Kako ste zadovoljni z čistilcem zraka?

Pralni stroji, štedilniki, pomivalni stroji, strojčki in stroji za kuhanje kave, ...

Kako ste zadovoljni z čistilcem zraka?

OdgovorNapisal/-a kobranka » 14 Nov 2021, 18:09

Zdravo,

Nekoliko se zanimam za nakup čistilca zraka. Kakšne imate izkušnje s tem tisti, ki si to lastite?

Sam bom, kadar bom, kupoval ekspresno tisto kar je ceneje, ker v principu so vsi enako narejeni.

Je pa tako. Še največ problemov imam kar z samim prahom, vgrajene uv-c lampe načeloma ne potrebujem, prav tako ne potrebujem ionizatorja.
kobranka

Zahvalil se je: 616 krat
Prejel zahvalo: 203 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 40

Re: Kako ste zadovoljni z čistilcem zraka?

OdgovorNapisal/-a Carko » 14 Nov 2021, 19:08

Ne vem, če bi lahko rekli, da so vsi enako narejeni.

Mislim ja, imajo vsi ventilator in filter. Ampak avtomobili imajo pa vsi 4 kolesa.

Jaz imam Xiaomi Air Purifier Pro. Vzel sem tega, ker ima dva ventilatorja in zelo velik pretok zraka (500 m3/h). Da se dokupiti različne vrste filtrov (standard EPA, formaldehid, antibakterijski, HEPA).

Večinoma imamo pri nas zelo čist zrak (pod 10 ppm PM2.5) in ne opazim neke bistvene razlike. Ampak ko je zrak bolj umazan zaradi prahu ali kakšnih drugih delcev (npr. če pozimi ob meglenem dnevu odpreš okno), se pa zelo pozna in zrak očisti zelo hitro.
Carko

Zahvalil se je: 206 krat
Prejel zahvalo: 1013 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 228

OdgovorNapisal/-a kobranka » 14 Nov 2021, 20:15

To je odvisno tudi od kubature prostora, koliko hitro je zrak očiščen. Dajmo reči, da bi meni za manjšo kubaturo ustrezal tudi npr. Xiaomi Mi Air Purifier 3C.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Marholt » 14 Nov 2021, 20:20

Carko je napisal/-a:Jaz imam Xiaomi Air Purifier Pro. Vzel sem tega, ker ima dva ventilatorja in zelo velik pretok zraka (500 m3/h). Da se dokupiti različne vrste filtrov (standard EPA, formaldehid, antibakterijski, HEPA).

Kako je pa kaj glasen? Filter si že čistil? Vidim, da se ga da upravljati prek aplikacije na telefonu. Se mu da nastaviti, da se vklaplja in izklaplja ob določeni uri?

Sam sem enkrat nabavil nek filter zraka. Ne spomnim se kateri, sem ga že vstran vrgel. Bil je zelo glasen, na kvaliteti zraka se ni nič opazilo, pa tudi na samem filtru se ni dosti nabalo praha, prah pa je bil vseeno viden v zraku. Tako da je bil neuporaben.
Moja delavnica ni razmetana, je samo taktično urejena.
Nekaterim sem poznan pod vzdevkom ticla.
Uporabniški avatar
Marholt

Kraj: Župečja vas
Zahvalil se je: 176 krat
Prejel zahvalo: 175 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a Pobes » 14 Nov 2021, 20:43

Imam xiaomi cistilec zraka, na ekranu kaze manj kot 10ppm delcev, tako da jaz ne opazim razlike.
Filtrov se ne čisti, opremljeni so z rfid obeskom in odšteva dneve uporabe, potem treba novega.

Na najmanjsi hitrosti ne veš niti da je prižgan, je dejansko zelo tih. Ko zazna več delcev v zraku se prizge na polno, vendar je to zelo redko. Nam se včasih prizge na polno ko kaj cvremo.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 128 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 67

OdgovorNapisal/-a Carko » 14 Nov 2021, 21:38

Ja, na "auto" na najnižji hitrosti je praktično neslišen. Sem ga imel pol metra od glave pa sem ga komaj zaznal ponoči. Zanimivo, da je na "sleep" nekoliko glasnejši kot na "auto" :) Pri meni laufa večinoma 24/7.

Da se nastaviti, kar želiš. Lahko preko njihove aplikacije, lahko ga tudi priklopiš na svoj priljubljen sistem za hišno avtomatizacijo (npr. HomeAssistant).

Zunanji del filtra se lahko posesa, na tistem delu se naberejo kosmi prahu. Če meniš, da je še uporaben, ga lahko nekoliko "regeneriraš", če ga daš na sonce (vsaj poleti to deluje, pozimi verjetno manj). Tudi ko mu čas porabe odbije, še vedno deluje, samo ekranček sveti rdeče in kaže 0%. Najdeš pa na internetu tudi hack za to.
Carko

OdgovorNapisal/-a Pobes » 14 Nov 2021, 21:51

@carko
Globoko se priporočam za link do hack-a če ga imaš. Ravno ta teden me opozarja da je filter na 0%
Pobes

OdgovorNapisal/-a Carko » 14 Nov 2021, 22:49

https://flamingo-tech.nl/2021/07/10/xia ... en-source/

Če se lotiš izdelave, se priporočam za 2 komada :)
Carko

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 15 Nov 2021, 07:00

Jaz bi tudi rad, če mi vi, ki ga imate tako, po kmečko razložite, v čem je "finta" teh čistilcev? Mislim, prednosti, razlogi... se uporabljajo več ali manj pri alergikih ali kako? V čem se recimo vidi izboljšanje kvalitete bivanja? Lažje dihamo? Smo bolj zdravi? Zakaj se nekdo odloči za nakup?
Namreč, pri nas sicer ni alergikov ali težav z dihanjem, imamo pa dva psa in dosti klasičnega prahu, in ko recimo sveti sonce noter v tistem žarku vidim leteči prah, pa tudi na površinah se nabira, pa je pač treba stalno brisat... bi se s tem to izboljšalo? Itak da ta prah tudi vdihavam... vprašanje je, če/zakaj... je škodljiv?
Namreč, rad bi, da če ga kupim in "zalaufam" da čez čas vsaj nekako vidim/občutim ... karkoli, da lahko opravičim nakup.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 645 krat
Prejel zahvalo: 752 krat
Število neizkoriščenih povabil: 154

OdgovorNapisal/-a reber » 15 Nov 2021, 07:41

Protoncek je napisal/-a:imamo pa dva psa in dosti klasičnega prahu, in ko recimo sveti sonce noter v tistem žarku vidim leteči prah, pa tudi na površinah se nabira, pa je pač treba stalno brisat...

Če imaš pse v stanovanju, potem ni nič čudnega, da imaš prah. Velik del hišnega prahu so ostanki človeške kože... dva psa pa prineseta v hišo odromno svinjarije, ki je v bistvu sploh ne vidiš. Tako kot človek stalno oddaja ostanke kože, tudi pes stalno oddaja svoje ostanke in to ni samo izpadajoča dlaka. Ko greš ven, pelješ pse na sprehod, se na dlako prime marsikaj, tudi če je videti čist, je v dlaki skrit najmanj prah iz okolice, umazanija iz tal zemlje, ceste, ..., ni da ni, vse to potem dobiš v stanovanje. Pes ni za v stanovanje... če pa že, je to v paketu.

Tudi pri nas je prah, smo zraven ceste, ki je pogosto usrana od zemlje, odpada traktorjem iz gum... zunaj je katastrofa, pod nadstrešnico je avto v enem tedni vidno prašen. Seveda je jasno, da če je prah v okolici hiše, pride tudi v hišo.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 143 krat
Prejel zahvalo: 508 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a miharix » 15 Nov 2021, 09:00

Ne dolgo nazaj sem delal en eksperiment... sobni ventilator, takoj pred njim pa na mrežo zapet filter od kuhinjske nape.... glasen kar konkretno
a po nekaj časa kar dobro pobralo večje delce. Če se prav spomnim je šlo iz 70(nekaj sem brusil) na 6.
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 636 krat
Prejel zahvalo: 519 krat
Število neizkoriščenih povabil: 97

OdgovorNapisal/-a rbogomir » 15 Nov 2021, 09:42

Ali ti čistilci odstanijo tudi vonjave? Npr. zaradi kuhanja, dima zaradi kurjave od zunaj, itd...

Lp, Bogomir
rbogomir

Kraj: Cerkno
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Carko » 15 Nov 2021, 12:15

Ja, imajo filter z aktivnim ogljikom (odvisno od izvedenke), ki filtrira tudi vonjave.

AMPAK, zavedati se je treba, da mora zrak najprej priti do tega filtra. Če imaš čistilec zraka v spalnici, kuhinjo pa na drugem koncu stanovanja, boš težko zrak iz celega stanovanja spravil čez tistih 20x20 cm v nekem doglednem času.

Za vonj od kurjave tudi pomaga. Velja pa isto kot zgoraj.
Carko

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 16 Dec 2021, 15:19

A so vsi Xiaomi filtri enaki - vsi pašejo na vse modele? So tako skrivnostni glede tega, da to ni več res... sem vprašal na Mishop, pa so mi samo poslali link do viola filtra, nič pa, če ostali pašejo (moder, zelen, siv). ponekod imajo celo podatek, na katere naprave paše, a nikjer ni omenjen prav purifier pro (katerega imam jaz). Tudi na netu nekako ne najden tega podatka.

Torej, a so vsi za vse ali ne, ter ali nabavljate te filtre kje drugje ali kar na mishop?
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Carko » 16 Dec 2021, 17:41

Ja, pašejo na vse. Dvakrat sem jih nabavil na mishop, enkrat pa v Elkotex (mislim, da jih trenutno tu nimajo) ...
Carko

OdgovorNapisal/-a Pobes » 16 Dec 2021, 17:50

Carko je napisal/-a:https://flamingo-tech.nl/2021/07/10/xiaomi-modchip-open-source/

Če se lotiš izdelave, se priporočam za 2 komada :)

Ni se mi dalo hecat s izdelavo pa sem ga kar narocil. Zadeva je ponastavila filter na 100% , sedaj odšteva dneve. Bomo videli ko pride do konca.
Druga zadeva pa je da sem vzel tud nek vmesnik za sensor delcev in sedaj dejansko prikazovalnik kaze med 20-30 delcev cez dan. Prej je bilo vedno okoli 1-5 delcev.
Pobes

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 16 Dec 2021, 18:41

Carko, hvala! Torej vzamem kateregakoli, samo da je Xiaomi.

Pobes: a imaš kakšne linke ? Kje si nabavil resetter? Namreč, meni je težave sam čip in njegovo programiranje...
Kaj misliš s tem senzorjem delcev? Tudi meni večinoma časa kaže tam 1-5, kar se mi zdi sumljivo malo z obzirom, da imam kar prašno dnevno. A imaš to ločen senzor, kam je priključen... malo se razpiši, prosim!
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Pobes » 16 Dec 2021, 19:11

Na tisti strani ko sem kopiral zgoraj je tudi link do spletne trgovine.

Ko sem kupil tisti nfc ploscico mi je ponudilo se nek popust ce vzamem to poleg

https://www.tindie.com/products/theflam ... t-adapter/

Tale adapter das na original sensor, in na njega kabel. 5 min pa je postimano. Kolikor razumem meri bolj aktivno in ne gre v sleep tako pogosto. Torej kaže bolj realne rezultate.

Uglavnem mi je šlo za tole

https://www.tindie.com/products/theflam ... o-nfc-mod/

Ni najbolj poceni, ampak naredit pcb, dobit čipe ki jih nimam in potem še sprogramirat, sem se raje odločil podpret avtorja.

Sicer tam pise da vedno prikazuje 100%, meni dejansko odsteva procente. Ampak ko odpres zadaj pokrov in ga zapres gre spet na 100%

Filtre bom pa spihal ko bo prislo na 0%
Pobes

OdgovorNapisal/-a mucek » 17 Dec 2021, 20:39

Senzor za air quality in tudi PM10 trde delce ima tudi Ikea za male pare, mislim da ranga 10-15 eur. Kako jim rata s tem se zasluziti ne vem ...
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 761 krat
Število neizkoriščenih povabil: 146

OdgovorNapisal/-a mucek » 17 Dec 2021, 20:41

... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 761 krat
Število neizkoriščenih povabil: 146

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 18 Dec 2021, 10:55

Sem gledal malce to vezje... problem je STM, za katerega je dobavni rok januar 2023... :_CR
Pobes je napisal/-a:Ni najbolj poceni...

Hja... je in ni. Namreč, skupaj s poštnino pride tam-tam nekje cena filtra. Torej če s tem nakupom prihraniš en filter si že na nuli, vse naprej pa je dobiček. Vprašanje je samo, kako kvaliteten in učinkovit je tako spihan filter? Namreč, filter ne ujema samo prahu, ampak tudi ostalo, kar pa lahko - ali pa tudi ne - spihaš ven...?

Ravno včeraj sem opazil: ko smo pekli palačinke je čistilec v nekaj minutah prišel na 90+. Ker imam "avtomatiko" narejeno preko HA (ne vgrajen "auto" sistem) je ventilator kar lepo tekel. No, posledično je tudi kar hitro uspel očistit zrak. Se pa strinjam s tem, kar sem dostikrat bral po forumih, da je vgrajena Xiaomi avtomatika zelo "šparovna". Pri delcih preko 90 komaj kaj poveča ventilator...
Pa zadnjič, ko je tekla piroliza pečice se je tudi poznalo. Skratka, vedno bolj mi je všeč, ker vidim, da to čudo res dela... :_bow
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a kobranka » 19 Dec 2021, 17:11

Ne ga pihat, posesaj ga iz strani kjer vleče zrak, da odstraniš tiste velike kosmiče prahu, drugo nimaš kaj dosti tikat ker ga boš res prej uničil. Jaz bi mu za tak primer dal na vhod še kakšno najlonko, da lažje očistiš tiste kosmiče prahu.
kobranka

OdgovorNapisal/-a s56vha » 24 Dec 2021, 15:44

Ali čistilci poleg izboljšanja kvalitete zraka "pospravijo" tudi prah, ki se stalno nabira po vogalih - ali je potrebno manj pogosto sesati?
Uporabniški avatar
s56vha

Kraj: Preserje pri Radomljah (1235)
Zahvalil se je: 60 krat
Prejel zahvalo: 94 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a Cloud » 24 Dec 2021, 16:19

s56vha je napisal/-a:Ali čistilci poleg izboljšanja kvalitete zraka "pospravijo" tudi prah, ki se stalno nabira po vogalih - ali je potrebno manj pogosto sesati?

Jaz sem imel kar imel problem z prahom. Se je povsod nabiral in tudi po zraku se je videl. Ta problem mi je rešila Roomba. Je kar malo nagravnžno videti koliko prahu se posesa vsak dan.
Cloud

Zahvalil se je: 144 krat
Prejel zahvalo: 333 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 24 Dec 2021, 16:43

Jaz sem ga kupil prvenstveno zaradi prahu. Zaenkrat opažam občutno manj prahu v dnevni. Prilagam sliko filtra pred čiščenjem… :_seeingstars sklepam pa, da bo treba nekaj mesecev, da bo res večino prahu “posesal” vase.
Priponke
image.jpg
Zadnjič spremenil Protoncek, dne 24 Dec 2021, 16:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Marholt » 24 Dec 2021, 16:47

:shock: Po koliko časa se je toliko prahu nabralo v filtru?
Moja delavnica ni razmetana, je samo taktično urejena.
Nekaterim sem poznan pod vzdevkom ticla.
Uporabniški avatar
Marholt

Kraj: Župečja vas
Zahvalil se je: 176 krat
Prejel zahvalo: 175 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 24 Dec 2021, 16:50

19. Novembra sem ga naročil, dobil par dni kasneje. Resda pa je tole prvo čiščenje…
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a javr » 26 Dec 2021, 09:31

pogosto se zadržujem v objektu, včasih tudi cel šiht, kjer deluje peč na lesne odpadke. Na prvi "pogled" je zrak čist. Ko pa sonce posveti skozi ravno prave špranje v zidu: :o
Dodaten "plus": do nedavna so bile na strehi salonitke, brez kakšnih vmesnih desk, folije, ipd; pač industrijska hala; vse vidnega in nevidnega, kar je letelo od salonitk, direktno na delavce oz. v naša pljuča.
Občasno obiščem kakšno od firm, ki se oglašujejo kot visokotehnološke, najmodernejše, visoka skrb za delavce, itd; proizvodna hala polna strojev za obdelavo kovin ali plastike, v hali pa prav lepo vidna "megla" oz. dim, verjetno od (pregretega) olja...
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 179 krat
Prejel zahvalo: 266 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 56

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 26 Dec 2021, 10:02

javr je napisal/-a:...Na prvi "pogled" je zrak čist. Ko pa sonce posveti skozi ravno prave špranje v zidu: :o

Točno to sem jaz imel v moji dnevni sobi, ja :_CR
Zagotovo ni zdravo dihat ta prah 24/7, pa tudi ta prah se posede na vse, in potem brišeš kot idiot, pa nič ne pomaga. Seveda bi bilo bolje odpravit vzrok, ampak potem bi moral "eliminirat" moji psički... to pa seveda niti pod razno opcija...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a javr » 05 Jan 2022, 07:44

če prav razumem, deluje to (Xiaomi Mi Air Purifier) tudi na vonjave v zraku ? Npr. doma imamo problem ko je treba pred spanjem prezračiti prostore, a se dogaja da je potem še slabše ker slab zrak zamenjaš z vonjem po dimu naprav na trda goriva, ali pa gnojnice če se je kmet uštel pri vremenski napovedi
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 05 Jan 2022, 13:11

V bistvu ja. Kot sem omenil, meni "zakurbla na polno" ko vklopim čiščenje pečice (pirolizo), pa ko se pečejo palačinke...
Resda pa, po moje, če želiš da to deluje vedno potem odpade varianta z vezjem za resetiranje filtra in "goljufanjem" naprave. Prah lahko posesaš, otreseš dol, teh vonjav pa ne moreš. Ko se filter zasiči ne bo več filtriral in moraš kupit novega.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Carko » 05 Jan 2022, 18:19

Do določene mere se da filtre regenerirati s tem, da jih postaviš na sonce (ali drugače segreješ, sonce je verjetno dovolj močno le poleti).

Adsorbcija molekul v filtru iz aktiviranega ogljika je namreč reverzibilna. Za popolno regeneracijo bi sicer moral filter segreti na takšno temperaturo, da bi vse smeti zgorele (s tem pa tudi vsa plastika in papir filtrirnega vložka :) ), ampak tudi že na soncu naj bi se kar poznalo.
Carko

OdgovorNapisal/-a javr » 05 Jan 2022, 22:03

Protoncek je napisal/-a:V bistvu ja. Kot sem omenil, meni "zakurbla na polno" ko vklopim čiščenje pečice (pirolizo), pa ko se pečejo palačinke...
Resda pa, po moje, če želiš da to deluje vedno potem odpade varianta z vezjem za resetiranje filtra in "goljufanjem" naprave. Prah lahko posesaš, otreseš dol, teh vonjav pa ne moreš. Ko se filter zasiči ne bo več filtriral in moraš kupit novega.
kako pogosto pa moraš menjavati filter ali filtre (če ne "goljufaš") in koliko stanejo ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 06 Jan 2022, 07:24

Moj je trenutno na 69%. Od novega, torej tam od cca. 20. novembra. Sklepam, da procente računa tudi glede na to, koliko časa in kako hitro se vrti ventilator (logično bi bilo...). Ker imam svojo avtomatiko (preko HA) se moj vrti malce bolj kot če bi imel njihov "auto" sistem, kjer drugi motor večinoma stoji, zato bo filter mogoče malce prej "zanič". Sicer če prav vem potem, ko pade na 0% vse normalno deluje, le lučka okoli displeja je rdeča, ne zelena.
Nov filter je reda 40-50€
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a glasba » 18 Jan 2022, 16:00

v uporabi imam dva Blitzwolf AP1. Oba delujeta BP. Kvaliteto zraka se dodatno merim z eksternim merilcem kvalitete zraka z bolj natancnim senzorjem (PM2,5+PM10+TVOC+HCHO...etc). Rezultati so primerljivi s tistimi iz AP1 merilca PM2,5. Sem zadovoljen, sleep mode je neslisen.

Kupil sem jih , ker je malo cenejsi od Xiaomi in tudi filtri so cenejsi (bilo ca 20€, ali iz USA-prisel je pa iz Nemcije :_dunno .. ali iz HK,CN). Pri filtrih teh cistilcev se da experimentirat in pac poisces taksnega, ki ti po dimenzijah priblizno pase v napravo (je identitecen s Proscenic) in tudi z dodajanjem ogljikovega v sredino valja ali na obodu valja se dodatno izboljsa ciscenje zraka.
Ce je fizicno manjsi ni problema, je pac slabse ciscenje, ce pa je preveliki pac ne gre v ohisje.

Ne kupovati cistilcev s pretokom < 200m3/h.
glasba

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a blax » 19 Jan 2022, 22:36

Zanimivo okoli čistilcev zraka.
Prvo bi kupil kakšen senzor kvalitete zraka v prostoru, mi kdo priporoča kakšnega?

Lp
S56BL
Uporabniški avatar
blax

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 163 krat
Prejel zahvalo: 50 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 5

Vrni se na Bela tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost