Ali obstaja še kakšen sistem podoben SATNC?

Vse v zvezi z radioamaterskimi omrežji, samogradnje, delovanje, parametri nastavitev,...

Ali obstaja še kakšen sistem podoben SATNC?

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Maj 2015, 21:22

Zdravo!

Naslov pove vse. Izgleda, da nekateri uporabljajo podoben brezžičen način komunikacije vendar meni nepoznan. Mogoče SAT sistem? Kar je bilo še slišati je samo to, da je začetna investicija precej velika, potem pa ni nikakršnih stroškov. In to mi nikakor ne gre skupaj.

Je pa res, da je bilo to po principu baba čula baba rekla in podrobnosti ne vem.
kobranka

Zahvalil se je: 422 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 19

Re: Ali obstaja še kakšen sistem podoben SATNC?

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Maj 2015, 21:34

No očitno ne veš dobro kaj je SATNC.
SATNC je radijski modem, ki omogoča cca 10Mbit prenosa podatkov na radioamaterskih frekvencah.

Ni nobenega drugega alternativnega načina, ki bi bil radioamaterski in vsaj približno tako hiter s takimi dosegi.
Obstaja pa kar nekaj sistemov, ki zmorejo prenose podatkov, a niso radioamaterski, temveč profesionalni.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7428 krat
Prejel zahvalo: 4513 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Maj 2015, 22:00

VolkD je napisal/-a:
Ni nobenega drugega alternativnega načina, ki bi bil radioamaterski in vsaj približno tako hiter s takimi dosegi.
Obstaja pa kar nekaj sistemov, ki zmorejo prenose podatkov, a niso radioamaterski, temveč profesionalni.

E mogoče pa ravno v tem grmu tiči zajec, da uporabljajo profesionalne sisteme. Zato pa sem napisal, da je začetni finančni vložek precejšen. Kako se jim pa reče, ker če bi vedel kako se jim reče, bi že vpisal v ustrezen podforum? To me zanima zgolj za si razširit obzorje.

Ja SATNC bolj slabo poznam, ker me je začel zanimat šele ne dolgo nazaj, pa tudi radioamater nisem zato ga ne morem uporabljati oz. testirat. So mi pa zanimive te brezžične alternative polek WLANa in radioamaterskih frekvenc ter 3/4G.
kobranka

OdgovorNapisal/-a peterp » 03 Maj 2015, 07:10

Kot zanimivost: Pred nekaj meseci mi je znanec iz Romunije razlagal, kako so eni stranki omogočili hiter brezžičen internet v naselje, kjer ni speljane optike. Uporabili so opremo proizvajalca Ubiquiti Networks (AirFiber 5) in vzpostavili point-to-point gigabitno povezavo. Na razdalji nekaj 10 km. Cena je bila nekaj čez 2.000 €.
peterp

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 142 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 95

OdgovorNapisal/-a Pluton » 03 Maj 2015, 07:33

Ceneje in z malo več igranja bi šlo z Mikrotik-om. Na primer SXT ali Sextant.
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 112 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a s54jp » 03 Maj 2015, 07:46

peterp je napisal/-a: Na razdalji nekaj 10 km. Cena je bila nekaj čez 2.000 €.

Prosim, ne govori na pamet:

http://www.aerial.net/shop/index.php?cPath=76_96 (eno ničlo imaš preveč)

Max S53KP ima povezavo narejeno od Kopra pa do svojega vikenda na razdalji 15-tih kilometrov, in gre brez problemov več kot 10Mbps.

(ne vem če ni govoril celo do 50Mbps)

Kupil je opremo na zgornjem linku.
s54jp

Kraj: Velenje
Zahvalil se je: 252 krat
Prejel zahvalo: 256 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 51

OdgovorNapisal/-a s54jp » 03 Maj 2015, 08:07

peterp je napisal/-a: Ubiquiti Networks (AirFiber 5)

Ne morem urediti prejšnjega posta, nekaj sem pozabil.

AirFiber 5 na razdalji 10-tih kilometrov pa res ne potrebuješ, (951.43€) razen če te denar tišči.

http://www.aerial.net/shop/product/160/ ... 58ghz.html
s54jp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Maj 2015, 08:49

Vsi skupaj ste popolnoma offtopic. Vse omenjene naprave ne sodijo med radioamaterske. V svojem protokolu ne uporabljajo radioamaterske oznake. Delujejo predvsem izven radioamaterskega frekvenčnega obsega in so v večini postavljene na črno. Sicer ne potrebujejo radijskega dovoljenja, če delujejo z dovolj majhno močjo, a praviloma vsi moč dvignejo preko dovoljene meje. Torej delujejo ilegalno. Če pa delujejo znotraj radijskega obsega, ki je namenjen radioamaterjem, pa so nelegalne zaradi neuporabe amaterskega pozivnega znaka, tudi če delujejo z ne vem kako majhno močjo.

To pa pomeni, da niso alternativa radioamaterskim zvezam z radioamaterskimi postajami in SATNC modemi za NBP protokol.

NBP protokol v svetu radioamaterskih zvez nima konkurence. Je najbolj napreden protokol pri vzpostavljanju digitalnih radioamaterskih povezav na svetu sploh.

Sicer pa je tudi velika razlika med WiFi napravami in NBP napravami v dosegu. NBP povezava preko 50 km je povsem običajna stvar, možne pa so povezave tudi preko 200km, žal je Slovenija premajhna, drugod pa se še niso zbudili. Nek določen interes sedaj kažejo na Hrvaškem.

Matjaž je z temi komunikacijami po sicer res dolgem spanju na tem področju, tako eksplodiral, da mu nihče pravzaprav ni bil v stanju slediti. Ne posameznik, tudi organizirane skupine, kot smo mi v društvu, pa tudi radioamaterji ne. To je tudi razlog, da NBP ni tako razširjen, kot bi moral biti.
Drug razlog je tudi to, da smo se naučili živeti v instant svetu lego kock, ki so dosegljive z denarjem. Tiste, ki bi jih morali narediti sami in z znanjem pa odrivamo.
To slednje se pozna prav povsod, v svetu elektronike pa še posebej. Kitajski izdelek z kup kompromisi, ki je za 0,5€ cenejši brez problema zamenjamo za kvalitetno doma narejenega. Slednji bi prinesel, če že ne nobenega novega znanja pa vsaj vzdrževanje starega. To pa je definitivno zelo zanesljiva pot k temu, da izgubljamo znanje in sposobnost pridobivanja novih idej, ter postajamo samo še skupina butcev v svetu neizmerne množice potrošnikov.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a borisz » 03 Maj 2015, 09:06

Darko, tvoj post je zelo dobra iztočnica za to, da pričnemo ugotavljati kaj pa lahko naredimo na tem področju.
Mene NBP mika že kar nekaj časa, ampak brez neke akcije se ga ne bi lotil, ker mi bo zadeva obstala...
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 747 krat
Prejel zahvalo: 748 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 144

OdgovorNapisal/-a Obelix » 03 Maj 2015, 09:28

V eni debati (sem pozabil kateri :oops: ) sem predlagal "NBP za telebane".
Obelix

Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 75 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a s54jp » 03 Maj 2015, 10:24

VolkD je napisal/-a:
NBP protokol v svetu radioamaterskih zvez nima konkurence. Je najbolj napreden protokol pri vzpostavljanju digitalnih radioamaterskih povezav na svetu sploh.

Prav gotovo to drži. O tem ni kaj za razpravljati.
(edino to da ga svet ne pozna)

kobranka je napisal/-a: ker če bi vedel kako se jim reče, bi že vpisal v ustrezen podforum....

Zaveda se da je OFF. (nenamerno)

kobranka je napisal/-a: pa tudi radioamater nisem zato ga ne morem uporabljati oz. testirat

Lahko postaneš.

kobranka je napisal/-a: Ali obstaja še kakšen sistem podoben SATNC?

Ubiquviti so podobni, ne pa radioamaterski. Tudi vprašanje je bilo tako postavljeno, ker ni radioamater.

Podobni radioamaterski pri nas: AX25 kateri se počasi opušča, Supervozlji gredo v pokoj, nadomešča jih NBP.

Ali bo vsaj pri nas zaživel je odvisno od nas samih.
Matjaž je omrežil pol Slovenije sam, pravzaprav brez vsake pomoči, na nas ostane nadaljevanje.

Za kaj vse stoji ni čas ni mesto za pisanje.
s54jp

OdgovorNapisal/-a peterp » 03 Maj 2015, 10:35

s54jp je napisal/-a:
peterp je napisal/-a: Na razdalji nekaj 10 km. Cena je bila nekaj čez 2.000 €.

Prosim, ne govori na pamet
Napisal sem nekaj 10 km in gbit hitrost. In cena za eno stran je ~1000 €.
peterp

Zahvalil se je: 142 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Število neizkoriščenih povabil: 95

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Maj 2015, 11:12

Obelix je napisal/-a:V eni debati (sem pozabil kateri :oops: ) sem predlagal "NBP za telebane".

borisz je napisal/-a:Darko, tvoj post je zelo dobra iztočnica za to, da pričnemo ugotavljati kaj pa lahko naredimo na tem področju.
Mene NBP mika že kar nekaj časa, ampak brez neke akcije se ga ne bi lotil, ker mi bo zadeva obstala...

Nekaj akcij je že bilo, veliko jih pa še bo.
To kar smo do sedaj naredili:
-EATNC na eni ploščici. Kar nekaj ljudi je naredilo to gradnjo. Žal je ostalo le pri tem. Marsikdo je potem to dal kot izdelek na polico in zdaj čaka boljših časov
-Radijska postaja za 70 cm. Obe verzije. S temi postajami je tako, da so ostale nekako na pol narejene. Treba jih je končati in seveda zagotoviti stalne kit komplete za nove gradnje. Dokončali jih bomo na prvi delavnici, ki bo predvidoma 23.5.2015. Prosim, če se delavnice udeležite tudi tisti, ki že imate narejene postaje in ki lahko kakorkoli pomagate.
-Dvakrat je že bil organiziran radioamaterski tečaj, kjer je izpit naredilo res veliko število ljudi.

To kar bi morali narediti:
Ojoj,.. tega bo pa preveč. Bomo raje razmišljali kaj najprej in kaj za tem.
-Najprej je potrebno narediti čim več vozljišč. V tej smeri delamo, kot vidite tule.
Če veste za primerno lokacijo, ki ima dostopno električno energijo in je taka da pokriva vaš kraj, ter ima vidno razdaljo do drugih takih točk, potem je čas, da začnemo razmišljati o vozljišču tudi tam.
-Potrebno je ponoviti akcije izdelave posameznih naprav. Kot ste videli smo do sedaj delali le dve naprave iz serije NBP naprav.

@Obelix: NBP je kar kompleksna zadeva. Zelo težko je torej narediti nekaj za telebane. Se pa da. Priznam tudi sam se izgubljam v tej obsežnosti. Naprav je toliko, da glava peče, saj je kot sem rekel Matjaž dobesedno explodiral s tem, mi pa capljamo za njim. Je pa praktično vse objavljeno v naših revijah. To kar manjka je dejansko vodič za začetnike. Bom pripravil nekaj v tem smislu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a krko » 03 Maj 2015, 12:44

Če pravimo razumem, je NBP v bistvu radioamatersko omrežje za internet do hitrosti 10 Mbit/s?

Nekaj takega imam tu na Velikem Javorniku, JN75DS, za pisanje dnevnika ob radioamaterskih contestih.
krko

Kraj: Cerknica/Postojna
Zahvalil se je: 69 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 03 Maj 2015, 19:59

Predlagam, da se v bodoče ne delajo več skupinski projekti po delih (EATNC, 7cm postaja, ...), ampak se naredi skupinski projekt za NBP postajo v celoti. Torej z vsemi deli (digitalni del- xATNC, radijska postaja, morda transverter, antena). Seveda se projekt izvede po korakih, a cilj mora biti končna in delujoča NBP postaja. S tem bo večini olajšana pot do cilja, pa še tja bomo prišli.

Je pa to kar zahteven projekt, a vreden truda. Se res ogromno naučiš, iz zelo širokega spektra znanj, od digitalne tehnike vključujoč mikrokrmilnike, do radijske tehnike in mikrovalov.

73 Janko S57NK
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1413 krat
Prejel zahvalo: 332 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 58

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 03 Maj 2015, 20:10

krko je napisal/-a:Če pravimo razumem, je NBP v bistvu radioamatersko omrežje za internet do hitrosti 10 Mbit/s?

Najbolje ga je razumeti tako, ja. Hitrost je lahko tudi 2Mb/s, za kar je NBP postajo lažje narediti. Zgoraj omenjena društvena projekta EATNC ter 70cm postaja sta za 2Mb/s. Kasneje je avtor razvil še 10Mb/s modem, imenovan SATNC, in 'malo' 70cm postajo (ker služi samo za medfrekvenco) ter transverter iz 70cm na 2,4 ali 3,4GHz. 10Mbitna NBP postaja je torej kompleksnejša in jo je težje narediti.

V mikrovalove je za 10Mb/s treba iti, ker je le tam dovolj pasovne širine na radioamaterskih frekvencah. Za to bitno hitrost jo potrebujemo 10MHz.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a kobranka » 03 Maj 2015, 20:48

Hvala fantje. Sedaj ko malenkost več vem kako je na stvari, sem naredil novo temo, da se bo tu razglabljalo samo okoli NBPja.
kobranka

OdgovorNapisal/-a TilenS » 14 Maj 2015, 14:23

Mala postaja je samo za 2Mb/s ali tudi za 10Mb/s ?
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 50 krat
Uporabnika povabil: DusanK

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 14 Maj 2015, 15:32

TilenS je napisal/-a:Mala postaja je samo za 2Mb/s ali tudi za 10Mb/s ?

Samo za 10Mb/s in vedno v španoviji s transverterjem. Mala se imenuje zato, ker ima majhno izhodno moč, ravno dovolj, da poganja transverter prek kabla, na katerem je lahko tudi do 10dB izgub. Samostojno se ne sme uporabljati, ker je frekvenca male postaje izven radioamaterskih frekvenc (420MHz za transverter na 2,4GHz in 447MHz za transverter na 3,4GHz). 70cm radioamaterski band obsega frekvence od 430-439,775MHz.

Smisel dodatnega trasverterja je z zmanjšanju izgub na antenskem kablu na mikrovalovnem področju s tem, da transverter montiramo čim bližje anteni.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 14 Maj 2015, 17:42

Iz skupnega projekta imam dve mali postaji. Pravkar spajkam bpsk demodulator. Postajo bi rad uporabil za link na 70cm. Po Matjaževem članku (Elektronik, julij 2012) je bpsk demodulator 2Mbps. To je po članku mišljeno za transverter ali kako? A se da ta postaja uporabljati direktno brez transverterja? Izhodna moč bo verjetno zadostovala za 8km vidne linije?
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1443 krat
Prejel zahvalo: 3580 krat
Število neizkoriščenih povabil: 252

OdgovorNapisal/-a forest70 » 14 Maj 2015, 17:48

s54mtb je napisal/-a:Iz skupnega projekta imam dve mali postaji. Pravkar spajkam bpsk demodulator. Postajo bi rad uporabil za link na 70cm. Po Matjaževem članku (Elektronik, julij 2012) je bpsk demodulator 2Mbps. To je po članku mišljeno za transverter ali kako? A se da ta postaja uporabljati direktno brez transverterja? Izhodna moč bo verjetno zadostovala za 8km vidne linije?

Postajo se da uporabiti tudi samostojno, potrebno jo je nastaviti na 430,8MHz, vendar samo na 1Mbps. Poskus, ki je uspel : od mene do Svete gore cca 70km.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 395 krat
Prejel zahvalo: 431 krat
Število neizkoriščenih povabil: 121

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 14 Maj 2015, 17:49

Naslednje vprašanje /modulator/: pi filter na vhodu (I/Q) ima v kit kompletu 560μH špule, na shemi so 220μH. A dam te gor?
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1443 krat
Prejel zahvalo: 3580 krat
Število neizkoriščenih povabil: 252

OdgovorNapisal/-a TilenS » 14 Maj 2015, 18:04

jmivsek je napisal/-a:
TilenS je napisal/-a:Mala postaja je samo za 2Mb/s ali tudi za 10Mb/s ?

Samo za 10Mb/s in vedno v španoviji s transverterjem. Mala se imenuje zato, ker ima majhno izhodno moč, ravno dovolj, da poganja transverter prek kabla, na katerem je lahko tudi do 10dB izgub. Samostojno se ne sme uporabljati, ker je frekvenca male postaje izven radioamaterskih frekvenc (420MHz za transverter na 2,4GHz in 447MHz za transverter na 3,4GHz). 70cm radioamaterski band obsega frekvence od 430-439,775MHz.

Smisel dodatnega trasverterja je z zmanjšanju izgub na antenskem kablu na mikrovalovnem področju s tem, da transverter montiramo čim bližje anteni.

Ja ravno zato sprašujem ker je izven radioamaterskih frekvenc. Lahko da sem zamešal ampak se mi zdi, da sem ravno za malo postajo zasledil, da jo je možno uporabljati v ISM pasu tudi brez dovoljenja oz. klicnega znaka?
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 50 krat
Uporabnika povabil: DusanK

OdgovorNapisal/-a s54jp » 14 Maj 2015, 18:46

s54mtb je napisal/-a:Naslednje vprašanje /modulator/: pi filter na vhodu (I/Q) ima v kit kompletu 560μH špule, na shemi so 220μH. A dam te gor?

Majhna postaja "malokaliberska" (takšno ime ji je dal Matjaž) je praviloma za delo preko transverterja.
Za kaj?
Za to ker ima majhno moč (okrog 200mW).
Malokaliberske so lahko za 2Mbps ali 10Mbps ampak preko transverterja, za to ker služijo kot medfrekvenca. (412MHz, 447.000MHz)

Če jo pa hočeš preizkusiti samostojno, (če ni razdalja prevelika) to lahko narediš tako da si znotraj radioamaterskega območja.
Da bi to dosegel, moraš uporabiti tudi SW za Altero (pll) kateri pokriva 430MHz do 440MHz. (praviloma je na 430.800MHz NBP na hitrosti 1,2Mbps)

V tem primeru pi filter na vhodu mora ustrezati za 1,2Mbps ( vidi slike).
Priponke
zifbpsk_a.png
Za 1,2Mbps
Zifbpsk2ma.png
Za 2Mbps
s54jp

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 14 Maj 2015, 18:56

s54mtb je napisal/-a:Naslednje vprašanje /modulator/: pi filter na vhodu (I/Q) ima v kit kompletu 560μH špule, na shemi so 220μH. A dam te gor?

Če želiš to postajo, ki je namenjena za uporabo kot IF v transverterju (kot je povedal s54jp) uporabiti na 70 cm radioamaterskem pasu, je treba biti pazljiv vsaj na to:
- izbira pravilne PLL s pravilnim programom Altere, ki omogoča nastavitev izhodne frekvence znotraj pasu,
- izbira pravilnih elementov za hitrost 1,2288 Mb/s, vključno z oscilatorjem zif in filtrom TX-a!,
- uporaba pravilnega programa za Altero v zif enoti.

V pomoč:
http://lea.hamradio.si/~s53dz/arhiv/1-B ... raRev5.htm

Priporočam res pozorno uporabo vse razpoložljive literature na spletni strani avtorja teh postaj, to je S53MV.
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 204 krat
Prejel zahvalo: 389 krat
Število neizkoriščenih povabil: 41

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 14 Maj 2015, 19:16

S53DZ je napisal/-a:Priporočam res pozorno uporabo vse razpoložljive literature na spletni strani avtorja teh postaj, to je S53MV.

Česar je zelo veliko in vzame nekaj mesecev časa. Nekaj v obliki 'NBP za telebane' bi res prav prišlo.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a cero » 14 Maj 2015, 19:31

Telebani pa pri NBP-ju res nimajo kaj iskat :_CR
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 175 krat
Prejel zahvalo: 398 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a borisz » 14 Maj 2015, 19:40

Cero, ne jemlji vsega dobesedno ;)
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 747 krat
Prejel zahvalo: 748 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 144

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Maj 2015, 22:43

Mogoče pa res. Matjaž je tega v relativno kratkem času naredil ogromno. Tako zelo ogromno, da se človek lahko kaj hitro izgubi. Še tisti, ki smo poskušali slediti zadevi spotoma smo imeli težave. Preprosto je bilo informacij, ki so prihajale preveč.
Za povrh je Matjažev stil pisanja takšen, da vsako stvar opiše so podrobnosti, zato nastane ogromno materiala. Po drugi strani pa v njegovem tekstu skoraj ni redundance. Posledica tega je, da če kaj pozabiš, potem si seveda pozabil stvar, ki je bistvena v vsaj neki točki gradnje.
Pomaga le zelo pozorno branje teh tekstov. Pa ne enkrat, temveč večkrat. Glede na količino tega, pa je v današnjih turbo časih, to že lahko problem.

Če mi bo čas dopuščal bom že v naslednjih dneh naredil zelo kratek opis posameznih sestavnih delov celotnega NBP sistema. V teh opisih bodo potem linki na posamezne članke, ki so v reviji.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Radioamatersko packet radio omrežje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost