I,K:Pištola za barvanje

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

I,K:Pištola za barvanje

OdgovorNapisal/-a Ivan » 25 Apr 2019, 11:29

Za barvanje/lakiranje manjših lesenih in kovinskih izdelkov, pri čemer bi želel občasno pobarvati tudi kakšno kovinsko ograjo ali zunanje lesene površine na vikendu, bi si rad nabavil pištolo za barvanje. Kompresorja nimam in ga za enkrat ne nameravam nabavljati. Nekako gledam med električnimi lakirnimi pištolami za zračno pršilno barvanje, ki jih ponujata Wagner in Bosch in zneske do največ 150 Eur. Barval bi rad tudi z laki, ki imajo večjo viskoznost, tudi s PU laki. Predvsem pri manjših izdelkih bi rad čim večjo kakovost nanosa. Kakšno priporočilo glede nabave ali izkušnje barvanja? L.P. Ivan
Poznam kar tri čarobne besede. To so: hvala, prosim in oprosti.
Uporabniški avatar
Ivan

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 97 krat
Prejel zahvalo: 89 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 11

Re: Pištola za barvanje

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Apr 2019, 12:30

Če sem prav razumel, bi to rad poiskal, oziroma kupil ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7524 krat
Prejel zahvalo: 4560 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Ivan » 25 Apr 2019, 12:58

Ja, rad bi kupil pištolo za barvanje. Šlo bi za občasno, hobi uporabo. Zanimajo me izkušnje/predlogi, kaj je smiselno nabaviti. V prejšnjem prispevku sem napisal, kaj bi rad predvsem barval. Seveda se tudi zavedam, da je poleg pištole potrebno tudi kar nekaj spretnosti in izkušenj, da je končni rezultat dober. Zato bodo poleg predlogov za nabavo pištole dobrodošle tudi kakšne izkušnje (npr. redčenje barve, debelina šobe,..). L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 25 Apr 2019, 15:02

Tast je kupil Wagnerjevo, da je pobarval prostore v stanovanju (novem, tako da ni bilo problemov s pršenjem naokrog - oz. smo imeli kuhinjske elemente, ki jih ni dovolj dobro zaščitil, tudi belo pikčaste...). Pri celem stanovanju (100m2, 4 prostori) se mu je pištola ene 6-7x zamašila, pa prebarval je tako bolj "na pol". Ne vem, kako je z barvanjem kovine/lesa.

Sam imam kompresor (200L) in pištolo (~150€). Šobo 1.5mm in več uporabljam za šprickit, manjšo (mislim da 0.8 ali 1mm) pa za barvanje.
Uporabim jo redko. Če imam kaj manjšega za pobarvat, raje kupim kar spray, ker je drugače preveč dela s čiščenjem.

Kar hočem povedat... Z električnimi imamo slabe izkušnje, s kompresorjem dobre (ampak mora bit kompresor z dovolj pretoka in volumna, pozabi na 25 iz "lidla") ampak je precej dela s čiščenjem in tudi potrebuješ barvo, trdilec, razrečilo, mešalne lončke ...
Za "hoby" grem raje v Bauhaus po spray (3-4€)...

Za manjše stvari se tudi uporabljajo airbrushi, s katerimi lahko res detajlno delaš.
My brain has too many windows open.
bpavsic

Kraj: MB / MS
Zahvalil se je: 191 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 211

OdgovorNapisal/-a Iztok » 25 Apr 2019, 16:01

Če boš barval kakšne ograje ipd. iz tankega materiala - cevi/mreže računaj, da bo šlo 3/4 barve mimo ...

Imam električno Wagner, ki se ne obnese tako dobro kot zračne pištole, ker aerosole barve ne "nabije" z dovolj veliko silo, da bi se oprijeli, če ni gladka površina.
Ko sem z električno barval zaščito desk na ne-pooblani zadnji strani "foršplunka", je več kot pol barve ostalo na "kocinah", ki štrlijo iz lesa. Zato sem moral takoj za brizganjem še vse zamazat s čopičem ... mi pa vsaj ni bilo treba čopiča stalno namakat ... :D

Zato za manjše stvari naredim tako kot bpavsic - grem v trgovino in kupim sprej ...
Zadnjič spremenil Iztok, dne 25 Apr 2019, 16:05, skupaj popravljeno 1 krat.
ʇɥıs ıs ʇɥǝ ןɐsʇ ʇıɯǝ ı qnʎ ɐ ʞǝʎqoɐɹp ou ǝqɐʎ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 527 krat
Prejel zahvalo: 437 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 86

OdgovorNapisal/-a kobraN » 25 Apr 2019, 16:05

Dosti krat se raje poslužim za to namenskim valjčkom in kvaliteta je primerljiva.

S takimi ali podobnimi gre bistveno hitreje, izkušnje pa so vsekakor potrebne.
https://tesi.si/vse_kategorije/lakirni_ ... k_model_1/

Brez kompresorja je barvanje kot da bi "pljuval" po materijalu :_think
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 252 krat
Prejel zahvalo: 128 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 65

Re: I,K:Pištola za barvanje

OdgovorNapisal/-a andrejj » 25 Apr 2019, 18:17

Boljše kompresor kot električna pištola-Nekatere pa z valjem.Z električni pištolo boš imel problem ker včasih pljuva in več porabiš.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 196 krat
Prejel zahvalo: 125 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 26

OdgovorNapisal/-a Ivan » 26 Apr 2019, 08:10

Hvala za vaše odzive! Preden se povsem premislim, me zanima še naslednje. Vidim, da se električne pištole razvijajo v smer vedno večjih moči (npr. 650 W: https://www.bosch-do-it.com/si/sl/doma% ... 199927.jsp ali celo 1200 W: https://www.bosch-do-it.com/si/sl/doma% ... 199927.jsp - z razlogom, da se poveča tlak brizganja in tudi možnost nanosa lakov z manj (brez?) redčenja. Najbrž je razlika, če delaš z 250 W, 650 W ali celo 1200 W pištolo. Ali ima mogoče kdo izkušnje kako se obnesejo močnejše električne pištole? L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 26 Apr 2019, 08:42

Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1452 krat
Prejel zahvalo: 3607 krat

OdgovorNapisal/-a andrejj » 26 Apr 2019, 09:40

Mislim da bo zoprno močnejše pistole vibracija.Jaz imam v kotu spravljen odkar imam kompresor.
Uporabniški avatar
andrejj

OdgovorNapisal/-a kobraN » 26 Apr 2019, 11:57

V kolikor se boš odločil kupovati električno pištolo ti priporočam tole:
https://www.lackierpistole.org/produkt/ ... ffer-hvlp/

BERI!
https://sl.pctech-support.com/43151-cho ... -your-home

Moje izkušnje z malce slabšo lakirno elektro pršilko so -negativne .PREDEBELI NANOSI!
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Apr 2019, 12:06

Kompresor je pri hiši tako zelo uporabna zadeva, da jaz nebi prav nič razmišljal. Za dosego enake kvalitete nanosa je pištola toliko cenejša, da imaš noter že pol kompresorja.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Ivan » 26 Apr 2019, 12:59

Saj daleč od tega, da ne bi želel imeti kompresorja.
V pogojih, ko ni več na razpolago prostora v hiši in zadevo rabiš le občasno, pa se pojavijo zadržki. Poleg tega za normalno barvanje potrebuješ 100 L kompresor (ca. 300 Eur?). Taka zverina ima 70-80 kg, zato ni preveč mobilna... Električna pištola pa je majhna, lahko jo prenašaš... Bom razmislil tudi v smeri kompresorja, zlasti zaradi več možnosti uporabe.
Upam, da je ta razprava na forumu še komu koristna, saj je barvanje dokaj pogosta potreba. L.P. Ivan
Uporabniški avatar
Ivan

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Apr 2019, 13:15

Ivan je napisal/-a:... Poleg tega za normalno barvanje potrebuješ 100 L kompresor (ca. 300 Eur?). Taka zverina ima 70-80 kg, zato ni preveč mobilna... Električna pištola pa je majhna, lahko jo prenašaš...

Jaz sem najprej imel 50l kompresor. Kaj več kot za čiščenje prahu ni bil. Nabavil sem 200l in da zanj nekaj več kot 300€. Ni tako težak, ima malo več kot 50kg, je pa neroden in tudi precej prostora vzame.

Ivan je napisal/-a:Upam, da je ta razprava na forumu še komu koristna, saj je barvanje dokaj pogosta potreba. L.P. Ivan
O prav gotovo!
S pištolami za barvanje je tako, da praktično vsak kupi nekaj za začetek. Ko kupujemo ta nekaj imamo običajno v mislih soseda ali pa nekoga iz sosednjega kraja, ki vsaj fuša, če več ne, na področju avtoličarstva. In ni vrag, da bi jaz ne znal tole pošpricat vsaj tako dobro kot on z njegovo igračo je običajno prva misel.
Običajno se izkaže, da poceni pištole in tudi električne niso tisto kar smo imeli v mislih. Še res dobra noče sama delat, kaj šele taka slaba.

Barval sem že z precej drago električno in barval sem že tudi s tako, ki je ob nabavi stala 2120€. In s slednjo je res občutek, da dela sama.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s56av » 26 Apr 2019, 19:23

VolkD je napisal/-a:
Ivan je napisal/-a:... Poleg tega za normalno barvanje potrebuješ 100 L kompresor (ca. 300 Eur?). Taka zverina ima 70-80 kg, zato ni preveč mobilna... Električna pištola pa je majhna, lahko jo prenašaš...

Jaz sem najprej imel 50l kompresor. Kaj več kot za čiščenje prahu ni bil. Nabavil sem 200l in da zanj nekaj več kot 300€. Ni tako težak, ima malo več kot 50kg, je pa neroden in tudi precej prostora vzame.

Pri takih majhnih kompresorjih prostornina rezervoarja ne igra neke vloge, ker ga pištola tako ali tako sprazni takoj. Tudi drugače ti volumen ne pomeni kaj dosti. Važen je samo pretok, ki je odvisen predvsem od moči motorja, ki pa je na 25l kompresorju lahko nekje med par sto watti in cca 2kW. Na večjih kompresorjih je ta razlika seveda še večja. Na mojem "200l" trudbeniku ima 50kg verjetno samo motor :mrgreen:
Uporabniški avatar
s56av

Zahvalil se je: 16 krat
Prejel zahvalo: 26 krat
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a sslavc » 26 Apr 2019, 20:47

Ivan sprašuje, s čim bi se lotil barvanja za domačo uporabo. Berem pa večinoma vse drugo, le pametnega nasveta ne.
Električna pištola je bolj ali manj dobra le za barvanje premazov in zaščit za les. Na kovini pa ne boš imel zadovoljive rezultate.
Zato predlagam vsekakor barvanje s pnevmatsko pištolo. Seveda za to potrebuješ kompresor zraka. Najprimernejša pištola za barvanje bi bila tista z oznako HVLP. To so pištole, ki potrebujejo nizek tlak, okoli 2 bara.
Za tako pištolo popolnoma zadostuje kompresor s 50 litrsko tlačno posodo in 1,5kW ali 2,2kW motorjem z jermenskim pogonom. Katero moč motorja je odvisna od kvalitete električnega priključka na tvojem področju.
Če napetost ni najboljša zna 2,2kW motor že povzročati težave. Če pa imaš možnost trofaznega priključka, potem pa ni težav.

Večji kompresorji z motorji nad 4kw so že primerni za resnejše in dolgotrajnejše delo, predvsem vijačenje s pnevmatsko pištolo. Za profesionalno barvanje pa batni kompresorji nikakor niso primerni. Za to pridejo v poštev le vijačni kompresorji s sušilcem zraka.
Uporabniški avatar
sslavc

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a kobranka » 30 Apr 2019, 19:26

Jaz sem se zanimal pred časom za nečemu podobnemu kot je na podani povezavi: https://www.mimovrste.com/oprema-beljen ... ab=reviews

Jah še preden sem sploh kje uspel sprobat so mi to odsvetovali in priporočali HVLP pištolco in kompresor. Danes uporabljam "mečkača" pa "pejnzl" kakšen krat pa samo krpo kadar mažem z olji ali voski. Ne rabiš sploh zadimit z laki in barvami.

s54mtb je napisal/-a:Kaj pa refill spreji?
https://www.colourfox.com/gb/aerosol-pa ... reval.html

To bi bilo zame skoraj idelno, smo potrebuješ še zmeraj kupovat tiste piksne s plinom. Idealno bi bilo, da jo npumpaš s plačilko.
kobranka

Zahvalil se je: 425 krat
Prejel zahvalo: 100 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 06 Maj 2019, 07:45

kobranka je napisal/-a:To bi bilo zame skoraj idelno, smo potrebuješ še zmeraj kupovat tiste piksne s plinom. Idealno bi bilo, da jo npumpaš s plačilko.

se dobi prez problema, vsaka malo večja trgovina z avtodeli oziroma opremo za avtomehanike zgleda pa takole:
71vfKcz4aiL._SL1500_.jpg

[i.mg]https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71vfKcz4aiL._SL1500_.jpg[/img]

mehaniki to uporablajo za raznorazne razmaščevalce in topila (brake kliner, WD40, in podobno)
KBorisK

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 70 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a kobraN » 06 Maj 2019, 10:36

Če si res tako prepričan da se pri nas v Sloveniji kje dobijo mi prosim napiši naslov oz. daj nek napotek kje se dobijo, sam jih namreč ne morem najti.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a andrejj » 06 Maj 2019, 12:05

Ne verjamem da bi pri nas kupil.To se prodaja Amazon in še drugje.
Uporabniški avatar
andrejj

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 06 Maj 2019, 12:45

kot sem rekel, stvar sem videl pri mehaniku kolegu, povprašajte pri gmt, adel autodeli ali pa pri kakšnih, ki prodajajo malziva ali opremo za avtomehanike.
evo:
https://www.ulbrich.si/refill-plocevinka

https://www.landefeld.com/gruppe/sl/sti ... jem/DSD500
KBorisK

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 70 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 14

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost