UKV radijski program

Vse, kar ne najde mesta v ostalih rubrikah

UKV radijski program

OdgovorNapisal/-a malci » 15 Dec 2016, 21:12

Pozdravljeni!

Iz čiste radovednosti me zanima, kako je mogoče, da sem včeraj v dolini pod Triglavom ( dolina Krme, v bistvu vse od Mojstrane do konca doline) brez težav na avtoradiu spremljal program Hravtski Radio na ferkvenci 104.7Mhz ( tako zjutraj kot popoldne, ko sem se vračal) , pred tem pa sem imel težave spremljati slovensko postajo, ki oddaja na Krvavcu na 104,5 z nekaj kW oddajnikom? Če že, bi pričakoval Italjane, nikakor pa ne Hrvate. In sprejem je bil brez motenj, pa še fino glasbo so imeli, tako da se sploh nisem pritoževal, samo mi je pa res zanimivo, da to nese preko celo Slovenije. Ok, za srednje valove vem, da se odbijajo od ionosfere, samo kako pa pride UKV tako daleč?

lp
uroš
Uporabniški avatar
malci

Kraj: Polhov Gradec
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 40 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 7

Re: UKV radijski program

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Dec 2016, 21:51

Podobne stvari sem tudi že sam opazil in se malo čudil.
Pravi odgovor je seveda iskati na njihovih oddajnih točkah. Bilo bi zanimivo videti kam imajo obrnjene antene. Drugi del odgovora pa gre mogoče iskati tudi v relativni neaktivnosti našega APEK-a. Pri radiodifuziji se ve kakšna so dovoljenja glede na izsevano moč, slabljenja trase pa tudi niso nek bav bav.
Vse ostalo je nategovanje. In teh mini vojn je bilo že mnogo. Ne le s Hrvati, temveč predvsem z Italijani.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6752 krat
Prejel zahvalo: 4240 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s55m » 15 Dec 2016, 22:43

Samo v profilu terena je iskati razloge. In tam se jih vedno najde.
Hrvati se večinoma držijo pravil igre, mi pa imamo Alpe na severu in ne na jugu države.
Tudi Val 202 in Radio Ognjišče s Krvavca lahko poslušate po AC od Rijeke pa do Zagreba.
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Milford MA
Zahvalil se je: 75 krat
Prejel zahvalo: 133 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a zanka » 15 Dec 2016, 22:55

Saj na Dolenjskem, po vkopanih vkopih Medvedjek, tudi lovi avstrijske postaje.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 197 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 38

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 15 Dec 2016, 23:05

Pri nas na Pohorju, malo pred sosedom, na razdalji 100 m lovim tri frekvence radia 1. Malo mariborskega, malo koroškega in malo slovensko goriškega. Potem pa poslušam miks treh lokalnih novic. :mrgreen:
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 163 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 15 Dec 2016, 23:53

s55m je napisal/-a:Samo v profilu terena je iskati razloge. In tam se jih vedno najde...
Še v času analogne TV smo pri nas v Hočah, kjer vidim iz svojega okna Pohorski oddajnik imeli večni problem signala SLO TV. Antene so pač "svetile" preko nas. V Koprivnici oddaljeni skoraj 100km pa sem lepo videl ta isti oddajnik na vseh frekvencah.
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 612 krat
Prejel zahvalo: 699 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 109

OdgovorNapisal/-a ivor » 16 Dec 2016, 01:54

malci je napisal/-a:Iz čiste radovednosti me zanima, kako je mogoče, da sem včeraj v dolini pod Triglavom ( dolina Krme, v bistvu vse od Mojstrane do konca doline) brez težav na avtoradiu spremljal program Hravtski Radio na ferkvenci 104.7Mhz
Poslušal si Radio Rijeka preko oddajnika na Učki. Večkrat sem slišal od kolegov, da so ta oddajnik sprejemali na precej velikih oddaljenostih. Verjetno na tej frekvenci ni nobenih motilcev v soseščini. Morda je bila tisti dan tudi posebno dobra propagacija (tudi to se dogaja).
Meni se je zgodilo, med služenjem vojaškega roka v Šibeniku leta 1977, da sem na sami morski obali, z navadnim prenosnim tranzistorjem, kvalitetno sprejemal Val 202 iz oddajnika Krvavec. To je trajalo samo en dopoldan in se ni ponovilo nikoli več. Moralo je biti nekje jeseni, ker je bilo govora o nabiranju gob.
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 474 krat
Prejel zahvalo: 589 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a s55m » 16 Dec 2016, 08:41

Ivor, tole v Dalmaciji pa je product ductinga po jadranskem morju. Še se dogaja, a je preveč motenj od sosedov, da bi lahko poslušal.
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

OdgovorNapisal/-a S59GS » 16 Dec 2016, 10:25

Trasa Sljeme proti Đesenajs je zelo ugodna za VHF,tako sem pred leti z lahkoto šel nekajkrat z IC 215 -2,5-3 W ter njeno malo flexy antenco v avtu preko R2 na Trdincu,poleg tega so vrhovi Julijcev naravni reflektor ( če zajodlaš na enem od teh hribov se šliši kar dober odmev , z Claudijem sva imela tudi par 3 cm zvez z odbojem od tam) ,poleg tega so bile v teh dnevih propagacije dokaj naklonjene ( čez noč je bila Krederica za par stopinj topleje kot pri nas ) ,Slovak je priletel z super signalom 460 km na E79VBL, slišal sem tudi en oddaljen pretvornik iz Madžarske z samo lokalno formacijo, tako da , če se pokrijejo dane pozitivne okoliščine se lahko pričakuje tudi kašne signale, tudi kdaj, ko se ne pričakuje .
DEMOKRACIJA BO PLAČALA, KER BO SKUŠALA VSEM USTREČI.

.....

SOKRAT (470–399 pr. n.št.)
S59GS

Kraj: JN75
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 165 krat
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Dec 2016, 10:43

Pred res mnogimi leti, tam nekje okrog leta 1978, sem bil mnogo v Radovljici. Tam je namreč bil IBM izobraževalni center. Imel sem R4 in IC245. Antena je bila 5/8 lambda. Preko repetitorja R4 sem se pogovarjal z takratnimi YU2 radioamaterji. Fantje z Reke so ugotovili, da jih dobesedno poradiram z repetitorja. Ker sem bil vedno poln muh se jim je porodila misel, da jim nagajam in da sem na Učko sami in ne v Radovljici.
Tako so se spravili na to, da me ulovijo. Izkazalo se je kot zelo zelo težka naloga. Po celem pobočju Učke je bil signal tako močan, da preprosto niso zaznali s katere smeri prihaja.
Čez kakšno uro ali dve, ko sem imel ponovno čas, sem se oglasil ponovno,... O kriza niti repetitorja ne odprem več. Tečaj je trajal ves teden, tako smo opazili, da ta zadeva špila le z določene mikrolokacije. Izbrati sem si moral točno določeno parkirno mesto.

Pojav torej poznam, a še vedno ne morem verjet, da je tokrat omogočen kar na celi trasi nek ceste.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 16 Dec 2016, 11:51

že dolga leta je znano da bo tudi najbolj zanič avtoradio na svetu lovil vsaj 1 hrvaško postajo.
Sem pa poleti okoli leta '88 občasno videl špansko TV z navadno TV-anteno; to je bilo nekje čisto na začetku frekvenčnega TV obsega. To takrat niti ni bil redek pojav v SLO. Je pa slika prihajala v valovih. Kadar je bila, je bila čista. Ko pa je ni bilo, je bil pa sneg.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 69 krat
Prejel zahvalo: 109 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a S53AL » 16 Dec 2016, 15:13

Z TH 28, 4W sem odpiral R2 iz Bleda, seveda preko odboja Alp.
Te dni, ko je pa nad nami nizka oblačnost mi na TV-ju najde čez 50 TV programov (nekateri so kodirani).
Običajno jih je 25.
Na VHF se pa tudi občasno slišijo repetitorji, ki jih ob sončnem vremenu ne slišim.
http://www.zimazakon.si/forum
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 656 krat
Prejel zahvalo: 71 krat
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a S59GS » 16 Dec 2016, 15:17

javr je napisal/-a:Sem pa poleti okoli leta '88 občasno videl špansko TV z navadno TV-anteno; to je bilo nekje čisto na začetku frekvenčnega TV obsega. To takrat niti ni bil redek pojav v SLO. Je pa slika prihajala v valovih. Kadar je bila, je bila čista. Ko pa je ni bilo, je bil pa sneg.

To se skoz ponavlja ob teh letnih terminih,tudi druge TV se je dalo videt ( proti vzhodu je bil drug TV sistem ) , samo sedaj se več ne spremlja npr TV Kum , to je bila včasih potencialna refernca za možnost 2m ES, ko še ni bilo interneta........

.....

S59GS

OdgovorNapisal/-a herdarko » 22 Avg 2017, 00:24

ivor je napisal/-a:
malci je napisal/-a:Iz čiste radovednosti me zanima, kako je mogoče, da sem včeraj v dolini pod Triglavom ( dolina Krme, v bistvu vse od Mojstrane do konca doline) brez težav na avtoradiu spremljal program Hravtski Radio na ferkvenci 104.7Mhz
Poslušal si Radio Rijeka preko oddajnika na Učki. Večkrat sem slišal od kolegov, da so ta oddajnik sprejemali na precej velikih oddaljenostih. Verjetno na tej frekvenci ni nobenih motilcev v soseščini. Morda je bila tisti dan tudi posebno dobra propagacija (tudi to se dogaja).

Kot sem že pisal v eni drugi temi, programi z Učke in Sljemena se slišijo daleč. Poleg HR1 in 2, sta posebna fenomena Radio 101 s Sljemena in Radio Rijeka z Učke, ki se slišita daleč tudi po naših zakotnih dolinah z RDS-om. Na teh frekvencah (101,0 in 104,7 MHz) pri nas res ni nobenih motilcev. Če pa gledamo obratno, kje se nahajajo motilci na Hrvaškem za programe z naših glavnih oddajnikov? :?: :roll:

Radio Rijeka je še pred nekaj leti na moji lokaciji razturala z Ličke Plješivice na 100,3 MHz, danes pa se z nekaj šuma lahko sliši z Mirkovice na 102,7 MHz (zanimivo, tudi na tej frekvenci pri nas ni nobenega motilca).
Na 104,7 MHz lahko na moji lokaciji poslušam madžarski MR3-Bartók Rádió z oddajnika Nagykanizsa/Újudvar. "Motilec" je nekje drugje (bližje) na Hrvaškem in ne na Učki, zato imam težave s prikazom radio teksta. Na hibridnih sprejemnikih in tudi na mobitelih, ki podpirajo prikaz interaktivnih storitev, se prikaže tudi logo. Ja, Madžarska je (poleg SLO in še nekaterih držav) vključena v projekt Logo - RadioDNS. https://radiodns.org/get-involved/proje ... o-rollout/

Slika

s55m je napisal/-a:Samo v profilu terena je iskati razloge. In tam se jih vedno najde.
Hrvati se večinoma držijo pravil igre, mi pa imamo Alpe na severu in ne na jugu države.

Drži.

MarkoM je napisal/-a:Pri nas na Pohorju, malo pred sosedom, na razdalji 100 m lovim tri frekvence radia 1. Malo mariborskega, malo koroškega in malo slovensko goriškega. Potem pa poslušam miks treh lokalnih novic. :mrgreen:

Odlično! Sem na lokaciji, kjer lahko sprejemam programe tudi iz Madžarske, Avstrije, Hrvaške in BiH. Poleg vseh naših programov je to prava džungla. :o
Radio Kaj npr. ima že 23 oddajnikov … https://www.kaj.hr/radio-kaj-23-odasiljac/ Od tega jih nekaj slišim čisto, nekaj s šumom, nekaj pa se jih prekriva z našimi programi (npr. Prlek, Koroški radio, …) in je potrebno le teleskopsko anteno obrniti na drugo stran, ali se s sprejemnikom premakniti nekaj metrov v stran.
Zanimiva sta npr. Radio Murski val z oddajnika Pečarovci in Radio Sraka s Trdinovega vrha, oba na svojem koncu Slovenije in oba delata z RDS-om na enak način s premikom teleskopske antene.

Slika Slika

Ali pa npr. da poleg Radia Maxi (spet) z oddajnika Pečarovci, lahko dobim na isti frekvenci tudi Federalni radio z Velike Gomile v BiH. Za RDS je potreben le majhen premik. :)

Slika

Prava mojstrovina sprejemnika pa je, da na določeni mikrolokaciji lahko ulovi še kakšen precej oddaljen tretji program na isti frekvenci … 8-)
Moji prispevki predstavljajo moje osebno mnenje, izkušnje, priporočila ali kritike in nasvete. NE REKLAM!
Uporabniški avatar
herdarko

Kraj: Haloze
Zahvalil se je: 11 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a herdarko » 30 Avg 2017, 23:29

Še nekaj o Projektu Logo (RadioDNS), ki ga spremljam že nekaj časa.
Od začetka so od naših bili vključeni samo nekateri programi RTV SLO (PRVI, VAL 202 in ARS) in logo se je lahko videl samo na območjih, katere je pokrival oddajnik Krvavec. Sliko so mi poslali iz tehnične službe RTVSLO, ki ureja to zadevo.

Slika

Na mojo pripombo so, kakšne 2 leti nazaj, omogočili navedeno uslugo tudi z ostalih glavnih oddajnikov, takoj za tem pa prikaz loga tudi na preostalih programih RTVSLO - Radio SI, Radio Koper in Radio Maribor.

Besedilo (informacija, RT+) pod logom se lahko vidi le na hibridnih sprejemnikih, ki to podpirajo in nima veze z RDS radio tekstom, ki se večinoma vidi na FM-u ali pa z DAB+ DLS. Kar nekaj časa je npr. na VAL 202 pod logom pisalo "Poslušate VAL 202", danes pa navedeni program "ujame vse". :idea:

Slika

Pri vključevanju prikaza loga za Radio Maribor se je tehnik v LJ hotel prepričati, če res spremljam nastale spremembe … :roll:

Slika

Sicer pa je takole v končni fazi bilo čisto v redu … 8-)

Slika

RadioDNS ima testno stran, kjer se lahko poigrate s frekvencami ter s kodami radijskih postaj in držav. https://radiodns.org/developers/testing-tools/

Potrebno je poznati kodo države (ECC), RDS PI postaje in frekvenco oddajnika.

Npr. za Radio Maribor na FM-u (Boč ali Pohorje) se vpišejo podatki:
ECC: 9E4
PI: 9426
Freq: 90.40 ali 93.10

Go! … in prikaže se stran z rezultati (slika LOGO).

Med časom se je v Projekt Logo vključil le Hitradio Center, toda jaz loga na svoji lokaciji s Pohorja (103,70 MHz) še nisem videl.
Sporočili so mi, da so zadevo preverili in dodatno prilagodili nekatere parametre ter da jim sporočim čez kakšen dan ali dva. :_waiting
Moji prispevki predstavljajo moje osebno mnenje, izkušnje, priporočila ali kritike in nasvete. NE REKLAM!
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 24 Sep 2017, 22:17

Pod drobnogledom sem imel frekvenco 98,70 MHz, na kateri oddaja Radio 1. Identifikacija programa se dnevno poljubno spreminja: "1 DAB" ter "ENA MB" in "RADIO 1". Vsi brez radio teksta. :_clap

Slika

Na "1 DAB" se je lahko slišal ženski glas "Radio 1 Krvavec" :_bow , na slednjih dveh pa "Radio 1 Štajerska". Pri menjavah identifikacije programov je večkrat prihajalo do nekajminutnih prekinitev :mrgreen: . Pisal sem na Radio 1 o tem in so mi sporočili, da bodo moje obvestilo posredovali njihovi tehnični službi. Nekaj so med časom rešili, toda niso mi nič odgovorili.

Ni odgovora na glavno vprašanje. Namreč, nekoč sem na tej frekvenci lahko poslušal Radio Maxi (Radio Radio) in sicer z oddajnika Majšperk (Jelovice). Frekvenco 98,70 MHz (po AKOS-u) ima še vedno imetnik programa Radio Maxi, ampak s programoma Radio 1 in Radio 1 DAB.

Slika

Območje pokrivanja je z oddajnika Slovenska Bistrica 2.

Slika

Radio 1 nima navedeno frekvenco na svojem seznamu. https://www.radio1.si/strani/Frek.aspx

Za kaj pravzaprav gre? Kakšne so to mućke? :_CR :_think :_naughty
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Sep 2017, 22:36

Si pogledal kdo je lastnik radio maxi ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a herdarko » 24 Sep 2017, 23:06

Nisem spremljal teh zadev v ozadju. Nič ne razumem :_seeingstars. Torej, to pri AKOS-u pije vodo. 8-)

Ob-1414/15
Ime medija: Radio Radio Radio Maxi. Izdajatelj: RADIO MAKSI d.o.o., Prešernova ulica 3, 9240 Ljutomer. Direktor: Tomaž Čop. Prokurist: Andrej Vodušek. Lastnik: – Radio Maksi d.o.o., Prešernova ulica 3, 9240 Ljutomer (80%). – Infonet media d.d., Stegne 11 B, 1000 Ljubljana (20%).

Infonet media ima v Sloveniji v lasti
- Koroški Radio
- Radio Robin
- Radio Maxi
- Radio1
- Radio Antena
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Sep 2017, 07:23

frekvence ne moreš kupiti, ti jo dodelijo.
Lahko pa kupiš firmo - torej cel radio s frekvenco vred.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a herdarko » 25 Sep 2017, 23:27

Zakaj pa me sprašuješ, kdo je lastnik Radio Maxi? :shock: V AKOS-ovem registru je lepo razvidno, kdo je imetnik programov oz. programa.
Zgoraj sem izpostavil nekatera dejstva in dejstvo je tudi, da sta oba imetnika programa(ov) en lep čas tiho, ker mi nista odgovorila na nekatera zastavljena vprašanja. :mrgreen:
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a herdarko » 28 Okt 2017, 22:19

Avstrijski "HITRADIO Ö3" lahko nekateri slišimo na FM frekvencah v Sloveniji. Prisoten je tudi na DVB-T2 platformi v mux-u A med radijskimi programi skupaj z Radio Österreich 1 in Radio FM4, najdemo pa ga tudi med TV programi kot "Ö3–Visual-Radio". :D

Slika

Ponuja se možnost gledanja preko internetne povezave na TV-ju ali preko "simpliTV" boxa. Radio, pa naj bo to kakršna koli naprava, je postal igrača, v katero se tudi bulji. 8-) Več na http://oe3.orf.at/stories/apps/

Mimogrede … Radio Sljeme je med časom spremenil svojo RDS identifikacijo in sedaj so "HRT-SLJE" :!: Prej je PS bil "R-SLJEME". Ni kaj, max 8 znakov. RT da dol padeš od emocij. Telefonska številka pa je v skladu s frekvenco 88,10 MHz. :mrgreen:

Slika
Uporabniški avatar
herdarko

OdgovorNapisal/-a s55m » 03 Jan 2018, 23:39

herdarko je napisal/-a:Zakaj pa me sprašuješ, kdo je lastnik Radio Maxi? :shock: V AKOS-ovem registru je lepo razvidno, kdo je imetnik programov oz. programa.
Zgoraj sem izpostavil nekatera dejstva in dejstvo je tudi, da sta oba imetnika programa(ov) en lep čas tiho, ker mi nista odgovorila na nekatera zastavljena vprašanja. :mrgreen:

98.7MHz z Majšperka ni bil nikoli radio Maxi ampak vedno Radio Radio, ki pa je na crno oddajal program radia Maxi :) (lastnik je bil isti) . Ko je druzbo kupil Infonet media, je Radio Maxi ostal radio Maxi, Radio Radio pa je postal del Infonet mreze in celo nosilni za DAB del mreze.
Zakaj nisi nikoli dobil odgovora od tehnicne sluzbe?
Ce si ga kdaj prej dobil, si ga dobil od mene. Sedaj ze eno leto nisem vec tam in mocno dvomim, da bos dobil se kaksen tehnicen odgovor.
Uporabniški avatar
s55m

OdgovorNapisal/-a s55m » 03 Jan 2018, 23:42

Pa Radio Maxi je druzba, Programa pa sta Radio Maxi in Radio Radio. Druzba je lastnik obeh programov, lastnik druzbe pa...saj ves kdo.
Uporabniški avatar
s55m

OdgovorNapisal/-a S59GS » 04 Jan 2018, 06:20

Adi HNY. ( imaš srečo boš 2 x praznoval, hi )
Sedaj ko si v KN22ID promoviraj-aktiviraj koga na 3 cm v Ludi Zemlji,sklepam da imaš dostop do najatraktivnejših < ČUK > v tej DXCC . KN 22 je krepko daleč, morda pa iz KN13 ,ter poizkusimo ( povabimo še Joe-ta ) poleti ob ustreznem SCP-ju kakšen test , če boš še tam,oziroma, če ti dopušča čas-možnost QSY set up-a ? Kakšen cca 180 cm DISH , pa verjetno imaš že v bojnem kompetu v QRL-u . 73.

.....

S59GS

OdgovorNapisal/-a s55m » 05 Jan 2018, 18:34

Dostop do povsod...oprema je ze v LZ. HNY Slavko!
Uporabniški avatar
s55m

OdgovorNapisal/-a S59GS » 05 Jan 2018, 20:43

Tako se reče, to bo TOP wanted na uW-ih za 2018 , 73

.....

S59GS

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost