Nosilnost polic

Vse kar je v zvezi z mehanskimi rešitvami, vse kar ne spada drugam.

Nosilnost polic

OdgovorNapisal/-a miharix » 28 Mar 2021, 18:28

Ve kdo za kak online kalkulator za izračun max nosilnosti polic oz povesa, za različne vrste polic ?
Vse kar sem našel je le police brez "okvirjev" oz zakjučnih ojačitev.

Poizkušam ugotoviti kako debelo desko rabim in kako debele podpore za želeno nosilnost
(*material les, deska položena na nosilni okvir)

Ni mi da bi šel 3D izris, ali pa izdelal in ugotovil, da sem se uštel v en ekstrem. :lol:
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 501 krat
Prejel zahvalo: 395 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 79

Re: Nosilnost polic

OdgovorNapisal/-a Pobes » 28 Mar 2021, 21:54

Verjetno bi moral kakega statika vprašat, pa ne poklicno. Če imaš kakšnega prijatelja.
Me prav zanima kaj mislis dat na police da te skrbi? Če gledaš tiste z obija police, so narejene skoraj iz papirja pa zdržijo 50kg ali več.
Iz izkušenj nisem videl še zlomljene police, večkrat je vpetje police popustilo. Vložki iz zida ali lesa.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 31 krat
Prejel zahvalo: 102 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 54

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Mar 2021, 22:52

Pobes je napisal/-a:Iz izkušenj nisem videl še zlomljene police, večkrat je vpetje police popustilo. Vložki iz zida ali lesa.
Lahko prideš k meni dopolniti izkušnje. Ne vem koliko kg je bilo na polici. So pa bili v glavnem transformatorji. Taki mali za na tiskana vezja. Samo jih je bilo pa res mnogo. En dan, ko sem prišel so bili vsi na tleh, sem se samo čudil - dokler nisem zagledal police, bolje rečeno to kar je od police ostalo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 11789 krat
Prejel zahvalo: 6775 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 170

OdgovorNapisal/-a 6dan8 » 31 Mar 2021, 10:36

...kak online kalkulator za izračun max nosilnosti polic...
Saj vem, da spodnja tabel'ca ne ustreza pogoju "online", še manj pa "kalkulator". In da ima že "svoja leta". Morda bo pa le kaj pomagala...
(ko sem se nazadnje ubadal s tem, sem si postavil vprašanje: ali je enako, če na deset cm široko polico "vržem" 60 kg - v primerjavi z isto težo, le da je polica široka štirideset cm?) :_think
Priponke
Police.PNG
"Nosilnost polic"
6dan8

Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Uporabnika povabil: ivor
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a urosg » 31 Mar 2021, 13:02

Pobes je napisal/-a:Če gledaš tiste z obija police, so narejene skoraj iz papirja pa zdržijo 50kg ali več.
Iz izkušenj nisem videl še zlomljene police, večkrat je vpetje police popustilo. Vložki iz zida ali lesa.

Polica drži 50kg enakomerne razporeditve teže... Imam en tak regal iz Bauhausa, vse lepo in prav, dokler točkovno ne preobremeniš, potem pa ta "skoraj papir" popusti.

Ogromno je odvisno tudi od vpetja, kako in na kak način, kot primer iz moje omare - dokaj široka omara, polica (po neumnem je dal mizar 18mm) se je seveda v sredini povesila, najprej je bil predlog od tega mizarja da bi dal spodaj jekleno ojačitev... sem imel pa na delu v hiši kasneje še drugega mizarja, je pa predlagal da se samo še na zadnjo steno omare (na srečo je bila zadnja stena tudi debela kot stranica) doda na sredini police štift (kot so pri strani da držijo polico); smo to naredili, polico obrnili na glavo da se je pod ponovno zloženim bremenom poravnala in je še kar ravna...
Uporabniški avatar
urosg

Kraj: Domžale, Mengeš, Kamnik
Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 31 Mar 2021, 13:38

MDF (upogljiv papirnat les) in železni "U" profili s konca. Zdrži 250kg na razdalji 2m. Več pa nisem imel bremena, saj je težko stlačit toliko ljudi na višino 40cm do stropa na 35cm polico :) Upogibek praktično zanemarljiv.

uhuhu.JPG

IMG_20210331_133415.jpg
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1865 krat
Prejel zahvalo: 5043 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost