solarni regulator za 12V elektro generator? (veterna elektra

Vse o baterijah, akumulatorjih, napajalnikih, sončnih celicah in drugih generatorjih

solarni regulator za 12V elektro generator? (veterna elektra

OdgovorNapisal/-a siljo » 07 Avg 2019, 08:18

Pozdravljeni

En moj kolega bi uporabil motor od nekega 12V ventilatorja!
In sicer bi ga uporabil kot generator!
Ali lahko uporabi nek solarni pretvornik? Rad bi polnil 12V akumulator!
Po moje je potrebno regulirati tudi prevelike vrtljaje (dodatno breme v primeru prevelikega vetra) in s tem obremeniti število obratov?
Kakšen namig prosim! :)
Uporabniški avatar
siljo

Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 5 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 3

Re: solarni regulator za 12V elektro generator? (veterna ele

OdgovorNapisal/-a pirpy » 16 Avg 2019, 18:27

Kakšno napetost in tok dobi iz motorja/generatorja ?
Uporabniški avatar
pirpy

Kraj: Topolšica
Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 9 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a robi » 27 Avg 2019, 19:31

Če e rimerne vhodne napetosti in toka, pa da je mppt, bo delal super ;)
Ne bo pa delala zavora :(
robi

Zahvalil se je: 65 krat
Prejel zahvalo: 136 krat
Uporabnika povabil: radix
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a CharlyG » 22 Nov 2019, 06:38

Motor boš težko našel ker mora biti nizkoobratni cca 300 obratov pri 12v. V kolikor boš multipliciral obrate pa je to velika izguba ob enem pa je tu še problem zagona ker veterna elektrarna na začetku nima nobenega momenta. Kar se tiče zavore enostavno vežeš izhodne sponke v kratek stik to je tako imenovana elektrodinamična zavora. Še ena stvar je zelo pomembna da narediš da se vetrnica lahko zmakne iz smeri (furling) ker v primeru vetroloma in nenormalnih vetrnih pogojev bodo okoli veterne elektrarne leteli NLP :_naughty . Regulator naredi z čisto navadno 555 ker ko dosežeš 15.6v veže izhodne sponke v KRATEK STIK 8-) , drugače bo elektrarna kar polnila akumulator in ga prefilala :evil:
CharlyG

Kraj: Žimarice Sodražica Ribnica
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 33 krat
Uporabnika povabil: skat
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a CharlyG » 22 Nov 2019, 08:37

Solarni regulator bo za ta namen neprimeren ker, ko akumulator poln tega odklopi, tega pri vetrni elektrarni ne smeš ker, ko bo vetrnica brez obremenitve se bo še bolj vrtela in se razletela :o . Narediti moraš tak regulator da ko je akumulator poln vklopi rele(min 10A ta kontakt se ščasoma popolnoma osmodi)in veže izhodne sponke v kratek stik da se vetrnica ustavi. :lol: Bom popoldan poslikal načrt po katerem sem tak regulator z 555 delal tudi jaz. Na internetu imaš
veliko takih načrtov. Eden takih primerov sicer je v hrvaškem jeziku verjetno ne bo pretežko.
[url][/url]http://lecicso.scriptmania.com/index_files/Regulator%20punjenja%20akumulatora.htm
CharlyG

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 22 Nov 2019, 09:38

Solarni regulator je že čisto OK, samo paralelni mora biti - tak vsebuje breme (močan upor), kamor prenese obremenitev, ko je accu poln (takega v bistvu po moje ne boš več dobil, ga bo treba naredit). V bistvu je to nek nadomestek zelo močne zener diode. Danes se ne uporabljajo več, odkar so prišli mosfeti in "pametna" elektronika.
Lep primer: solarna utirpajoča luč na grobu: 6V solarni panel male moči (ne vem...cca 100-200 mA) in 6V 4Ah accu, paralelno pa zenerca 6.8V 5W (=biga, rezerva mora bit). Dela že 19 let (no, vmes sem seveda dvakrat menjal accu).

Nisem čisto prepričan, da bo motor srečen, če ga boš predolgo držal v kratkem stiku, veter pa bo tako močan, da se bo motor še naprej vrtel, posebej, ker bo to motor in ne generator - motor pa ni narejen tako, da prenese hudo visoke temperature.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 330 krat
Prejel zahvalo: 390 krat
Število neizkoriščenih povabil: 82

OdgovorNapisal/-a CharlyG » 25 Nov 2019, 06:55

Protoncek je napisal/-a:Solarni regulator je že čisto OK, samo paralelni mora biti - tak vsebuje breme (močan upor), kamor prenese obremenitev, ko je accu poln (takega v bistvu po moje ne boš več dobil, ga bo treba naredit). V bistvu je to nek nadomestek zelo močne zener diode. Danes se ne uporabljajo več, odkar so prišli mosfeti in "pametna" elektronika.
Lep primer: solarna utirpajoča luč na grobu: 6V solarni panel male moči (ne vem...cca 100-200 mA) in 6V 4Ah accu, paralelno pa zenerca 6.8V 5W (=biga, rezerva mora bit). Dela že 19 let (no, vmes sem seveda dvakrat menjal accu).

Nisem čisto prepričan, da bo motor srečen, če ga boš predolgo držal v kratkem stiku, veter pa bo tako močan, da se bo motor še naprej vrtel, posebej, ker bo to motor in ne generator - motor pa ni narejen tako, da prenese hudo visoke temperature.

Ravno v tem grmu tiči zajec upor ki je tu notri je prešvoh on sicer nekaj časa opravlja svoje delo dokler ga ne prežge potem pa je veselica :oops:
Jaz ima doma že 6let narejeno vetrno elektrarno brez kakršnega koli problema (vmes sta bila že 2vetroloma). Večina ljudi težko razume učinkovitost elektrodinamične zavore doma imam elektrarno premera 1.6m ko se vklopi zavora se zadeva iz cca 250obratov v 5 sekundah ustavi :o seveda ne čisto popolnoma.Nekaj časa sem imel upore iz cekasa fi2.5mm pa jih zelo hitro spalilo. Kratek stik za tistih 5 sekund bo dovolj močan motor že prenesel.
Ko se zadeva ustavi pa vetrnica ne more speljati z vkljopljeno zavoro pri malih obratih vetrnica nima nobene moči
CharlyG

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 25 Nov 2019, 07:28

Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE - IDRIJA
Zahvalil se je: 165 krat
Prejel zahvalo: 156 krat
Število neizkoriščenih povabil: 79

OdgovorNapisal/-a CharlyG » 26 Nov 2019, 09:15

Vsi ki se boste ukvarjali z vetrnimi elektrarnami imate tole stran kjer so zadeve zelo lepo opisane tudi gradnja furling in ostale zadeve. Kdor misli kaj delati z vetrnimi elektrarnami si mora tole prebrati :_bow
https://www.otherpower.com/otherpower_wind.html
CharlyG

OdgovorNapisal/-a EL84 » 27 Nov 2019, 14:34

12 V enosmerni motor s trajnim magnetom na statorju po moje ni prav ugodna rešitev, ker je izhodna napetost sorazmerna vrtljajem rotorja. 12V dobiš na izhodu šele pri nazivnih vrtljajih rotorja. Boljša bi bila varianta kjer je na statorju navitje in je potem možno narediti regulacijo vzbujanja. Tako so bile včasih narejene diname pri avtomobilih in se je akumulator na ta način polnil ne glede na vrtljaje motorja.
EL84

Zahvalil se je: 50 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 4

Vrni se na Viri energije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost