HP proliant microserver

Tu bomo pisali o tem s kakšnimi OS se ukvarjamo in kakšne težave imamo pri tem.

Moderatorji: Kroko, tilz0R

HP proliant microserver

OdgovorNapisal/-a S51VC » 05 Apr 2020, 07:06

Ojla!
V dar sem dobil rahlo odsluženi "hp proliant microserver hstns-5151". Da ti ne bo dolgčas, se malo poigraj z njim, so rekli. Seveda, sem ga očistil, spihal ven prah, zložil vse nazaj in instaliral win 7. Tega imam že zadosti, zato bi rad ta server porabil za kaj bolj "užitnega".
Vem, da je tu gori dosti pametnih glav. Zato bi vas prosil za ideje, kaj napravit s tem serverjem, kateri OS dat gor, za kaj ga uporabit. Seveda, za domačo uporabo. Ima 16GB RAM-a, 2 diska po 1TB, AMD Turion II Neo N40L / 1.5 GHz procesor.
Škoda se mi zdi ta mlinček zavrečt.
LP
S51VC
S51VC

Kraj: JN76xp
Zahvalil se je: 89 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 6

Re: HP proliant microserver

OdgovorNapisal/-a yacksy » 05 Apr 2020, 07:22

Na prvo žogo - domači NAS in media server.

Diska daš v (softverski) RAID1, kar pa se tiče OS-a pa kolikor se želiš "igrati" in spoznavati nove operacijske sisteme. Lahko izbereš kako namensko Linux/BDS distribucijo za te zadeve (FreeNAS), lahko pa namestiš kakšen strežniški Linux/BSD operacijski sistem in "sestaviš" zadevo skupaj sam. Prva varianta je hitra in uporabniku prijazna, z drugo se veliko naučiš.
yacksy

Zahvalil se je: 161 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 70

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Apr 2020, 09:29

Tudi kakšne WIN server lahko našraufaš gor. Forum recimo teče na Windows Server 2012R2.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9017 krat
Prejel zahvalo: 5132 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 05 Apr 2020, 09:58

Jaz imam domači server postavljen na core i3 procesorju, gor pa teče openmediavault. Operacijski sistem temelji na debianu, se pa nastavlja prek brskalnika, ni veliko stvari, da moraš v konzolo, če nisi zahteven.

Namestis lahko veliko stvari, torrent client, plex, dlna strežnik, web strežnik...

Filme na takem strezniku s dlna lahko gledas direkt na kakem pametnem TVju, za primer.
Jaz sem še TV streznik mel gor, ampak mam tudi na TVju vhod za satelitsko, tako da sem to potem opustil.
jlbohinc

Zahvalil se je: 6 krat
Uporabnika povabil: valter

OdgovorNapisal/-a S51VC » 05 Apr 2020, 11:12

OdgovorNapisal/-a yacksy » 05 Apr 2020, 07:22
Na prvo žogo - domači NAS in media server.

Diska daš v (softverski) RAID1, kar pa se tiče OS-a pa kolikor se želiš "igrati" in spoznavati nove operacijske sisteme. Lahko izbereš kako namensko Linux/BDS distribucijo za te zadeve (FreeNAS), lahko pa namestiš kakšen strežniški Linux/BSD operacijski sistem in "sestaviš" zadevo skupaj sam. Prva varianta je hitra in uporabniku prijazna, z drugo se veliko naučiš.

Tale FreeNAS me bo pritegnil. Me pa zanima cena. Če bo predrag, se raje odločim za Linux.
Hvala za vse odgovore.
LP
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a sundancer » 05 Apr 2020, 11:33

Ce si zelis kontrole nad svojimi podatki ti bo verjetno vsec https://nextcloud.com/hub/
Gre za paket ki ti bo nadomestil dropbox, google drive, google docs, skype, hangouts.

Pri nas uporabljajo tudi starsi in stari starsi s katerimi si vecinoma delimo fotke ter video posnetke. Je zelo enostavno. Kdor npr na telefonu kaj posname izbere share in poslje v nextcloud, od tam se pa takoj sinhronizirajo na PCje, ki imajo na mescen desktop client. In kadar nam npr moj oce poslati vecjo datoteko jo ravno tako odlozi pa svojem PCju v doloceno mapo (ki je v skupni rabi) in oznaci naj se to sinhronizira k meni.

Datoteke lahko delis tudi s tistimi, ki niso del tvoje nextcloud infrastrukture. Tako kot pri dropboxu. Posljes jim link in si lahko downloadajo ali pa naredis direktorij, ki je namenjen samo za upload.

Zdaj v casu karantene uporabljamo tudi video konferenco (nextcloud talk) kjer smo lahko prisotni vsi hkrati. Zadeva dela kar v brskalniku in podpira tudi screen sharing.
Google uporabljamo samo se zaradi mailov.

Zadeva je brezplacna, ponujajo tudi enterprise resitev katere domaci uporabniki ne potrebujemo.
Sicer je v ozadju nemska firma, ki doloca smernice razvoja. Koda pa je dostopna na githubu tako da k razvoju lahko prispeva vsak.

Zadeva je resna, saj jo uporabljajo tudi vladne organizacije, ki so se pricele otepati raznih microsoft,google,amazon... cloudov.
Poudarek je na tem, da imas stvar postavljeno pri sebi in imas na ta nacin nadzor kje lezijo podatki ter kdo in na kaksen nacin lahko do njih dostopa.

https://nextcloud.com/fr_FR/blog/eu-gov ... nextcloud/
https://nextcloud.com/blog/microsoft-an ... isdiction/

Zdaj, ko nas dosti dela od doma je tole se kako uporabno, da ljudje ne odlagamo obcutljivih podatkov po velikanskih datacentrih po tujini.
Dyslexic man walks into a bra.
Uporabniški avatar
sundancer

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 217 krat
Prejel zahvalo: 327 krat
Število neizkoriščenih povabil: 43

OdgovorNapisal/-a Carko » 06 Apr 2020, 18:18

Tehle Microserver mlinčkov imam kar nekaj in sem kljub starosti izredno zadovoljen z njimi.

Večinoma laufa gor Windows 2016 in je za datotečni strežnik, na nekaterih sem pa vanj vgradil HP P410 RAID controller in imam gor nameščen ESXi in nekaj virtualnih mašin, tako Windows kot Linux, in zadeva dela super.

Doma imam gor virtualni Windows za datotečni strežnik in za Veeam Backup & Replication (izredno zmogljiva reč, do 10 računalnikov brezplačna), pa en virtualnu Ubuntu za PiHole in kakšne razne prčkarije, pa še HomeAssistant za avtomatizacijo ("smart home").
Carko

Zahvalil se je: 160 krat
Prejel zahvalo: 627 krat
Število neizkoriščenih povabil: 151

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 06 Apr 2020, 18:29

Za Microserv dobiš ESXI image, ki je low level OS, ki ti omogoča poganjati VMware virtualke in se zboota iz USBključka ali uSD kartice vštekne direktno vMB
Obstaja Xpenology, (bolj ali manj "piratska" verzija Synology OS za x86)
Imaš tudi ClearOS, če bi se rad tudi z routingom ipd ukvarjal
Postaviš ločen linux sistem in se začneš igrati z Dockerjem(lahko tudi na xpenologyu)

V vse iz zgornjega seznama lahko postaviš NAS, GIT in/ali SVN server za version-trracking svojih projektov
Dorijan

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 120 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a S51VC » 06 Apr 2020, 21:38

Huh! Mislim, da se bodo virusi prej pobrali, kot bom lahko uresničil vse predloge.
Trenutno spoznavam FreeNAS. Sem si odprl navodila zanj in grem korak po korak. Zafrkavajo me nastavitve group in user-jev. Moram najt logiko, je precej UNIX-a not.
Imam čas. Malo še poiščem po kakih forumih, kjer je razloženo bolj enostavno, na kaj moram bit pozoren...
Res, hvala za vse sugestije. Vem, imate znanja in vam je to "mala malca", zame pa težaško delo...;)
Ostanite zdravi.
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 06 Apr 2020, 22:19

Poglej nas4free...

vsakemu userju moraš kreirat grupo, če želiš individualno dodeljevati permissione na sambi. Pač freebsd način dela :)
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1556 krat
Prejel zahvalo: 4056 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a S51VC » 08 Apr 2020, 20:23

Et, tole je pri meni zagledalo luč sveta:
Ce si zelis kontrole nad svojimi podatki ti bo verjetno vsec https://nextcloud.com/hub/
Gre za paket ki ti bo nadomestil dropbox, google drive, google docs, skype, hangouts.

Super zadeva. Sem že nastreljal not domače userje, so kar navdušeni.
Nikakor mi ni uspelo poinštalirat gor koledarja. Calendar.tar.gz datoteko sem našel. Z linuxom nisva ravno na "ti".;) Druge poti pa nisem našel. Nekako bi moral uredit dostop od zunaj.
Tudi brez tega bo šlo. Sundancer, hvala ti za sugestijo.
LP
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a sundancer » 09 Apr 2020, 13:30

S51VC je napisal/-a:Nikakor mi ni uspelo poinštalirat gor koledarja. Calendar.tar.gz datoteko sem našel. Z linuxom nisva ravno na "ti".;) Druge poti pa nisem našel. Nekako bi moral uredit dostop od zunaj.

Ko si instaliral si kreiral enega admin userja. S tistim se prijavi na page in zgoraj desno pod Settings bos nasel Apps. Tukaj je nekaksen 'app store' in samo poklikas kaj bi imel ter enablas. Se vse zgodi automagically :) Jaz imam se Contacts. Sem namestil android applikacijo katera mi periodicno synca vse kontakte iz telefona v Contacts app. Ko sem nazadnje dobil drug telefon, sem nanj namestil ta app, nastavil profil na svoj NC streznik ter importal kontakte od tam :)
Uporabniški avatar
sundancer

OdgovorNapisal/-a S51VC » 09 Apr 2020, 18:23

USPELO!!!
HVALA ti. Zdaj se moram samo "pregrizt" skozi navodila in napravit stvar uporabno.
LP
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a sundancer » 08 Maj 2020, 18:52

S51VC je napisal/-a:USPELO!!!
HVALA ti. Zdaj se moram samo "pregrizt" skozi navodila in napravit stvar uporabno.
LP
S51VC

Hoj, me zanima ce kaj uporabljas tole in kako se ti kaj zdi?
LP, Marko
Uporabniški avatar
sundancer

OdgovorNapisal/-a Alex » 23 Maj 2020, 21:12

Oj, sem se tudi sam malo poigral s temle. Nisem pa mogel/znal narediti sistemskega imidža klajenta,
ki ima dostop. Diski krepajo, pa je treba mašino nekak dvignit in potem iz NextClauda potegniti sliko
nazaj na nov nedolžen disk, da je vse po starem. Kako se to naredi?
Hvala
LP
@lex
Alex

Kraj: Slovenska Bistrica
Zahvalil se je: 144 krat
Prejel zahvalo: 40 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a sundancer » 23 Maj 2020, 21:21

Alex je napisal/-a:Oj, sem se tudi sam malo poigral s temle. Nisem pa mogel/znal narediti sistemskega imidža klajenta,
ki ima dostop. Diski krepajo, pa je treba mašino nekak dvignit in potem iz NextClauda potegniti sliko
nazaj na nov nedolžen disk, da je vse po starem. Kako se to naredi?
Hvala
LP
@lex

Nextcloud ni namenjen backupiranju diskov oziroma particij.
Da naredis image particije/diska poglej kaksen CloneZilla ali kaj podobnega (ne vem konkretno, ker ne uporabljam).
Sele potem lahko ta image preneses na nextcloud.

LP, Marko
Uporabniški avatar
sundancer

OdgovorNapisal/-a zanka » 23 Maj 2020, 22:17

Živ linux in partclone na fs preko sshfs (če seveda uporabljate sshfs)
Zadnje čase stisnem disk in ga odložim preko ssh na drugo kišto.
Koda: Izberi vse
dd if=/dev/mapper/ssd-vm bs=1M status=progress | gzip -1 - | ssh uporabnik@shramba dd of=/dst/vm.raw.gz
Uporabniški avatar
zanka

Zahvalil se je: 113 krat
Prejel zahvalo: 254 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 50

Vrni se na Operacijski sistemi

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost