NBP Travna gora

Vse v zvezi z radioamaterskimi omrežji, samogradnje, delovanje, parametri nastavitev,...

NBP Travna gora

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Jul 2019, 13:23

Včeraj smo se S56FPW, S51SK, S56JUR, jaz in še par se jih je našlo odpravili na Travno goro, da bi postavili že dolgo pričakovano vozljišče. Žal nismo bili ravno uspešni.
Domačini so dali napajalnik, ki je že na samem začetku nagajal. Eden od TNC-jev se je ob prižigu napajalnika resetiral večkrat, druga dva pa se sploh nista resetirala. Skratka neuporabno. Ko so z doline pripeljali drug napajalnik smo se pravzaprav lotili.
IMG_0248.JPG
IMG_0249.JPG
Montaža filtra za 23cm področje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7067 krat
Prejel zahvalo: 4354 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: NBP Travna gora

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Jul 2019, 13:26

Tam je kup stvari narobe. Najprej nosilec za anteno je tako postavljen, da visi. Ne moreš narediti horizontalne polarizacije. Ne moreš usmeriti anteno proti horizontu ampak nekaj nižje. Kabel je sicer 7/8 a ga je malo več kot 25m. Mislim, da brez potrebe, ker se že precej nižje vidi v smeri Črne prsti preko dreves. Spodaj je kabelski prehod na nek čuden kabel, ki ima N kotne konektorje, kar mi ne vliva zaupanje.
IMG_0253VD.jpg
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Jul 2019, 13:30

Postaje so zgodba zase. Pobrali smo kar so nam dali Prekmurci, pobrali smo kar smo dobili v Ribnici. Imamo torej tri postaje. Eno, ki sem jo nekoč sestavil jaz in dve, ki izvirajo od Mermala.
IMG_0262.JPG
Na sliki -Mermalova črna pošast prve generacije.

S prekmursko postajo smo občasno ob premikanju antene sem ter tja (pritrditi je itak ne moremo v željeni smeri in elevaciji) dobili odzive na zelo kratkih paketkih.
Moj spremenljiv attenuator za merjenje rezerve je torej prišel na ta hrib samo na izlet. Kakorkoli, dan mislim, da je bil vseeno uspešen predvsem zaradi spoznanj kaj vse je treba urediti in pa zaradi poskusa, ki sva ga naredila z Bojanom popoldan.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Jul 2019, 13:33

IMG_0284VD.jpg
Plezarija po stolpih je tako in tako veščina, ki ji nisem kos in sem zato raje vse skupaj prepustil Juretu / S56JUR.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Jul 2019, 17:21

Z S56FPW sva odšla na testiranje postaj. Odšla sva na Drenov grič (to je nekje na smeri Lopušnik - Črna prst). Postavila sva se ob cesti in postavila eno panelno anteno. Zanimivo je bilo videti kako so mimovozeči avtomobili konkretno zavirali, pa sploh nisva bila v uniformah :mrgreen:
Vspostavila sva povezavo na Lopušnik. Primerjala sva rezervo za kratke in polne okvirje z obema postajama (tretja je žal ostala na Travni gori). Rezultati so čudni za tako kratko razdaljo.

Prekmurska (moja postaja) ima 12db rezerve za polne pakete, ki se ne izgubljajo. Pri 13db se že izgubi več kot pol paketov.
Črna postaja Mermalove izdelave občasno izgubi kakšen poln paket že pri 0db slabljenja. Pri 4db slabljenja se izgubi že pol paketov, pri 5db pa zadeva ne deluje več. Je pa treba povedati, da je to postaja prve generacije.

Pričakoval sem, da bo pri vidni razdalji in tako kratki razdalji vsaj 10db rezerve več pri moji postaji.Bojan je sicer nekaj rihtal mojo postajo, kar je razumljivo po vseh teh letih. Se pa bojim, da ni naredil vsega kar bi moral. Ni recimo izmeril nivo iz lokalnega oscilatorja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S56FPW » 19 Jul 2019, 19:09

Danes smo uspešno dali v omrežje vozlišče na Travni gori
statistika pravi takole
J:S51YRI JN75HR69QU 1276,870 MHz 2Mbps
,S51YRI>**** DCD: 0.0% PTT: 0.0% 43blok 103310zank/s 0d/4h/32min/26s
J:S59YRI JN75HR69QU 144.800MHz 1200bps APRS-RX
,S59YRI>**** DCD: 0.0% PTT: 0.0% 13blok 160987zank/s 0d/4h/27min/10s
J:S52YRI JN75HR69QU 2360.00 MHz 2Mbps
,S52YRI>**** DCD: 0.0% PTT: 0.0% 28blok 108000zank/s 0d/4h/38min/10s
http://lea.hamradio.si/~s56fpw/
Uporabniški avatar
S56FPW

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 134 krat
Prejel zahvalo: 213 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Jul 2019, 19:56

Brez zapletov seveda ni šlo. No je bilo vsaj pestro.
Ocenil sem, da ima kabel od postaje do antene vsaj 8db slabljenja. Kasneje smo ugotovili, da je bila ocena napačna. V dolino smo odšli po VNA. Meritev je pokazala marsikaj, kar nam ni bilo jasno. Da bi zadeve razjasnili smo hoteli na vrh stolpa zamenjati anteno z 50 Ω bremenom. Pri tem smo ugotovili dvoje:
- srednja žila trdega kabla se je zaradi upogibanja kabla pri montaži antene in iskanja smeri, ter nerodne postavitve na stolpu odlomila.
- moja ocena o slabljenju je bila zelo zelo napačna. Slabljenje je s takim kablom bilo krepko krepko večje.

No v tem trenutku imamo v zvezi Črna prst <-> Travna gora cca 7db rezerve.

Naredili smo tudi primerjavo rezerve z prekmursko postajo moje izdelave in Mermalovo črno postajo zadnje generacije. Črna postaja je za dlako slabša. Niti ne za poln db. To je nepomembno in povsem primerljivo. Načeloma se na izpostavljenih lokacijah vedno pusti najboljše stvari, ki so na razpolago, saj te stvari služijo vsem.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Jul 2019, 19:58

VolkD je napisal/-a:Ocenil sem, da ima kabel od postaje do antene vsaj 8db slabljenja.

VolkD je napisal/-a:No v tem trenutku imamo v zvezi Črna prst <-> Travna gora cca 7db rezerve.

No ocena pravzaprav niti ni bila tako zelo napačna.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Jul 2019, 22:57

IMG_0258VD.jpg
Stolp od znotraj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a arksi » 22 Jul 2019, 07:38

VolkD je napisal/-a:.......
- srednja žila trdega kabla se je zaradi upogibanja kabla pri montaži antene in iskanja smeri, ter nerodne postavitve na stolpu odlomila.
- moja ocena o slabljenju je bila zelo zelo napačna. Slabljenje je s takim kablom bilo krepko krepko večje.....

Kako ste potem rešili težavo s kablom? Ste ga zamenjali?
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 694 krat
Prejel zahvalo: 104 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Jul 2019, 08:06

Ponovna montaža konektorja na nekaj malega krajši kabel.
Takoj po montaži je že bil prvi uspešen preizkus. V nadaljevanju je bilo treba samo še točno usmeriti anteno. To smo naredili tako, da smo med postajo in kabel dodali nastavljiv attenuator. Povečali smo slabljenje o meje, ko je bilo delovanje nezanesljivo. Z obračanjem antene je delovanje prenrhalo v eno smer in postalo zanesljivo z obračanjem v drugo smer.
V par iteracijah smo tako zelo natančno dobili idealno pozicijo antene.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Jul 2019, 08:09

Pozabil sem povedati, da je med radijsko postajo in kablom, ki gre na panelno anteno še filter, ki preprečuje, da bi na vhod postaje prišle motnje z drugih naprav v bližini. V zgoraj omenjeni rezervi je že vključeno vstavitveno slabljenje tega filtra (0,55db).
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 22 Jul 2019, 08:53

Kaj ste na NBP že nastavili tudi internetni dostop? Ker je možen dostop na daljavo do usmerjevalnika Mikrotik na stolpu prek radioamaterskega omrežja s5net (44.150/16), lahko kar koj poskusimo!

S tem bomo imeli dve internetni povezavi do DMR repetitorja na Travni gori, eno čez WiFi povezavo iz Sodražice, drugo prek NBP iz Črne Prsti in naprej iz. Ljubljane. Če ena pade, bo še vedno na voljo druga. Repetitor na Travni postane s tem najzanesljivejši DMR repetitor v S5 :)
Zadnjič spremenil jmivsek, dne 22 Jul 2019, 08:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1381 krat
Prejel zahvalo: 320 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 56

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Jul 2019, 08:56

Internet je dostopen na vtičnici EATNC-ja. Naprej nismo delali nič. Gremo pa to lahko enkrat narediti skupaj - lep izlet bi bil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 22 Jul 2019, 09:10

VolkD je napisal/-a:Internet je dostopen na vtičnici EATNC-ja. Naprej nismo delali nič. Gremo pa to lahko enkrat narediti skupaj - lep izlet bi bil.

Lahko se dogovorimo. Najmanj da namestimo nastavljanje NBP na daljavo s takimle RS232-Ethernet pretvornikom:

https://www.aliexpress.com/item/32685599659.html

rs232-eth-pretvornik.png

Enega imam še na rezervi, tako da lahko akcijo izvedemo kmalu.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a forest70 » 22 Jul 2019, 09:48

jmivsek je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:Internet je dostopen na vtičnici EATNC-ja. Naprej nismo delali nič. Gremo pa to lahko enkrat narediti skupaj - lep izlet bi bil.

Lahko se dogovorimo. Najmanj da namestimo nastavljanje NBP na daljavo s takimle RS232-Ethernet pretvornikom:

https://www.aliexpress.com/item/32685599659.html

rs232-eth-pretvornik.png

Enega imam še na rezervi, tako da lahko akcijo izvedemo kmalu.

Zakaj že?
Avtor zanalašč ni predvidel daljinsko nastavljanje!
To ponavadi pomeni, da imajo več ljudi dostop do naprave, ki vsak po svoje "štela", kar vodi v ne delovanje naprave.
NBP se nastavi in nimaš kaj nastavljat daljinsko.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 388 krat
Prejel zahvalo: 414 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a arksi » 22 Jul 2019, 10:12

VolkD je napisal/-a:Ponovna montaža konektorja na nekaj malega krajši kabel.
Takoj po montaži je že bil prvi uspešen preizkus. V nadaljevanju je bilo treba samo še točno usmeriti anteno. To smo naredili tako, da smo med postajo in kabel dodali nastavljiv attenuator. Povečali smo slabljenje o meje, ko je bilo delovanje nezanesljivo. Z obračanjem antene je delovanje prenrhalo v eno smer in postalo zanesljivo z obračanjem v drugo smer.
V par iteracijah smo tako zelo natančno dobili idealno pozicijo antene.

Aha, ste montirali nov konektor. Dobra rešitev ;-).
Sem bil v sredo zraven in sem pozabil vprašati kako boste točno nastavili anteno. No sedaj vem za kaj se je mislil (v sredo še ni bilo zanesljive zveze) uporabiti nastavljiv attenuator, ki smo ga "vrtili" po rokah.
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 694 krat
Prejel zahvalo: 104 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 22 Jul 2019, 10:17

forest70 je napisal/-a:
jmivsek je napisal/-a:Lahko se dogovorimo. Najmanj da namestimo nastavljanje NBP na daljavo s takimle RS232-Ethernet pretvornikom: https://www.aliexpress.com/item/32685599659.html

Zakaj že?
To ponavadi pomeni, da imajo več ljudi dostop do naprave, ki vsak po svoje "štela", kar vodi v ne delovanje naprave.

Zato, da lahko diagnostiraš kak problem na zvezi, ne da moraš iti na lokacijo. Se pa zavedam nevarnosti nepazljivega šarjenja po nastavitvah NBP postaje, se je zgodilo tudi meni. Tak vmesnik imamo namreč postavljen na Nanosu. A je na usmerjevalniku izklopljen, torej se moram tudi jaz sam potruditi, preden pridem na NBP in ta trud me dodatno opomni, naj pazim, kaj počnem.

A na Travni gori je situacija lažja. Ker bo dostop možen iz dveh strani, nepazljivo delo z nastavitvami/diagnostiko NBP ne bo podrlo dostopa, torej se bo dalo NBP tudi popraviti nazaj na daljavo.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a forest70 » 22 Jul 2019, 10:42

jmivsek je napisal/-a:
forest70 je napisal/-a:
jmivsek je napisal/-a:Lahko se dogovorimo. Najmanj da namestimo nastavljanje NBP na daljavo s takimle RS232-Ethernet pretvornikom: https://www.aliexpress.com/item/32685599659.html

Zakaj že?

Zato, da lahko diagnostiraš kak problem na zvezi, ne da moraš iti na lokacijo. Se pa zavedam nevarnosti nepazljivega šarjenja po nastavitvah NBP postaje, se je zgodilo tudi meni. Tak vmesnik imamo namreč postavljen na Nanosu. A je na usmerjevalniku izklopljen, torej se moram tudi jaz sam potruditi, preden pridem na NBP in ta trud me dodatno opomni, naj pazim, kaj počnem.

A na Travni gori je situacija lažja. Ker bo dostop možen iz dveh strani, nepazljivo delo z nastavitvami/diagnostiko NBP ne bo podrlo dostopa, torej se bo dalo NBP tudi popraviti nazaj na daljavo.

Saj lahko na daljavo diagnosticiraš preko NBP-ja, ne rabiš prehod direkno na napravo. Če pa ta ne deluje, pa itak moraš prit na lokacijo ....
Uporabniški avatar
forest70

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 22 Jul 2019, 10:52

Saj lahko na daljavo diagnosticiraš preko NBP-ja, ne rabiš prehod direkno na napravo. Če pa ta ne deluje, pa itak moraš prit na lokacijo ....

Če imaš povezano NBP postajo pri roki, kaj pa če je nimaš? Prenosnik pa imaš lahko kadarkoli pri roki, povežeš se prek LTE, vklopiš VPN v s5net in si prek RS232-Eth prehoda na NBP.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a forest70 » 22 Jul 2019, 11:39

jmivsek je napisal/-a:

Če imaš povezano NBP postajo pri roki, kaj pa če je nimaš? Prenosnik pa imaš lahko kadarkoli pri roki, povežeš se prek LTE, vklopiš VPN v s5net in si prek RS232-Eth prehoda na NBP.

Seveda, čez komot ga ni ....
Avtor namensko ni to predvidel !!!
In ima svoje razloge in tudi jaz jih vidim, sedaj pa delamo neke ovinke ...... in nakoncu nastane šklopocalo :_banghead
Uporabniški avatar
forest70

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 22 Jul 2019, 11:59

Konec koncev naj o tem odloči skrbnik NBP na Travni, bo to Bojan S56FPW?
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Jul 2019, 12:26

Taka zadeva ima lahko svoje prednosti, saj lahko od daleč spremeniš kakšen parameter v primeru, da so se pogoji dela spremenili. To je sicer zelo redko, a se zgodi.
Ima pa zadeva tudi svoje minuse. Odpira vrata nastavitev v internet, kar je vse prej kot to kar bi si nekdo, ki upravlja vozljišče želel.
Potrebno je zadevo dati na tehtnico in se odločiti. Moram pa reči, da je javno objavljena možnost, da bi kaj takega bilo tam, zagotovo velik minus. Že brez tega je poskusov vdora in raziskovanja portov ogromno. S tako informacijo se potencialni vdor na tole samo še poveča.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 22 Jul 2019, 12:43

Takole predlagam postopek za internetni priklop NBP:

NBP
-----
1. Zagotovi se IP številka iz NBP dodeljenega nabora 44.150.32.0/19, ki je enolična in bo enolična zagotovo tudi ostala (kdo zagotavlja enoličnost IP številk na NBP omrežju?);
2. Delovanje internetne povezave iz tega IP čez Črno prst se preveri iz neke obstoječe NBP postaje, po možnosti na isti frekvenci;
3. EATNC se priklopi na stikalo v omarici na točno določen priključek (obvezno ga označiti);

Usmerjevalnik, stikalo
---------------------------
4. Iz usmerjevalnika na stolpu se vzpostavi VLAN na ta priključek. S tem se NBP promet na L2 nivoju izolira od ostalega prometa na stikalu;
5. Na usmerjevalniku se VLAN vmesniku dodeli NBP IP številko;
6. Statično se vpiše usmerjevalna pot na IP prehod, ki je dostopen prek NBP;
7. Vzpostavi se SSTP tunel na prehod vpn.net.hamradio.si v Ljubljani;
8. V tem trenutku postane NBP povezava del dinamičnega usmerjanja po protokolu OSPF;
9. S simulacijo izpada WiFi povezave se preveri samodejni preklop na NBP.
Uporabniški avatar
jmivsek

Vrni se na Radioamatersko packet radio omrežje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost