Disk WD15EARS težave

Popravila, zamenjave, napajalniki, SIM kartice,...

Disk WD15EARS težave

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Dec 2017, 10:47

Disk WD15EARS je WD Caviar Green velikosti 1.5TB in ima zanimivo težavo.
Računalnik ga prepozna, disk maneger ga prepozna. Zbrisal sem particijo in naredil nov volume. Po tem sledi seveda format. Ker sem želel podatke na disku res pobrisati sem odstranil kljukico quick format.
To je bilo včeraj nekje okrog 14-th popoldan. Danes sem se naveličal čakati, sploh, ker je bil šele na 56%.

Zdaj me pa malo grize, ker sem mogoče naredil neumnost, 1,5TB podatkov prepisati je res veliko, a vseeno se mi zdi čas prevelik. Kakšne so vaše izkušnje ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6930 krat
Prejel zahvalo: 4294 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Disk WD15EARS težave

OdgovorNapisal/-a SiByte » 10 Dec 2017, 12:50

Luknjo čez disk in si ga najhitreje "počistil" ;)

Če bi res rad da je čist uporabi kakšen namenski program, ki ga bo večkrat prepisal z naključnimi podatki.
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 104 krat
Prejel zahvalo: 83 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Dec 2017, 13:05

SiByte je napisal/-a:Luknjo čez disk in si ga najhitreje "počistil" ;)
:D Raje ne. Mogoče bo še uporaben.

SiByte je napisal/-a:Če bi res rad da je čist uporabi kakšen namenski program, ki ga bo večkrat prepisal z naključnimi podatki.
No mene bolj čudi zakaj traja to toliko časa. Diska ne formatiraš revno vsak dan, pa nimam občutka. Se pa bojim, da je slab ali kako drugače poškodovan.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 10 Dec 2017, 13:17

Sicer se ne spomnem kdaj sem nazadnje uporabljal full format, a...
Ako pri tem disk naleti na kakšno napako, se običajno na tistem mestu matra nekaj časa, pri čemer spušča "nezdrave" zvoke škrtanja in škripanja, kar bi verjetno slišal.
Če pa gre vse po reglcih pa razen enakomernega šumenja/vrtenja ne slišiš prav dosti, da pa bi bil povsem enakomerno okvarjen po celem volumnu pa ne verjamem.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 356 krat
Prejel zahvalo: 381 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Dec 2017, 13:24

Saj ravno to mi ne gre v račun. Disk se je formatiral tu, pri meni. Razen preko noči sem bil na razdalji pol metra. Nobenega škrtanja, nobenih čudnih zvokov.
Že da je prišel na 1% je rabil več kot 20 minut.

Nekaj gotovo ni v redu z njim, a nimam pojma kaj. Sem naredil quick format. Po disku sem pisal. Vsebina se zapiše in je berljiva. Ampak za zapisati 22MB dolgo datoteko rabi 1:33 minute.
Zdaj pa - ali je to normalno ali ne ne vem. Takega diska še nisem imel. Tudi če je okvarjen, še nikoli nisem slišal za tako okvaro.

Me prav zanima, ali je okvara mehanska, ali pa je problem v elektroniki.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a peterp » 10 Dec 2017, 13:35

1.5 TB / 100 MB (write speed) = 15000
15000 / 3600 = 4 ure
Pa upoštevaj še malo rezerve.

Verjetno ima disk kar precej bad sektorjev zato cel postopek traja skoraj v neskončnost.
peterp

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 127 krat
Prejel zahvalo: 87 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 89

OdgovorNapisal/-a SiByte » 10 Dec 2017, 13:50

Prenesi HDTune in preveri kakšnega zdravja je.
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 104 krat
Prejel zahvalo: 83 krat
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Dec 2017, 14:28

Naveličal sem se ga. Naj gre komu drugemu nagajat.

Aja, ko smo že pri tem, a ga kdo hoče ? Mogoče je dober za se učit telovadit s raznimi programi nad njim .
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Cloud » 10 Dec 2017, 14:46

Lahko bi se jaz pozabaval z njim
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 41 krat
Prejel zahvalo: 162 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Dec 2017, 14:56

Cloud je napisal/-a:Lahko bi se jaz pozabaval z njim
Z veseljem ti ga pošljem, daj naslov na ZS. Me prav zanima kaj boš upel narediti z njim.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Carko » 12 Dec 2017, 17:12

Tukaj ni nobene zabave ampak sama mizerija.

WD15EARS je slaba serija diskov, ki jo je najbolje pozabiti. Crknejo in je to to. Mislim, da je problem v glavah.
Carko

Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 472 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 12 Dec 2017, 17:23

peterp je napisal/-a:1.5 TB / 100 MB (write speed) = 15000
15000 / 3600 = 4 ure

Tole pa ne bo držalo. Formatiranje traja dlje kot samo pisanje nanj. Polni format zapiše v sektor nekaj in prebere, če je pravilno zapisano - če ni, poskuša sektor popravit, če ne gre ga označi kot slabega. Torej je že tu čas podvojen, saj moraš računat čas pisanja in čas branja, potem pa še čas procesiranja... Vse skupaj tudi pri zdravem disku traja dosti dlje kot če bi samo pisal nanj. No, 1.5TB vseeno ne sme trajati celo noč, če je vse v redu z njim...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 318 krat
Prejel zahvalo: 367 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a DusanK » 15 Dec 2017, 06:09

Za primerjavo. Polni format (iz Raziskovalca ali iz Ukaznega Poziva-CommandPrompta) sata diska 1TB Caviar Green WD10EADS (kot zunanji disk preko USB 2.0) traja cca. 7ur. Je pa pri različnih proizvajalcih in modelih pač razlika, odvisno od kontrolerja-firmwarea, št. glav, hitrosti diska (obr./min.)…

Predno začneš izgubljati čas z diskom je priporočljivo najprej pogledati s.m.a.r.t. podatke, kjer se vidi kondicija diska. Če so kritični ID-ji brez večjih odstopanj potem nadaljuješ, drugače se odločiš ali boš nadaljnji čas porabil za morebitni zaslužek ali zgolj izkušnjo in učenje.
Če nič od tega ni v igri ga hitro vrzi v kanto ali podari naprej nekomu, ki to rad počne. :)

Z Green serijo modelov EARS/EADS/AARS/AADS imajo le ti privzeto zelo agresivne nastavitve glede parkiranja glav (IntelliPark) in izklop določenega dela elektronike (zaustavitev vrtenja), menjavanje hitrosti 5400-5900 obr/min (IntelliPower )… vse to v duhu in opravičevanju varčevanja energije ali "green/power saving/xxxPower" nalepke.

Ta dejavnost se lepo vidi v s.m.a.r.t. podatku diska pod ID C1 (dec 193) Load/Unload Cycle Count, ki je navadno pri teh diskih kar enak ID 04 Start/Stop Count.
Na Googlu sem zasledil, da če je vrednost ID C1 visoka (nekaj 100.000) potem se s programom WDIDLE3 za Green serijo lahko izključi ali podaljša čas parkiranja glav.

Privzeto je čas nastavljen na 8 sek., kar pomeni, da bo disk vsakih 8 sek., če seveda v tem času ni nobenega r/w ukaza parkiral glavo in ugasnil motor ter se zbudil takoj, ko bo r/w operacija za disk aktivna.

Kje dobiti program:
hddguru ali na UBCD-ju (podobna zmes testnih programov kot Hiren'sBootCd)
pa še kje... vendar preneseni program (še predno ga poženete) pošljite v analizo na Virustotal, da si niste dolpovlekli kakšnega trojanca !

Kako ga pognati:
Iz DOS okolja (ne iz CommandPrompta!!!), bodisi iz disketne, cd/dvd enote ali usb ključka z opombo, da mora biti WD Green disk, ki mu želimo spremeniti ta timer edini disk v sistemu in priklopljen na nek sata priključek na os.plati in ne kot zunanji USB disk.
Program je pač star (na WD strani ga ni več), brez usb podpore in tako pač je.

Ukazi:
WDIDLE3 /R - prikaže trenutno nastavitev
WDIDLE3 /D - parkiranje glav je izključeno
WDIDLE3 /S300 - čas parkiranja glav na 5 minut (300 sek.)
wdidle3_ukazi (Large).jpg

WDIDLE3.exe program je namenjen samo zgoraj omenjeni seriji Green diskov, ne pa ostalim !

Tudi pri prvih WD Red seriji diskov so bile te IntelliPark nastavitve zelo agresivne (8 sek.) in je WD kaj kmalu izdal nov firmware, ki je (poleg bogvečesaševse) popravil tudi ta timer in podaljšal čas na 5 minut.
So že vedeli zakaj.

S podaljšanjem časa ali izklopom parkiranja glav sicer malenkost zmanjšaš možnosti (mehanskih) napak vendar pa to ni garancija, da disk ne bi mogel kadarkoli odpovedati, pa naj bo to green, blue, red ali black serija WD diskov.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 966 krat
Prejel zahvalo: 1645 krat

OdgovorNapisal/-a forpobi » 15 Dec 2017, 08:07

Kam si pa sploh priklopil disk? Brez tega podatka je težko komentirati hitrost formatiranja. Pred kratkim sem sformatiral kar nekaj diskov 500G in je trajalo 2-3 ure priklopljeno na SATA kabel od stacionarca.
forpobi

Kraj: Ig, Črnuče
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 148 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 26

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2017, 10:14

forpobi je napisal/-a:Kam si pa sploh priklopil disk? Brez tega podatka je težko komentirati hitrost formatiranja. Pred kratkim sem sformatiral kar nekaj diskov 500G in je trajalo 2-3 ure priklopljeno na SATA kabel od stacionarca.
Stacionarni računalnik na SATA kabel.
IMG_20171215_091155.jpg

Tale, ki je trenutno priklopljen je 2TB in je bil formatiran v cca 6-ih urah. Zdaj pišem po njem, tako, da delam nanj backup svojega diska preko mreže . Zaenkrat dela v redu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a gumby » 15 Dec 2017, 12:21

VolkD je napisal/-a:... 2TB in je bil formatiran v cca 6-ih urah.

90MB/s od oka, bo kar prava cifra. Preko USB2 boš pa čakal 3x toliko...
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 548 krat
Število neizkoriščenih povabil: 59

OdgovorNapisal/-a zanka » 15 Dec 2017, 13:51

Najbolj zanimivo mi je, da je hitrost formatiranja na začetku diska višja od tiste, ko zapisuje ob koncu, čeprav matematika pokaže, da je hitrost točke na zunanjem robu večja od točke na notranjem robu, pri isti kotni hitrosti.

Lahko pa so točke gostejše na zunanjem robu in se doprinos toliko ne pozna. Ali pa začne formatirati na zunanjem robu. Kdo ve.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 102 krat
Prejel zahvalo: 199 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 38

OdgovorNapisal/-a DusanK » 15 Dec 2017, 14:43

forpobi je napisal/-a:Kam si pa sploh priklopil disk? Brez tega podatka je težko komentirati hitrost formatiranja. Pred kratkim sem sformatiral kar nekaj diskov 500G in je trajalo 2-3 ure priklopljeno na SATA kabel od stacionarca.

Če pa sprašuješ mene sem omenil, da je bil disk priklopljen kot zunanji disk na usb 2.0 port (zato tako dolg čas 7 ur), sicer ne tako slabe mašine Medion H81H3-EM2 (cpu i3-4160) preko vmesnika USB 3.0/Sata II, ki sloni na čipu Asmedia ASM1053.
Še nekaj svežih meritev:
Preko USB 3.0 porta polni format istega diska in preko istega vmesnika traja 3 ure in 55 min.
Isti disk priklopljen direktno na sata II port na Asus plato M4N78SE pa se sformatira v 4.urah in 13 min.
Povsod Win10 Home.
zanka je napisal/-a:Najbolj zanimivo mi je, da je hitrost formatiranja na začetku diska višja od tiste, ko zapisuje ob koncu, čeprav matematika pokaže, da je hitrost točke na zunanjem robu večja od točke na notranjem robu, pri isti kotni hitrosti.
Lahko pa so točke gostejše na zunanjem robu in se doprinos toliko ne pozna. Ali pa začne formatirati na zunanjem robu. Kdo ve.

Hm, sem občasno pokukal pri določenih % in je pri 50% formata bil čas zelo tam tam polovici končnega časa. Mogoče +/- minuto.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 966 krat
Prejel zahvalo: 1645 krat

OdgovorNapisal/-a forpobi » 15 Dec 2017, 15:10

@DusanK Nanašalo se je na začetni post. Ker komentiranje hitrosti formatiranja brez tega podatka je, kot bi rekel: sem rabil 5 ur iz Kopra do Ljubljane, a je to veliko? Z avtom ja, s kolesom pa niti ne.
forpobi

Kraj: Ig, Črnuče
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 148 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 26

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost