Đulieta Ei Niš

Obnova in oživljanje radijskih aparatov. Tu lahko tudi objavljamo načrte in zanimive podrobnosti pri tem delu.

Đulieta Ei Niš

OdgovorNapisal/-a ivor » 21 Jul 2016, 10:22

Radio sem dobil v popravilo od RaInfFiMa. Seveda od radia ni bilo nobenega odziva, ker je pregorela varovalka. Razen tega je bil odspajkan 1 pol omrežnega kabla, ki bi moral iti na stikalo na potenciometru. Nekdo je pred mano stikalo že premostil in na originalni kabel dodal zunanje stikalo. Verjetno bo tako tudi ostalo, ker se mi ne da odpirati in popravljati stikala na potenciometru. :roll:
Odprl sem zadnji karton in povlekel drobovje iz škatle. Takoj me je presenetilo, da sem notri našel elektronko EF89 namesto EBF89, kot piše na zadnjem kartonu. Preveril sem pin-out obeh elektronk in takoj ugotovil, da sta nekompatibilna. Podnožje se nahaja na TIV, prilagojenem za EF89, torej ni prišlo slučajno do zamenjave. Takoj opozorilo za vse, ki se bi morda lotili takega radia:
V radiu mora biti elektronka EF89, čeprav na zadnjem kartonu piše drugače. :!:
Dodatna težava pri iskanju podobnega modela zaradi načrta. :(
Radio je precej majhen za "lampaša", zunanje mere so le 36x17,5x20cm (brez nogic). Notri pa je "speštano" (stisnjeno) vse, kar spada v takratni radio na elektronke, od omrežnega preko izhodnega transformatorja, UKV enote z ECC85, zvočnika, vrtljivega kondenzatorja, feritne antene, elektronk in MF filtrov za AM inFM. Očitno so se že šli miniaturizacije.
Priponke
IMAG0495.jpg
Tako je izgledala šasija Đuliete pred popravilom.
IMAG0497.jpg
Sedaj je treba poiskati nadomestne elemente in počasi začeti z zamenjavo
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 578 krat
Prejel zahvalo: 698 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Đulieta Ei Niš

OdgovorNapisal/-a ivor » 29 Jul 2016, 11:26

Rabim informacijo:
Pri tem radiu bi rad (med ostalimi) zamenjal kondenzator C53 od 470p, ki je vezan paralelno primarju izhodnega transformatorja. Na sliki 1 piše 4n7, vendar to ne drži. Originalni je čisto skuhan in plastična izolacija se je razlezla po TIV. Navadno dam na tisto mesto tak kondenzator, ki prenese vsaj 300V~, saj se na njemu pojavi celotna izmenična izhodna napetost končne elektronke. Obrnil sem vse furde, vendar take vrednosti nisem dobil, razen cevnega keramičnega kondenzatorja na sliki 2, za katerega ne vem, kaj lahko sploh prenese.
Ali bi tak kondenzator prenesel take obremenitve, ali gram raje v nabavo novega?
Opomba: kondenzatorja C55 v tem radiu ni. :D
Priponke
Kondenzator.jpg
Slika 1: načrt končne stopnje podobnega radia
IMAG0495.jpg
Slika 2: keramični kondenzator 470pF
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Jul 2016, 11:40

Tale keramika izgleda obetavno. Take kondenzatorje sem videval med anodo in mrežo v UKV tunerjih.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7561 krat
Prejel zahvalo: 4573 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček

OdgovorNapisal/-a ivor » 05 Sep 2016, 10:34

Malo sem pregledal sheme starih radiev EI Niš v knjigi Z. Jerotića, če bi našel kakšno podobno. Iz sheme za "Opereto" (str. 285) in delno iz drugih dveh, sem sestavil shemo podobno tistemu, kar sem našel v tem radiu.
Demontiral sem UKV enoto in jo odprl.
Zamenjal sem vse sumljive elemente na TIV radia, zlasti kondenzatorje. Namesto selenskega usmernika sem dodal 4 silicijeve usmerniške diode 1N4007. Razstavil sem tipkovnico in temeljito počistil vse kontakte. Tudi potenciometer sem odprl in ga počistil z alkoholom. Zamenjal sem glavno varovalko in pregorelo žarnico za osvetlitev skale.
V seriji z R28 in R35 sem dodal 2 diodi 1N4007. Paralelno s C50 sem dodal upor 1Mohm/0,25W da se C50 in oba C54 lahko izpraznita, če bi kdo slučajno izklopil napajanje, predno so se ogrele elektronke. Te elemente, ki jih originalno ni bilo, sem na shemi označil z rdečo barvo.
C54 sem le odklopil, namesto tega sem pod TIV dodal 2 elektrolita 50uF/375V.
Ko sem vse skupaj nazaj sestavil, sem poskusil srečo in vklopil napajanje. Žarnica za osvetlitev skale je normalno zagorela. Nekje pod potenciometrom pa se je začel pojavljati dim, zato sem takoj izklopil. :( Odstranil sem potenciometer in spodaj vse temeljito pregledal, vendar nisem zasledil ničesar osmojenega. Potem sem priklopil voltmeter na + usmerniškega mostička in vklopil napetost le za trenutek, če bi ugotovil kam beži tok. Takoj po izklopu napetost zelo hitro upade na 0V, čeprav se elektronke niso še niti začele ogrevati. Normalno bi v takem primeru napetost morala počasi upadati kar nekaj minut.
Naslednji podobni poskusi so pokazali, da se na C50 sploh ne pojavi nobena napetost. Od začetka sem z ohmmetrom meril celo kratek stik iz te točke proti masi, kasneje pa se je tudi to izgubilo, le napetost usmernika je po izklopu vedno takoj padla na nič.
Čudno, C50 sem že prej preventivno zamenjal z novim in meritve ne kažejo, da bi bilo z njim kaj narobe. Vseeno sem ga odklopil, pa seveda nič ni pomagalo. Tudi ko sem odstranil vse ostale porabnike, napajane iz te točke, je bila ista situacija. :shock: Očitno zveza na TIV (pertinaks) pod napetostjo prebija na maso. Na koncu sem vse elemente iz te točke z žičkami povezal mimo TIV in radio je začel delovati brez dima. :D
Zamenjal sem še R15 39kOhm ker ni deloval lokalni oscilator za SV.
Priponke
EI Đulieta shema1.jpg
Shema radia. Spremembe so v rdeči barvi.
UKV enota notranjost.jpg
Kje je kaj v UKV enoti
P8090004.JPG
Notranjost UKV enote. Vidna je dodatna tuljavica L8',
ki razširi območje sprejema do 108MHz
P8090011.JPG
Odprta UKV enota, druga stran
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a ivor » 02 Okt 2016, 17:46

Oživljanje radia gre proti koncu. Samo še zunanjost škatle počistim, dam vsebino noter in vse skupaj zaprem. Deluje v redu, zlasti UKV.
Priponke
P9210002.JPG
Šasija spredaj desno brez skale
P9210005.JPG
Vidi se pravilna postavitev vrvice
P9210007.JPG
Levo spredaj brez skale
P9210009.JPG
Skala je že gor. Radio igra!
P9210008.JPG
Skala malo bližje
PA020002.JPG
Šasija zadaj
PA020003.JPG
Šasija zadaj desno
PA020005.JPG
Šasija zadaj levo
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a ivor » 04 Okt 2016, 16:33

Radio je sestavljen in končan. :D Razlika napram prvotnemu stanju je očitna.
Priponke
PA030007.JPG
Tudi magično oko je na svojem mestu.
PA030013.JPG
Še od strani
PA030001.JPG
Vse je že v škatli. Precejšnja gneča...
PA030017.JPG
Zadnji karton
PA040026.JPG
Spodnji pokrov je manjkal, zato je radio dobil nadomestnega.
PA040027.JPG
Vse to je bilo zamenjano z novim (še en upor je bil, a se je izgubil). Tudi veliki dvojni elektrolit in selenski usmernik sta dobila zamenjavo, vendar sta ostala na svojih mestih, le da nista priklopljena.
Uporabniški avatar
ivor

Vrni se na Radijski aparati

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost