Optični "kabel"

Internet, wi-fi, baby kontrola,...

Moderator: S53AL

Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a krko » 22 Mar 2021, 14:00

Stvar je sledčea:

V hiši imamo na novo narejeno napeljavo z CAT6 kabli, za internet in video nadzor, zraven sta tudi 2 switcha, en navaden in en z PoE možnostjo, za kamere.
Cca 30m od hiše pa imamo štalo, kjer bi sedaj želel imeti internetno povezavo. Iz podstrešja hiše, kjer se nahaja vsa omrežna oprema pa do štale imamo pripravljeno prazno cev za "kabel" (CAT ali optika)

Sedaj pa me zanima, kaj je bolje, ali položiti CAT6 kabel in pač v hiši vtakniti v switch, na drugi strani v štali (oz skednju no) pa zopet dodati en switch in je stvar rešena;
Ali pa na en switch v hiši, ki že ima možnost dodajanja ETH-optika vmesnika (morem preveriti ali je uplink ali je pač navaden port), dodati vmesnik, potegniti optičen "kabel" v štalo, tam pa zopet vmesik ETH-optika in navaden (morda tudi PoE) switch?

Zraven v istem kanalu, vendar drugi cevi, bo enkrat v prihodnosti šel energetski kabel. Koliko ima to vpliva?
Enkrat v prihodnosti je tudi namen dodati videonadzor v štalo (oz skedenj). Recimo 4-5 kamer, plus še kakšna dodatna stvar, recimo da do 10 naprav vse skupaj.

Kaj predlagate? Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu optičnega kabla? Kupil bi seveda narejenega, zaradi problema spajanja konektorja.

Dolžina "kabla" bo nekje 40-50m.
krko
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: 18 Jan 2015, 12:56
Kraj: Cerknica/Postojna
Zahvalil se je: 81 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 12

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 22 Mar 2021, 14:22

Če boš imel "vzporedno" potegneno tudi napajanje potem se optika ne "splača" v smislu varovanj v primeru strele.
Z optiko si podražiš zadevo.
Sam bi se verjetno odločil za 2x CAT6 predvsem zaradi enostavnosti (ni optika-eth vmesnikov) pa tudi vse lahko narediš sam.
Če greš v optiko potem si vezan na nekoga, da ti zmontira konektorje - kot si sam ugotovil.

Koliko ti bodo vplivali energetski kabli je odvisno predvsem od naprav na energetskem vodu oziroma EMC motnje, ki jih oddajajo v omrežje.
Peter123
 
Prispevkov: 1336
Pridružen: 09 Feb 2015, 14:20
Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 30 krat
Prejel zahvalo: 212 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 43

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a matt » 22 Mar 2021, 14:33

Cat6 pa je... če ne vlečeš zraven kablov kjer teče 100A in več, ne bo motenj...
matt
 
Prispevkov: 215
Pridružen: 02 Jan 2020, 16:19
Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 19 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 2

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a zanka » 22 Mar 2021, 14:41

Dobi se optični kabel v kosu s konektorji. Konektor gre skozi cev fi16mm, če v njem ni kablov. Ko je optični kabel enkrat znotraj cevi, se lahko doda še kakšen kabel.
Uporabniški avatar
zanka
 
Prispevkov: 3105
Pridružen: 17 Mar 2016, 01:16
Kraj: SI-8000
Zahvalil se je: 120 krat
Prejel zahvalo: 360 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 72

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a krko » 22 Mar 2021, 15:00

Pozabil dodati, da bi kupil nareje kabel, pač z obema konektorjema. Kupil bi kar dolžino 50m, ki bi morala zadostovati.

Cev, ki je namenjena "internetu" pa je 50mm tista rdeča, narebrena.

Po kablu bo teklo max 30 A. Porabniki bodo večinoma vsi elektromotorji, nekaj pa tudi žarnic, tako da velikih EMC motenj ne pričakujem.
krko
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: 18 Jan 2015, 12:56
Kraj: Cerknica/Postojna
Zahvalil se je: 81 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 12

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a yacksy » 22 Mar 2021, 15:49

Moj glas gre za optiko. Na koncu bo malo dražje, bo pa sigurno mir s kakimi prenapetostmi in motnjami.
yacksy
 
Prispevkov: 582
Pridružen: 18 Jan 2015, 22:39
Zahvalil se je: 417 krat
Prejel zahvalo: 182 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 184

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a maticm » 22 Mar 2021, 15:57

Optika. Dobro je uporabiti tudi namenski zemeljski ali zracni kabel.
maticm
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 10 Maj 2015, 12:42
Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 22 Mar 2021, 21:08

Morda v pomoč: pred kratkim sem nabavil z jekleno vzmetjo ojačan (armored) optični kabel, ki ga mislim uporabljati za postavitve na terenu, a bi bil tudi v tvojem primeru proti glodalcem odporna rešitev:

30m LC dvoje vlaken:
https://www.aliexpress.com/item/4000083691074.html

https://ever-elink.aliexpress.com/store/group/Armored-patchcords/4656094_514638166.html
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: 18 Jan 2015, 01:20
Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1589 krat
Prejel zahvalo: 393 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 70

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a krko » 22 Mar 2021, 22:08

jmivsek je napisal/-a:Morda v pomoč: pred kratkim sem nabavil z jekleno vzmetjo ojačan (armored) optični kabel, ki ga mislim uporabljati za postavitve na terenu, a bi bil tudi v tvojem primeru proti glodalcem odporna rešitev:

30m LC dvoje vlaken:
https://www.aliexpress.com/item/4000083691074.html

https://ever-elink.aliexpress.com/store/group/Armored-patchcords/4656094_514638166.html



So morda že preizkušeni?
Delujejo kot morajo?


Na kaj moram biti še pozoren pri nakupu pretvornikov in pa kabla? Kloikor sem gledal, so tudi neke oznake za hitrost, OM2, OM3, itd.
Verjetni je potrebno paziti tudi na konektorje?

Vzeti "dvožilnega" ali "enožilnega"? Kakšna je razlika?
krko
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: 18 Jan 2015, 12:56
Kraj: Cerknica/Postojna
Zahvalil se je: 81 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 12

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a zanka » 22 Mar 2021, 22:11

Enožilni je dražiji, ker je SM in tudi moduli so malenkost dražji. Ima sedanja oprema možnost teh SFP modulov?
Uporabniški avatar
zanka
 
Prispevkov: 3105
Pridružen: 17 Mar 2016, 01:16
Kraj: SI-8000
Zahvalil se je: 120 krat
Prejel zahvalo: 360 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 72

Re: Optični "kabel"

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 22 Mar 2021, 22:13

Še en + za optiko.
Imam samo 10m pod cesto. Ampak kjer je se za omrežno napetost že skoraj povsod dobi zaščito za strelo razreda II, za v omarico z varovalkami.
So te z omrežnimi napravami precej tečne, in tudi če zaščita dela, ti ne pomaga če je kabel spalilo. In vse kar je trenutno v planu delati na novo bo imelo hrbtenico na optiki, da bo lažji prehod na 10gbps čez par let.

Upoštevaj tudi da je CAT6 več sitnosti kot je vreden za domačo rabo proti CAT5e.

Zaključena optika je pod 1€/m
https://www.techtrade.si/opticni-patch- ... fb-7950081

kar potrebuješ paziti za domačo rabo so tri stvari.
1) Tip konektorja.
LC-LC dupleks so verjetno najbolj uporabljani zaradi dimenzij, čeprav sem tudi že SC videl, predvsem na nekaterih operaterjevih optikah.

2) Single-mode ali multi-mode
Osebno preferirram da je optika multi-mode ker so transceiverji cenejši in vlakno debelejše (če je turkizen OM3 ali roza OM4 si ok za do 10GBPs)
https://community.fs.com/blog/single-mo ... -cost.html
Čeprav realno so tudi single mode precej padle cene.

Tip transceiverja in kaj swithc podpira
In drugo kar je za pazit so transceivreji sami in kja podpira tvoj switch/router.
Oznake ki se uporabljajo so SFP in SFP+, navaden je 1.25GBps, plus je 10GBPs in manjše(če router podpira).
Transceiverje lahko dobiš na ebayu po par eur, pri nas te pa hitro pridejo cca 20€/kos
https://www.techtrade.si/pretvornik-fo- ... 5d-7948001

Skratka dokler te lastnosti sovpadajo med optiko/transceiverjen/switchem je plug-play kot ethernet
(realno včasih dela tudi če ne sovpada, imam 10GB intel transceiverje v SFP (brez plus) različnih mikrotikih in isto dela, vendar samo z 1.25gbps.

In pa izogibaj se ta velikih proizvajalcev omrežne opreme, ker jih včasih zaklepajo(HP, Juniper, Cisco), čeprav se tudi te običajno da prepričati v sodelovanje z navadnim usb i2c eprom čitalnikom.
Dorijan
 
Prispevkov: 902
Pridružen: 21 Jan 2015, 00:09
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 185 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 36


Vrni se na Komunikacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost