Radio Allocchio Bacchini 1010

Obnova in oživljanje radijskih aparatov. Tu lahko tudi objavljamo načrte in zanimive podrobnosti pri tem delu.

Radio Allocchio Bacchini 1010

OdgovorNapisal/-a ivor » 20 Jan 2017, 14:02

Ta stari italijanski radio z gramofonom na elektronke mi je dal v popravilo RaInfFiMa.
Kot je razvidno iz načrta, je to klasični AM-FM radio iz tistega časa. Princip mi je dobro znan, zato pri oživljanju ne bi smelo biti problemov. Radio ima šasijo (maso) direktno galvansko povezano na omrežje. Vse potrebne napetosti pridejo iz avtotransformatorja. Ko sem radio preizkušal, sem zato uporabljal ločilni transformator 1:1, zaradi lastne varnosti. :twisted: nikoli ne spi, je rekel Murphy! :D
Najprej sem se lotil razstavljanja in čiščenja.
Ko mi je končno, po velikih mukah, uspelo izvleči šasijo iz škatle, sem jo najprej temeljito počistil z detergentom in alkoholom. Potem sem zamenjal vse elektrolitske in VN vezne kondenzatorje z novimi in preventivno sem zamenjal še elektronki ECC85 in UY85, ker imam dovolj novih.
Sledil je prvi priklop na elektriko. Tokrat sicer ni bilo dima, razočaranj pa vseeno ni manjkalo.
Takoj sem opazil, da na FM-u zelo "meša" postaje. Izmeril sem napetost na ratio detektorju in ugotovil, da pri nobeni frekvenci ne pade pod 30V, tudi pri frekvencah, kjer ni nobenega sprejema, kar je zelo veliko. Sklepal sem, da sprejemnik sam od sebe niha. Da bi ugotovil, kje nastajajo oscilacije, sem poskusil elektronke eno po eno izvleči iz podnožja. Brez EF89 ali ECH81 oscilacij ni bilo. Ko sem izvlekel ECC85 pa je MF ojačevalnik veselo naprej nihal sam od sebe. Nekje iz furde sem izvlekel eno ECH81 in za probo zamenjal, pa je pomagalo.
Postaje z močnejšim poljem je še vedno sprejemal na več mestih na skali, levo in desno od maksimuma. Šibkejši signali so bili zelo moteni. Sumil sem, da so morda razglašeni kakšni MF pasovni filtri za 10,7 MHZ, zato sem jih vse nanovo uglasil s pomočjo DDS generatorja. Ko sem bil že pri tem delu, sem uglasil še AM filtre na 465kHz. "Mešanje" postaj na UKV je še vedno ostalo.
Upal sem, da se bo situacija popravila ko bom razširil pas do 108MHz in nanovo uglasil UKV tuner, pa ni bilo tako.
Zmanjšal sem kapacitivnost trimerja C24 v oscilatornem nihajnem krogu na minimum, vklopil generator in začel iskati po skali kje sem. Uspel sem najti generator pri 108MHZ, s trimerjem sem ga spravil proti koncu skale in počasi nižal frekvenco generatorja za po 1MHZ navzdol. In glej ga zlomka, pri 106MHz se je povovno pojavil sprejem na istem mestu na skali, kot prej pri 108MHz. 106MHz sem dobil še na več drugih mestih na skali. Kaj bi bilo lahko narobe? Verjetno je nekje konstrukcijska napaka.
UKV tunerji z ECC85 so pri vseh radiih v principu zelo podobni, zato sem poiskal načrte drugih podobnih radiev za primerjavo. Opazil sem da vezni kondenzator, med oscilatornim nihajnim krogom in anodo druge triode (oscilator in mešalec), pri nobenem drugem radiu ni povezan na vroči konec nihajnega kroga, ampak vedno na sredino tuljave. Ko sem tudi tukaj povezal enako, so "divje" oscilacije takoj izginile in vsako frekvenco sem sprejemal le na enem mestu na skali. Konstrukcijska napaka je bila tako odpravljena. Do konca sem uglasil oscilator in spravil vse frekvence na svoje mesto na skali, od 87,5 do 108MHz. "Mešanja" postaj ni bilo več. Stare oznake na skali pa seveda nič več ne ustrezajo.
Poskusil sem še sprejem na SV in KV. Ker se nahajam v bloku z železobetonskimi stenami, nisem dobil veliko postaj, vendar dovolj da sem se prepričal da vse deluje v redu.
Poskusil sem z zamenjavo še preostalih elektronk. Tako sem našel eno ECH81, s katero sem dobil nekoliko višjo napetost na ratio detektorju pod enakimi pogoji. Za EF89 pa nisem dobil kvalitetnejše zamenjave, zato sem postil originalno. Pri EABC80 sem meril napetost na anodi triode: nižja napetost - večji anodni tok - večja emisija - boljša elektronka. Tudi tukaj sem dobil nekoliko boljši primerek. Pri EL84 sem meril dve napetosti: na katodnem uporu in na prvi mrežici. Na prvi mrežici je bilo pri dobro ogreti originalni elektronki že skoraj +100mV enosmerne napetosti brez signala. To pomeni, da je elektronka že precej izrabljena, čeprav je zvok še v redu. Domnevam da se bi s časom situacija še poslabšala, zato sem tudi njo zamenjal z novo. Sedaj napetost nikoli ni zrasla čez +5mV. Na katodnem uporu je bilo sedaj 7V namesto prejšnjih 5,5V. Vse to kaže na boljši vakuum in boljšo emisijo, skratka boljša elektronka, ki bo zagotovo še dolgo trajala. :D
Sledilo je temeljito čiščenje in montaža skale, gumbov, gramofona in lesene škatle. Na koncu sem vse skupaj vrnil nazaj v škatlo in dobro pritrdil vse sestavne dele.
Sedaj, ko je bil radio kompleten, ni bilo več potrebno uporabljati ločilnega transformatorja, saj je bilo vse dobro zaprto v škatli. Ko sem priklopil neposredno na omrežje, je radio še vedno deloval v redu, samo sem opazil občutno povečanje bruma, ki ga prej ni bilo. Zato sem se odločil še za zadnji dodatni poseg: v napajanju sem dodal še en RC filter, opremljen z diodo in v obstoječega sem dodal še drugo diodo. Podobno je izvedeno tudi pri drugih radiih, ki sem jih do sedaj urejal, le diode so (mislim) moja pogruntacija in nekakšen zaščitni znak ki pove, da sem imel določen radio po rokah. Tako je brum praktično popolnoma izginil.
Priponke
Shema popravljena.pdf
Vse posodobitve so v rdeči barvi.
(360.59 KiB) Prenešeno 19 krat
IMG_20170106_120400.jpg
Šasija počiščena in sestavljena. EL84 sem zamenjal kasneje.
IMG_20170105_114409.jpg
Šasija, zadnja stran. Radio deluje!
IMG_20170112_173144.jpg
Skala in gumbi so počiščeni in montirani.
IMG_20170113_133100.jpg
Pogled pod kiklo, brez cenzure!
IMG_20170119_182307.jpg
Tako izgleda po prenovi
IMG_20170119_182634.jpg
Pogled od spredaj
IMG_20170119_183206.jpg
Gramofon pod pokrovom
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 517 krat
Prejel zahvalo: 653 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Radio Allocchio Bacchini 1010

OdgovorNapisal/-a ivor » 20 Jan 2017, 14:37

Še 2 sliki imam.
Pri odpiranju radia mi ni in ni uspevalo izvleči šasije iz škatle. Poskusil sem od zadaj in od spredaj :!: , pa nič ni pomagalo. Vedno je bilo nekaj na poti: ali gramofon, ali veliko plastično kolo za pogon skale, ali sprednji zgornji del škatle (pregrada)... Nekako mi je uspelo vsaj delno popustiti 2 vijaka od nosilcev enega zvočnika. Zvočnik sem potem na silo nekako spravil iz škatle in si tako pridobil vsaj malega manevrskega prostora.
Šele kasneje sem odkril v čem je trik. Najprej je treba odstraniti vijake znotraj postrani, označene v priponki z rdečima puščicama, na vsaki strani po 2. Potem se pazljivo izvlečeta oba zvočnika proti sebi, skupaj z nosilcem iz lesonita. Ko sta zvočnika zunaj, se od spodaj odvije 4 svinčene nosilce gramofona z maticami in gramofon gre ven na zgornji strani. Na koncu se odstrani 2 velika vijaka na spodnji strani škatle in šasijo s skalo je možno izvleči od zadaj. :idea:
Priponke
IMG_20170119_183556.jpg
Pogled v notranjost od zadaj, brez zadnjega pokrova
Demontaža zvočnikov.jpg
Kako odstraniti zvočnik? Odvijemo 2 vijaka (glej rdeči puščici)
in izvlečemo zvočnik skupaj z lesonitom. Enako je tudi na drugi strani.
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a satelitko » 20 Jan 2017, 14:41

:_bow :_bow :_bow
satelitko

Kraj: Radovljica
Zahvalil se je: 30 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Jan 2017, 15:01

Ni drugega za rečt kot "Stoj in glej"!
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7110 krat
Prejel zahvalo: 4366 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 20 Jan 2017, 15:09

pa je modra barva original ?
se mi zdi kar malo moderna....
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 891 krat
Prejel zahvalo: 376 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 165

OdgovorNapisal/-a Nace » 20 Jan 2017, 15:13

Bravo! Kot da bi včeraj prišel iz proizvodnje. Super.
Lp Nace
Nace

Kraj: Zagorje ob Savi
Zahvalil se je: 348 krat
Prejel zahvalo: 50 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a ivor » 20 Jan 2017, 16:20

eldi2011 je napisal/-a:pa je modra barva original ?
se mi zdi kar malo moderna....
Barva je original. Dejansko je les prevlečen s skajem. Prava barva je bolj ohranjena znotraj pod pokrovom gramofona in je malenkost svetlejša kot zunaj.
Edino gumbi in plastični rob spredaj so v starinski barvi (svetla oker in zlata), tako da po mojem okusu niti ne paše zraven. Na slikah izgleda plastika še bolj bela zaradi umetne osvetlitve.
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a ivor » 20 Jan 2017, 19:47

Na majhnem gramofonu se lahko vrtijo tudi velike plošče...
Priponke
IMG_20170120_183748[1].jpg
...če je le dovolj prostora okoli!
Uporabniški avatar
ivor

Vrni se na Radijski aparati

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost