termo, kemo transfer - namakanje papirja v vodi

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

termo, kemo transfer - namakanje papirja v vodi

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 10:59

Tole sem kar nekaj časa iskal kam naj bi dal. Nazadnje sem se odločil, da odprem novo temo.

Sprva je kazalo, da tole ni neka znanost; voda pač prodre v papir in ga razgradi. Jaz sem včasih dodal še malo tekočega mila. Kaj bi tu lahko bilo posebnega ?

Pa ni tako. Poskusi kažejo, da je tudi tu par stvari, ki jih velja vedeti. Do spoznanj sicer nisem prišel sam, povedali so mi jih drugi (Matjaž, hvala). Pa bi do teh spoznanj lahko prišel tudi jaz, če bi znal opazovati:
Doma sem vedno v lijak točil toplo vodo in dodajal tekoče milo. Menil sem, da se papir tako lepše razgradi. Ko smo to počeli na raznih demonstracijah in na Mašunu se je redno dogajalo, da so te stvari tam uspevale lepše. Tam smo imeli le navadno mrzlo vodo, brez dodatkov. Ponavadi je bilo tako, da sem imel celo vrsto mladih, ki so čakali na naslednjo fazo - jedkanje. Pri tem se jim je ploščica, kjer je papir že odstopil posušila. Pred jedkanjem sem ploščico pogledal in ukazal očistiti še zadnje ostanke papirja z nje. Torej je romala ponovno v vodo. Ploščice so bile v povprečju precej boljše kot pri meni doma. Namesto razmišljanju o tem sem se prepustil zadovoljstvu, da zadeva lepo deluje.

Zdaj pa še navodila:
Ko sliko vezja prenesete s papirja na bakreno površino; ni pomembno ali je termo ali chemo transfer, je tako ploščico treba dati v vodo. Voda naj bo iz pipe, navadna mrzla voda. Segrevanje je škodljivo. Namaka naj se toliko časa, da papir odstopi sam. Nobenega drsanja z blazinicami prstov!
Potem ploščico posušimo. Ko se na površini tonerja pojavijo sive papirnate cone je zadeva suha in lahko roma ponovno v vodo. Tokrat lahko brez problema speremo in tudi odsvaljkamo viške papirja ter krede.

Postopek prepreči, da bi nastala majhna okroglasta področja, kjer toner odstopi. Tudi zelo drobne povezave ostanejo na ta način dobro pritrjena ne bakreno površino.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8413 krat
Prejel zahvalo: 4905 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 253

Re: termo, kemo transfer - namakanje papirja v vodi

OdgovorNapisal/-a Lojz » 26 Dec 2019, 21:41

Tole sem slučajno našel.
A je kdo poskusil?
Lep pozdrav!
Lojz
Uporabniški avatar
Lojz

Kraj: Koroška
Zahvalil se je: 51 krat
Prejel zahvalo: 75 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 7

Re: termo, kemo transfer - namakanje papirja v vodi

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Dec 2019, 22:00

Ja, tri leta že delam to. Samo z drugo bolj efektivno kemijo. Polish remuver je namreč aceton oziroma njegov nadomestek.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8413 krat
Prejel zahvalo: 4905 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 253

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost