TV predojačevalnik

Obnova in oživljanje radijskih aparatov. Tu lahko tudi objavljamo načrte in zanimive podrobnosti pri tem delu.

TV predojačevalnik

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Maj 2021, 09:24

Ni ravno radijski aparat, a mislim, da še najbolj sodi sem.
IMG_20210509_180253.jpg

To je kanalni ojačevalnik. Na vhodu ima en nihajni krog kot filter, na izhodi pa kar dva. Sklop je zelo majhen in zato je pas, ki ga ta ojačevalnik ojača ozek.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 12370 krat
Prejel zahvalo: 7285 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: TV predojačevalnik

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Maj 2021, 09:26

IMG_20210509_180322.jpg
Tranzistor se skriva v luknji prve pregrade. Je tipičen tranzistor o ohišju, ki mu jaz rečem kar tabletka. Uporabno ohišje tudi za gradnjo na tiskanem vezju.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 12370 krat
Prejel zahvalo: 7285 krat

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 10 Maj 2021, 09:56

Gorenje Elrad K21-K38 enostopenjski. Uglasi se na želeni kanal. So pa predoglašeni in je na nalepki napisano.
Napajanje za predojačevalnik v sami anteni. Če uporabiš logaritemsko je treba tuljavo, ki gre na vhod odstraniti, ali pa dodati kondenzator.
Sistemi so bili kar dragi, ampak kvalitetni. Dalo se jih je uporabiti tudi za sprejemne sisteme za prve analogne kabelske. Seveda je bilo treba nivoje kanalov izenačiti, da ni prišlo do preglasitev. Lahko pa se je dejansko uporabil kot predojačevalec pred konverterjem. So dejansko obstajali tudi predojačevalci, ki so imeli vgrajene nizkošumne transistorje...
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 1428 krat
Prejel zahvalo: 704 krat
Uporabnika povabil: s56rga

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Maj 2021, 10:31

Tale na gornji fotografiji ima svojo zgodovino. V YU je bilo samo par TV programov (LJ 1, 2, kakšen KP in ZG 1,2). Potem sem pa nekje staknil dobre antene in te ojačevalnike. Kar naenkrat smo videli (UHF) avstrijske programe, pa nekaj italijanskih, na VHF pa (ko so bili ustrezni pogoji... ES) tudi španske, francoske. Italijanskih pa nisem lovil. So Gorjanci preblizu. Najdlje, kar mi je uspelo sprejemat je bila ukrajinska TV. Je bilo pa kar zabavno to "loviti", saj je bilo veliko spremenljivk in premalo enačb: smer, frekvenca (na TV in na ojačevalniku), včasih še vertikalni kot, pa kje kaj oddaja tudi ni pisalo na internetu (ker ga takrat še ni bilo). Zgledalo je pa tako, da sem splezal na streho, ročno vrtel anteno in sproti uglaševal zgoraj omenjeni ojačevalnik.
Always going the extra mile.
https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1932 krat
Prejel zahvalo: 5282 krat

OdgovorNapisal/-a japek » 10 Maj 2021, 11:05

Na liniji, kjer so to sestavljali sem bil v tistih časih skupinovodja :D . Sestavljalo in spajkalo se je vse ročno. Po vrednostih uporov vidim, da je ta bil napravljen za 24V napajanje, torej mora biti že zelo star. V mojih časih je bilo že vse na 12V napajanju. Na vhodu ima visoko sito in tisti prvi nastavljivi kondenzator služi za nastavitev vhodne prilagoditve. Druga dva sta sklopljen nihajni krog, kjer se da nastaviti točno določen televizijski kanal. Iz kolektorja tranzistorja je sklop napravljen z zanko, kar pomeni, da je bil napravljen za F5 UHF področje kanalov. Pri F4 je šel kolektor direktno na drugi nastavljivi kondenzator. Ojačanje je moralo biti okrog 12 dB, včasih je kakšna boljša serija tranzistorjev kar štrlela iz tega, je pa zato vgrajen tisti upor 100 ohm, kateri ima obe nogici prispajkani na ohišje. Z približevanjem upora paličici (tuljavi) si mu ojačanje dušil. Na vhodni konektor ima speljano tudi napajalno napetost, na kar si moral paziti pri anteni, da ti ni delala kratkega stika. Izhoda ima dva, to pa zato, da si jih več takih z mostički lahko povezal v komplet. Na našem področju je to bilo takrat nekje 7 ali 8 kosov. Če bi poizkušal prevesti ceno v današnji čas, bi to bilo okrog 20 € na kos.
Je pa še ena resnica da s temi, ki so imeli montirane te ojačevalnike radioamaterji nismo imeli težav.
73 de S55WT, Janko
japek

Kraj: Radenci
Zahvalil se je: 39 krat
Prejel zahvalo: 114 krat
Uporabnika povabil: Navid
Število neizkoriščenih povabil: 12

Vrni se na Radijski aparati

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost