Enovaljni bencinski 4 taktni motor na ECU?

Avtomobili, motorji, pa še kaj drugega, ki se giblje, bi bilo povsem nebogljeno brez vsaj elektronike. Tu torej spadajo ideje, popravila in predstavitve s tega področja

Enovaljni bencinski 4 taktni motor na ECU?

OdgovorNapisal/-a kobranka » 01 Maj 2021, 11:41

Zdravo.

Zanima me. Doma ima nek bencinski enovaljni 4 taktni motor kateri je mehansko vredu oropali so ga pa uplinjača in vžigalnega sistem. Ubadam se z uprašanjem ali bi se to splačalo predelat na cenovno ugoden ECU? Ali je to že kdo počel in kaj je uporabil zanje, da ne izumljam tople vode?
kobranka

Zahvalil se je: 575 krat
Prejel zahvalo: 163 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 32

Re: Enovaljni bencinski 4 taktni motor na ECU?

OdgovorNapisal/-a kose19 » 01 Maj 2021, 12:42

En majster iz Tolmina je pred cca 25 leti naredil elektronski vbrizg na navaden yugo z razdelilno kapo in uplinjačem. Pozanimaj se, mogoče ti da kakšen nasvet.
kose19

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 87 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 92

OdgovorNapisal/-a LiPo » 01 Maj 2021, 17:19

kobranka je napisal/-a:Zdravo.

Zanima me. Doma ima nek bencinski enovaljni 4 taktni motor kateri je mehansko vredu oropali so ga pa uplinjača in vžigalnega sistem. Ubadam se z uprašanjem ali bi se to splačalo predelat na cenovno ugoden ECU? Ali je to že kdo počel in kaj je uporabil zanje, da ne izumljam tople vode?

Se ne izplača. Kupi rezervne dele ali pa cel motor... ker bo veliko ceneje.
Ampak, tam kjer je volja je tudi pot...

LpL
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 154 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a kobranka » 01 Maj 2021, 19:48

Se mi je zdelo. Kaj predlagate vsaj od vžigalne elektronike? Uplinjače vem, da kitajc prodaja kakšenkrat skoraj zastonj.

Sam sem gledal v smeri hall senzorja in magneta za pobirat signal predvžiga, CDI bi pa potem napajal dinamo.

No druga varianta bi bila pa nakup injektorja in injektroske črpalke od Kiporja ter predelat odmično gred in bi posledično delal na dizel.
kobranka

OdgovorNapisal/-a forest70 » 02 Maj 2021, 08:24

kobranka je napisal/-a:Zdravo.

Kot iziv, ja, če pa je smotrno pa sigurno ne.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 467 krat
Prejel zahvalo: 567 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 128

OdgovorNapisal/-a robi » 02 Maj 2021, 12:21

Megasquirt
Dva kolega delala, en na lupo in nx100, drugi na fičeka. Obema je delalo bp.
robi

Zahvalil se je: 116 krat
Prejel zahvalo: 199 krat
Uporabnika povabil: radix
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a dbajda » 02 Maj 2021, 13:57

Cenejša verzija megasquirta - speeduino, če se rad igraš.
dbajda

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 3 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a MadMax » 02 Maj 2021, 14:11

Že predelava kakršnegakoli vžigalnega sistema od kosilnice, motorke, mopeda... vzame čas in da nekaj izkušenj.
Nabava rabljenega takega sistemčka in vplinjač od kitajčka je ceneje od enega injektorja...

Če torej ni res preveč časa ob predebeli denarnici, nima smisla niti študirat o elektroniki.
Koliko pa denarnico olajša tista Kipor varianta, samo material? (s tem da predelan bencinski motor ne bo prav dolgo delal na diesel...)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 534 krat
Prejel zahvalo: 601 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Maj 2021, 17:10

Črpalka: https://www.banggood.com/Fuel-Injection ... rehouse=CN
Inkektor: https://www.banggood.com/186F-Fuel-Inje ... rehouse=CN

Pertljanje bi že naredil in nekako bi moral narediti regulator, ki bi ga tako ali tako vgradil od kakšnega drugega motorja.
kobranka

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Maj 2021, 17:27

dbajda je napisal/-a:Cenejša verzija megasquirta - speeduino, če se rad igraš.

Ja saj speeduino je že ugoden samo kot je že MadMax napisal je injektor draga zadeva.
kobranka

OdgovorNapisal/-a MadMax » 02 Maj 2021, 17:40

Kaj pa je to sploh zaen motor (ccm, okvirna moč, čemu je tako poseben...) in nenazadnje kaj bi poganjal z njim?
Od tega je v prvi vrsti odvisno kak smisel ima karkoli delat z njim.
Injektor pobereš iz avta na odpadu, prav tako pumpo in še kako pritiklino, ampak vseeno, speeduino je >200eur preden sploh zalaufa. Potem nastavitve, s katerimi lahko hitro uničiš motor, če ne veš kaj delaš. Kje so še vibracije, vlaga, mraz, vročina... oz. rešitev za te.

Če se držiš KIS načela boš imel problem kvečjemu s samim (hladnim) zagonom (kot večina cenene robe), če pa boš zakompliciral z elektroniko bo pa zelo vprašljiva tudi zanesljivost delovanja, da o trajnosti ne izgubljamo...
Pretvorba bencinarja v dizla "kar tako" mi tudi ni povsem jasna...
MadMax

OdgovorNapisal/-a robi » 02 Maj 2021, 17:47

kobranka je napisal/-a:
dbajda je napisal/-a:Cenejša verzija megasquirta - speeduino, če se rad igraš.

Ja saj speeduino je že ugoden samo kot je že MadMax napisal je injektor draga zadeva.

Injektor dobiš rabljen od nekega motorja, ki ima podoben volumen cilindra in podobno moč
10-20 eurov
robi

OdgovorNapisal/-a robi » 02 Maj 2021, 17:50

Dobiš pa od kitajcev cel kit poceni:
https://www.ecotrons.com/
robi

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Maj 2021, 18:08

MadMax je napisal/-a:Kaj pa je to sploh zaen motor (ccm, okvirna moč, čemu je tako poseben...) in nenazadnje kaj bi poganjal z njim?
Od tega je v prvi vrsti odvisno kak smisel ima karkoli delat z njim.

Motor naj bi bil guidetti condor a 450. Kolikor mi je prišlo na uho naj bi ta tip ohišja bil univerzalen saj so ga z drugo tablico in nekaj dodelavami tovarniško prodajali kot dizla DA 360. Z njim bi poganjal motokultivator/kosilnico.
kobranka

OdgovorNapisal/-a MadMax » 02 Maj 2021, 19:08

Če povzamem:
v nekem skednju si našel zapuščen motor v neznanem stanju (morda ni bil oropan pritiklin brez razloga?), na katerega bi rad zmetal vsaj švoh penzijo, brez garancije na delovanje.
Po drugi strani za dobrih 200eur dobiš komplet delujočo BCSko, za nekaj več motokultivator.

Gre torej zgolj za osebni izziv, kjer vložen čas in stroški niso pomembni, ali sem kaj spregledal?

Je pa napisano zgolj moje mnenje, neobremenjeno s čustveno navezanostjo na kmetijsko tehnično zgodovino.
Seveda pa se lahko tudi motim :)

Če se je blok z "nekaj" dodelavami (drugačna glavna gred, bat, odmična, glava, ventili, ...) prelevil v dizla, vseeno dvomim da bo brez menjave večine naštetega delal kot pravi dizel. Kompresija, tlaki, obremenitve... so le preveč različne, petrolejski "semidizel" pa je ta motor bil menda itak že v osnovi.
Priznam pa, da moje poznavanje dotičnega motorja sloni le na pripetem pdfu.
Priponke
Condor Guidetti A 450 e A 450 V II Edizione.pdf
(6.72 MiB) Prenešeno 12 krat
MadMax

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Maj 2021, 20:53

Sentimentalna vrednost. :D :_CR

E ja bo šel pa v reciklažo. Je za svojo težo glede na moč oddelal svoje. Tako ali tako imam naštudirano kupiti kitajski dizel.

Po drugi strani za dobrih 200eur dobiš komplet delujočo BCSko, za nekaj več motokultivator.

To je sicer tako. Marsi kje se verjetno dobi za 300 eurov delujočo bečeesko uprašanje je kakšno. Ne vem, če se ti bo tebi splačalo iti po komplet mašino iz ene strani slovenije na drugi konec. Na tak način sem zamudil že veliko dobrih priložnosti. Tudi z lokalnega odpada bi jo lahko dobil vendar bi moral posodobiti užig iz platin na elektronskega, ker je bila stalna napaka motorjev iz določene serije in je zato pristala kjer je.

Smo pa dobili ne dolgo nazaj BCS 602 precej blizu z Xotta grabljami. Že ko je prodajalec potegnil za štrik za zagon se je kadilo iz mašine sem ga takoj vprašal, če da kaj popusta. Pri sebi misli, ker bo treba menjati batne obročke. Saj je nakoncu bil prisiljen spustiti ceno, ker je priznal, da se je premalo posvetil zadevi.

Razdru motor zato, da sem zamenjal batne obročke, razdru komplet menjalnik, zato da sem zamenjal en semering in ležaj na strani sklopke, v sklopki manjkal ležaj. Grablam Xotta sem moral zamenjati najlonske puše in nekaj zobov, še dobro da so pasali kar od Morellata.

Gre torej zgolj za osebni izziv, kjer vložen čas in stroški niso pomembni, ali sem kaj spregledal?

Najbrž to, da sem včasih norec ali pa je sedaj prevec dežja pa čakam kdo bi mi bil pripravljen ustruži vmesnik in mi po glavi skačejo neumnosti, ker mi manjka ta del. Saj ga bom vendar plačal: viewtopic.php?f=25&t=20757
kobranka

OdgovorNapisal/-a MadMax » 02 Maj 2021, 21:06

No zdaj bom pa jaz imel slabo vest, da sem te odvrnil od projekta :D
V resnici pa... vem, da velikokrat kakšno stvar precenjujemo in rabimo nekoga, da nas postavi na realna tla preden zabredemo do konca ;)

Tako da... če bi res bil prepričan, da je z motorjem sicer vse ok, bi pač nabavil vplinjač in spacal vžig na čimenostavnejši zanesljiv sistem, pa konec. Z elektroniko namreč veš kako je... vročina, vibracije... mraz in vlaga pozimi v skednju... niso to pogoji za nek arduino in podobno, če še fabriško enostavna zadeva crkuje.
MadMax

OdgovorNapisal/-a kobranka » 03 Maj 2021, 18:24

Kaj bi predlagal od poceni zanesljivega vžigalnega sistema pri kitajcu? Sam si naštel vibracije, prah, vlaga,...

Motor sem danes nekoliko razdru. Znotraj izgleda vredu, razen nekaj rjavine v cilindru, ker je bil odprt izpušni ventil.
kobranka

OdgovorNapisal/-a MadMax » 04 Maj 2021, 15:59

Žal nisem toliko na tekočem, kaj sploh je dosegljivo pri kitajcu in kako dimenzijsko čimbolj paše.
Osebno bi se lotil z obiskom kakšnega servisa kosilnic/motork/starih mopedov..., da bi dobil vpogled kako kaj od tistega pripasat na motor. Da ne rabiš nekih dodatnih napajanj čarat. (ok, starih "tomos" 6V moped elektrik bi se izogibal)
Nič zato če je od dvotaktarja, gre pač vsaka druga iskra v nič ako prigradiš na glavno gred.

Če gre pa najprej zgolj za poskusni zagon, bi pa tudi improvizacija ki rabi zunanje napajanje bila v špilu (platine, kondenzator, tuljava od česarkoli), pa 12V usmernik ali kak akumulator.
Če najdeš kakšno 12V vžigalno tuljavo od avta se bi dalo tudi "elektronski" ali tiristorski vžig (kot smo jih delali pred 35+ leti) na hitro sčarat, pa nek induktivni/magnetni senzor nekam postavit.
MadMax

Vrni se na Elektronika v vozilih

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov