Stran 1 od 1

True RMS vs. DC  Tema je rešena

OdgovorObjavljeno: 17 Dec 2024, 11:31
Napisal/-a ivor
Imam kitajski multimeter, ki naj bi kazal T-RMS (tak napis se prikaže, ko vklopim meritev izmeničnih tokov in napetosti). Če bi dejansko kazal efektivno vrednost, bi pričakoval da pokaže enak rezultat, pri izbrani enosmerni (DC) ali izmenični (AC) meritvi, če imam na vhodu čisto enosmerno napetost ali tok. Pa ni tako. :?: Če merim enosmerno napetost na AC, mi pokaže ničlo.
Ali je to normalno? Ali je tako tudi pri drugih multimetrih, ki merijo TRUE RMS?
Ker se zavedam, da so Kitajci pravi mojstri da prodajo rog za svečo, nimam pa nobenega drugega multimetra s to funkcijo za primerjavo, sem malo v dvomih... :_think
Rad bi izmeril efektivno vrednost napetosti na izhodu zelo slabo filtriranega usmernika, z veliko izmenično komponento (žago).

Re: True RMS vs. DC

OdgovorObjavljeno: 17 Dec 2024, 14:00
Napisal/-a jozede
Glede na napisano, bi rabil en tak multimeter, ki ima tako funkcijo vgrajeno, da ti ločeno pokaže DC + AC komponento.
Na primer tale https://eleshop.eu/brymen-bm525s-multimeter.html

Sem že gledal, da nabavim nekaj podobnega, pa se do sedaj še nisem odločil, tako da je zgoraj napisano brez da bi sam to že imel ali preizkusil.

Re: True RMS vs. DC

OdgovorObjavljeno: 17 Dec 2024, 18:11
Napisal/-a Protoncek
Hm…moram priznat, da nikoli nisem (zavestno) probal merit DC na AC-ju… kadar pa sem se zmotil v nastavitvi multimetra nisem nikoli gledal vrednosti, samo šaltal na DC…

lahko pa probam, a šele jutri zvečer. Imam namizni rigolov multimeter, bi moral biti solidne kvalitete in pokazat, v čem je finta.

Re: True RMS vs. DC

OdgovorObjavljeno: 17 Dec 2024, 18:33
Napisal/-a milan62
Fluke 175 True RMS: če na izbranem AC območju poskusiš pomeriti čisto DC napetost je prikaz 0 Voltov

LP

Re: True RMS vs. DC

OdgovorObjavljeno: 17 Dec 2024, 20:48
Napisal/-a GJ
ivor je napisal/-a:Imam kitajski multimeter, ki naj bi kazal T-RMS (tak napis se prikaže, ko vklopim meritev izmeničnih tokov in napetosti). Če bi dejansko kazal efektivno vrednost, bi pričakoval da pokaže enak rezultat, pri izbrani enosmerni (DC) ali izmenični (AC) meritvi, če imam na vhodu čisto enosmerno napetost ali tok. Pa ni tako. :?: Če merim enosmerno napetost na AC, mi pokaže ničlo.

Vsi T-RMS multimetri imajo vhod preko serijskega kondenzatorja, zato DC komponente ne merijo, oziroma je tudi toretično ne morejo meriti!
Če pa imaš slabo zglajeno napetost na usmerniku, potem ti izmeri izmenično komponento bruma.

LP GJ

Re: True RMS vs. DC

OdgovorObjavljeno: 18 Dec 2024, 15:39
Napisal/-a bostjang
Tako se obnaša tudi moj Metex, ki ni True RMS. In enako tudi HP-jev 34401A.

Tenma 72-7730 ima funkcijo AC+DC.

Re: True RMS vs. DC

OdgovorObjavljeno: 18 Dec 2024, 20:10
Napisal/-a Protoncek
Sem izmeril 12VDC na ac območju na rigol DM858: čista nula, nič koma nič voltov.

Re: True RMS vs. DC

OdgovorObjavljeno: 19 Dec 2024, 13:16
Napisal/-a bostjang
Še to naj dodam: Da bi multimetri praviloma prikazovali izmenično komponento, je vsaj pri nekaterih potrebno nastaviti merilno območje, ki ustreza celotnemu signalu.

Re: True RMS vs. DC

OdgovorObjavljeno: 04 Feb 2026, 01:23
Napisal/-a matt
Mogoče stara tema. Zanima me kakšna je prednost AC + DC mertive? Crest vrednost, TH vrednost? itd... Ima kdo kakšno literaturo? zanima me predvsem servisni vidik oz. vzdrževalni?