HP 400EL

Pokažimo naše instrumente. Sem sodijo tudi načrti , ki so mnogokrat nepogrešljivi pri popravilu starih instrumentov

HP 400EL

OdgovorNapisal/-a ivor » 07 Apr 2019, 17:20

Na sejmu v Portogruaru sem kupil ta stari elektronski AC voltmeter. Ima problem s kazalcem, ki ga že brez napajanja močno zabija v levo. Mehanska nastavitev kazalca na nulti položaj pri tem tipu pa ni predvidena, vsaj tako piše v navodilih.
Obstajata 2 osnovni verziji instrumenta: 400E z linearno skalo v V in logaritemsko skalo v dB in moja verzija 400EL z linearno skalo v dB in logaritemsko skalo v V. Ker je vse ostalo pri obeh verzijah enako, bi moral že instrument sam po sebi imeti logaritemsko karakteristiko pri moji verziji. :?:
Sinoči sem se takoj lotil popravila, saj sem mislil, da bo enostavno. Najprej sem razdrl škatlo in izvlekel instrument s kazalcem. Odstranil sem še prozorni pokrov in skalo. Seveda gumba za nastavitev kazalca nisem našel v notranjosti.
IMG_20190407_153814.jpg
Tudi na plastiki pod skalo ima označene dB. Tako se da testirati tudi brez skale.
Kazalec izgleda zelo oddaljen od nule zaradi paralakse.

Vzel sem sistem z vrtljivo tuljavico in magnetom ven iz škatle in poskusil premikati posamezne sestavne dele. Nisem razumel, kako se vrtljiva tuljavica in kazalec lahko vračata nazaj v mirovni položaj. Predvidel sem 2 možna načina:
1) Morda je spiralna vzmet pokrita z majhnim plastičnim pokrovčkom in nedostopna.
2) Vrtljiva tuljavica se drži ostalih fiksnih delov z dvema tenkima žičkama, ki služita tudi za električno povezavo + in - pola instrumenta. Morda žički služita tudi kot torzijska vzmet. :?:
IMG_20190407_154011.jpg
Druga stran instrumenta.

Uspelo mi je malo obrniti spodnji mehanizem za pritrditev teh žičk, kar je vplivalo na položaj kazalca. :D Tako sem za poskus skoraj dosegel pravi mirovni položaj. Pri tem sem moral popravljati položaj ostalih delov nosilca, drugače se je tuljavica zatikala ob magnet na sredi. Na koncu sem imel smolo, ker se mi je strgala žička za priključitev "-" pola instrumenta.
Sedaj bom poskusil prispajkati strgano žičko, točno nastaviti mirovni položaj in pritrditi skalo nazaj na svoje mesto.
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 457 krat
Prejel zahvalo: 575 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: HP 400EL

OdgovorNapisal/-a radix » 07 Apr 2019, 18:15

ivor je napisal/-a:Nisem razumel, kako se vrtljiva tuljavica in kazalec lahko vračata nazaj v mirovni položaj. Predvidel sem 2 možna načina:
1) Morda je spiralna vzmet pokrita z majhnim plastičnim pokrovčkom in nedostopna.
2) Vrtljiva tuljavica se drži ostalih fiksnih delov z dvema tenkima žičkama, ki služita tudi za električno povezavo + in - pola instrumenta. Morda žički služita tudi kot torzijska vzmet. :?:
Rešitev je odgovor 2. Temu se po angleško reče "taut band suspension". Kratek opis na linku: https://archive.org/details/How_to_Use_ ... 60/page/n7.

Mogoče bo komu zanimivo branje HP-jeva tehnična publikacija ob izidu instrumenta: https://www.hpl.hp.com/hpjournal/pdfs/I ... 966-01.pdf. Tudi ostale publikacije, ki so navedene v opombah se da najti tukaj: https://www.hpl.hp.com/hpjournal/pdfs/I ... index.html (sicer pa se tukaj najde tudi veliko drugih zanimivh tem).
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 203 krat
Prejel zahvalo: 297 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 20

Re: HP 400EL

OdgovorNapisal/-a ivor » 08 Apr 2019, 10:57

Instrument dela (mehanski del)! :D :D Uspelo mi ga je nastaviti in sestaviti.
Upam, da je tako glavni problem rešen. Sedaj se bo treba lotiti še elektronike. Škoda, da trenutno nimam časa, da bi ga takoj dokončal. Gre na listo čakanja.
radix je napisal/-a:Rešitev je odgovor 2. Temu se po angleško reče "taut band suspension".
Tako se izognejo trenju v ležajih. :D
Še skriti podatek na skali pod pokrovom: F.S. 1mA.
Priponke
IMG_20190408_100754.jpg
IMG_20190408_100846.jpg
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 457 krat
Prejel zahvalo: 575 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

Vrni se na Instrumenti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost