Kompatibilnost akumulatorjev med proizvajalci ročnega orodja

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Kompatibilnost akumulatorjev med proizvajalci ročnega orodja

OdgovorNapisal/-a twom » 07 Apr 2021, 21:05

Nekaj sem slišal, da naj bi nastala direktiva, da bojo morali biti akumulatorji izmenljivi. Nekako tako kot so poenotili polnilce telefonov. Je res kaj na tem?

Gledam luštno Husqvarnino akumulatorsko kosilnico, doma imam pa že Makitin sistem, pa res nebi za vsako firmo kupoval akumulatorjev in polnilcev, sploh glede na občasno uporabo doma.

Kako je pa z adapterjem iz Makitinega akumulatorja na Husqvarnovo kosilnico (ob predpostavki da napetost ustreza).

Lp
twom

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 5

Re: Kompatibilnost akumulatorjev med proizvajalci ročnega or

OdgovorNapisal/-a krko » 07 Apr 2021, 21:49

Nevem, si pa mislim, da je protokol pretakanja informacij, ki tečejo med baterijo in orodjem povsod bazira na SMBus, ki je na fizičnem nivoju enak I2C.
To so zgolj moje domneve in ne trditve.

Glede na to, da je na netu kar nekaj plastičnih "prekonektorjev" za abterije med različnimi orodji, bi rekel da nekaj je na tem. Če že ni SMBus, je pa vsaj enak na vseh.
krko

Kraj: Cerknica/Postojna
Zahvalil se je: 81 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a Carko » 08 Apr 2021, 01:46

Velika večina baterij za orodja nima nobene komunikacije, samo + in -, nekatere še kontakt za termistor.

Na forumu je na primer odprta tema, kjer so zbrane povezave do nekaterih adapterjev, ki se jih da 3D natisniti. Večinoma so za Parkside x20 baterije na orodje ostalih proizvajalcev, ampak se na linkani spletni strani (Thingiverse) najde tudi precej adapterjev za ostale proizvajalce ...
Carko

Zahvalil se je: 195 krat
Prejel zahvalo: 873 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 200

OdgovorNapisal/-a JernejL » 08 Apr 2021, 06:42

Tako kot je napisal carko, edina stvar kar je treba pri tem pazit je, če je v sistemu orodja razlika kje je undervoltage zascita. Ostalo pa je vse samo prevezava kontaktov ali pa kaksen upor, da orodje misli da je baterija original (precej se skriva te informacije, vem precej tega ker občasno tiskam takšne adapterje na 3d printer - vprašajte me po individualnem sistemu znamke pa javim kaj rabi.

Kompaktibilni so (govorim za 18/20v sisteme)
Bosch green
Bosch blue / procore
Metabo
Makita lxt
Ryobi one
Milwuakee m18
Parkside x20v
Ferrex/ activ energy
Matrix/kawasaki
Iskra
Lux (obi)
Einhell
Dewalt xr
Black&decker
Hitachi

Verjetno je tega še..

Pa še par slikc mojih izdelkov, da vidite kaj je mozno - povejo več kot samo moj blabla :)

20210330_183604.jpg

20210403_162629.jpg

received_1730291620485579.jpeg

received_455004459071450.jpeg

received_2975588242672640.jpeg

Zaenkrat ne vem da bi katere baterije res imele kakšen smbus/i2c, kar pa ne pomeni da trga kje res ni.
Se pa sistemi precej razlikujejo glede polnjenja, preko adapterja se to odsvetuje, polnilci imajo svoje dodatne pine na baterijah ki jih koristijo za npr. Zaznavo kapacitete, itd..
Uporabniški avatar
JernejL

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 38 krat
Prejel zahvalo: 102 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 20

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani

Po forumu brska: airwolf, PetalBot in 2 gostov