Nove rabljene komponente – nestabilna mašina -> rešitev

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

Nove rabljene komponente – nestabilna mašina -> rešitev

OdgovorNapisal/-a hando » 28 Nov 2021, 18:24

Kupil sem rabljene komponente na ebay in bolhi(kompletno vse za cel računalnik), vse skupaj sestavil v svoj PC in ugotovil, da je računalnik nestabilen. Razne napake v programih in celo zmrzne mašina pod obremenitvijo v 2-4 urah in verjetno tudi, ko ni obremenjena, samo da bi dlje trajalo, če ni obremenjena. Kje vzrok?

tridentx_ram.png

In grem po vrsti. Prvo posumim RAM. Zamenjam ram in mašina še vedno zmrzne. OK. Zamenjam grafično in mašina dela. OK. Izgleda sem dobil zanič grafično. Jezen in obupan, ker je od nakupa že predolgo časa, da bi lahko reklamiral. Jezen tudi nase, ker nisem takoj temeljito stestiral grafične.

graficna.png

OK. Dam grafično ven in obupan pustim vse skupaj za nekaj dni.

Čez nekaj dni si rečem: “Ok, grafične so zdaj izjemno drage, nebi raje še kaj poizkusil?”. In sestavim še en PC iz komponent, ki mi ležijo doma, dam notri tisto grafično in naredim še en dolg test pod obremenitvijo. Stvar dela! Kaj?! Kako? Ok, torej, če grafična ni problem, kaj potem je problem? Posumim na nekompatibilnost sistema ali mogoče napajalnik. Trenutno je v obeh mašinah 400W Chieftec napajalnik. Ok, mogoče je z napajalnikom nekaj narobe.

Dam napajalnik iz mašine, ki ni delala ok, v to mašino, ki dela ok. Naredim test pod obremenitvijo. Še vedno dela BP. Hmmmm. Ok, tale prva mašina, ki ne dela dobro je res malo bolj požrešna. Ima močnejši procesor in Z-chipset. Torej, kaj pa, če je napajalnik OK, ampak je enostavno prešibek?

chieftec400w.png

Prijatelj mi posodi 550W XFX TS (80 plus bronze) napajalnik. Zamenjam napajalnik v prvi mašini s tem XFX-om, dam notri to grafično in naredim 6-urni test pod obremenitvijo (kot prej). Stvar dela. KAJ?? Ja, stvar dela BP. Noro. Torej so vse komponente OK. Torej računalnik dela nestabilno samo zaradi prešibkega napajalnika. Zmaga! Problem rešen.

xfx-ts.png

Komponente katere sem testiral:

Prva mašina:
-Zotac 1050 TI mini (max. 75W porabe) (zamenjal z Quadro K620 (35W porabe))
-Intel i5-4690k procesor (max. 88W porabe)
-Gigabyte GA-Z87-HD3 matična
-2x 8Gb G.Skill TridentX 2400Mhz – CL 10 RAM
-400W Chieftec napajalnik
-550W XFX TS napajalnik

Druga mašina:
-Zotac 1050 TI mini (max. 75W porabe)
-Intel i5 – 3570k procesor (max. 77W porabe)
-Intel DQ77MK matična
-Micron 4x4Gb (16Gb) RAM
-400W Chieftec napajalnik.

Testiral sem na Windows 10, tako, da sem hkrati laufal Prime95 in Unigine Valley, najmanj 6 ur, za potrditev stabilnosti.

Koristni linki:
https://benchmark.unigine.com/valley
https://www.guru3d.com/files-details/pr ... nload.html
hando

Zahvalil se je: 86 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 4

Re: Nove rabljene komponente – nestabilna mašina -> rešitev

OdgovorNapisal/-a pogornik » 09 Jan 2022, 15:17

Ja, napajalnik ni tako nezanemarljiva komponenta. Marsikdo povsod drugje išče vzrok.
pogornik

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost