Sprejemnik za 70cm področje

Tu bo vse kar diši po RF. Še posebej zaželene so lastne stvaritve. Tudi teme, ki so za ostale poučne so prioriteta.

Sprejemnik za 70cm področje

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2021, 08:03

V tej temi sva se s S56RGA lotila najprej duplekserja, ki sicer ni bil dobro poglašen, a tako slabo, da bi cela naprava ne delovala pa spet ne. Že takrat je bilo jasno, da na sprejemu nagaja še nekaj drugega.

VolkD je napisal/-a:Je pa menda še nekaj narobe z sprejemnikom. Nadaljevanje torej sledi,...

In obljuba dela dolg.

Sicer sem ploščico sprejemnika imel že prejšnjič, a brez napajanje je težko karkoli narediti. Cela ploščica je na repetitor priključena preko enega flat kabla, tu so še drugi signali, in prav nič me ni mikalo iskati kateri pini so napajanje.
Odločila sva se ploščico priključiti kar na reperitor in narediti meritve.
IMG_20211008_183246.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 13968 krat
Prejel zahvalo: 8560 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Sprejemnik za 70cm področje

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2021, 08:15

Preden se česarkoli lotim, moram najprej pregledat kakšni so pogoji. Spektralni analizator je že krasen instrument a ima svoje omejitve.
Pri sprejemniku je tako, da so v posameznih točkah prisotne tudi DC napetosti. Večina spektralnih analizatorjev DC napetosti ne mara. Lahko celo uničimo vhodni del spektralnega analizatorja. Na to je treba biti pri vsaki meritvi posebej pozoren.
IMG_20211015_090612.jpg

No jaz imam to srečo, da moj spektralni analizator prenese 50V DC nivoja, kljub temu tu opozarjam na to, da ne bo pri podobnih meritvah nesreča.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2021, 08:39

S56RGA je na moje veliko veselje priskrbel tudi načrt vhodne stopnje.
TXU 1256 receiver.jpg

Zgoraj se lepo vidi vhodni del, prilagoditve, dva LP filtra, ojačevalnik s T1, ki je 3SK165, sledi pa prilagoditev in trije helix filtri. Signal gre naprej v mikser, kamor (glej spodaj) pride preko ojačevalnika tudi signal lokalnega oscilatorja.

Odločil sem se priključiti tracking generator v točko CM3 (HF IN), spektralni analizator pa bi meril v točki CM4. CM4 je narejen prav za potrebe uglaševanja heliks filtrov.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2021, 08:41

IMG_20211008_183242.jpg
Na tiskanem vezju sprejemnika so SMC konektorji. Treba je bilo poiskati kabelčke, ki so zagotovili prehod na kabel do spektralnega analizatorja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2021, 08:51

In potem meritev.
PNG2.png

In potem praskanje po glavi. Kaj je zdaj tu narobe?
Priključeno je vse prav. Tracking gre na pravo mesto. Vhod spektralnega analizatorja gre tudi prav v točko CM4. Mimogrede tisti 100pF (c14) kondenzator deluje pomirjujoče, saj zagotavlja, da na vhod spektralnega analizatorja ne more DC. Kaj bi še lahko bilo ?
Namesto sprejemnika dam košček kabla z ustreznimi SMC konektorji. Ja signal v celotnem spektru gre brez problema skozi. S kabli in priključitvijo je torej vse v redu.
Hmmm... :_think :idea: Nekaj bo narobe z napajanjem! Pomerim na D tranzistorja T1. 5V! Napajanje torej je. Ostane torej, da je tranzistor spustil dušo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2021, 09:13

Odgovor na vprašanje kje dobiti japonca (3SK165) je bil jasen. Nikjer! Treba bo poiskati kaj drugega. Prilagam datasheet, ne brez razloga. Datasheeti z neti izginjajo ali pa so tako zaščiteni, da jih niti na printer ne moreš spraviti.
3SK165.pdf

Iskal sem kaj imam doma.
V mojo bazo pod opis odtipkam mos in dobim 6 strani zadetkov. Ha, tako pa že ne bo šlo. V polje Tip dodam RF in dobim tole:
mos.jpg

No ne čisto tole, takrat je pri BF998 v polju količina pisalo 25.

Še datasheet od BF998:
BF998.pdf
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2021, 09:24

IMG_20211008_180508.jpg

Takole je videti tale japonček. Ko sem iz vrečke vzel moj BF998 je bilo takoj jasno, da nožica, k ije večja na drugem mestu. Pregled datasheetov to potrdi.
IMG_20211008_183246p.jpg

Risanje po papirčkih pomaga. Hitro ugotoviva, da je zadeva zrcalna. Vzel sem torej BF998 in mu skrivil nožice na drugo stran. Sledi zamenjava in,...
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2021, 09:30

PNG1.png
Spektralni analizator pravi, da zadeva zdaj deluje. Vstavitvenega slabljenja je precej, ampak sledi še uglaševanje heliks filtrov in to kar je najpomembnejše: drug tranzistor, druga delovna točka. Zato pa je v vezju nastavljivi upor (P1), da na G2 lahko nastavimo ojačanje.

Nadaljevanje zgodbe bo pa S56RGA napisal, ko bo montiral repetitor.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na RF elektronika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost