VHF postaja + doma narejena antena in uničen sesalnik

Vse, kar ne najde mesta v ostalih rubrikah

VHF postaja + doma narejena antena in uničen sesalnik

OdgovorNapisal/-a DavorinP » 02 Maj 2021, 12:09

Pozdravljeni,

Tema je najbrž malo čudna, vendar sem prepričan, da je med vami kdo, ki mi zna pojav razložiti. Sin (9 let) je iz kleti privlekel staro ICOM-ovo VHF Marine postajo. Postajo je priklopil na usmernik, ki mi je ostal še iz moje mladosti in je napajal enega Prestident Licolna in kasneje še Jacksona. No in tej VHF manjka antena, jaz pa nisem utegnil, da mu jo priskrbim. Iznajdljiv kot je, se je medtem, ko sem bil v službi odločil, da sam naredi "anteno". Vzel je bakreno žico, jo spiralno ovil okoli palice in en konec žice potisnil v izhod za anteno na VHF. Tisto meni nerazložljivo pride sedaj. Vedno, ko je stisnil mike, oziroma začel z oddajanjem, se je vklopil oz. zaganjal akumulatorski sesalnik (oddalnjen meter stran od antene), ki je bil sicer izključen. No to zadevo sva nato tolikokrat testirala, da je sesalnik na koncu izpustil dušo in ne deluje več (mislim, da se akumulator več ne polni). Hkrati se je ta njegova "antena" med oddajanjem precej grela. Saj verjamem, da je kar sem napisal precej konfuzno, mogoče celo neprimerna tema za tukaj, pa vendar me zanima, do kakšnih pojavov je tukaj sploh prišlo (zaganjanje sesalnika ob oddajanju in segrevanje "antene"). Hvala vnaprej in lp, Davorin
Priponke
IMG_2759.jpeg
DavorinP

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: VHF postaja + doma narejena antena in uničen sesalnik

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 02 Maj 2021, 12:28

Prvo opozorilo: na anteni se med oddajo lahko tudi opečeš. Odvisno predvsem od oddajne moči. Nato sledi frekvenca in prilagoditev antene.
Torej ja, tudi antena se lahko segreva.

Glede zaganjanja akumulatorskega sesalnika: bere se kot problem povezan z EMCjem oziroma z imunostjo.

V tvojem primeru je več pomanjkljivosti:
-slabše prilagojena antena
-antena se nahaja znotraj stavbe/prostora. Antena najbi bila oddaljena vsaj 2x valovno dolžino od ostalih objektov. Da je v sobi je še slabše zaradi.... veliko.
-po vsej verjetnosti akumulatorski sesalnik nebi prestal EMC testa iz imunosti. Nič posebnega s takimi pojavi se dostikrat ukvarjamo radioamaterji.

Predlagam, da si naredita tole anteno in jo postavita zunaj:
https://www.google.si/search?q=gp+anten ... CAY&uact=5

POZOR! Ker nimata nobenega izpita za vodenje čolna NE SMETA ODDAJATI! Poslušati ni prepovedano oddaja je PREPOVEDANA (brez izpita)!
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 32 krat
Prejel zahvalo: 229 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 46

OdgovorNapisal/-a DavorinP » 02 Maj 2021, 12:39

Najlepša hvala za informacijo okol EMC in namig glede antene (sicer je bilo to kar je sine naredil bolj njegovo igranje). Z veseljem se bom lotil izdelave antene, tako da hvala za link!
PS: Imam izpit za VHF GMDSS.
DavorinP

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 02 Maj 2021, 14:18

To kar je naredil je zelo dobro za prvo izdelavo brez "zunanje" pomoči.
Če imaš izpit potem bo imel še več veselja. Kar naredita anteno in naredita še test veze z kapitanijo bo navdušen.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 32 krat
Prejel zahvalo: 229 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 46

OdgovorNapisal/-a seba » 03 Maj 2021, 07:58

DavorinP je napisal/-a:Pozdravljeni,

Tema je najbrž malo čudna, vendar sem prepričan, da je med vami kdo, ki mi zna pojav razložiti. Sin (9 let) je iz kleti privlekel staro ICOM-ovo VHF Marine postajo. Postajo je priklopil na usmernik, ki mi je ostal še iz moje mladosti in je napajal enega Prestident Licolna in kasneje še Jacksona. No in tej VHF manjka antena, jaz pa nisem utegnil, da mu jo priskrbim. Iznajdljiv kot je, se je medtem, ko sem bil v službi odločil, da sam naredi "anteno". Vzel je bakreno žico, jo spiralno ovil okoli palice in en konec žice potisnil v izhod za anteno na VHF. Tisto meni nerazložljivo pride sedaj. Vedno, ko je stisnil mike, oziroma začel z oddajanjem, se je vklopil oz. zaganjal akumulatorski sesalnik (oddalnjen meter stran od antene), ki je bil sicer izključen. No to zadevo sva nato tolikokrat testirala, da je sesalnik na koncu izpustil dušo in ne deluje več (mislim, da se akumulator več ne polni). Hkrati se je ta njegova "antena" med oddajanjem precej grela. Saj verjamem, da je kar sem napisal precej konfuzno, mogoče celo neprimerna tema za tukaj, pa vendar me zanima, do kakšnih pojavov je tukaj sploh prišlo (zaganjanje sesalnika ob oddajanju in segrevanje "antene"). Hvala vnaprej in lp, Davorin

Izgleda, kot da so to dimenzije za WiFi (2,4 GHz = premer antene izgleda okoli 12 cm). Za VHF anteno (brez prilagoditve impendance) bi morali biti premer kakšne 2 metra. Ker ni bila prilagojena ni sevala pretežno vzdolž vijačnice, ampak pravokotno na njih oz. v vse smeri, namreč, če bi to bila prilagojena antena bi bila precej usmerjena vzdolž vijačnice.

Valovno dolžino in tako premer se dobi po formuli c = λ f, kjer je f frekvenca, c hitrost svetlobe, λ valovna dolžina. Premer naj bi bil enak valovni dolžini, korak pa 1/4 valovne dolžine. Ta antena se imenuje "helix/helical antenna".
Uporabniški avatar
seba

Zahvalil se je: 45 krat
Prejel zahvalo: 144 krat
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Maj 2021, 09:08

No pusti helikal anteno, ker je tole za faktor 20x premajhno, da bi lahko delovalo kot taka antena.
Tole deluje kot ena od vertikalnih anten. Navoji doprinesejo k skrajševalnemu faktorju. Kolikor lahko ocenim velikost in frekvenco postaje, tole deluje kot 5/8 λ antena. Seveda je vse skupaj preveč "na oko" in za povrh še gibljivo. Posledično antena ni prilagojena in zato RF tokovi tečejo vse povsod, tudi po napajalnih kablih in 230V omrežju.
Posledica je indukcija v sesalcu. Verjetno se je zato tudi pokvaril. Neprilagojena antena lahko pripelje tudi do uničenja postaje. Mehanizem pri tem pa ni tako enostaven, kot bi si kdo mislil. Postaje so na ne prilagoditev antene dokaj imune, sklop izhodne stopnje zmanjša vzbujanje in s tem zaščiti izhodni tranzistor. Problem torej ne nastane v postaji sami ampak v napajalniku. Če RF zaradi ne prilagoditve antene zaide v napajalnik se lahko zgodi marsikaj. Najslabša možnost je, da se v neki točki ta signal detektira (usmeri). Če je ta točka ravno ojačevalnik napake se lahko zgodi, da napajalnik od sebe da kar dvakratno napetost od tiste, ki je običajna.
Mnogo postaj je zaščiteno tudi proti prenapetosti. Zaščita deluje tako, da postaja javi, da je pod prenapetostjo, na sprejemu sicer deluje, na oddajo pa noče iti. Ampak tu imamo slučaj, da se prenapetost zgodi medtem ko oddajamo.
Za povrh imamo še mehanizem vzpodbujanja; z višanjem napetosti se namreč oddajna moč veča in pojav postane še bolj izrazit. Če je sreča velika ostane le pri tem, velikokrat pa gre za uničenje izhodnih tranzistorjev v postaji, lahko pa tudi za uničenje napajalnika(preboj regulacijskega elementa).
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 11945 krat
Prejel zahvalo: 6927 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 198

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Maj 2021, 09:23

Peter123 je napisal/-a:Glede zaganjanja akumulatorskega sesalnika: bere se kot problem povezan z EMCjem oziroma z imunostjo.

Drži, a je treba vedeti, da ni tiste naprave, ki je recimo jaz nebi uspel spraviti v tilt, če bi se spravil to početi. Na neki frekvenci in z določeno močjo bi čisto vsaka gotovo popustila.

To kar hočem povedati je, da proizvajalec sesalca, nekako ni mogel predvideti srečanja sesalca z pomorsko postajo, ki ima za povrh še neprilagojeno anteno. Sicer se na čolnu lahko večkrat zgodi, da je prilagoditev antene slabša ali pa spreminjajoča, ampak tale sesalec verjetno ni namenjen za na čoln.
Pomorska postaja se seveda lahko najde tudi v objektih na kopnem, ampak je njena antena povečini zelo dobro prilagojena in je seveda zunaj objekta, če se le da tudi na čim višji lokaciji vrh strehe.

EMC zaščite morajo seveda biti in tudi so, a v okvirih pričakovanega, saj je ostalo nesmiselno.

Za one, ki tega nakladanja niso povsem razumeli....
Navaden kuhinjski nož mora biti oster, ker drugače ne opravlja svojega poslanstva. Ne moreš od nekoga zahtevati, da prodaja kuhinjske nože, ki se jih ne da naostriti in to samo zato, da bodo varni. Dalo bi se celo na nožu narediti zaščito proti urezu, a bi tak nož moral imeti lokalni mehanizem premika rezila v zaščitni kanalček, milijon senzorjev in hud računalnik v ročaju. Zadeva je seveda nesmiselna, tako kot je nesmiselno, da bo sesalec zaščiten pred napačno uporabo radijske postaje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 11945 krat
Prejel zahvalo: 6927 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 198

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost