RG58 C/U kabel in UHF konektorji

Vse o antenah, teorija in praksa.

RG58 C/U kabel in UHF konektorji

OdgovorNapisal/-a kobranka » 23 Jan 2018, 22:38

Zdravo.

Zanima me do katere frekvence bi omenjeni kabel in konektorji še bili uporabni? Vem le toliko, da se mu z dolžino In višjo frekvenco pojavi precej slabljenja.
kobranka

Zahvalil se je: 408 krat
Prejel zahvalo: 92 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 18

Re: RG58 C/U kabel in UHF konektorji

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Jan 2018, 22:56

Precej slabo postavljeno vprašanje. Kabel z oznako RG58 C/U proizvaja danes že skoraj vsaka garaža. Odkar se je pred 20-imi in več leti začel uporabljati za digitalne ethernet komunikacije na 10 MBit, je pojem kvalitete tega kabla dobil povsem nove razsežnosti. Njegov oplet je le še ime,...
Moral bi torej navesti še vsaj proizvajalca, pa tudi to bi po moje bilo premalo.
UHF konektorjev je pa tudi eno malo morje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7102 krat
Prejel zahvalo: 4363 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Jan 2018, 22:58

Malo sem bil hiter.... Ko sem pomislil sem dojel, da si verjetno imel v mislih PL 259 ?
Tudi tu je problem, ker je marsikaj odvisno od izolacije. Sicer pa sam konektor ni vodotesen, torej brez dodatne zaščite zelo hitro zaide vanj in naprej v kabel voda.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Jan 2018, 23:04

No videl sem tole tvoj post. Povej za kaj potrebuješ ta kabel, ti bo tako lažje svetovati.
Prvi po dimenzijah, ki je relativno dober kabel je RG223. Primerjaj ju med seboj:
RG58A/U Na trgu običajno dobiš slabšega.
RG223 Ima dvojni oklop.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 23 Jan 2018, 23:10

Tole je dobra primerjava slabljenja kablov, med njimi tudi RG-58 50 Ohm:
http://www.w4rp.com/ref/coax.html

Omenjeni UHF konektor je praviloma dober le za HF, ker nima določene impedance vzdolž konektorja. Torej do 30 MHz (50 MHz).

Sicer so pa pomembni podatki za izbiro kabla / konektorja: moč, vršna napetost, radij krivljenja, slabljenje(f) / 100 m, mejna frekvenca, učinkovitost oklopa.
Vse to je pa odvisno od namena uporabe!
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 203 krat
Prejel zahvalo: 389 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 41

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 24 Jan 2018, 04:25

Na RG58 A/U kar pozabi. Uporaben je samo kot umetno breme. Še to ne. Ker ima preredek oklop bo tako breme sevalo.
To dejstvo so izkoristili v nekaterih predorih v Italiji. Pred predorom so postavili nekaj anten za radiodifuzijo. To so sprejemne antene, ki potem, mislim, da kar brez ojačevalcev, napajajo RG58 kabel, ki je pritrjen na strop tunela.
Ker kabel po celi dolžini "pušča" dobijo avtoradiji lepo čez cel tunel FM signale.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a kobranka » 24 Jan 2018, 12:07

Prvotno je bila s tem kablom povezana večja antena na CB postajo. Ja verjetno bi bilo bolje vprašat zakaj je ta kabel uporaben. Kabel je verjetno star več kot 20 let. Oplet nima zaščitne folije.

Se pravi sem v dvomih imel prav, da je pogojno uporaben za napeljati zunanjo anteno na radijski sprejemnik.

Namen je narediti zunanjo usmerjeno anteno za LTE800. To kar prodajajo je ali predrago ali pa seva (šprica) vsenaokoli, oddajnik pa vem približno kje je.
kobranka

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 24 Jan 2018, 12:20

Če je kabel še dober, potem bo za sprejemnik še pogojno uporaben.

Predpostavljam, da te zanima priklop na WBFM sprejemnik, ki ima vhodno impedanco 75 Ohm!
Po podatkih ima tak 50 Ohmski kabel na 100 MHz na dolžini 30 m 5 dB slabljenja.

Dodano:
UPS, sem sedaj prebral namen uporabe. Za LTE frekvence nikakor ne priporočam.
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a kobranka » 24 Jan 2018, 16:20

VolkD je napisal/-a:Malo sem bil hiter.... Ko sem pomislil sem dojel, da si verjetno imel v mislih PL 259 ?
Tudi tu je problem, ker je marsikaj odvisno od izolacije. Sicer pa sam konektor ni vodotesen, torej brez dodatne zaščite zelo hitro zaide vanj in naprej v kabel voda.

Drži. Torej je ta kabel dober zgolj za sprejem radijskih postaj pa še to bolj za take namene kot ga je predlagal S53DZ ali pa DRM. CB postaje najbrž nebom nikoli več potreboval. Sedaj mi je bolj zanimiv WLAN in LTE ter mogoče prej omenjeno sprejemanje radia samo, da lahko pametno porabim tak kabel in konektorje.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Jan 2018, 17:25

Za vse kar je nad 30MHz lahko pozabiš na PL259. Ne bom imel pa nič proti, če sploh pozabiš nanj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 24 Jan 2018, 20:21

Kaj predlagate namesto teh konektorjev, če bi že kabel uspel kje porabiti? Kar kakšen SMA, ker jih bom še kje drugje rabil?
kobranka

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 25 Jan 2018, 08:17

SMA konektor ni narejen za kakšne mehanske obremenitve. Tukaj je že tudi premer kabla 5 mm na zgornjem robu za ta konektor.
Stopnjevanje gre tako: BNC, TNC in N. Odvisno od predvidene uporabe. Za HF se pa žal še vedno uporablja "UHF", torej PL-259.
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2018, 11:05

S53DZ je napisal/-a:Za HF se pa žal še vedno uporablja "UHF", torej PL-259.
Kar se mene tiče, tole je bilo, kot da bi me kdo lepo pobožal. Sem namreč velik nasprotnik PL-259 konektorjev.

Od tega kar sliši na PL-259, je pri meni največ prehodov na druge tipe konektorjev.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 25 Jan 2018, 11:19

Kakorkoli že je PL-259 najbolj robusten konektor za vsakodnevno uporabo, za vlačenje kablov po terenu in podobno. Tega spucaš brez problema, konektor N mnogo težje. N je drugi najpogostejši v uporabi. Kot rečeno za višje frekvence ter za stacionarne postavitve. N ima tu veliko prednost, ker je več kot ne vodoodporen. Na 2m pa opažam še vedno večinoma PL-259. Iz praktičnih razlogov. Iz zgoraj navedenega ter da imajo konec koncev radioamaterske postaje še vedno antenski priključek PL-259, tudi za 2m in 70cm.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1381 krat
Prejel zahvalo: 320 krat
Število neizkoriščenih povabil: 56

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2018, 11:21

jmivsek je napisal/-a:... ter da imajo konec koncev radioamaterske postaje še vedno antenski priključek PL-259, tudi za 2m in 70cm.
To je tudi razlog, da imam jaz od PL-259 krame, največ prehodov na druge tipe konektorjev.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2018, 11:27

jmivsek je napisal/-a:Kakorkoli že je PL-259 najbolj robusten konektor za vsakodnevno uporabo, za vlačenje kablov po terenu in podobno.
Ravno za teren ni dober. To pa zato, ker se ti hitro zgodi, da na antenski sistem potegneš 25m povsem novega dobrega RG213 ali pa še dražjega RG214, nanj daš pa ta PL-259. Saj za 24ur tekmovanja bo že.
Potem te ujame pa dež.

Jaz osebno sem videl kako se para kadi iz naprave. Od takrat je zame PL-259 nekaj kar se nebi smelo zgoditi.
Kabel je postal vodovodna cev. Ko je človek odvil konektor z naprave je voda tekla iz njega. No ne ravno tekla, ampak kapljala. In to ne ena kapljica ampak je kapljalo več ur.
Kabel je bil seveda za vreč stran. Konektorji pa prav tako. Linear je preživel, kljub temu, da so kapljice padale na elektronko, ter se sproti uparile.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2018, 11:36

Ja vem, mogoče bo kdo rekel ... Ampak ko delaš tekmovanje pod šotorom, ko je vse okrog teren razmočen, ko moraš dolivat bencin v agregat medtem ko pada močan dež z burjo, ko v bližini seka strela, ko je statike toliko, da je na 2m težko narediti 100km zvezo.
Potem, potem se ti manjka samo še, da ti začne teči voda iz kabla. In to v nedeljo, enkrat ob 1 ponoči.

Najslabši N, ki ima za izolacijo navadno plastiko in ne teflon, je v takem primeru boljši kot pa PL-259.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 25 Jan 2018, 12:39

Tukaj smo že malo zašli. Namreč dvomim, da je avtor te teme želel zvedeti vsa mogoča mnenja o tem konektorju.
Zelo dobro branje o zgodovini tega ""UHF"" konektorja je tukaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/UHF_connector

Dejstvo je, da je to konektor, ki nima določene impedance vzdolž osi konektorja. Na samem začetku je na vojaški WWII postaji zelo uspešno nadomestil banana vtič za visokoohmsko SV/KV anteno. Res je, da so ga potem izboljševali in da je tak uporaben tudi do 100 MHz, ampak moje mnenje je, da so na voljo drugi konektorji, ki so boljši. So pa dražji.
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a kobranka » 25 Jan 2018, 13:52

Res ste mi še malo zmešal to glavo.

Sam sem se tudi soočil že z vdotom vode pri F konektorjih. Od takrat, dalje tako štukanje kablovja na izpostavljenih delih "zabelim" s silikonom ali pa skrčkami, če se bo izkazalo, da to nebo zadosti pa kar oboje.
kobranka

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 25 Jan 2018, 14:30

Moje skromno mnenje je, da svinjarija od silikona ne naredi nič dobrega.
Ponavadi še zatesni ne dobro.
Skrčka z lepilom ali pa gumitrak, ki se zategne in se zlepi je daleč boljša rešitev.
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 891 krat
Prejel zahvalo: 376 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 165

OdgovorNapisal/-a kobranka » 25 Jan 2018, 15:14

Gugl ne najde tistega kar verjetno imaš ti v mislih.

No je še druga opcija, ker silikon je res packarija. Vroče lepilo se relativno hitro strdi pomankljivosti lahko popravljaš s konico pištole naknadno. To in navadne skrčke polek silikona imam, tisto kar ti misliš pa nekako ne najdem.
kobranka

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 25 Jan 2018, 15:29

Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 891 krat
Prejel zahvalo: 376 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 165

OdgovorNapisal/-a kobranka » 25 Jan 2018, 19:31

Po nekaj premisleka in dejstev. Za frekvence tam okoli 800MHz. Kabel naj bi po inštalaciji bil fiksen tako, da nisem čisto prepričan kaj je bilo mišljeno tem ko je bilo napisano SMA ni za obremenitve. Mehanskih naj nebi bilo. Vlaga ali pa vročina je pa druga pesem, zato sem v tem primeru že razmišljal o dodatni zaščiti posledično postane tudi ojačano. Glede frekvenc bi v te namene lahko zadostoval že UHF-mini konektor. Ker ti niso nekaj zelo popularni sem takoj pomislil kar na BNC, ki se mi zdijo precej robusni. Na isti način kot SMA bi jih moral zaščititi pred vlago. Nazadje se bom moral tako ali tako prilagajat patch kablom. To je to kar sem razbral iz ponujenega v trgovinah in iz teh informacij tukaj.

Kabel in konektorje iz naslova bom pa porabil za sprejemne frekvence nekje v okvitih, ki ste jih napisali.
kobranka

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 26 Jan 2018, 03:56

Da ne bo offtopic.
Pri 25 let starem kablu najprej preglej kakšen je. Za začetek zunaj plastiko. Obriši kabl s cunjo. Lahko jo malo namočiš v kakšen nitro. Preglej, če so kje kakšne praske, vreznine in podobne poškodbe. Ko najdeš kaj sumljivega preglej kako globoka je poškodba. Če je zunanji plačš ranjen do kovine, potem je tam treba kabel prerezati in tisti del odrezat proč.
Potem odreži malo kabla proč. No ne ravno kabla ampak zunanjega plašča, da se vidi oplet. Če oplet ni lepo kovinski, tak kot nov, potem odreži pol metra ali pa še več kabla proč. To lahko ponavljaš dokler ti kaj ostane. Potem neseš na odpad. :_banghead
Če je oplet lep kovinski, da nima plavega volka ali pa sivega prahu, potem odreži proč še malo opelata in izolacije, da vidiš srednjo žilo.
Če je ta kontrola v redu potem je verjetno, da je tak kabel še uporaben. Naj bolj na hitro vidiš z SWR metrom in postajo. Ne pozabit dat na drug konc kabla umetno breme 50 ohmov. Pa oddajnik ni treba žgat na 100W.

Za LTE800 takšen kabel ni dobr. Lahk probaš, saj mogoče bo delalo dsm ne se zanašat da zmeraj. lahko ga orabiš za kakšen krajši konec kabla po delavnici. Daš nanj BNC-je in je. Za audijo bo dober.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a kobranka » 01 Feb 2018, 16:33

Sem gledal današnje RG58 in je zgodba čisto drugačna kot pri več kot 20 let staremu. Oplet je narejen iz spletenih bakrenih trakov z dodatno prevleko( nevem ali je kositer ali krom ali cink), ki so medseboj tesno spleteni v oplet. To je čisto nekaj drugega in je namenjeno potem tudi za območja do 5GHz in več.

SMA konektor za tak kabel je malo težavno dobiti oz. si narediti dovolj dobro, ampak zadeva pa je potem robustna napram RG174 kabelčkom.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Feb 2018, 17:44

kobranka je napisal/-a:Sem gledal današnje RG58 in je zgodba čisto drugačna kot pri več kot 20 let staremu. Oplet je narejen iz spletenih bakrenih trakov z dodatno prevleko( nevem ali je kositer ali krom ali cink), ki so medseboj tesno spleteni v oplet. To je čisto nekaj drugega in je namenjeno potem tudi za območja do 5GHz in več.
Podatki pravijo, da ne, vzemi raje RG223U.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 01 Feb 2018, 19:45

Kaj sedaj narediti, ker iz CRC9 konektorja je montiran RG174 ta je pa menda še slabši kot RG58? Debelega tam ne moreš direkt montirat ampak na ta kos drugega konca ustrezen dodati SMA. V izbrani trgovini imajo RG223U zamultipliciranje prvo 5m naslednje pa 25m jaz bi pa rabil 2x10m. Mi ti odrežeš in skrimpaš SMA konektorje na tak kabel, ker nimam klešč? Jaz sem gledal že izdelan kabel po nezasoljeni ceni in ta pride z RG174. Bom še malo prečekiral kaj se da še dobiti od RG223U.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Feb 2018, 20:12

Ja lahko ti pomaham pri montaži konektorjev. Tu sploh ni problema.
Bo treba pa najprej ugotoviti kaj potrebuješ ? Šele nato bova izbrala kabel in ustrezne konektorje ter prehode konektorjev, če bo taka potreba.

Torej kolikor sem razumel, potrebuješ dva kabla vsak dolžine 10m. Jaz v to tvojo trditev nekako ne verjamem, ker se je v praksi že pokazalo, da je bil kabel za 30 cm prekratek.
Torej vzeti raje daljšega,... a tudi to ni rešitev, ker vsak m kabla prinaša v linijo slabljenje.
Najprej je treba točno definirati kje naprava bo in zakaj ravno tam in ne kje drugje. Potem je pa najbolje, da vzameš kakšno žico ali pa foršpan, ter s tem izmeriš koliko kabla potrebuješ.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a PRC515 » 01 Feb 2018, 23:08

Glede izbire kabla malo poglej po trgovinah z WI-FI opremo. Najdeš kable z malo manj znanimi tipskimi oznakami, vendar z solidno karakteristiko in relativno nizko ceno. Vsekakor z enkrat manjšimi izgubami na 1GHz kot jih ima RG-58.
PRC515

Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 36 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a kobranka » 04 Feb 2018, 12:12

Večina z priključki že narejeni kabli po dostojni ceni se dobijo z RG174U to je enako ali slabše pri slabljenu z RG58.

Se počasi učim in kot kaže bom moral vzeti le dva konca tega: https://www.tme.eu/sl/details/tas-c525/ ... sker/c525/ Ali pa dobro izmerit skozi katero okno bom dal anteno, potem ga bo dovolj en konec. Saj po specifikacijah bi zadostoval že tale: https://www.tme.eu/sl/details/h126a00.0 ... n/h126a00/
Ampak ne rabim 100 metrov. =bemti multiplikator.

Meritve dolžine kabla bom moral narediti, ko skopni to belo govno. S prva sem mislim, da bi LTE modem dal na podstrešje pa bi ga verjetno moral dati v dodatno ohišje, ker so tam taki pogoji, da bi elektronika prehitro vzela konec. Npr, pozimi mraz in dim poleti pa ekstremne temperature kot v pajštvi, skozi leto pa precej vlage ob nalivih z vetrom.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Feb 2018, 16:10

kobranka je napisal/-a:Večina z priključki že narejeni kabli po dostojni ceni se dobijo z RG174U to je enako ali slabše pri slabljenu z RG58.

Kako vam samo uspe izbrati slabše od najslabšega ?

RG58

RG174

Vzemi raje RG223, ne verjamem, da je cena toliko viška, kolikor imaš lahko problemov s tem.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a PRC515 » 04 Feb 2018, 19:38

Ali npr. tole:
http://shop.wlan-antene.net/koaksialni- ... sc240.html

Res je, da je z temi kabli malo težje delati, so bolj togi, dielektrik je pena, z ozirom na specifikacije pa je cena ugodna.
Sam imam z podobnimi kabli že vsaj 10 let povezane zunanje antene na ruterje.
PRC515

Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 36 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a kobranka » 04 Feb 2018, 21:30

VolkD je napisal/-a:
kobranka je napisal/-a:Večina z priključki že narejeni kabli po dostojni ceni se dobijo z RG174U to je enako ali slabše pri slabljenu z RG58.

Kako vam samo uspe izbrati slabše od najslabšega ?

RG58

RG174

Vzemi raje RG223, ne verjamem, da je cena toliko viška, kolikor imaš lahko problemov s tem.

No pod zgornjo povezavo sem ti podal 19 AWG, ki se drugače imenuje RG223-U z MIL. C17 F standardo (še avta ti ne znajo več naredit po MIL standardu, rabiš imet traktor).

Sedaj moram še dobavitelja izbrat ampak bom verjetno kar še enkrat sodeloval v skupinskem nakupu prek TMEja, ker bo poštnina cenejša.
kobranka

OdgovorNapisal/-a kobranka » 06 Feb 2018, 13:00

SamoBr je napisal/-a:Na RG58 A/U kar pozabi. Uporaben je samo kot umetno breme. Še to ne. Ker ima preredek oklop bo tako breme sevalo.
To dejstvo so izkoristili v nekaterih predorih v Italiji. Pred predorom so postavili nekaj anten za radiodifuzijo. To so sprejemne antene, ki potem, mislim, da kar brez ojačevalcev, napajajo RG58 kabel, ki je pritrjen na strop tunela.
Ker kabel po celi dolžini "pušča" dobijo avtoradiji lepo čez cel tunel FM signale.

Ta kabel bi potem verjetno bil priročen za Omni anteno: http://wireless.gumph.org/articles/homemadeomni.html
Samo glede na trud proti decibelom se mi ne zdi preveč učinkovita, no odvisno za katere potrebe rabiš.
kobranka

OdgovorNapisal/-a kobranka » 08 Feb 2018, 15:13

VolkD je napisal/-a:Precej slabo postavljeno vprašanje.

Se strinjam. Sedaj pa lahko navedem dejstva, ki sem se jih naučil. Z analognimi linjami se ne bom še zaenkrat ukvarjal, bolj me zanimajo digitalne. Kolikor sem imel priložnost se informirat tukaj 50 omov nima kaj veliko za delat. Mi je že skoraj malo žal, da sem kupil tiste 50 omske pigtail adapterje, pa saj sploh ni bilo izbire. 4G in WiFi imata digitalne signale z enkripcijo to pa je žagasto kvadraten signal. Isto je z digitalno prizemno, kabelsko in satelitsko TV ter S/PDIF. Tukaj se rabi kar 75 omov prav zaradi prej omenjene kapacitivnosti, 50 omski kabel ti torej rata kondenzator tega si pa ne želim.

Dejmo rečt, da je to porazen zaključek te teme, kjer sem se še nekaj naučil vendar še zdaleč ne vse. Lahko mi predlagate še kakšen cenovno ugoden in kvaliteten kabel za 75 omov, z 50 omhni se bom kdaj drugič pozabaval.

In kar me najbolj čudi pri vsem tem, če podatki prav držjo se 50 omski konektorji in kabli pojavljajo množično po napravah za brezžično digitalno komunikacijo. Eden, če celo ne več me ima absolutno za potrošniško budalo(tako piše na specifikacijah izdelka).
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Feb 2018, 16:11

:_think Zakaj imam občutek, da si se nekatere stvari naučil narobe ?

No moji občutki niso važni, saj nimajo nič s fiziko.

Najbolj na kratko kar se da:

Koaksialni kabel je eden od prenosnih vodov. Prenaša energijo z ene točke do druge točke. Pri tem pridela neke izgube, ki si jih ne želimo. Običajno je prva točka radijska postaja (taka ali drugačna), druga točka pa antena.
V odvisnosti od karakteristične impedance postaje in seveda od antene se potem izbere tudi kabel, ki je narejen za karakteristično impedanco.
Če v kateri koli točki temu ni tako, potem so potrebni prilagodilni elementi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 08 Feb 2018, 17:04

Impedanc, torej recimo tako "standardnih" 50, 75, 93, 240, 300 itd ohmov kot tudi vseh teoretičnih idealov se najbrž ni spomnil kak znanstvenik med sedenjem na wcju, pa tudi z generatorjem naključnih številk ali metanjem kovanca ne.
In na to je ciljal kobranka po tistem kar je naštudiral in napisal tudi tu viewtopic.php?f=23&t=9720 .
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 357 krat
Prejel zahvalo: 388 krat
Uporabnika povabil: VolkD

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Feb 2018, 18:04

Že, že, a se bo v vsakem primeru moral prilagoditi napravi in anteni, ki jo ima. Ne verjamem namreč, da bo izbiro začel pri kablu. No če bo anteno delal sam, potem lahko naredi ustrezno prilagoditev na karkoli. Ampak naprave pa ne verjamem, da bo delal sam.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 09 Feb 2018, 19:56

E ko sem se spomnil na Yagi anteno in omenjal prilagodljivost. Od kar se ne uporablja več 300 ohm kablov je vedno potrebno na njej oz. njej dipolu skoraj vedno narediti prilagodljivost. Bom moral pač najti kalkulator in še to ukalkulirat za izračun balun-a. Za bi-quad anteno pa mislim, da jo ne rabiš, prav tako ne za panel anteno, vsaj v praksi tega nikjer še nisem zasledil.

Band 20 deluje od 832 do 862MHz se pravi ima 30 MHz razpona. Prva frekvenca deluje kot sprejemna druga pa kot oddajna gledano na moji strani. Kot je bilo brati, tudi tukaj prilagodljivost nima potem neke veljave zlasti, če se razpon še bolj poveča in moraš Yagi dizajnirat polek omenjene tudi za višjo frekvenco.

Tako, da zaenkrat dejansko še nič ne vem niti kateri kabel bi se mi prav dopadel niti antena. Če tako pogledam po ropotarnici imam na zalogi material za izdelavo vseh treh prej omenjenih anten potem bi pa lahko samo menjaval katera se mi zdi boljša.
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Feb 2018, 21:32

kobranka je napisal/-a:Band 20 deluje od 832 do 862MHz se pravi ima 30 MHz razpona. Prva frekvenca deluje kot sprejemna druga pa kot oddajna gledano na moji strani. Kot je bilo brati, tudi tukaj prilagodljivost nima potem neke veljave zlasti, če se razpon še bolj poveča in moraš Yagi dizajnirat polek omenjene tudi za višjo frekvenco.
Pojem prilagojenosti antene ni vezan na njeno širokopasovnost.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 08 Mar 2018, 19:29

Bi bila taka prilagoditev uredu?
Priponke
75-Ohm-cable-transformer-diagram.jpg
kobranka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Mar 2018, 20:18

kobranka je napisal/-a:Bi bila taka prilagoditev uredu?
Seveda bi bila. Ampak taka prilagoditev je pa frekvenčno odvisna.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost