja naloga bo torej, da zrišem vse skupaj in naredim vse aluminijaste dele. Vse vijake in druge dele si priskrbite sami. Tudi linearno vodilo z vozičkom si poiščete sami.

Lahko pa sugeriram: https://www.ebay.com/itm/MGN15H-CNC-Min ... 1nJ2hPre6w

Nolj ugodnega nisem našel, a to ne pomeni, da sami ne boste našli boljšo ponudbo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Ferdo » 01 Jan 2020, 22:27

Sem za. +1
Ferdo

Zahvalil se je: 38 krat
Prejel zahvalo: 15 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Jan 2020, 22:34

Ferdo        1
ledo         1
PPG78        1
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Slavko » 02 Jan 2020, 08:37

Se pridružujem, +1
Slavko

Zahvalil se je: 191 krat
Prejel zahvalo: 73 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Jan 2020, 09:25

Ferdo        1
ledo         1
PPG78        1
Slavko       1
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 02 Jan 2020, 17:12

Naredi še preprosto XY mizo, kar z MGN7 vozičkom in fino navojno palico za vreteno pa imaš CNC vrtalnik
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 681 krat
Prejel zahvalo: 1653 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Jan 2020, 21:07

Kroko je napisal/-a:Naredi še preprosto XY mizo, kar z MGN7 vozičkom in fino navojno palico za vreteno pa imaš CNC vrtalnik
Mogoče bom pa res. Ampak najprej moram tole narediti do konca.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a yacksy » 03 Jan 2020, 07:14

VolkD je napisal/-a:Me pa zanima, če bi bil še kdo interesent, da tako izdelavo stojala izvedemo preko društva. Pravzaprav se lahko kar prijavite, da bom videl kakšen je interes.

Zame tudi ;)
yacksy

Zahvalil se je: 162 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Število neizkoriščenih povabil: 70

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Jan 2020, 13:18

Ferdo        1
ledo         1
PPG78        1
Slavko       1
yacksy       1
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Jan 2020, 13:23

Original sem postavil na kuhinjsko tehtnico. Tole me je pa malo presenetilo:
IMG_20200102_192508.jpg

Če dodam ves škart, ki nastane pri obdelavi lahko z gotovostjo rečem, da bo to 5kg aluminija po kosu.

Kot pravi avtor, je pobral kar je imel v okolici. Bom malo spremenil stvari in uporabil to kar je še vedno dovolj togo, a ne verjamem, da bo to kaj bistveno pripomoglo k ceni končanega.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 03 Jan 2020, 15:40

Še zame potem. Bom naredil CNC upgrade :-)
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 03 Jan 2020, 17:55

Mene tole mika ampak vseeno bi rad vedel okvirni strošek, ter okvirne dimenzije?
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 165 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 34

OdgovorNapisal/-a RomanP » 03 Jan 2020, 18:06

Sem zraven, +1
RomanP

Kraj: Slovenj Gradec
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a S56NC » 03 Jan 2020, 18:31

Kroko, če narediš CNC upgrade bi me zanimal :D
Uporabniški avatar
S56NC

OdgovorNapisal/-a tomazp » 03 Jan 2020, 18:44

Kroko je napisal/-a:Naredi še preprosto XY mizo, kar z MGN7 vozičkom in fino navojno palico za vreteno pa imaš CNC vrtalnik

Sem se že sam spraševal zakaj se ne razmišlja v tej smeri.

Glede na to, da so pri vrtanju zelo majhne sile in da ima veliko forumašev 3D tiskalnike, se da stroške zelo zmanjšati z uporabo natisnjenih delov iz ABSa. okrogla vodila s krogličnimi pušami povsem zadostujejo. Dejansko je na printu lahko vse pripravljeno za vodila, vretena, končna stikala, luknje za montažo motorjev itn. Aluminija in same obdelave je v tem primeru minimalno saj ni potrebe. Z hod pa je tudi dovolj zgolj 10 do 20mm.
Edino nekdo bi moral zadevo zrisati kar pa vzame kar nekaj časa.

Ročno stojalo za vrtalnik je nerejeno lepo in robustno. Ni pa optimalno za serijo (zgolj zaradi stroškov).
tomazp

Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 165 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Jan 2020, 22:55

Ferdo        1
ledo         1
PPG78        1
Slavko       1
yacksy       1
kroko        1
RomanP       1
VolkD        1

Tole je spisek tistih, ki se zanimajo za stojalo tako kot je. Nekatere stvari bom sicer poskušal poenostaviti. Veliko se ne bo dalo. Malo bom pazil na maso aluminija. Malo pa bodo stvari drugačne, ker se z CNC-jem ne da delati to kar se lahko naredi z elektro erozijo.

Kot ste videli je teža okrog 4kg neto. Aluminijasti kosi so seveda obdelani in precej tega bo končalo med ostružki. Z lahkoto lahko rečem, da 25%.
V ALCO se sicer občasno dobi primerne kose po res ugodni ceni (3 do 4€) + DDV. A ne verjamem, da bom dobil dovolj kosov za vse. Še posebej ne, ker je osnovna plošča 200x200mm. Tako velik kos običajno ni "nepotreben odrezek". Cena aluminija je odvisna od kvalitete. Če vzameš slabšega se k stroškom rad pritakne še kakšen rezkar, ker se material packa. Kakorkoli je cena vsaj dvakrat višja od odrezkov, tako, da smo lahko hitro na 50€.
K temu treba dodati še vodilo in voziček, nekaj vijakov, dva ležaja, ročica za zaporo. 1*
Teh kosov ne nameravam eloksirat. Tudi peskanje po moje ni potrebno. Bom pa nujno potreboval isopropanol za hlajenje. Od mene do Ljubljane lahko pripeljem za kavo.
Rezkanje samo bo vzelo kar nekaj časa, ker je material debel. Vrezovanje navojev tudi. Toliko kav v enem dnevu ne smem spiti, zastonj pa tudi ne bom tega počel.
Zdaj si lahko vsak sam sestavi koliko ga bo tako stojalo prišlo.

*1 tega nebi rad nabavljal jaz za vse. Rad bi, da se najde nekdo, ki bo to naredil za vse.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Jan 2020, 23:08

Nekaj tega sem že zrisal, veliko je še za postoriti. V te dele je treba še dodati luknje, ponekod spremeniti dimenzije,...

Stoj_ospl.jpg
stoj_nos0.png
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Jan 2020, 23:08

Stoj_nos1.jpg
Stoj_vzv.jpg
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 03 Jan 2020, 23:27

Samo eno vprašanje: a ni lažje tega sestaviti iz ekstrudiranih profilov? Rezkanje takih velikih kosov je dosti dražje od na mero odrezanih profilov.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1558 krat
Prejel zahvalo: 4061 krat

OdgovorNapisal/-a S56NC » 03 Jan 2020, 23:56

V ALCU so odrezki tudi do 400x400 ... tega je morje. Spiši kaj se rabi pa se bom šel zmenit.
Uporabniški avatar
S56NC

OdgovorNapisal/-a Kroko » 04 Jan 2020, 00:05

Že rišem CNC nadgradnjo. Bi bilo smiselno nekaj stvari dogovoriti in pripraviti preden začneš rezkati, do bo vse pasali skupaj tako kot mora.
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Jan 2020, 01:00

Kroko je napisal/-a:Že rišem CNC nadgradnjo. Bi bilo smiselno nekaj stvari dogovoriti in pripraviti preden začneš rezkati, do bo vse pasali skupaj tako kot mora.
Ni problema, bova sodelovala. Saj je vsem v cilju, da je narejeno tako, da se lahko nadgradi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Bozo » 04 Jan 2020, 10:07

Zanima me CNC nadgradnja.
Lp
Božo
Uporabniški avatar
Bozo

Kraj: Novo mesto
Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: Marholt

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Jan 2020, 10:10

Bozo je napisal/-a:Zanima me CNC nadgradnja.
Ja, najprej je treba narediti osnovo. Potem dalje. A te vpišem pod interesente ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Bozo » 04 Jan 2020, 10:12

Zapiši.
Lp
Božo
Uporabniški avatar
Bozo

Kraj: Novo mesto
Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: Marholt

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Jan 2020, 10:13

Bozo         1
Ferdo        1
ledo         1
PPG78        1
Slavko       1
yacksy       1
kroko        1
RomanP       1
VolkD        1
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a ledo » 04 Jan 2020, 10:15

Proxonova igrača od stojala je bila po slabem spominu okoli 70 Eur že nekaj let nazaj. To stojalo bo vredno svoje cene. Kvaliteta naj bo taka, da mi ne bo potrebno spet gledat za novim... :mrgreen: .
Lp
Uporabniški avatar
ledo

Kraj: Vir pri Domžalah
Zahvalil se je: 139 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: tilz0R
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Jan 2020, 10:18

s54mtb je napisal/-a:Samo eno vprašanje: a ni lažje tega sestaviti iz ekstrudiranih profilov? Rezkanje takih velikih kosov je dosti dražje od na mero odrezanih profilov.
Dimenzije so take, da profili niso v igri.
Razen tega sem ravno na profilih običajno lomil rezkarje. Običajno so narejeni iz aluminija, ki ni ravno primeren za rezkanje.
In še en razlog je. Prileganje! Površina profilov ni ravna in se potem ne prilega dobro na drug del. Pri tej konstrukciji pa je ravno dobro prileganje navpičnega nosilca na osnovno ploščo, bistvenega pomena.
To je sicer rešljivo s tem, da se del, ki se prilega dodatno porezka. Ampak potem pa nisem nič na boljšem.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Emaster » 04 Jan 2020, 10:39

VolkD je napisal/-a:
Bozo je napisal/-a:Zanima me CNC nadgradnja.
Ja, najprej je treba narediti osnovo. Potem dalje. A te vpišem pod interesente ?

...daj še mene...

LP
Uporabniški avatar
Emaster

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 77 krat
Prejel zahvalo: 20 krat
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Jan 2020, 10:44

Bozo         1
Emaster      1
Ferdo        1
ledo         1
PPG78        1
Slavko       1
yacksy       1
kroko        1
RomanP       1
VolkD        1

Zdaj nas je pa že 10.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Jan 2020, 11:48

VolkD je napisal/-a:
s54mtb je napisal/-a:Samo eno vprašanje: a ni lažje tega sestaviti iz ekstrudiranih profilov? Rezkanje takih velikih kosov je dosti dražje od na mero odrezanih profilov.
Dimenzije so take, da profili niso v igri.
Razen tega sem ravno na profilih običajno lomil rezkarje. Običajno so narejeni iz aluminija, ki ni ravno primeren za rezkanje.
In še en razlog je. Prileganje! Površina profilov ni ravna in se potem ne prilega dobro na drug del. Pri tej konstrukciji pa je ravno dobro prileganje navpičnega nosilca na osnovno ploščo, bistvenega pomena.
To je sicer rešljivo s tem, da se del, ki se prilega dodatno porezka. Ampak potem pa nisem nič na boljšem.

Kakšno rezkanje profilov???? Očitno veš ti nekaj več, kot večina konstrukterjev in armada "hobistov", ki to redno uporabljamo za izdelavo takih in podobnih strojčkov. Glede prileganja pa :_rolling :_dunno :_CR
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1558 krat
Prejel zahvalo: 4061 krat

OdgovorNapisal/-a Kroko » 04 Jan 2020, 12:45

Hobisti? Strojčki?
Cele proizvodne linije so narejene iz profilov.
D685EM.jpg
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a dream » 04 Jan 2020, 13:49

No, grem pa še jaz zraven
Uporabniški avatar
dream

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 250 krat
Prejel zahvalo: 85 krat
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 04 Jan 2020, 15:44

mal sameva ( narejen iz odpadkov za hec )
Priponke
Zajeta slika.PNG
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE - IDRIJA
Zahvalil se je: 198 krat
Prejel zahvalo: 192 krat
Število neizkoriščenih povabil: 97

Naslednja

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici