Abkantarca

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Abkantarca

OdgovorNapisal/-a s57j » 23 Apr 2018, 21:42

Po več kot desetih letih želje in razmišljanja sem si končno naredil ročno abkant pripravo. Za krivljenje pločevine po slovensko.
Prizmo sem si zrezkal še nekaj let prej iz navadnega konstrukcijskega jekla, dolžine kolikor je dopuščal rezkalni stroj po svoji širini (220 mm). V službi smo imeli ročno prešo z zobato letvijo, nastavljanje orodja in pločevine za krivljenje pa je bilo precej nerodno. Do sedaj sem doma razne škatlice in podobno delal s pomočjo treh kotnikov povezanih s tečaji. Zakrivljeni robovi niso bili najbolj ostri, glavni problem pa je bilo krivljenje četrte stranice.

V soboto sem končno obupal nad kotniki in v nedeljo zjutraj začel nabirati material po "delavnici", danes pa sem naredil prvo škatlico na novi pripravi. Zares sestavljen in zvarjen je samo glavni okvir. Čelna plošča z vodili je samo malo "priheftana", prav tako vse okrog vzvoda, v naglici sem uporabil predolge vijake, ki so bili ravno pri roki. Sem moral najprej sprobati, zdaj pa bom par stvari še spremenil, dokončno povaril, zbrusil in mogoče celo pobarval. za klino za krivljenje sem kar s kotno brusilko na nož pobrusil ploščato jeklo 3 mm debeline. Tako bom naredil še nekaj klin različnih dolžin, da bom lahko poljubno nastavljal dolžine za krivljenje četrte stranice.

Danes sem na zadnji konec okvirja naložil kakih deset kil jekla, da je služilo kot protiutež vzvodu za pritiskanje kline navzdol. Za krivljenje 105 mm dolge pločevine, debele 0,5 mm je to dovolj. Za kaj večjega bo potrebno zadnji konec okvirja preko vzvoda upreti v strop, vzvod za potiskanje kline navzdol pa podaljšati. To je za enostavno in hitro delo. Za kaj več sem tudi že pred leti kupil pet tonsko hidravljično dvigalko za avte. Največji problem pri njej pa je vračanje v prvotni položaj, kar zahteva kar nekaj sile. Ročno vsakično vračanje pa bi bilo spet zamudno in nerodno. Torej bo potrebno za krivljenje manjših dolžin in debelin optimizirati ročni vzvod.

Janez, S57J
Priponke
abkant.jpg
abkantar.jpg
s57j

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 70 krat
Uporabnika povabil: radix
Število neizkoriščenih povabil: 35

Re: Abkantarca

OdgovorNapisal/-a Pobes » 24 Apr 2018, 07:47

Manjka ti še naslon za nastavljanje dolžine odzadaj in si zmagal. Pa malo barve ji vseeno privošči.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 59 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 32

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Apr 2018, 09:18

Za najbolj fine stvari si vseeno omisli navaden knaker.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6757 krat
Prejel zahvalo: 4240 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s57j » 26 Apr 2018, 20:49

Knaker za krivljenje pločevine ni primeren. Izumljen, konstruiran je bil predvsem za kovičenje in prebijanje v centru »pah-a« oziroma v njegovi najbližji okolici. Ponavadi ima zelo kratek delovni hod, pogojen z velikostjo ekscentra.

Boljša izbira bi bila ročna stiskalnica (preša) kot sem že zgoraj napisal. Vendar bi zanjo moral odšteti vsaj 200 €, poleg tega pa vseeno narediti vse priprave za vpenjanje, pozicioniranje in vodenje prizme in kline, kot rudi ostale dodatke. Torej sem z izdelavo okvirja iz ostankov cevi, ki so se mi že vsaj 15 let valjali po delavnici, zaslužil, kolikor bi me koštala preša. Nasploh sem za izdelavo porabil samo ostanke materialov, ki so se dolgo nabirali. Na novo sem kupil samo meter 3x60 mm »flohajzna« za izdelavo klin, prgišče navadnih in prgišče vzmetnih podložk za vijak M5.

Moja mikro abkantarca bo imela oziroma že skoraj ima vse, kar imajo tudi velike. Na zahtevo Pobes-a bo dobila tudi nekaj barve.

Dodal sem še ena ušesa z luknjami za vijak vzvoda, ki ga sedaj lahko vpnem tudi skoraj čisto nad nosilcem kline. Tako sem zmanjšal razmerje med ročicama od vpetja vzvoda do nosilca kline in od nosilca kline do prijemališča za roko. S tem sem skrajšal delovni hod, pa močno povečal silo nanj. Sedaj lahko 150 mm dolgo pločevino, debelo pol milimetra, ukrivim na kanalu za pol milimetra brez dodanih uteži na zadnjem delu ogrodja. Seveda mi je še vedno ostala možnost podaljšanja vzvoda proti prijemališču roke, vendar se v tem primeru poveča tudi prevračanje cele naprave naprej. Bo pa za stabilizacijo dovolj že vijak skozi površino delovne mize in zadnji del ogrodja. Upiranje v strop pa ni več potrebno.

Janez
Priponke
abkantica.jpg
abkantica1.jpg
s57j

OdgovorNapisal/-a Pobes » 26 Apr 2018, 22:14

No sedaj je ze podobba velikim, moja ima samo nekaj servo motorjev več :D
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 59 krat
Število neizkoriščenih povabil: 32

OdgovorNapisal/-a s57j » 17 Maj 2018, 22:03

Pobes je napisal/-a:No sedaj je ze podobba velikim, moja ima samo nekaj servo motorjev več :D

No, sem nadaljeval z delom, zaenkrat mislim, da je to to.
Pa sem si naredil cel kup novih škatlic za inštrumente, ki jih imam sicer ene veliko, druge malo manj let. Sem udaril malo standardizacijo in v smeti zmetal razne plastične škatlice, kupljene v HTE in drugod. Pri tem pa ugotavljam, da se je predvsem frekvencmetrov nekaj nabralo. V smislu sprostitve sredstev in prostora bi bilo treba kakega odtujiti. :tappingfoot

Janez, S57J
Priponke
Kline.jpg
Biegen.jpg
Instrumentarij.jpg
s57j

OdgovorNapisal/-a Jakey » 24 Jun 2018, 22:24

Z zadnjim postom si me vzburil. Samo to bom rekel.
Sem takoj dobil željo po tem, da si naredim prizmo + nož za knaker :D
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 158 krat
Prejel zahvalo: 118 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Slavko » 25 Jun 2018, 06:58

Lepe škatlice. S čim delaš napise. :_clap
Slavko

Zahvalil se je: 168 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a s57j » 26 Jun 2018, 09:19

Slavko je napisal/-a:Lepe škatlice. S čim delaš napise. :_clap

Peglezen prenos tonerja z gladkega papirja.

Janez, S57J
s57j

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost