Energijska učinkovitost prenosa

Vse v zvezi z radioamaterskimi omrežji, samogradnje, delovanje, parametri nastavitev,...

Energijska učinkovitost prenosa

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 26 Sep 2015, 23:11

Malo sem računal porabo in prišel do zanimivih rezultatov. Za osnovo izračuna sem vzel povprečno porabo napajanja, ko je radijska zveza vspostavljena in aktivna. V prvem delu sem izračunal, koliko opovprečno otraja en bit (ns). Iz porabe na strani napajanja in nčasa trajanja enega bita lahko izračunamo, koliko energije porabimo za prenos enega bita (nJ/bit). Seveda ta podatek ne pove veliko, zato sem še zbral podatke o občutljivosti sprejemnika in max. izhodni moči oddajnika. Antene, kable, ostale povezave, ... sem zanemaril, saj gre za primerjavo zgolj golih naprav/IC-jev. Za izračun max. razdalje sem stvar poenostavil in vzel zgolj razliko med občutljivostjo sprejemnika in močjo oddajnika za izračun teoretične razdalje, seveda ob upoštevanju delovne frekvence. Tako sem na koncu lahko izračunal koliko pJ energije potrebuje posamezna izvedba brezžične povezave za prenos enega bita na meter razdalje.

Za občutljivost Rx za NBP nisem našel podatka, zato sem napisal neko oceno. Prav tako sem vzel za APRS/packet postajo podatek iz tabele za ročno postajo. Če sem zgrešil, mi povejte bolj točne podatke in bom spremenil. Ostalo je iz datasheetov.

ebit.JPG

Iz rezultatov je razvidno, da je NBP+PSK enako energijsko učinkovit na dolge razdalje (100km), kot je ultra low power transciever+GFSK na kratke (100m).
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1382 krat
Prejel zahvalo: 3425 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 222

Re: Energijska učinkovitost prenosa

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 27 Sep 2015, 09:32

Teoretična občutljivost BPSK sprejemnika na 2,3GHz za 10Mb/s prenos je -86,6dBm.
S poskusom izračuna občutljivosti na konkretni zvezi (meritve S53MV) sem prišel do -84,5dBm. Torej se zelo dobro ujema s teorijo.
http://lea.hamradio.si/~s53dz/arhiv/1-B ... x-Rev5.xls
Tu upoštevaj še 9,1dB za 1,2288Mb/s in kakšen dB zaradi manjšega šumnega števila rx-a.
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 203 krat
Prejel zahvalo: 389 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 41

Vrni se na Radioamatersko packet radio omrežje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost