Enostavna sprejemna VHF antena

Vse o antenah, teorija in praksa.

Enostavna sprejemna VHF antena

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 13 Sep 2016, 11:53

Iščem eno enostavno rešitev za samogradnjo antene in sem našel tole:
http://arundale.com/docs/ais/aerial.html
Mk1 - 5 element Collinear

Problem je, ker v slo trgovinah najdem samo RG58C/U in ne RG58U kabla, kot je uporabljen v načrtu. Spodaj na strani je preračun dolžine elementov antene. Ali lahko uporabim RG58C/U s tem, da podaljšam elemente za razliko v faktorju hitrosti (66% za U in 84% za C/U)?
Torej bi v primeru C/U kabla bila dolžina elementov
(300*faktor hitrosti)/(2*frekvenca) = (300*0.84)/(2*162MHz) = 0.777m namesto 0.61m?

Če to ni izvedljivo ali priporočljivo pa iščem nekoga z zalogo RG58U, ki ga je pripravljen odprodat.
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 4

Re: Enostavna sprejemna VHF antena

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Sep 2016, 13:19

Lahko preračunaš. Vsekakor boš moral anteno potem preizkusiti, če bo resonanca na nižji frekvenci od želene se pa elemente ustrezno krajša.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6742 krat
Prejel zahvalo: 4239 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s55m » 15 Sep 2016, 22:54

Posamezni deli antene so dolgi polovico valovne dolžine x skrajševalni faktor kabla. (300/162) dobiš valovno dolžino, deliš z dva in pomnožiš z VF faktorjem uporabljenega kabla. Hitrost propagacije znotraj kabla je odvisna predvsem od tipa polnila med zunanjim opletom in notranjo žilo. Najlažje in najcenej se je igrati s TV koaksialnim kablom. Ne obremenjuj se na sprejemu s prilagoditvijo 75 ohm na 50 ohm. Ne boš opazil razlike pri sprejemu AIS signalov.
Ko delaš kable za kolinearni del naj repki ki se lotajo ne bodo predolgi (upoštevaj mere v članku).
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Milford MA
Zahvalil se je: 75 krat
Prejel zahvalo: 133 krat
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 18 Sep 2016, 22:51

V soboto sem dobil kabel in po oznakah našel datasheet, kjer je naveden faktor hitrosti 0.66. Za vsak slučaj sem še pomeril/izračunal in dobil 0.655, kar je dovolj blizu 0.66, in ne 0.84, kot sem predvideval pred nakupom kabla. Anteno sem torej sestavil po navodilih iz linka. Občasno ulovim tudi kakšen oddajnik nekje na pol istrskega polotoka (50nm), ne vidim pa čisto vseh v tržaškem zalivu, kot so prikazane na http://bedanec.agotech.com/ais/ais.php . Imam nekaj ovir na poti, VHF pa baje ne zna dobro okrog ovinka.
Priponke
ais.JPG
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost