Elektrotehniška delavnica Polhov Gradec

S to oznako sem poimenoval gradnje, ki so namenjene najmlajšim.
Ime so dobili po deščici iz smrekovega lesa, lahko tudi iz topolove vezane
plošče. Les mora biti dovolj mehak, da se vanj lahko zapičijo risalni žebljički.

Elektrotehniška delavnica Polhov Gradec

OdgovorNapisal/-a malci » 03 Feb 2017, 21:42

Preteklo soboto ( 28.1.2017) smo na naši OŠ izvedli elektrotehniško delavnico. Hvala društvu elektronikov Slovenije za idejo in kit komplete. Sem bil kar prijetno presenečen, kako lahko za tak denar sestavite vse, kar potrebuješ, vključno z baterijam in nosilci zanje.
Prve pol ure sem (oz sva) imela nekaj teorije, kaj elektrike sploh je - tu sem našel na youtub-u odlične predstavitve, npr. ta: https://youtu.be/G3H5lKoWPpY , potem pa smo cca uro in pol sestavljali piškotke.

Udeleženci so bili zelo navdušeni, vsem je uspelo piškotek spraviti v delovanje (bilo pa je nekaj narobe obrnjenih tranzistorjev), po zaključku je bilo izraženo mnenje o ponovitvi take delavnice, bi pa tukaj podal nekaj opažanj:

-Otrokom je bolj všeč utripajoča luč kot PWM regulacija svetlobe. Več je za videti. PWM regulacija je opcija za nadgradnjo oz za naslednjo delavnico.
- Led diode morajo biti 5mm. Pri manjših dimenzijah je težava v določanju polaritete, in tudi težko jo je prijeti med prste manj izkušenim
- tudi s kondenzatorji je bilo nekaj težav, ker so imeli prekratke nogice in niso dosegli obeh žebljičkov. Potem pa ko podaljšuješ, pa se ti na drugi strani odlota ...

Prilagam nekaj slik

lp
uroš
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
malci

Kraj: Polhov Gradec
Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 34 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 6

Re: Elektrotehniška delavnica Polhov Gradec

OdgovorNapisal/-a mucek » 04 Feb 2017, 19:59

Bravo! Kaj ste pa to s termo kamero gledali?
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 349 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 63

Re: Elektrotehniška delavnica Polhov Gradec

OdgovorNapisal/-a malci » 05 Feb 2017, 21:23

Kaj povzročijo elektroni, če jim na poti nastaviš oviro. :) dobesedno.
Drugače povedano, poddimenzioniran upor priklopljen na labaratorijski usmernik, ki smo mu povečevali napetost. Keramični upor se je segrel tam nekje do 250, 300stC, je že malo žarel vidno s prostim očesom, potem pa je iz njega ušel dim in se je ohladil.
Je pa bila ta kamera zelo zanimiva za otroke. So potem gledali vse živo, kar je mogoče in si merili telesno temperaturo itd...
Uporabniški avatar
malci

Kraj: Polhov Gradec
Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 34 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 6

Vrni se na Piškotki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost