Termo transfer vs kemo transfer

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Re: Termo transfer vs kemo transfer

OdgovorNapisal/-a Kroko » 26 Mar 2018, 22:03

Čeprav ploščic že dolgo ne delam, mi je kemo postopek bolj preprost kot termo. Z malo prakse bi tudi jaz imel ploščice narejene v eni uri in ne bi potreboval kitajcev.
Darko je vložil ogromno energije, da bi nam ostalim olajšal postopek. Ni prav, da se ga povsem po krivici poskuša diskreditirati za odlično opravljeni delo.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 651 krat
Prejel zahvalo: 1498 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a borisz » 27 Mar 2018, 00:55

Ponavadi tisti, ki pljuvajo, drugega niti ne znajo.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 749 krat
Prejel zahvalo: 749 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 144

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 27 Mar 2018, 01:21

Nisem še delal zato bi moral biti tiho. Sem bil enkrat zraven in meni je bilo videt otročje lahko. Bolj kot tako ne more biti.
Zmočit ploščico iz tiste stekleničke od barve za lase, dat gor papir od laserja, malo podrsat s papirnato brisačko in je končano. Rezultat je tudi več kot dober. Ne razumem kje vidite problem.

Po moje je problem v tem, da eni ne znajo dovolj natančno prebrat kako se to naredi in niso v stanju poskusiti. Saj jaz tudi še nisem ampak bom enkrat.

Jakey, mi je prav žal - nič osebnega - te ne poznam - daj na forum pofotkaj tri svoja vezja, da bom lahko videl kako referenco imaš. Brez teh slik bom vedel le da imaš velik gobec in malo pameti.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a cero » 27 Mar 2018, 15:59

No iz prakse lahko povem tole:
zmešal sem kemikalije, po Darkotovem razmerju in ni delalo. Zmešal sem jih drugič malce drugače in tudi ni delalo. Zmešal sem jih še tretjič, četrtič in petič vsakič v drugačnih razmerjkih in tudi ni delalo.
Namesto acetona sem uporabil nitro razredčilo, ki preverjeno topi toner in je preneslo ene 3/4 ploščice. Zmešal sem še enkrat v drugačnem razmerju in še vedno ni bilo zadovoljivo.
Jedkal sicer nisem, ampak vprašanje koliko se bi dejansko obdržalo pri jedkanju.
Za vse skupaj sem porabil par ur časa in ni se mi dalo več eksperimentirat. Aceton ne topi mojega tonerja, na nitro razredčilo pa se ne gre ravno zanašat.
Original toner za HP laserjet P1005 stane preko 70€ torej v menjavo ne grem.

Po drugi strani, breskvico sem razkopal dodal papirnato podložko pod tremostat in nazaj sesatavil.
Delala malce slabše, sem popravil še enkrat debelino papirja in evo, dovolj dober rezultat.

Sprašujem pa tiste ki ste probali kemotransfer, koliko časa ste porabili za ugotovitev optimalnega razmerja kemikalij?

Darkota spoštujem in cenim njegovo delo na tem področju, tudi vesel sem da mu je uspelo pripeljati postopek do te mere da mu odlično služi.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 177 krat
Prejel zahvalo: 398 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a Jakey » 27 Mar 2018, 17:20

borisz je napisal/-a:Ponavadi tisti, ki pljuvajo, drugega niti ne znajo.

Na koga misliš pri pljuvanju nevem. Ampak če slučajno Darkota, mislim, da ga ni nihče v tej temi niti poškropil.

Kroko je napisal/-a:Darko je vložil ogromno energije, da bi nam ostalim olajšal postopek. Ni prav, da se ga povsem po krivici poskuša diskreditirati za odlično opravljeni delo.

Nič se ga ne diskreditira, čisto nič! Začel sem samo z enostavnim vprašanjem, in sicer kaj je prednost kemotransferja, v kar se je razvila "debata".

SamoBr je napisal/-a:Sem bil enkrat zraven in meni je bilo videt otročje lahko. Bolj kot tako ne more biti.
Jakey, mi je prav žal - nič osebnega - te ne poznam - daj na forum pofotkaj tri svoja vezja, da bom lahko videl kako referenco imaš. Brez teh slik bom vedel le da imaš velik gobec in malo pameti.

Bolj enostavno kot poslati skozi laminator?

Nisem siguren, kaj si mislil s svoja vezja, ampak sem ti dal 3 vezja, ki sem jih zjedkal sam. Predvidevam, da si mislil to.
unnamed.jpg

2.jpg
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Zahvalil se je: 164 krat
Prejel zahvalo: 126 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a lado » 27 Mar 2018, 17:32

No še mojih nekaj izkušenj:
Sem zmešal po darkotovem receptu in mi je že prvič ratalo...-se mi je zdelo skoraj čarobno v primerjavi z termo transferjem, kjer mi je tudi uspelo, le dve bresvkici sta se prej stopile. ( no tretaja močno predelana pa je še v funkciji)
Ampak ko sem delal ploščico katera ima veliko mase, je nastajala poroznost...hmmm okrivim toner kateri ni bil originalen. Po nabavi originalnega pa stvar ni bila povsem v redu. Preizkusim še drugo vrsto papirja zopet boljše a še vedno ni 100%. igram se še z nastavitvami printerja in mi uspe narediti ploščico ( z veliko mase) z 98% natančnostjo. če so samo povezave, mi pa uspe 100%.Bom preizkusil še z drugim printerjem...
V glavnem, tako hitro, enostavno in natančno izdelati pcb mi doslej ni omogočal noben drug postopek...Če samo pomislim koliko časa in koliko ploščic sem moral narediti z POZITIV 20 da je bila ena dobra...me kar strese...
V glavnem probajte in povejte potem...
Uporabniški avatar
lado

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 136 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 27 Mar 2018, 18:22

Jakey je napisal/-a:...Nič se ga ne diskreditira, čisto nič! Začel sem samo z enostavnim vprašanjem, in sicer kaj je prednost kemotransferja, v kar se je razvila "debata".

No, tole je res, res pa je tudi, da sem jaz nadaljeval s stavkom glede hitrosti (za katerim še vedno stojim, ampak pustimo to...) kar je sprožilo vojno s strani Darkota z vsesplošnim "pljuvanjem" (ko že omenjate pljuvanje) čez termo način, pretiravanjem, posploševanjem glede predelave itd...

Kot sem že omenil, meni kemo ne dela dobro in za toliko PCBjev kot jih naredim jaz ni teorije, da grem raziskovat tako, kot Darko, ki je uničil na tone papirja, kemikalij, tonerja... da je prišel do rezultata, za katerega se strinjam, da daje boljše rezultate od termo načina (to sem vedno trdil!), seveda pod pogojem, da dela. Tu tudi jaz dam Darkotu veliko pohvalo in mu čestitam za vztrajnost in "trmo", ki je dala rezultat. Problem kemo načina pa je NEponovljivost, slaba združljivost z različnimi printerji, tonerji... Problem lahko hitro nastane, ko zmanjka papirja, tonerja.. tudi original toner danes ni nujno enak tistemu čez leto, dve, zato nikoli ne veš, kdaj bo treba spet "čarati", da dobiš ustrezno mešanico.
Jaz sem takrat nabavil dodatni termostat (od kavomata), ki je bil reda 10€, ga vstavil zraven originalnega, dodal stikalo, s katerim ga vklopim (dobil iz starega aparata - zastonj). Tako da moja breskvica izgleda kot tovarniško narejena in ni prav nič bolj "nevarna" kot nepredelana. Motor tudi zaenkrat deluje kot nov.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 329 krat
Prejel zahvalo: 390 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 82

OdgovorNapisal/-a cero » 27 Mar 2018, 19:46

so pa recimo tudi stvari kjer je kemo transfer boljši od tremo transferja.
Ena takih je da kemo tranfer ni občutljiv na debelino ploščice, medtem ko breskvica le s težavo prebavi kar je debelejše od 2mm.
Pa mogoče če bi hotel delat ploščico večjo od A4 formata, bi tudi najbrž zmagal kemo.

Lado kakšen printer imaš?
cero

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Mar 2018, 20:23

cero je napisal/-a:No iz prakse lahko povem tole:
zmešal sem kemikalije, po Darkotovem razmerju in ni delalo. Zmešal sem jih drugič malce drugače in tudi ni delalo. Zmešal sem jih še tretjič, četrtič in petič vsakič v drugačnih razmerjkih in tudi ni delalo.
Potem je to prvi printer, ki ne dela.
Ali je slučajno barvni ? Kateri prtiner sploh imaš?

cero je napisal/-a:Namesto acetona sem uporabil nitro razredčilo, ki preverjeno topi toner in je preneslo ene 3/4 ploščice. Zmešal sem še enkrat v drugačnem razmerju in še vedno ni bilo zadovoljivo.

Zdaj sem pa jaz v dvomih in to vsaj dvakrat!
1. Aceton sem že zdavnaj opustil.
2. Nitro razredčilo je kar nekaj. Če pogledamo varnostni list bomo ugotovili, da vsebuje od 20 do 70% neke kemikalije. Neke sem napisal zato, ker je ta nekaj, pri varnostnem listu drugega proizvajalca nekaj drugega. Nitro razredčilo je komercialno ime za mešanico topil, pri čemer pa kemijska sestava ni definirana do te mere, da bi bila topila vsaj približno ista.

Zadnji recept sicer še nastaja,...
No predzadnji je pa sledeč:
25 volumskih delov čistilnega bencina
5 volumskih delov lanenega olja
70 volumskih delov isopropanola.

Tudi čistilni bencin je lahko sestavljen iz različnih frakcij. Pri različnih bencinih sem moral popravljati iz 25 delov na 27 delov.

Največja popravljanja pa so vsekakor na račun tonerja. Popravlja se z volumskimi deli bencina. Če je oprijem slab gre bencin gor, če se razmaže gre dol. Če je poroznost prevelika gre olje gor.
V soboto 31.03.18 bom imel v Postojni demostracijo. Bilo bi zanimivo, če bi prinesel izpise s tvojega printerja, mogoče kar printer.

cero je napisal/-a:Original toner za HP laserjet P1005 stane preko 70€ torej v menjavo ne grem.
Ja toner za starejše printerje zna biti kar drag. Je bolje kupiti nov printer, ki zanesljivo deluje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7524 krat
Prejel zahvalo: 4560 krat

OdgovorNapisal/-a cero » 27 Mar 2018, 20:40

Ja sem se zatipkal, testiral sem s čistilnim bencinom (no tudi z acetonom pa ni bilo kaj bolje)
V bistvu sem na koncu polil kar čistilni bencin po papirju pa ni šel toner dol.
printer je HP laserjet P1005, z neoriginalnim refillom.
V soboto me gotovo ne bo, se bom pa ob priliki oglasil mimo tebe in prinesem kakšen print za potestirat.

PS:ko bo zmanjkalo tonerja na obstoječem printerju bom očitno nabavil xeroxa:)
cero

OdgovorNapisal/-a eboc » 27 Mar 2018, 21:05

VolkD je napisal/-a:Ja toner za starejše printerje zna biti kar drag. Je bolje kupiti nov printer, ki zanesljivo deluje.

A je mogoce ta tiskalnik dober tudi za termo transfer (za 1x se i zdi kemo premalo deterministicen - recimo kje dobiti papir ..)?
Kako je s (ceno) tonerjem? Na hitro pogooglal in je cena tonerja = cena tiskalnika.
A gre je dober tudi neoriginalni toner (za kemo / za termo)?
eboc

Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 34 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Mar 2018, 21:46

eboc je napisal/-a:A je mogoce ta tiskalnik dober tudi za termo transfer (za 1x se i zdi kemo premalo deterministicen - recimo kje dobiti papir ..)?
Tega pa nisem ravno razumel.
Papir je dober vsak gloss papir, ki ga uporabljajo tiskarji - zaželjeno je, da ima čim več krede. Razlika med papirji je sicer precejšna, a pri tej vrsti papirja so razlike v glavnem v tem, da gre eden povsem sam z vezja že po petih minutah, drugega je treba pa po pol ure svaljkati.

eboc je napisal/-a:Kako je s (ceno) tonerjem? Na hitro pogooglal in je cena tonerja = cena tiskalnika.
A gre je dober tudi neoriginalni toner (za kemo / za termo)?

Ja toner je pač kemija, ki jo proizvajalci skrivajo. Nekako se ne da nič vnaprej predvideti. Neoriginalni tonerji delujejo tako na kemo kot na termo. So pa seveda različni. Pri kemiji je treba popraviti razmerje bencin/isopropanol, pri termotransfer pa temperaturo segrevanja.

Jaz imam hp1020. So pa hp1010, hp1015 in hp1018 kar se sestave tonerja tiče povsem enaki. Neoriginalni toner sem testiral od pavlin in dela, a je kemija drugačna: 32/5/63 (bencin/laneno olje/isopropanol).
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bray » 27 Mar 2018, 22:03

A je lahko namesto lanenega olja parafinsko?
COM port is not dead. It is virtual!
bray

Kraj: Vransko
Zahvalil se je: 74 krat
Prejel zahvalo: 103 krat
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Mar 2018, 22:10

bray je napisal/-a:A je lahko namesto lanenega olja parafinsko?
To sicer nisem poskusil. Sem pa v enem drugem poskusu uporabil parafinsko. Ni izpadlo v redu.
Namesto lanenega sem uporabil oljčno - Ups! :_silent Je pa delalo v redu. Sem pa zaznal hudo pomankljivost: Oljčno olje se v tej kobinaciji pokvari že v dveh dneh. Nekako se sesiri in pokvari tekočino v celoti.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a matejmm » 27 Mar 2018, 22:53

Da še sam dodam mojo izkušnjo v to debato... Pred leti sem se kar nekaj mučil s termo transfer metodo, a rezultati niso bili pravi. Kar nekaj sem eksprimentiral z različnimi papirji, printerji, tonerji a žal ni šlo, kot bi si želel. Nekaj pogojno uporabnih vezij sem sicer naredil, a to ni bilo to. Uporabljal sem star likalnik, laminator v ta namen sem kupil, a ga sedaj uporabljam za njegovo primarno funkcijo.

Potem sem čisto slučajno na YouTube videl tale video: https://www.youtube.com/watch?v=HBIxvwZ_0og (mogoče je bil kakšen podoben), ki predlaga prenos tonerja z 8 deli alkohola (uporabil sem izopropanol) in 3 deli acetona. Zadeva mi je že v prvem poskusu uspela presenetljivo dobro. Kasneje sem nekaj eksprimentiral še z drugimi papirji, tonerji in mešanicami kemikalj, a je bilo vedno le še slabše.

Trenutno uporabljam:
- multifunkcijski tiskalnik Xerox WorkCentre 3215 z original tonerjem
- papir Mondi Color Copy 100g
- mešanico 8 delov izopropanola, 3 dele acetona in 0,5 delov lanenega olja (olje sem dodal po prebiranju foruma)

Meni ta kombinacije deluje čisto ok za moje potrebe. Je zelo ponovljiva, hitra in zahteva malo priprav.
Glede na to, da sem na začetku kar nekaj eksprimentiral in videl, da sem imel pri kombinaciji papir-tiskalnik-toner-kemikalije kar precej sreče, si zamišljam, da je mogoče komu, ki je dobro naštudiral postopek termo transferja in mu kemo transfer ni uspel v nekaj poskusih, kar težko presedlati na kemo transfer. No, meni se obnese in zadevo s pridom uporabljam.

Eden mojih boljših rezultatov termo transferja
0.jpg
Termo transfer

Zadnji rezultat kemo transferja
1.jpg
kemo transfer

2.jpg
kemo transfer

3.jpg
kemo transfer

4.jpg
kemo transfer

Sedaj čakam le še kakšno dobro idejo, kako s tem postopkom narediti kakovostno dvostransko vezje.
matejmm

Zahvalil se je: 55 krat
Prejel zahvalo: 22 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Mar 2018, 23:12

matejmm je napisal/-a:Trenutno uporabljam:
- multifunkcijski tiskalnik Xerox WorkCentre 3215 z original tonerjem
- papir Mondi Color Copy 100g
- mešanico 8 delov izopropanola, 3 dele acetona in 0,5 delov lanenega olja (olje sem dodal po prebiranju foruma)

Zamenjaj aceton z čistilnim bencinom. Bo veliko bolje.

matejmm je napisal/-a:Sedaj čakam le še kakšno dobro idejo, kako s tem postopkom narediti kakovostno dvostransko vezje.

V soboto bom v Postojni to demonstriral. Dvostransko vezje ni problem.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 28 Mar 2018, 01:42

Brez muje se še čevelj ne obuje.
Ampak je vseeno lepše biti obut .
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a matejmm » 28 Mar 2018, 08:58

VolkD je napisal/-a:Zamenjaj aceton z čistilnim bencinom. Bo veliko bolje.

Darko, sem videl, da si ti dobil boljše rezultate z bencinom, kot z acetonom.
Moji poskusi z bencinom tega žal niso potrdili. Mogoče sem premalo poskušal in bi moral dati bencinu še kakšno možnost.

VolkD je napisal/-a:V soboto bom v Postojni to demonstriral. Dvostransko vezje ni problem.

Z veseljem bi se vam pridružil, a imam za ta termin drugačne plane. Saj bo mogoče še kakšna druga priložnost ...
matejmm

Zahvalil se je: 55 krat
Prejel zahvalo: 22 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 2

Prejšnja

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost