Ne delovanje yagi antene

Vse o antenah, teorija in praksa.

Ne delovanje yagi antene

OdgovorNapisal/-a S58FA » 19 Jul 2017, 22:53

Dolgo časa sem mislil, da antena deluje odlično. Gre za 6 elementno yagi anteno TH6DXX, 3 band anteno. Lani sem se odločil, da bom naredil test in za primerjavo postavil še vrtljivi dipol za 14 Mhz. Anteni sta med seboj oddaljeni 30 m, vsak na svojem drogu na višini 12 m. Ugotovil sem, da med antenama tako na oddaji kot pri sprejemu ni nobene razlike. Yagi antena na 14 Mhz ima 3 elemente, kar pomeni, da bi neka razlika morala biti.

Predvideval sem, da je mogoče prišlo do oksidacije med aluminijastimi cevmi, ki sestavljajo posamezne elemente. Yagi sem spustil in odstranil napajalni element, da bi pregledal spoje med aluminijastimi cevmi in trapi. Napajalni element sem razstavil, vendar ne vidim, da bi šlo za oksidacijo. Tudi pri trapih mislim, da je vse v redu, zato mislim da ni smisla da bi razstavljal še ostale elemente.

Ali ima kdo kakšen predlog, kaj bi bil vzrok za slabo delovanje?

trap
balun.jpg
element
element.jpg
S58FA

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 32 krat
Prejel zahvalo: 8 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 1

Re: Ne delovanje yagi antene

OdgovorNapisal/-a s59ma » 19 Jul 2017, 23:38

Če so spoji med elementi v redu, obvezno preglej tudi trape. Velikokrat se v njih naselijo insekti!

Možno je, da so oksidirani kontakti pri tuljavah. Ko sem delal obnovo trapov, sem vse kontakte temeljito očistil.
Pocinkane vijake v trapih sem zamenjal z INOX, zamenjal nekaj preperelih notranjih plastičnih distančnikov, ter vse "end-cape", ki so razpadli. Material sem naročil v ML&S (Martin Lynch and Sons) Ltd UK.
Nato sem vsakega posebej premeril z VNAjem. Za napotke glej http://www.iw2fnd.it/sites/default/file ... _01_EN.pdf
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 67 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 6

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost