Dvostranska tiskana vezja narejena doma

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Dvostranska tiskana vezja narejena doma

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Apr 2015, 22:54

Dvostransko tiskano vezje je precej bolj zahtevno za domačo izdelavo od enostranskega.

Pri načrtovanju si, ko zaidemo v težavo kako speljati pisto, lahko pomagamo z vijo in nadaljujemo na naslednji strani. To je sicer zelo udobno, a svojo lenobo plačamo kasneje in to obilno.
Velja sicer, da se na dvostranska vezja lahko strpa več elementov na isto površino kot na enostranska. Ni res ! Vse je samo v stilu izvedbe. Na enostranskem vezju se da narediti tudi zelo komplicirane stvari, le malo bolj je potrebno vključiti domišljijo. In tudi to je res, da pri načrtovanju tega, da imamo lahko SMD elemente na obeh straneh, še zdaleč ne izkoristimo. Večina elementov je tako na eni strani, drugo pa v glavnem koristimo za povezovanje stvari, ki so se nam na nasprotni strani zataknile. Torej svojevrstno podpiranje lenobe ?

Naslednja stvar, ki jo večinoma spregledamo so velikosti vij. Pri domači izdelavi vezja si preprosto ne moremo privoščiti vij, ki so premera 50 mils. To pa zato, ker je to velikostni razred za katerega zgrešimo pri pozicioniranju enega layerja nasproti drugemu. Potem se nam pa zgodi, da ko prevrtmo laminat dobimo luknjo na drugi strani zraven in ne v centru vije. Spodnja dimenzija vij za domačo izdelavo je 70 mils. Sploh pri začetnikih!
Ne glede na to, da imamo odločitev; dvostransko naj bo, opozarjam na to, da je uporaba elemetov tipa 0R0 (it. oro = zlato) tudi tu smotrna, saj lahko pod njimi peljemo vode, ki nam sicer nagajajo. Uporaba tovrstnih uporov je zanimiva tudi pri bolj kompliciranih vezjih, saj lahko služijo za priklop napajalne napetosti za posamezne stopnje naprave. Na ta način se precej enostavneje lotimo oživljanja naprave.

Seveda nekaterih stvari se ne da narediti niti na dvoslojnem vezju, ampak to bomo pa prepustili NASA centru.

********kazalo*************
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7110 krat
Prejel zahvalo: 4366 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Dvostranska tiskana vezja narejena doma

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 01 Maj 2015, 00:28

Saj ne rabiš nase, da narediš kvazi multilayer: uporabiš tanjši laminat in ob strani povežeš z DIL ali SIL kontakti za hibridna vezja:
batten&allen.jpg

na tak način se da z nekaj iznajdljivosti narediti 4 plastno iz dveh dvoplastnih.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1387 krat
Prejel zahvalo: 3429 krat
Število neizkoriščenih povabil: 222

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2015, 10:59

:) dobra ideja, ampak to je še vedno samo 2x po dvoplastno vezje, povezano skupaj. Na ta način se recimo ne da narediti TIV za BGA z 498 nožicami.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 01 Maj 2015, 11:59

VolkD je napisal/-a:Pri domači izdelavi vezja si preprosto ne moremo privoščiti vij, ki so premera 50 mils. To pa zato, ker je to velikostni razred za katerega zgrešimo pri pozicioniranju enega layerja nasproti drugemu. Potem se nam pa zgodi, da ko prevrtmo laminat dobimo luknjo na drugi strani zraven in ne v centru vije. Spodnja dimenzija vij za domačo izdelavo je 70 mils. Sploh pri začetnikih!

Darko, popravi me če narobe interpretiram zgornje napisano.

50mils premera je več kot 1mm, kar se mi zdi (vsaj meni uspe) čisto realno za "zadet" luknje na obeh straneh. Tudi pod 1mm se da brez problema.
To 70mils spodnja meja je pa kar huda cifra, slaba 2mm :D
Knowledge sharing is people' caring., T. MAJERLE
Uporabniški avatar
tilz0R

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 221 krat
Prejel zahvalo: 442 krat
Uporabnika povabil: s56rga

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2015, 12:10

tilz0R je napisal/-a:Darko, popravi me če narobe interpretiram zgornje napisano.

50mils premera je več kot 1mm, kar se mi zdi (vsaj meni uspe) čisto realno za "zadet" luknje na obeh straneh. Tudi pod 1mm se da brez problema.
To 70mils spodnja meja je pa kar huda cifra, slaba 2mm :D

Čisto prav interpretiraš. To pač priporočam začetnikom. Da se seveda tudi precej manj. Je pa precej tudi odvisno od velikosti vezja. Vsak, ki se bo lotil tega dela prvič bo imel pri manj kot 70 mils dejansko probleme. Vsaj dokler ne pogrunta kje vse se mu napake pri pozicioniranju seštevajo.
Sam sem že delal luknjice s premerom 20 misl. Od treh ploščic velikosti 20x35mm sta bili dve slabi.

No če ni potrebe je dejansko brez veze siliti v nesrečo. Če je prostor se vsekakor splača te stvari povečati.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Jule » 01 Maj 2015, 15:23

Jaz za DIL komponente več ali manj vedno naredim pade 70 mils, se lepo spajka, razen če je treba šparati s prostorom, da vmes potegnem kakšno linijo, potem naredim manjše, vendar jih naredim malo "jajčaste",da je še vedno dovolj površine za spajkanje.

20150428_161244[1].jpg
Malo močno kislino sem imel pri jedkanju...

Dober "trik" za lažje spajkanje vij:
http://www.youritronics.com/double-laye ... made-vias/
Jule

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 138 krat
Prejel zahvalo: 157 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2015, 20:25

Glede na slike prikazane na zgornjem linku, se moral le oglasiti. Pri načrtovanju vezja, ki ga bomo delali doma, je le treba paziti, da vij nimamo pod čipi. Take doma narejene vije namreč zavzamejo določen prostor. Skratka bunkica cina je lahko zelo hudo nadležna pri spajkanju čipov tipa znamka z mnogo nožicami.

Druga stvar, ki jo je potrebno paziti, so "skrite" vije. To so pravzaprav padi, ki pa morajo istočasno prevajati med zgornjim in spodnjim layerjem. Večinoma se to da narediti brez problemov. Se pa lahko konkretno namučimo pri elementih, ki nam ne nudijo dostopa z zgornje strani. Taki so recimo elektrolitski kondenzatorji, mrežni transformatorji , piskači,....
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 01 Maj 2015, 20:34

Jaz pa sem poskusil s postopkom, ki je prikazan v tem posnetku:

le s to razliko, da namesto rezkanja za izdelavo tiskanine uporabljam dvostranski toner transfer postopek. Vse ostalo je enako. Deluje zanesljivo in s skoraj 100% izplenom, če sta le gornji in spodnji layer poravnana vsaj do 50% vij.

Slabost tega postopka je seveda draga LPKF prevodna paladijeva pasta. Prednost pa je ta, da vije narediš na koncu in jih ni potrebno zaščititi pri jedkanju, pa tudi galvanika ni potrebna. To pa tudi nekaj šteje predvsem pri času izdelave. Passte pa tudi ne gre tako veliko, da bi ravno prišel "na kant". Na to čorbo, ko je pravilno posušena, se da tudi spajkati. Namesto vakumske mizice je povsem uporaben navaden sesalec.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2015, 20:50

Tole sem poizkusil že precej let nazaj. Kar mi ni bilo všeč je bila cena paste, mogoče je zdaj kaj bolj ugodno. Naslednja zadeva s katero se nisem strinjal pa je bilo vpitje žene, ki je v pečici zagledala moje tiskano vezje. Kuhinja in spalnica sta še edina prostora, kjer ni moje krame. In kolikor se meni vidi, bo to še nekaj časa tako ostalo. :roll: :oops:
Kakšna je sedaj cena te paste in koliko se jo pravzaprav porabi. Kakšna je življenska doba in kako se to hrani ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 01 Maj 2015, 21:08

Cena je 160 eur za 20 vrečk. Poraba je odvisna od števila lukenj in velikosti tiskanine. Z eno vrečko bi po mojem občutku pometaliziral ene 3-5 evropa kartic, seveda ne "1000 lukenj palto", ampak nekaj povprečnega. Ja, ni poceni.

Shranjuje se kar v hladilniku. Dokler ne odpreš, je neomejeno dolgo.

Pa še namig:
http://www.ceneje.si/Izdelek/3465543/do ... uh-to-2052
verjetno pa se dobi še ceneje. Jaz sem v svojo vgradil termočlen in temperaturni regulator iz ene stare mašine.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2015, 21:14

Tule bom pokazal rešitev za skrite vije. Na tej ploščici je z druge strani prispajkan 10 obratni trimer.
Priponke
DSCN3768IZ.JPG
DSCN3771iz.JPG
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2015, 22:05

@s54mtb: Kakšen tok se da skozi tako narejeno vijo spustiti brez da se dimi ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 01 Maj 2015, 22:22

Hm, bom preveril. Lahko naredim en test z različnimi premeri lukenj.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 01 Maj 2015, 22:29

Tule je še en zanimiv video o izdelavi večplastnih vezij:

Prfeskoči prvo minuto (reklama!)
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Jule » 01 Maj 2015, 22:56

Meni pa sploh ne diši, da bi doma metaliziral luknje. Ker se pomoje še prehitro zgodi, da je kakšna slabo metalizirana, potem je to cel hudič preden ugotoviš.

Vsaj jaz si tako mislim.
Jule

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 138 krat
Prejel zahvalo: 157 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2015, 23:04

Jule je napisal/-a:Meni pa sploh ne diši, da bi doma metaliziral luknje. Ker se pomoje še prehitro zgodi, da je kakšna slabo metalizirana, potem je to cel hudič preden ugotoviš.
Tudi jaz prisegam na žice.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2015, 23:47

Še trislike "skrite vije".
Na sliki se vidi letvico, ki jo je potrebno spajkati na zgornji strani. Ni ravno težko, prijetno pa tudi ne, še posebej, če je kakšen drug element napoti.

Druga slika prikazuje "skrito vijo", pod elektrolitskim kondenzatorjem. To se sicer da urediti na že prikazan način z primerno tanko žico v isti luknji kot kondenzator, a je tusi tako v redu ( prototip pač).

Na tretji se vidi spajkanje "skrite vije" na TO220 ohišju LM78M05.
Priponke
DSCN3783IZ.JPG
DSCN3784IZ.JPG
DSCN3780IZ.JPG
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost