Glede na to, da tale projekt še ne deluje...
Prilagam enostavno shemo, preverjeno deluje najmanj v območju 10-30V, sicer pa tudi pod 10V in tja do 36V je bilo sprobano.
4smerniki-rotacijska.sch.png
Najprej sem shemo na hitro nakrackal na papir in po grobi oceni na podlagi izkušenj določil vrednosti komponent, nato sem vezje sestavil na protoboardu.
Šele ko je bilo sprobano sem šel shemo narisat na računalnik, kot običajno.
Levi del sheme je od ene stare sheme in je samo kot princip delovanja, kot prikaz...
AND vrata so najbolj preprosto narejena z 2 NPN tranzistorjema Q1 in Q2 s pripadajočima baznima uporoma. D1 je zato, ker se C1 ob prisotnosti signala na R1 polni hitreje in je čas vklopa releja krajši. D1 torej izenači čas, saj prepreči da bi tok iz baze Q1 tekel v smeri kolektorja kadar je napetost C1 nižja od napetosti baze.
Bazni tok je dovolj majhen, da tranzistorja lahko direktno praznita C1, ker je tok s tem omejen, dodaten upor ni potreben.
Zadeva deluje normalno tudi brez Q3, R4, R5 in R6, lahko je samo Q4 in R3 poleg prej naštetih R1, R2, Q1, Q2 in D1
Zakaj je v vezju Q3, R4, R5 in R6? Kot lahko vidite je to za omejevanje toka skozi rele RE1.
R6 načeloma ni potreben, vendar se pri napetostih blizu 30V in preko 30V čas izklopa releja opazno podaljša, R6 na nek način stabilizira ta čas in je precej enak skozi celotno napetostno območje.
Uporabljen je rele 12V NAIS JS1-12V s tokom 3mA, upornost slabih 400ohm. Ker je tok omejen, je ta tok precej stabilen tudi nad 12V, tja do 36V je sprobano in je pri max napetosti le 2mA večji kot pri 12-13V, s tem je vezje univerzalno tako za 12V kot za 24V, ni potrebna menjava releja.
Histerezo zagotavlja rele sam in deluje odlično. Histereza deluje enako tudi brez vezja za tokovno omejitev. Če bi za 24V verzijo uporabil 24V rele, vezje za omejitev toka ni potrebno.
Poraba vezja ob odsotnosti signala iz smernikov je 0mA
.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.