Razna vprašanja

Tu se srečujejo mnenja in predlogi kaj in kako izvesti razne akcije. Zbiranje prijav za te akcije in podobno.

Re: Razna vprašanja

OdgovorNapisal/-a GJ » 16 Mar 2015, 12:03

Jaka je napisal/-a:Ja, lepo ste tole posrali ni kaj.

Se bom spustil, da bova kompatibilna... :mrgreen:
Tebe pa daje zapeka, al'kaj? Verjetno si angelček, ker se izvzemaš (za tiste, ki niste hodili k verouku: angelči nimajo ritk, torej ne kakajo)!

Jaka je napisal/-a:Torej zakaj gre?
Očitno nihče ne sme postaviti vprašanja o delovanju Društva, vse naj bi bilo popolnoma jasno, posebno. če tako reče in napiše UO.

Se strinjam, vprašanja morajo biti, ampak na nivoju prosim!
Jaka je napisal/-a:Japajade, nihče ni nezmotljiv in tudi naš UO na čelu s predsednikom ne.

Je kdo trdil drugače? No saj jaz še nisem zasledil tega!
Jaka, kdor dela greši!

Jaka je napisal/-a:Kar nekaj nas je, ki se ne pustimo peljat žejne čez vodo. Eni napišemo, drugi pač ne.
Še vedno je veliko nejasnosti in nelogičnosti, posebno pri skupinskih projektih (beri nakupih), kajti čedalje bolj sem prepričan, da je 1+1=3.
Če bi bili jasni odgovori na zastavljena vprašanja, vsega tega drekanja ne bi bilo, tako jih pa kar ni?

V tem pogledu vama dam prav, stvari morajo biti jasne!

Jaka je napisal/-a:Seveda, to imenujete izsiljevanje in omenjate, še eno častno funkcijo v DPM. Če prav vem, je bil Frenki proti imenovanju za častnega člana, ker je točno vedel, za kaj gre pri tem imenovanju. In za kaj gre?

Jaka te je prizadelo si jezen? Daj preberi si še enkrat kaj sem napisal.
GJ je napisal/-a:Če sem "žleht" kot on, lahko rečem:

Jaka je napisal/-a:Kakor mi je znano, mogoče se motim, je Frenki plačal domeno iz svojega žepa, torej je njegova last in svojo lastnino lahko prodaja po kakršni koli ceni in ker kupec in prodajalec nista našla skupnega jezika, se pač ni prodala. Enostavno, kajne?

Jaka seveda je tako in društvo je ustrezno reagiralo, ampak pomemben je način kako je to storil. In ja zmotilo me je, ko je Bizgec65 napisal:
Bizgec65 je napisal/-a:Vidim pa da bi bilo namenjeno DPM, tako, da ne gre za osebni interes.

Kdo pa je on, da bo zagovarjal Frenkija? In predvsem zakaj, razlog? V takšnih hinavskih situacijah jaz postanem "žleht" :)
Interes je povsem osebni, verjemi mi!

GJ je napisal/-a:Čisti računi, dobri prijatelji!

Kar se pa tiče Bizgec65-ovih osebnih podatkov, torej priimka in imena, naj kar joka, ker če odtipkaš v google Bizgec65, dobiš pri tretjem zadetku njegovo ime in priimek.

LP GJ
Če si jezen, si žrtev!
GJ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 136 krat
Prejel zahvalo: 69 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Mar 2015, 12:47

Kar se tiste domene tiče menim, da gre za popolnoma nepomemben zaplet. Stvari v preteklosti niso bile ustrezno dorečene, zato je sedaj zvenenje po toči nekoristno.

Dejstvo je, da je bivši forum doživel ogromen osip članstva oz. bolje rečeno prispevkov. S spremembo domene se lahko situacija na tistem forumu samo še poslabša. Ravnanje lastnika torej lahko po svoje tudi razumem.

Po drugi strani pa je za ta forum ime domene bolj ali manj postranska zadeva, prej vprašanje prestiža, kot pa dejanske potrebe.

V bistvu ni prav nič narobe z imenom s5tech.net.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 228 krat
Prejel zahvalo: 424 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 73

OdgovorNapisal/-a xfce » 16 Mar 2015, 13:24

Jaka je napisal/-a:Kakor mi je znano, mogoče se motim, je Frenki plačal domeno iz svojega žepa, torej je njegova last in svojo lastnino lahko prodaja po kakršni koli ceni in ker kupec in prodajalec nista našla skupnega jezika, se pač ni prodala. Enostavno, kajne?
Torej zakaj je potrebna ta debata o nakupu domene, sploh?

Ja tako je, plačal jo je iz lastnega žepa. Samo to ni tako trivialno enostavno. On je kupil domeno kot član društva in na tej domeni naj bi bila uradna stran društva. Zdaj me pa zanima, recimo, če sem zaposlen pri recimo podjetju Mercator d.d., v podjetju se dogovorimo, da sam postavim spletno stran. Kupim domeno mercator.si iz lastnega žepa, naredim uradno spletno stran za Mercator d.d. Čez 5 let pa zahtevam od mercatorja naj mi, da za domeno recimo 200.000€. Mislim, da bi moral takrat domeno kupiti na račun društva in svoje delo pač pustiti v društvu. Ajde bi rekel, če bi hotel 300€ kot je 20 letna cena gostovanja za domeno, ne pa 2000€. Kaj mu bo domena za namene društva katerega član je?

Jaka on pač ni neka tretja oseba, ki je kupil domeno in jo kasneje skuša prodati. On je kupil domeno za namen društva kot član društva. Ne vem kaj je bilo pa zadaj, gotovo se je reklo, da se bo naredilo DRUŠTVENO stran. Ali takrat društvo ni hotelo kupiti domene? Zakaj ni bila kupljena na društvo? Ali je to privat stran od samega začetka, zakaj je potem gor društvena spletna stran. Je bilo mišljeno, da za odhodom člana, le ta član kasneje zasluži? Ali je bilo mišljeno, da se z društveno spletno stranjo poveča dodana vrednost domene in se jo le-to proda društvu.

Stvar bi bila čista, če bi recimo domeno kupil nek preprodajalec domen in bi za njo hotel neko plačilo, če bi društvo hotelo postaviti spletno stran na tej domeni. Hm, ampak na tej domeni je že društvena stran? To je navadno nagajanje društvu in niti pikice več.

Jaka, si upaš trditi in stati za tem, da je formalni lastnik domene ravnal pravilno v vseh korakih. Sam pravim da ne, pravim pa tudi, da je sklep društva naravnost odličen - to je, da odkloni oderuško ponudbo in tako reče ne oderuštvu in gre svojo pot. Tukaj olje na ogenj priliva čisto sam. Do sedaj sem bil skeptičen, na katero stran naj se postavim. Sem si rekel, vsak ima svoje maslo na glavi. Tukaj je pa jasno, da ni nič boljši, če ne slabši. Če bi domeno dal za dejanske stroške, bi se videlo, da je on poštenjak, ne pa da zahteva za domeno vprašljivega dejanskega lastništva za 66 članarin od društva katerega član sam je. S tem, da sam pravi, da ni bilo najugodnejših ponudb, sam pa ponudi tako ugodno ponudbo da dol padeš.

Ob enem se pa sam pritožuje, če kdo reče, da ne bi gostoval več svojih postov na njegovem privat forumu. Jara kača, stekel polž.

Bizgecu se iskreno opravičujem. To zaradi osebnih podatkov ima prav. Absolutno sem pa mnenja, da člani prispevajo predvsem z konstruktivnimi predlogi oziroma s prostovoljnim delom. Najlažje je kazati na tiste, ki kaj delajo in ob obilici dela naredijo napake.
Bizgec, se pa ti javi, da boš delal zapisnike? Ko sem bil sam prostovoljec, se je vedno šlo tako. Ko ti ni bila kakšna stvar dobro izpeljana, sem predstavil svoj načrt, se aktivno vključil in to stvar izpopolnil.

Recimo, če mi hrana na pikniku ni všeč bom tiho kot rit. Če hočem kaj spremeniti se bom javil za kuharja oziroma za organizatorja. Ne bom pa kuharju govoril: drugič korenje nareži na manjše kolobarje, meso kuhaj dlje časa, bla bla BLA.

Jaka je napisal/-a:In vprašanje za @xfce, koliko te je do sedaj koštal razvoj zalivalnikov in (če) izdelava nulte serije?

Precej precej več, kot sem zbral €. Če te zanima kaj več o projektu je tu skype:legendasi
xfce

Kraj: Poljane nad Škofjo loko
Zahvalil se je: 63 krat
Prejel zahvalo: 129 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Mar 2015, 14:42

xfce je napisal/-a:Ja tako je, plačal jo je iz lastnega žepa. Samo to ni tako trivialno enostavno. On je kupil domeno kot član društva in na tej domeni naj bi bila uradna stran društva.

V bistvu je prav to, trivialno enostavno.
Če obstajajo listine, ki to dokazujejo, potem ga lahko povlečeš za j...., v nasprotnem primeru bo pa on tebe.
Če je bilo vse na nivoju "rekla-kazala" je to pač šola, ki nekaj stane.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Mar 2015, 14:52

Fantje, predlagam, da tole temo počasi zaključimo in se preusmerimo v kaj bolj produktivnega.
Seznanjemi smo z ravnanjem osebe Franci xxxxx. Menim, da to kar nekaj pove o njegovi osebnosti.
Projekt CNC počasi zaključujemo. Predlagam, da tisti, ki imajo največ časa in želijo vse imeti urejeno do pike, pričnejo s kakšnim skupnim projektom in pokažejo ostalim, da znajo tudi kaj narediti, ne pa samo kritizirati. Torej?
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 575 krat
Prejel zahvalo: 627 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Mar 2015, 15:02

borisz je napisal/-a:Fantje, predlagam, da tole temo počasi zaključimo in se preusmerimo v kaj bolj produktivnega.

Se strinjam, da gre bolj ali manj za debato slepih in gluhih, kjer nekega pametnega zaključka ni za pričakovati.

Je pa tudi res, če se o problemu ne pogovarjaš na koncu nastane situacija podobna tisti v Smolarjevi pesmi "Bog ne daj da bi crknu televizor".
borisz je napisal/-a:Predlagam, da tisti, ki imajo največ časa in želijo vse imeti urejeno do pike, pričnejo s kakšnim skupnim projektom in pokažejo ostalim, da znajo tudi kaj narediti, ne pa samo kritizirati.

Tole pa je popolnoma "Off Topic".
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a Bizgec65 » 16 Mar 2015, 15:14

To da sem hotel narediti kaj za društvo bom podkrepil s temle:
Na sestanku z g.Darkom in blagajnikom g. @mirkatmirjem, sem dejal, da lahko prevzamem vsa razpošiljanja pošiljk, tako z Lingve kot tudi morebitne ostale. Namreč, stanujem nedaleč od pošte in mi dnevni sprehod ni nikoli delal težav. Glavni problem, ki sta ga omenila ob tem je bil, da bi DES kršilo zakon o varovanju osebnih podatkov, tralala, saj sem ob "preliminarnem" vpogledu v poslovanje društva dne 23.02.2015,tudi podpisal listino - izjavo o nerazkrivanju le-teh. OK, pustimo sedaj raznorazne SW-je, ki sami printajo nalepke naslovov...Za 200-300 članov (ki vsi verjetno dnevno dobivajo pošiljke, ali več njih, s strani DES) jaz osebno ne vidim te težave glede pisanja naslovov...
S tem bi se dalo prihraniti na kilometrini do Lingve in nazaj (kamorkoli že), pošte in nazaj, razbremenili bi g.predsednika s sortiranjem in razpošiljanjem pošiljk, kar je za moje pojme kratkomalo resnično brezveze, da se on, ki ima res drugega dela čez glavo s tem sploh ukvarja, zaračunane poštnine in ostali stroški pa bi bili vedno na vpogled vsem naročnikom teh dnevnih pošiljk. Lingva bi kakor vsem ostalim zaračunala strošek poštnine paketa do mene, ali kogarkoli drugega, pač. Pri tem bi se tudi discipliniralo naročnike (tukaj je govora pač o Lingvi), da na svoje ploščice napišejo NICK name, ali karkoli indetifikacijskega, kar bi potem spet pripeljalo do lažjega sortiranja. Dejstvo, da se mudi (ponavadi) ob petkih z razpošiljanjem ne drži vode pri meni, saj tudi pri komurkoli drugemu dobavitelju, če naročiš nekaj expresnega to posebej plačaš. Pa saj se že tako čaka, da se panel napolni, a potem je pa en vikend problem, cccc...Je pa res, da bi še kdaj kaj sortiral - po potrebi, kako že pravite tukaj - voluntersko - vendar so mi Kačiče malo predaleč, meni pa nihče, še najmanj DES ne plačuje kilometrine, katere je bilo v letu 2013, če se ne motim izplačane za 12.000km.
Kar se domene tiče, sem že razložil, dobil sem pojasnilo in to je to. Jaz nisem nikjer omenjal 2k€, nisem nikjer pisal, ali je to sprejemljivo za DES ali ne, od kod in zakaj ravno ta številka (in ne 5000€ ali 100€ ali 0€), vedo vpleteni v to, se bodo že zmenili.
Kar se mojih osebnih podatkov tiče je pa tako: jaz osebno jih lahko objavim kjerkoli se mi zdi, poudarjam JAZ OSEBNO. Jih ne skrivam, vsakomur pošljem naslov, če ga želi. Nekdo, ki pa mi pod nos pomoli papir, kamor se jaz podpišem, da drugih osebni podatkov ne bom razkrival to isto dela, je pa namilejše rečeno......<- spet vam cenjeni soforumaši puščam, da vpišete primerno besedo.
@GJ, hvala za tvoj namig, sem popravil. 8-) Lahko, da je še kje objavljeno, vendar sem ga tja (ime in priimek), verjetno sam obesil.
:)
Uporabniški avatar
Bizgec65

Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 26 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a Jaka » 16 Mar 2015, 15:17

xfce je napisal/-a:............Absolutno sem pa mnenja, da člani prispevajo predvsem z konstruktivnimi predlogi oziroma s prostovoljnim delom. Najlažje je kazati na tiste, ki kaj delajo in ob obilici dela naredijo napake.
Bizgec, se pa ti javi, da boš delal zapisnike? Ko sem bil sam prostovoljec, se je vedno šlo tako. Ko ti ni bila kakšna stvar dobro izpeljana, sem predstavil svoj načrt, se aktivno vključil in to stvar izpopolnil.
Recimo, če mi hrana na pikniku ni všeč bom tiho kot rit. Če hočem kaj spremeniti se bom javil za kuharja oziroma za organizatorja. Ne bom pa kuharju govoril: drugič korenje nareži na manjše kolobarje, meso kuhaj dlje časa, bla bla BLA.

Seveda nisi razumel, risat ne mislim, bom pa na kratko, član Društva:
- mora plačati članarino,
- ni mu treba prostovoljno delati,
- ni mu treba sodelovati v skupinskih projektih,
- sme gledati pod prste tistim, ki upravljajo z društvenim denarjem,
- če misli, da nekaj v Društvu ne štima tako kot bi moralo, sme to vprašati in na to vprašanje mora dobiti odgovor,
- če mi hrana na pikniku ni všeč bom seveda to povedal, saj jo plačam iz svojega žepa, če temu ne bi bilo tako bi bil pa tiho.

Koliko članov Društva poznaš? Koliko si jih srečal pri kakšnih skupinskih akcijah, ko je potrebno posodit roko, kot pravimo?

xfce je napisal/-a:Precej precej več, kot sem zbral €. Če te zanima kaj več o projektu je tu skype:legendasi
Ne, me ne zanima, hotel sem, da pomisliš malo širše, čisto enostavno, 3Dp je bil projekt Društva, drži?
Sedaj lahko ta projekt kupiš tukaj. O takem razvoju in nulti seriji sem te spraševal.

Okoli nakupa domene, bi se moral oglasiti Volk in povedati, kakšen dogovor sta imela s Frenkijem, da ne bi vsak kar neka svoja razmišljanja okoli tega dodajal.

Tudi to je eden od problemov društva, ker se bobu ne reče bob!
In seveda, tvoje mnenje je pač tvoje, toda ne more pa biti splošno, saj nismo ovce, da se bomo obnašali tako kot misli samo eden, kajne?

@borisz, ali te kdo sili, da bereš tole?
Ni mi jasno, da je potrebno stalno osirat Frenkija.

Kar se pa drugega stavka tiče, je pa popolnoma mimo, kajti, tisti, ki ne sodeluje v projektu naj bo tiho ali kako?
In še enkrat, zadnja dva projekta nista bila projekta ampak nakup, projekt bi lahko imenovali, če bi izdelali elektroniko sami (kontroler + stepper driverji) tako kot pri EggBotu in še kje, razumel bi tudi, da se Arduino Mega2560 kupi, sami pa naredimo shield za 3Dp, ne pa tako kot je bilo, danes pa se ta skupni projekt Društva prodaja za lasten žep! Upam si trditi, da se bo s CNCjem zgodilo popolnoma isto.
In ti to imenuješ skupinski projekt Društva?
Lp, Jaka
Uporabniški avatar
Jaka

Zahvalil se je: 50 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Uporabnika povabil: Carko
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Mar 2015, 15:27

Jaka je napisal/-a:.... In ti to imenuješ skupinski projekt Društva?

Jaka, si pripravljen pokazati, kako se skupinski projekt organizira in izpelje? Daj prosim spelji enega.
Namreč v Sloveniji je preveč junakov, ki vedo, kaj ni v redu, kako se ne sme (ne mislim nobenega konkretnega), tistih, ki pa naredijo pa je bolj malo.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Mar 2015, 15:35

Jaka je napisal/-a:@borisz, ali te kdo sili, da bereš tole?
Ni mi jasno, da je potrebno stalno osirat Frenkija.

Kje vidiš osiranje? Zapisal sem samo dejstva. Do tvojega stavka nisem vedel za koga gre. Ali si njegov zagovornik?
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Mar 2015, 15:44

Jaka je napisal/-a:.... Upam si trditi, da se bo s CNCjem zgodilo popolnoma isto ....

Jaka, že večkrat ti je bilo pojasnjeno, kdo je financiral razvoj CNCja. Torej ima ta ista oseba tudi vse avtorske pravice. Posledično lahko takšne naprave tudi prodaja, če želi. Kaj ti tukaj ni jasno? Zakaj moraš kar naprej provocirati? Tole je kristalno jasno.
Eni ljudje ne prodajajo 3Dp, ampak delajo še hujši zločin. Jaz sem naprimer nanj natisnil izdelek za komercialni izdelek in ga nato prodal. Vem še za nekaj takih kriminalcev. Ja, zavist je huda stvar. :roll: (Pogrešam onega smeška, ki bruha.)
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a xfce » 16 Mar 2015, 15:51

Jaka je napisal/-a: - če mi hrana na pikniku ni všeč bom seveda to povedal, saj jo plačam iz svojega žepa, če temu ne bi bilo tako bi bil pa tiho.

Hja, to ni gostilna. Si prispeval za stroške piknika, ampak nisi pa plačal kuharja. Če kuhar slabo kuha lahko kritiziraš. Lahko jih kritizira 10, lahko vsi kritizirajo. Če pa naslednjič kuhaš ti/organiziraš, bodo pa vsi dobro jedli.
Društvo bazira na prostovoljstvu, druženju in povezovanju. Ne pa, da neprestano kažeš na napake drugih.

Društvo brez marljivhih ljudi propade.

Ja to pa nisem vedel, da društveni projekti na koncu postanejo komercialni. Zanimivo, zakaj imaš pa potem dvojna merila? Društvena domena postane komercialno tržno blago?

To, da je društveni projekt na koncu skomercializiran niti ni problem. Le to se mora vedeti prej. Oziroma za CNC je bolj kot ne skupinski nakup in sploh ni društveni projekt. Razen, da ga pač sestavljajo sami.

Sicer grem delati pametnejše stvari.

Kar hočem povedati, da v društvih je ponavadi ogromno dela, ki čaka nekoga da ga naredi. Če bi bilo pa celotno društvo samih takih, kot pravi Jaka:
mora plačati članarino,
- ni mu treba prostovoljno delati,
- ni mu treba sodelovati v skupinskih projektih,
- sme gledati pod prste tistim, ki upravljajo z društvenim denarjem,
- če misli, da nekaj v Društvu ne štima tako kot bi moralo, sme to vprašati in na to vprašanje mora dobiti odgovor

pač društvo sploh ne bi obstajalo.
xfce

OdgovorNapisal/-a xfce » 16 Mar 2015, 16:05

Proteus je napisal/-a:
xfce je napisal/-a:Ja tako je, plačal jo je iz lastnega žepa. Samo to ni tako trivialno enostavno. On je kupil domeno kot član društva in na tej domeni naj bi bila uradna stran društva.

V bistvu je prav to, trivialno enostavno.
Če obstajajo listine, ki to dokazujejo, potem ga lahko povlečeš za j...., v nasprotnem primeru bo pa on tebe.
Če je bilo vse na nivoju "rekla-kazala" je to pač šola, ki nekaj stane.

Ja tebi je to normalno, delaš v društvu rečeš, postaviti moramo spletno stran, registriraš domeno za male denarje, na njej imaš društveno spletno stran potem pa, ko je naslov že na vseh izkaznicah izsiljuješ društvo, katerega član si naj nasuje denarja za domeno?

A misliš, da v podjetju direktor mora tajnici reči, naj kupi domeno na podjetje ali na svoj naslov, da bo potem ko jo podjetje oplemeniti proda nazaj, ko gre v pokoj?
xfce

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Mar 2015, 17:03

Da ne bo ta debata izzvenela v medsebojno obtoževanje predlagam, da iz tega potegnemo neke zaključke za naprej. Kar je bilo je bilo, časa se za enkrat ne da vrteti nazaj.

Bistvo spora, ki sem ga lahko zaznal v par postih, pa tudi na video posnetku skupščine, je že to, da ni jasno kaj sploh je projekt društva.

Frenki in Jaka menita, da je bil projekt društva EggBot, medtem, ko 3D printer in CNC to nista. Medtem, ko se borisz postavlja na stališče, tole smo zrihtali poceni, kaj sploh še hočete.

Če upoštevam tole, pa tudi ostale zadeve (n.pr. nabavo raznih komercialnih zadev skozi prizmo nižje cene zardi količine) pridem do naslednjega zaključka:
- projekt društva je nekaj, kar lahko vsak član društva bolj ali manj samostojno nabavi in sestavi,
- ugoden komercialni nakup pa je nekaj kar člani društva zardi količine dobijo ceneje, kot pa da bi to kupovali samostojno.

Takšna delitev mogoče nekatere stvari malce bolj jasno osvetli.

EggBot si namreč posameznik lahko tudi danes naredi. Vsi načrti so javno objavljeni. Tiskano vezje lahko naroči preko društva, ogrodje pa si v končni fazi lahko tudi ročno izreže iz vezane plošče. Bolj ali manj gre za zadevo oz. sestavne dele, ki niso vezani na enega ponudnika.

3D printer je obtičal nekje vmes. Marsikaj lahko narediš sam, nekaj stvari pa moraš kupiti in to pri enem samem proizvajalcu.
CNC je vsaj po mojem mnenju bolj ali manj stvar ugodnega komercialnega nakupa. Težko si namreč predstavljam, kako bi posameznik prišel do kovinskega ohišje. To ohišje je nedvoumno industrijski izdelek.

Torej v eno skupino lahko damo EggBot, Volkove napajalnike, projekte S53MV itd…, katerih vsi načrti so javno objavljeni, preko društva pa je mogoče (oz. je bilo mogoče) priti do posameznih sestavnih delov po ugodni ceni. Pomembno dejstvo je tudi, da posameznik ni vezan na točno določenega dobavitelja. Odpade torej konflikt interesov.

V drugo skupino pa lahko damo nakupe raznih merilnih instrumentov, deloma 3D printer, CNC, itd… Tukaj so zadeve bolj ali manj vezane na točno določene dobavitelje. Posameznik takšnega projekta/izdelka ne more samostojno narediti, saj je vezan na specifične sestavne dele enega ponudnika.

Člani društva imajo seveda korist tako od prvega pristopa, kakor tudi od drugega. Očitno pa je, da prihaja do potencialnega konflikta če se oba pristopa med seboj mešata, Saj ni v celoti jasno, kdo pije in kdo plača.

Povedano z drugimi besedami, če bi Kroko rekel imam CNC mehaniko, ki jo lahko članom društva ponudim po XX€, drugače pa stane YY€, bi bilo vse jasno kot beli dan. Verjetno bi tudi imel kakšen sivi las manj na glavi in kaj več denarja v denarnici.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Mar 2015, 17:06

xfce je napisal/-a:Ja tebi je to normalno, delaš v društvu rečeš, postaviti moramo spletno stran, registriraš domeno za male denarje, na njej imaš društveno spletno stran potem pa, ko je naslov že na vseh izkaznicah izsiljuješ društvo, katerega član si naj nasuje denarja za domeno?

Kaj je normalno ne odločava midva, ker niti vseh dejstev ne poznava.
Ne obremenjuj se z zadevo na katero nimaš nikakršnega vpliva.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a Bozo » 16 Mar 2015, 17:17

Kaj pa če je bila domena kupljena preden je nastalo društvo?
Lp
Božo
Uporabniški avatar
Bozo

Kraj: Novo mesto
Zahvalil se je: 15 krat
Prejel zahvalo: 4 krat
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Mar 2015, 17:27

Domena: created: 2006-05-24
Društvo: datum vpisa subjekta v sodni register: 02.11.2009
Preračunljivost enih in neprevidnost drugih?
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Jaka » 16 Mar 2015, 17:42

xfce je napisal/-a:Ja tebi je to normalno, delaš v društvu rečeš, postaviti moramo spletno stran, registriraš domeno za male denarje, na njej imaš društveno spletno stran potem pa, ko je naslov že na vseh izkaznicah izsiljuješ društvo, katerega član si naj nasuje denarja za domeno?
Ali ne bi počakal, da Volk pove, kakšen je bil dogovor in kaj od vsega (razen 2000€), kar ste o tem napisali drži.

borisz je napisal/-a:Jaka, že večkrat ti je bilo pojasnjeno, kdo je financiral razvoj CNCja. Torej ima ta ista oseba tudi vse avtorske pravice. Posledično lahko takšne naprave tudi prodaja, če želi. Kaj ti tukaj ni jasno? Zakaj moraš kar naprej provocirati? Tole je kristalno jasno.
Eni ljudje ne prodajajo 3Dp, ampak delajo še hujši zločin. Jaz sem naprimer nanj natisnil izdelek za komercialni izdelek in ga nato prodal. Vem še za nekaj takih kriminalcev. Ja, zavist je huda stvar. :roll: (Pogrešam onega smeška, ki bruha.)

Glej, tudi slučajno ne gre za nikakršno zavist. Ali ni bil dogovor, da naj bi Društvo plačalo razvoj CNCja?
Če temu ni tako se opravičujem, če je tako kot praviš ti, potem to ni društveni projekt temveč ugoden nakup, kot je napisal @Proteus in popolnoma nič drugega in seveda zastonj nulta serija proizvodov, ki jih bo moč nekje kupiti.
Tudi slučajno ne provociram, želim samo, da se bobu reče bob in ne čebula!
Kaj pa ti tiskaš na 3Dp mi pa, resnici na ljubo, dol visi.
Moram pa priznati, da s takimi vložki v vaše odgovore lepo mešate drek, prej je bilo vedno govora o prostovoljnosti in žrtvovanju ;) . Priznam, ja nekateri so res delali za Društvo in za člane in niso gledali na svoj lasten profit, toda na žalost niso vsi taki.
Enostavno vprašanje za tebe, zakaj je bilo potrebno delati kontroler za 3Dp v tvoji režiji, kajti kot vem, je bil še en predlog, po katerem je bil nekdo pripravljen narisati tiskanine za kontroler in driverje, ki bi se lahko v končni fazi naredile tudi v Lingvi (čeprav je pri Kitajcu cena za 100cm2 25$ + (DHL 15$) v šestih barvah), zlotali bi jih pa sami?

Kakorkoli, počasi bomo zadeli žebljico na glavico, saj se približujemo.

borisz je napisal/-a:Kje vidiš osiranje? Zapisal sem samo dejstva. Do tvojega stavka nisem vedel za koga gre. Ali si njegov zagovornik?

V temle tvojem prispevku ne vidim nikakršnih dejstev:
borisz je napisal/-a:Seznanjemi smo z ravnanjem osebe Franci xxxxx. Menim, da to kar nekaj pove o njegovi osebnosti.

borisz je napisal/-a:Projekt CNC počasi zaključujemo. Predlagam, da tisti, ki imajo največ časa in želijo vse imeti urejeno do pike, pričnejo s kakšnim skupnim projektom in pokažejo ostalim, da znajo tudi kaj narediti, ne pa samo kritizirati. Torej?
Če je nek projekt Društva elektronikov alfa in omega v tvojem življenju izvoli, v končni fazi boš tudi nekaj imel od tega. Jaz tega ne potrebujem, kajti kot sem napisal, mi je elektronika samo še hobi, za razliko od tebe.

In še enkrat, ne vem, kje ti vidiš kritiko, gre za neka dejstva, zaradi katerih se postavlja "čudna" vprašanja in katera ni zaenkrat nihče pojasnil!

Imaš prav, dovolj je bilo, grem Marlina 1.0.2 rihtat za Društveni 3Dp.
Lp, Jaka
Uporabniški avatar
Jaka

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Mar 2015, 18:06

Jaka je napisal/-a:Enostavno vprašanje za tebe, zakaj je bilo potrebno delati kontroler za 3Dp v tvoji režiji, kajti kot vem, je bil še en predlog, po katerem je bil nekdo pripravljen narisati tiskanine za kontroler in driverje, ki bi se lahko v končni fazi naredile tudi v Lingvi (čeprav je pri Kitajcu cena za 100cm2 25$ + (DHL 15$) v šestih barvah), zlotali bi jih pa sami?

Jaka, vidiš v tem je problem nergačev in provokatorjev. Ob pričetku projekta ste tiho, ko pa je kaj narejeno, pa vidite kako tisti, ki smo pljunili v roke bogatimo in nam zavidate. Na izziv, da spelji kakšno zadevo, pa modro molčiš. :lol: Oligarhi in tajkuni držimo skupaj in bomo čedalje bolj bogati. Grela pa nas bo zavist nergačev.
Brez muje se še čevelj ne obuje! :idea:
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Mar 2015, 19:08

Poglej BorisZ, tukaj resnično prihaja do različnega razumevanja kaj je to projekt društva in kaj je ugodna ponudba posameznika/firme. Zaradi te zmede je tudi nastal ta cirkus.

Ti se pač profesionalno ukvarjaš z izdelavo PCB & Co in logična posledica je, da lahko na temu področju ponudiš tudi ugodno ceno.

Nočeš in ne želiš pa videti jedro spora. Mislim, da sem dovolj nevtralen, da tole lahko komentiram.

Če vzamem kot primer elektroniko za 3D printer:

Ta elektronika je bolj ali manj industrijski produkt, ki smo ga člani društva dobili po ugodni ceni. Hvala še enkrat BorisZ za ves tvoj trud.

Vendar, če bi bil to resnično projekt društva bi bila tiskanina izdelana na način, da si jo lahko povprečen član društva tudi sam naredi. Uporaba elementov velikosti 0402 (kljub ogromni prazni površini PCB) mi pove samo eno, nekdo se je na ta način "namenoma" zaščitil, kajti jasno je, da ima velika večina probleme že z lotanjem 0603 velikosti.

Nič ni narobe s tem, da si to ponudil društvu po ugodni ceni, nasprotno celo veseli smo, vendar ne mešati jabolk in hrušk, nekaj so projekti drugo pa so izdelki.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Mar 2015, 19:19

Lej, Proteus, popolnoma te razumem in se v glavnem strinjam s tabo.
Pri elektroniki je pa tako. Razlika med tem, da moraš vse komponente rezati na trakce, jih označevati in pakirati in med tem, da porabiš večino komponent, ki so že itak na mašini, ter jih mašina položi, je precejšnja. Standardna komponenta na mašinah pa je 0402. Tukaj je bila odločitev narejena na tem, kar je bolj enostavno in ceneje.
Elektroniko za 3Dp si lahko vsakdo sam sestavi iz Arduinota in katerihkoli gonilnikov za koračne motorje. Ni nobene ekskluzive in/ali zaščite. Tudi shema je objavljena in si lahko vsakdo naredi svoj PCB.
Menim, da je za 3Dp objavljena vsa dokumentacija in si ga lahko vsakdo naredi tudi v lastni režiji. Je pa potrebno kar nekaj dela.
Pri Mini CNC, je potreben nakup mehanike. Vse ostalo si lahko vsakdo nabavi tudi v lastni režiji, če želi.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Jaka » 16 Mar 2015, 19:35

@borisz, in to je odgovor :lol:
Seveda, samo za zaslužek je šlo in kot sem napisal, daleč od volunterstva in žrtvovanja za člane društva, kar si v svojem odgovoru tudi neposredno priznal (se opravičujem vsem častnim izjemam).
In to je to, kar najbolj bode!
In ob začetku projekta je bil glas tistih, ki niso bili vključenih v projekt, nepomemben! Vključeni ste bili samo posvečeni in nekateri, ki so dejansko delali voluntersko.
Saj je kompletna tema na ogled.
Predlog za kontroler z driverji je bil pa nekaj takega:
3Dp_kontroler.png

In trdim, da bi ga lahko naredili bistveno ceneje in vsak zase, brez polagalke ( :P ) .

Ha, in problem so bili trakci, ker je res ogromno komponent na plati, pa zaboga, saj smo zrezali vse iz Ioteha in ni bilo nikakršnih problemov :lol: :P

Kot sem napisal, počasi bomo pa le prišli do bistva, kajne Boris?
Lp, Jaka
Uporabniški avatar
Jaka

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Mar 2015, 20:07

Jaka, ali te je kdo silil, da se priključiš?
Daj prosim preračunaj v EUR tvoje navedbe in objavi izračun skupaj z viri. Šele potem boš lahko dal verodostojno informacijo. Do takrat pa nakladaš in opravljaš.
Besede volunterstvo in žrtvovanje forsiraš ti. Prosim, da jih v povezavi z mano ne uporabljaš. Lahko pa uporabljaš besedi tajkunstvo in oligarh. :roll:
Lej, dobil si me, priznam, res gre za denar. Sam in moji kameradi smo na tako prefinjen račun na račun društva obogateli, da sedaj ne vemo kaj bi z denarjem. Pa tega do sedaj velika večina članov sploh ni opazila. Namesto, da se tukaj izpostavljaš, bi poslal zasebno sporočilo in bi ti v zameno za molk nakazali 5 mestno številko na račun na Kajmanskih.
Ravno malo prej sva z enim kameradom po telefonu govorila in so za 20m in daljše jahte kar dolgi dobavni roki, tako, da bova najbrž kupila ladjedelnico. Vidiš to so resnični problemi oligarhov.
Medtem, ko boš ti moral živeti z državno penzijo, smo oligarhi profite od teh projektov naložili v davčnih oazah in sedaj uživamo sadove naših prevar.
Se pa pogovarjamo, da se bomo iz teh aktivnosti kar umaknili. Prvi milijon smo lahko zaslužili na tak način, sedaj pa so šestmestne številke za nas premajhne. Res pa je, da med oligarhi vlada sloga in bogastva en drugemu ne zavidamo, ampak si pomagamo. Saj veš - bogati držimo skupaj, da bomo še bolj bogati. Npr. enkrat smo skupaj ponaredili 1kg zlate palice. V resnici so bile samo pozlačene. Po čudnem naključju so se znašle tudi v trezorjih FEDa. :oops:
Ampak Jaka, že večkrat sem te pozval, da pokaži kako je potrebno stvari speljati, pa se kar izmikaš. Saj veš vsakdo zna nakladati kaj vse ni v redu, ko je pa potrebno kaj narediti, pa so izgovori. :lol:
Saj vem izziva ne boš sprejel, ampak boš še kar utrujal, ker ti je elektronika samo še hobi in si v penziji, kajne? Ali vrta nimaš?
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Kroko » 16 Mar 2015, 20:09

V projekt je vključen vsak, ki izpostavi interes in lahko kaj pripomore. Lahko temu rečeš posvečenost. Jaz pravim, da v projektno ekipo raje vzamem pozitivca kot pa nergača. Tako na sestankih raje poslušam, kako je kdo kaj naredil, kot pa pritoževanja in nerganja. Mogoče te zato ni nihče "posvetil".

Pri 3D printerju sem prevzel elektroniko. Izbral sem najbolj primerno elektroniko, naredil prototip, shemo.... Sem soavtor navodil in sem bil vodja delavnic.
Takole je izgledal eden prvih prototipov elektronike:
20150316_184801.jpg

Večino elektronik za EggBot-a je zlotal en človek (mislim da Aly) saj ni bilo najbolj enostavno lotati tiste smd-je. Kljub temu je bilo z oživljanjem elektronike precej problemov in verjamem, da je še danes veliko nedelujočih. Pri 3D printerju smo se hoteli izogniti temu problemu, saj smo vedeli, da bo drugih dovolj. Zato smo se odločili za že položeno elektroniko. Sem prepričan, da je bila to pametna odločitev. Naredilo se je nekaj kosov elektronike več, predvsem "za rezervo", še zdaleč pa to ni bil komercialni projekt.

CNC-ja sem se lotil kot izziva - ali je možno narediti nizkocenovni CNC z dobrimi performansami. Razvoja ni naročilo društvo - tega sem se lotil kot za hobi saj rad delam take stvari. Ker ste izrazili veliko zanimanje sem stvar ponudil v obliki skupinskega naročila s čemer je cena za posamezen kos močno padla. Tudi CNC ni komercialen projekt. Izrazil sem sicer željo, da bi jih imel nekaj več vendar ni moj glavni namen trženje in prodaja tega. CNC-ji so moja strast in za osebne potrebe jih potrebujem vsaj 7. Ja vem, čuden sem.

Elektronika za CNC je skupinski nakup izdelkov po znižani ceni. Če bi te izdelke delali kitajci bi bilo vse v redu. Ker pa so domač proizvod pa je kar naenkrat vse postalo narobe.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 610 krat
Prejel zahvalo: 1218 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 223

OdgovorNapisal/-a Jaka » 16 Mar 2015, 20:41

@Kroko, ne rabim biti posvečen, kajti, če o neki stvari ne veš nič, potem je brez pomena, za razliko od danes, pa naj bo to 3Dp ali CNC.
In ne gre za nerganje, temveč zato, ker se bobu ne reče bob!

Ja, EggBot je bil problematičen za lotanje, toda, ne vem kako drugje po Sloveniji, jaz sem jih poleg svojega, zlotal še najmanj 6, za hec.

Ah, čuden si, ja kdo pa ni?

Kar se elektronike in programja za CNC tiče, sem pa že povedal svoje v nekem drugem postu in nakup (prodaja) ni za mene osebno popolnoma nič sporen.
Vsak si bo preračunal ali je to to, kar potrebuje in kupil ali pa tudi ne.

Sicer pa, resnično je dovolj tele brezplodne debate in razno raznega nakladanja (ne mislim tebe, da ne bo pomote).
Saj bo zagotovo še prilika.
Lp, Jaka
Uporabniški avatar
Jaka

OdgovorNapisal/-a Musty » 16 Mar 2015, 21:15

Kako lepo bi bilo videti takšno število odgovorov še v temi, kjer se trudim, da še izboljšamo navodila za 3D tiskalnik. Da bodo uporabna še dolga leta vsem, ki so zamudili delavnice ali bodo izdelali še kak tiskalnik: viewtopic.php?f=11&t=1095
Musty

Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 37 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Mar 2015, 23:04

En dan me ni, pa že naredite vse, kar naj bi ne naredili. Vsi od prvega do zadnjega.

Stalno poskušam povedati, da se je treba pomiriti in nehat nalivat nafto na ogenj, ker to ne pripelje do obroka, temveč do požara. Pa nihče noče slišati. Ste kot mali otroci, ki so vam padle v naročje šibice. Igrate se z njimi toliko časa, da potem vsi jokate, ko imate opečene prste.

Dovolj je bilo vsega tega. Nihče ni prav ničesar prispeval k temu, da bi se dalo kakorkoli funkcionirati normalno. Zdaj se bodo pa našli užaljeni in bodo spraševali kaj sem pa takega naredil? Ampak nekaj dejstev vam bom povedal in vas malo povprašal o stvareh, pa potem o tem malo razmišljajte, preden naslednjič kaj napišete:

- Vam je forum in društvo celodnevna preokupacija ali hoby ?
- Ste za dobrobit tega hoby-ja pripravljeni narediti relacijo 100km v eno stran in 100km v drugo le enkrat na 2 meseca ?
- Bi se s tem ukvarjali vse dneve v mesecu, vključno z sobotami in nedeljami ?
- Bi to počeli zgolj le za povračilo vaših stroškov pri tem ?
- Bi bili pripravljeni vse to početi iz naslova svojega veselja ?
- Bi ob tem zdržali očitek, da tega ne smete omeniti kot volunterstvo, saj ste se sami tako odločili ?

Če je kje kdo, ki bo odgovoril na vseh teh 7 vprašanj z DA, in če pri tem misli resno, naj se mi javi na ZS, da se dogovoriva o tem, da počasi prevzame vodenje vsega tega.

Meni se v zadnjem mesecu namreč dogaja ravno to, da trošim ves svoj čas samo za to:
-Dogaja se mi, da ves mesec ne prižgem spajkala, čeprav bi ga rad.
-Dogaja se mi to, da sem zaradi društva in problemov z njim 3x na 14 dni v Ljubljani, pa še nekajkrat vmes kje drugje.
-Dogaja se mi, da moram koordinirati izdelavo sw za pisanje računov preko noči.
-Dogaja se mi da konstantno doživljam provokacije od vseh. Celo od prijateljev in tistih, ki to niso. Te so šele velike!
-Dogaja se mi, da vsak dan vidim, kako nekateri s svojim obnašanjem uničujete ugled društva.
-Dogajajo se mi podtikanja; meni osebno, ekipi, ki mi pomaga in celo vsem, ki so sploh na forumu. Dogaja se mi "vi in mi", "vaši, naši".
-Dogaja se mi celo tudi to, da se v povprečju večkrat odločim napak, kot bi sicer se; na osebnem področju, na področju lastnega zdravja, na področju upravljanja foruma, na področju vodenja društva.
-Dogaja se mi, da ne odgovorim pravočasno na vprašanje, ki ne zahteva odgovora in potem Vi iz tega naredite problem.
-Dogaja se mi, da potrebujem pomoč prijateljev v obsegu, ki mi jo ne morejo dati, pa so potem zato slabe volje oni in jaz, ker se zavedam, da sem hotel preveč.

Zdaj pa se prosim vprašajte kako velik je moj index debilnosti, da še vedno vztrajam. Samo največji idioti namreč prenesejo vse to. Ja dobro ste slišali; sem IDIOT ! Linčate me.
Nisem normalen, sem prizadet. Ostane mi samo še to, da svojo prizadetost tudi dokažem, a nekako mi to ne uspeva. Opažam pa da me ljudje s tem, ko vsega zgoraj navedenega ne opazijo, v vsem tem celo prekašajo. Tudi za to sem kriv.

In to vse samo zato, ker verjamem v idejo, v idejo Društva elektronikov Slovenije. Zato, ker naivno mislim, da se da vse rešiti s pogovori, z argumenti, z dokazovanji. Za vse preprosto potrebujem le čas. Tega časa pa mi nočete dati.

...

In jaz sem v to moje virtualno stanovanje povabil vas, misleč, da ste prijatelji, ...
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4530 krat
Prejel zahvalo: 3343 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Proteus » 17 Mar 2015, 00:39

Eh Volk, tole sem ti že enkrat napisal, pa ti bom še enkrat.
Tole, kar ti počneš za društvo ni noben hobi, temveč poslanstvo. Prej kot se boš s tem sprijaznil toliko bolje zate.
To kar je Pedro Opeka za Madagaskar, si ti za društvo. Eto toliko.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a Bizgec65 » 09 Jun 2015, 09:59

Zanima me, zakaj kot član DES ne morem pisati v temo o 3DP, ki je bil (če se seveda ne motim) projekt društva? (pustimo sedaj to, da me je predsednik banal z ostalega dela foruma, za katerega še vedno ne vem, kje so meje zasebne dnevne sobe, balkona, vrta...)
Uporabniški avatar
Bizgec65

OdgovorNapisal/-a borisz » 09 Jun 2015, 10:22

Če bi se meni kdo kadarkoli bi prišel k meni na obisk, pokakal na tla enkrat v kuhinji, enkrat v dnevni, pa v spalnici, ga ne bi samo vrgel ven.
Soforumašem pa predlagam ignoriranje, da ne bo še bolj smrdelo.
Itak bo kmalu iz tega nastal kompost čez nekaj časa, ki pa ne smrdi.
Pa samo napoved je bila slaba....
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Bizgec65 » 09 Jun 2015, 12:06

borisz je napisal/-a:...
Pa samo napoved je bila slaba....

Česa?
(Ko sem jaz omenjal neko napoved, je po strogih (enakopravnih) kriterijih moj prispevek romal v močvirje. Cccc....)
Uporabniški avatar
Bizgec65

Prejšnja

Vrni se na Pogovori o aktualnih aktivnostih društva

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost