Kako izmeriti spekter radijskih postaj?

Vse, kar ne najde mesta v ostalih rubrikah

Kako izmeriti spekter radijskih postaj?

OdgovorNapisal/-a Jakey » 12 Feb 2019, 17:05

Glede na to, da radijske postaje s frekvenčno modulacijo oddajajo na frekvencah 87.5–108.0 MHz, me zanima, kako bi lahko v določenem trenutku (recimo da se vozim na avtocesti relacija Maribor - Koper) izmeril, katera frekvenca ima v nekem trenutku najboljši sprejem in katera najslabši? Da bi recimo lahko dobil spekter za 87.5-108.0MHz, kjer bi videl najbolši in najslabši sprejem ali pa kar celoten spekter?
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 158 krat
Prejel zahvalo: 118 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: Kako izmeriti spekter radijskih postaj?

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Feb 2019, 17:21

Najlažje s spektralnim analizatorjem. Moraš pa vedeti, da ima pri tem precejšen vpliv tudi antena, sploh avtomobilska.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6746 krat
Prejel zahvalo: 4240 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Farkas » 12 Feb 2019, 17:38

To je najcenejša rešitev, ne smeš pa od tega pričakovati čudežev:

https://www.youtube.com/watch?v=zu-K1Sslw1Q
Farkas

Zahvalil se je: 119 krat
Prejel zahvalo: 61 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a Jakey » 12 Feb 2019, 18:55

Farkas je napisal/-a:To je najcenejša rešitev, ne smeš pa od tega pričakovati čudežev:

https://www.youtube.com/watch?v=zu-K1Sslw1Q

Definiraj čudež. Jaz bi rad nekaj takšnega kot je na sliki.

testna___.png
testna___.png (10.4 KiB) Videno 1017 krat

VolkD je napisal/-a:Najlažje s spektralnim analizatorjem. Moraš pa vedeti, da ima pri tem precejšen vpliv tudi antena, sploh avtomobilska.

Nee, ni tu fora da bi želel vedeti na herc natančno. Zanimata me predvsem 2 stvari:
1. Kje so lokalni minimumi in globalni minimum.
2. Kako hudičevo dobro je pokrita Slovenija z Radio ognjiščem ( :_rolling ). Ker še v najhujših rovtah ko ne vleče niti GPS, je velika verjetnost, da boš skasiral vsaj delno radio Ognjišče.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Feb 2019, 19:57

Take slike, kot je tvoja ( Testna) v praksi ne boš dobil, ker tega preprosto ni. Energija elektromagnetnih sevanj je pri radiodifuziji razporejena po kanalih. Znotraj kanala je frekvenčna deviacija 75kHz, ki jo pa mnoge postaje kršijo zato, da jih je glasneje slišati. Kanali so postavljeni na 100kHz.

Ko se boš gibal po terenu se bodo torej prikazovale špice, ki so razporejene na vsakih 100kHz. Seveda bo na posameznih področjih, kjer je manj oddajnikov na posameznih kanalih energija 0. V Ljubljani boš pa težko našel področje, ker nebi bilo špice na kanalu.

In še nekaj! Spekter radijskih postaj se meri s spektralnim analizatorjem! Kako natančna bo meritev je v glavnem odvisno od vključenih filtrov in/ali hitrosti preleta spektra. V današnjih časih, ko frekvenčne analize delamo z FFT je to res malo drugače, a se na koncu spet prevede v hitrost in zahtevano širino prepustnega pasu v točki meritve.
Za merjenje frekvenčnega spektra pač ni drugega instrumenta. So samo različne izvedbe tega istega. Če sem prav razumel, je zate dovolj že dokaj povprečna zadeva.

Če bi se razen tega rad ukvarjal še z drugimi podobnimi stvarmi, je eden bolj zanimivih načinov red pitaya, ki zna še marsikaj drugega, ne le to.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6746 krat
Prejel zahvalo: 4240 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 12 Feb 2019, 22:40

Tako kot na linku zgoraj. Rabiš sdr ključek OTG adapter in sdr programček na mobitelu. Ti bo v živo kazalo.

Poglej tule:
https://www.rtl-sdr.com/android-app-rfa ... t-rtl-sdr/

Imaš pa tudi aplikacijo spectrum recorder.

Red pitaya je sicer ok, samo za 1/4 cene dobiš plutosdr, ki ima zelo podobno sempliranje, le da je 1x Rx, 1x Tx.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1320 krat
Prejel zahvalo: 3266 krat
Število neizkoriščenih povabil: 191

OdgovorNapisal/-a Jakey » 14 Feb 2019, 02:11

VolkD je napisal/-a:Take slike, kot je tvoja ( Testna) v praksi ne boš dobil, ker tega preprosto ni. Energija elektromagnetnih sevanj je pri radiodifuziji razporejena po kanalih. Znotraj kanala je frekvenčna deviacija 75kHz, ki jo pa mnoge postaje kršijo zato, da jih je glasneje slišati. Kanali so postavljeni na 100kHz.

Ko se boš gibal po terenu se bodo torej prikazovale špice, ki so razporejene na vsakih 100kHz. Seveda bo na posameznih področjih, kjer je manj oddajnikov na posameznih kanalih energija 0. V Ljubljani boš pa težko našel področje, ker nebi bilo špice na kanalu.

In še nekaj! Spekter radijskih postaj se meri s spektralnim analizatorjem! Kako natančna bo meritev je v glavnem odvisno od vključenih filtrov in/ali hitrosti preleta spektra. V današnjih časih, ko frekvenčne analize delamo z FFT je to res malo drugače, a se na koncu spet prevede v hitrost in zahtevano širino prepustnega pasu v točki meritve.
Za merjenje frekvenčnega spektra pač ni drugega instrumenta. So samo različne izvedbe tega istega. Če sem prav razumel, je zate dovolj že dokaj povprečna zadeva.

Če bi se razen tega rad ukvarjal še z drugimi podobnimi stvarmi, je eden bolj zanimivih načinov red pitaya, ki zna še marsikaj drugega, ne le to.

Seveda. Ampak risar mi ni dovolil večih krivulj narediti na 1 črti.

Za Ljubljano vem da nikjer nebo energija 0, ampak me to niti ne zanima. Bolj me zanimajo ostali kosi Slovenije ter pokritost.

Zame je dovolj že hudo amaterska izvedba, najraje celo kakšen 15€ kit iz ebay-a.

Poznam pitayo, ampak mi ni toliko do VFja. Ta spekter radijskih postaj me zanima zaradi drugega razloga in iščem že rešeno zadevo.

s54mtb je napisal/-a:Tako kot na linku zgoraj. Rabiš sdr ključek OTG adapter in sdr programček na mobitelu. Ti bo v živo kazalo.
Poglej tule:
https://www.rtl-sdr.com/android-app-rfa ... t-rtl-sdr/
Imaš pa tudi aplikacijo spectrum recorder.

Mare, to je blizu temu, kar iščem, ampak mi ni najbolj všeč - prelet moraš narediti ročno. Rad bi pritisnil tipko, kjer bi se sken naredil sam, izpiše mi pa globalni minimum (ter po možnosti še izriše cel spekter v obliki grafa).
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost